Test HTC ONE X

Recenzje
Opinie: 5

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

HTC ONE X należy do naszej TOP5 najlepszych smartfonów na świecie. Ściga się on w tej grupie tylko z iPhone 4 i 4S, z Note i z Galaxy S II. Z tym ostatnim jeszcze tylko przez moment, bo za chwilę będzie się musiał sprawdzić ze swoim potencjalnym rynkowym zabójcą, czyli modelem S III. To właśnie ten ostatni telefon będzie stanowił największe zagrożenie dla naszego HTC ONE X.

Nowy HTC to wspaniały telefon i błędy, które w nim wykryliśmy to tylko trochę czepianie się dla sportu. Największy problem stanowi niezbyt dobra bateria - telefon działa bez ładowania cały dzień, ale już nie całą dobę oraz wysoka cena oscylująca w okolicach 2400 zł w najtańszych sklepach internetowych. Cena ta zapewne spadnie po wprowadzeniu na rynek modelu S III.

Zestaw – ocena ?

HTC dostarczyło nam do testów opakowanie zastępcze, w którym nie było nawet słuchawek, więc nie wiemy niestety jak wygląda finalny zestaw sprzedażowy ONE X. Na pewno w komplecie ze sklepu dostaniemy mały zasilacz i dołączany od niego kabel USB.

Obudowa – ocena 6

Wygląd HTC ONE X jest spójny z innymi modelami tego producenta. Na dole obudowy nie ma zagięcia znanego z tańszych modeli, ale i tak telefonu nie da się pomylić z Samsungiem, czy iPhone. HTC od dawna próbowało ograniczyć ilość klapek w telefonie i testowała obudowy wykonane z jednego kawałka blachy lub tworzywa. Tym razem HTC poszło dalej i obudowa po prostu już się nie otwiera. Jest to jeden lity blok z ekranem z przodu. Telefon jest wykonany z nowoczesnego tworzywa sztucznego, co pozwala ograniczyć jego wagę do 133 g. Aby wsadzić kartę SIM należy wcisnąć w dziurkę specjalny klucz lub po prostu igłę. Jest to rozwiązanie znane ze smartfonów Apple. Na obudowie nie znajdziemy niestety gniazda na kartę pamięci. Częściowo wynagradza nam to duża pamięć wewnętrzna smartfonu. Na obudowie nie ma też niestety dedykowanego spustu migawki kamery oraz seryjnego gniazda HDMI. Telewizor możemy podłączyć do telefonu dopiero po dokupieniu specjalnej przejściówki lub przy wykorzystaniu technologii DLNA. HTC ONE X jest dostępny w kolorze białym i czarnym. Na czarnej obudowie niestety bardzo widać tłuste ślady naszych palców.

Cała obudowa jest lekko zakrzywiona, co zwiększa jej wygodę podczas rozmowy przy uchu. Obudowa jest świetnie wykonana, spasowana i bardzo elegancka. Telefon nie należy oczywiście do najbardziej poręcznych, bo został wyposażony przez producenta w bardzo duży ekran.

Głośnik (zapewne jeden) ma kratkę w dolnej części tyłu obudowy. Gdy jednak położymy telefon na gładkiej powierzchni to głos z głośnika nadal bez problemu do nas dociera.

Pod ekranem są trzy klawisze dedykowane najnowszej wersji Androida – podgląd używanych aplikacji, home oraz back…bardzo żałujemy, że nie ma tam naszej ulubionej lupy (search).

Tak jak wspominaliśmy, bateria jest na stałe zamknięta w telefonie.

 
 
 
 

Ekran – ocena 6

Wyświetlacz w HTC ONE X po prostu „miażdży”. To pierwszy wyświetlacz, który zbliża się do jakości Retiny Apple. Po raz pierwszy przy maksymalnym zbliżeniu naprawdę nie widać poszczególnych pikseli na stronach internetowych. 4.7 cala to może i dla niektórych za dużo, ale dla nas to zupełnie w sam raz. Ekran ma rozdzielczość 720x1280 pikseli, jest pokryty szkłem Gorilla i jest wykonany przy zastosowaniu drugiej edycji technologii Super LCD.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

HTC ONE X to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą aby jego telefon był po prostu najszybszy w większości benchmarków. 4 rdzenie taktowane zegarem 1.5 Ghz powodują, że ONE X wygrywa prawie wszystkie obecne zestawienia. 4-PLUS-1 Tegra 3 to procesor, który szczyci się najlepszą obsługą grafiki ze względu na dodatkowy procesor dwurdzeniowy GeForce.

Szybki procesor niestety sprawia, że gdy zaczynamy ostrzej bawić się naszym smartfonem, to obudowa zaczyna się nagrzewać.

Pamięć RAM urządzenia to standardowe w wyższych modelach 1 GB, pamięć wewnętrzna telefonu to realnie ponad 2 GB i pamięć na płycie głównej to około 25 GB. Producent w sumie podaje, że pamięć w ONE X wynosi 32 GB. Jest to więc naprawdę spora wielkość. W tej dyscyplinie bije go tylko najdroższa wersja iPhone.

System/ustawienia – ocena 5

Android 4.0 z HTC Sense 4 to chyba najlepsza wersja tego systemu jaka obecnie jest dostępna. iOS jest od tego systemu lepszy tylko pod jednym względem – ma po prostu więcej ciekawych aplikacji. W naszym sprzęcie znaleźliśmy Androida w wersji 4.0.3. System z takim procesorem jest bardzo szybki, ale także bardzo stabilny. Stabilność jest stale zwiększana poprzez aktualizacje systemu, które dosyć często musimy pobierać z internetu. W czasie 2 tygodni testów otrzymaliśmy 2 takie uaktualnienia. Pobiera je się bardzo szybko bez udziału komputera.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

Sam Android ICS jest bardzo ładny i nowoczesny, ale HTC, aby się wyróżnić rozwija swoją nakładkę – platformę HTC Sense. Sense jest już tutaj dostępny w IV wersji, ale osoby, które korzystały z poprzednich telefonów HTC na pewno się nie pogubią. Charakterystyczne wspaniałe widżety i tematy menu nadal cieszą nasze oczy i wzbudzają zazdrość posiadaczy smartfonów innych producentów. Hitem nadal pozostaje aplikacja pogodowa oraz rozbudowane ekrany odblokowywania ekranu. Czegoś takiego nie znajdziemy nigdzie indziej – grafika i funkcjonalność jest na topowym poziomie. Widżety czasami odświeżają się ze zbyt dużym opóźnieniem.

Wygląd telefonu zmieniamy wybierając odpowiednie opcje „Scene” oraz „Skin”. Każda opcja jest bardzo różna od pozostałych, ale łączy je jedna wspólna cecha – tak jak pisaliśmy powyżej są naprawdę piękne.

HTC zrezygnowało z wyświetlania widżetów w menu z aplikacjami, co jest cechą charakterystyczną systemu Android ICS. W menu aplikacji widzimy tylko trzy zakładki: wszystkie, najczęściej używane oraz pobrane przez nas. W menu aplikacji mamy także stały skrót – ikonę dostępu do sklepu.

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

Opcje wprowadzania tekstu zostały w HTC rozbudowane do granic możliwości. Na końcu tego tekstu przedstawimy kilka zrzutów ekranu, które pokazują jak wiele funkcji można ustawiać, aby spersonalizować klawiaturę. Niestety wydaje się, że są to ustawienia potrzebne zaledwie 1% użytkowników. Co więcej, aby wyłączyć np. poprawianie wpisywanych wyrazów trzeba się naprawdę naszukać w ustawieniach, co powoduje sporą frustrację użytkownika.

Gdy jednak wyłączymy wszystkie ulepszacze (np. śledzenie śladu, czyli swype, przełączanie się pomiędzy 1 mln klawiatur narodowych, rozpoznawanie wyrazów w wielu językach jednocześnie, poprawianie wyrazów, uzupełnianie wyrazów) to oczywiście okazuje się, że klawiatura jest bardzo wygodna zarówno w widoku pionowym, jak i poziomym. Klawiaturę można dodatkowo skalibrować.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Aplikacja telefonu w HTC Sense 4 to przykład bardzo zaawansowanej integracji z Facebookiem i Twitterem. Telefon sam sugeruje nam łączenie dublująch się kontaktów z różnych serwisów. W każdym kontakcie mamy dostęp do jego galerii zdjęć z Facebooka, do wymienianych z kontaktem maili i SMS-ów. Sama aplikacja telefonu wspiera speed dialing (gdy jednak pamiętamy część numeru to musimy wpisywać go z całym prefiksem np. +48501…). Wadą aplikacji (zresztą chyba jedyną) jest nieco utrudniony dostęp do listy ulubionych kontaktów.

Jakość dźwięku w HTC jest znakomita. Nawet długie połączenia podczas jazdy samochodem nie są zrywane. Niestety nie testowaliśmy smartfonu poza Warszawą, więc nie wiemy jak sprawdzi się w gorszym zasięgu.

Kamera – ocena 4

HTC ONE X jest jednym z pierwszych telefonów, w których przednia kamera również wspiera rozdzielczość HD 720p. Główna kamera ma matrycę 8 megapikseli. Obiektyw ma parametry F2.0/28 mm. Kamera ta nagrywa materiał FULL HD 1080p. Najciekawsze funkcje aparatu to HDR, slow motion, zdjęcia seryjne (naprawdę niesamowicie szybkie) oraz seryjne filtry. HTC pozwala także na wykonywanie zdjęć podczas nagrywania materiału wideo. Parametry nagranego materiału wideo to 1920x1088 23 fps. Zastanawia trochę rozdzielczość 1088, która powinna wynosić przecież 1080 pikseli.

Zdjęcia możemy automatycznie wysyłać do Facebook, Flickr oraz po instalacji Dropboxa także do tego serwisu.

Sama jakość materiału wideo oraz zdjęć nie jest jednak bardzo dobra. Telefon szczególnie w dobrym oświetleniu ma kłopoty z balansem bieli i generuje różowe zdjęcia. Także jakość wideo nie porywa. HTC pracuje nad poprawą jakości materiału z kamery, więc być może już niedługo ONE X uzyska parametry bardziej zbliżone do doskonałości.

   

Przykłady zdjęć i filmy prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przeglądarka zdjęć – ocena 6

Przeglądarka w HTC SENSE 4 to przeglądarka zdjęć z pamięci telefonu, ale także zdjęć z Faebooka, Flickr, media serwerów w naszym domu, z Dropboxa, z Picasa oraz Skydrive. Zdjęcia możemy wyświetlać poprzez DLNA. Dobrze, że HTC nie przesadziło i cala galeria jest naprawdę bardzo prosta, szybka i intuicyjna.

   

Odtwarzacz wideo – ocena 6

HTC w odróżnieniu od większości producentów poważnie traktuje osoby, które oglądają na swoich telefonach filmy. HTC ONE X w standardzie obsługuje kodeki Xvid i Dvix. Na telefonie działało nawet odtwarzanie matroska, ale niestety nie działał w tych plikach dźwięk. Odtwarzacz umożliwia własną regulację jasności ekranu, pozwala także na obsługę napisów. W czasie oglądania filmu mamy dostęp do „spustu migawki”, który służy to robienia screensotów z odtwarzanego filmu. Podsumowując - HTC ma najlepszy seryjny odtwarzacz wideo jaki obecnie jest dostępny w smartfonie.

Nawigacja i mapy – ocena 6

W telefonie w standardzie mamy dostęp do dwóch programów nawigacji satelitarnej: Google Navigation oraz Locations HTC (nawigacja firmy Route 66). Druga nawigacja jest płatna, ale każdy posiadacz HTC otrzymuje 30-dniowy okres próbny. Zaletą nawigacji Google jest jej cena  oraz dostęp do nawigacji pieszej. HTC wyróżnia się jednak czymś innym. Stworzyło bowiem specjalny panel samochodowy Car, który możemy używać w swoim aucie do obsługi podstawowych funkcji telefonu. Jest on ładny i ergonomiczny. Jego wadą jest to, ze działa tylko w widoku poziomym, co wymusza zakup dedykowanego uchwytu samochodowego. Panel pozwala na nawigowanie, słuchanie muzyki MP3, słuchanie radia internetowego oraz wybieranie numerów telefonicznych. Na jego ekranie widzimy także godzinę oraz prognozę pogody. Brawa dla HTC!

 

Obsługa plików Office – ocena 6

Za obsługę plików biurowych w ONE X odpowiada pakiet Polaris Office. Umożliwia on dostęp także do plików w chmurze (Dropbox i SkyDrive). Pakiet bez dopłaty pozwala na tworzenie nowych dokumentów Word, Excel i Power Point. Szybkie procesor pozwala na otwieranie bardzo skomplikowanych dokumentów w kilka sekund. Polaris nie obsługuje plików Google Docs.

Muzyka – ocena 5

Muzyka przez HTC jest traktowana coraz poważniej. HTC ONE X jest sygnowany logo Beatsadio, ale w komplecie z nim nie znajdziemy już sławnych słuchawek. W telefonie natomiast można znaleźć kilka programów bezpośrednio związanych z muzyką. Są to:

  • Music – odtwarzacz muzyczny oraz integrator pozostałych usług

  • 7digital – sklep muzyczny

  • TuneIn Radio – najpopularniejsza lista internetowych stacji radiowych

  • SoundHound – „rozpoznawacz” muzyki

System Beats Audio włącza się po podłączeniu dowolnych słuchawek. Nie jesteśmy jednak jego zwolennikami, bo po prostu wprowadza on bardzo sztuczną przestrzeń do muzyki. Jakość dźwięku generowanego przez ONE X jest bardzo dobra.

Bateria – ocena 3

Bateria w HTC ONE X niestety nie zaskakuje swoją wydajnością. Procesor quad core plus bardzo duży ekran plus wciągający do zabawy interfejs sprawia, że mocno katowany telefon nie wytrzymuje nawet całego dnia bez ładowania (nie mówimy tutaj o całej dobie). Ładowarkę musimy zawsze mieć ze sobą i niestety jest to bardzo uciążliwe. W telefonie jest ogniwo 1800 mAh. Należy mieć nadzieję, że kolejne wersje oprogramowania ulepszą zarządzanie energią w ICS.

Seryjne aplikacje dostarczone przez producenta – ocena 4

W HTC ONE X znajdziemy kilka seryjnych aplikacji, które wyróżniają smartfony tego producenta:

  • 7digital – sklep z muzyką

  • Flashlight – latarka

  • FM radio – radio

  • Friend Stream – agregator różnych serwisów społecznościowych

  • HTC Hub – dodatkowy „sklep” promujący aplikacje

  • Listen – aplikacja do obsługi podcastów

  • Locations – aplikacja do nawigacji

  • Mirror – lusterko wykorzystujące przednią kamerę

  • Movie Editor – edytor filmów wideo

  • News & Weather – hub z najnowszymi informacjami ze świata

  • Notes – notatki współpracujące z programem Evernote

  • Stocks – notowania giełdowe

  • Teeter – gra zręcznościowa

  • Watch – sklep z filmami, który nadal nie działa w Polsce

Bajery – ocena 3

HTC ONE X to bardzo dobre źródło najnowszych rozwiązań. W telefonie znajdziemy obsługę:

  • Media Link HD

  • NFC

  • Android Beam

  • Wi-Fi Direct

Podsumowanie

Jeśli ktoś ma bardzo dużo pieniędzy i nie lubi smartfonów iPhone, a jest fanem Androida to obecnie na rynku ma dosyć prosty wybór: Note, Galaxy S III lub właśnie testowany HTC ONE X. Note dla wielu osób jest zbyt duży, więc prawdziwa rynkowa walka w najwyższym segmencie odbędzie się pomiędzy S III i ONE X. Już teraz wiadomo, że Samsung sprzeda więcej swoich topowych smartfonów, ale będzie to wynikało z marketingowych nakładów. Tak naprawdę trudno wybrać, który z nich jest lepszy – są to naprawdę niemal doskonałe telefony z najwyższej półki i niestety za bardzo duże pieniądze.

Co nam się podoba:

  • Najładniejszy interfejs telefonu na świecie

  • Bardzo dobrze wykonana obudowa

  • Najnowsza wersja Androida w standardzie

  • Bardzo dobra obsługa multimediów

  • Rozbudowane funkcje „share”

  • Świetna funkcjonalność kamery i aparatu

  • Genialny ekran

Wady:

  • brak dźwięku w plikach wideo MKV

  • słaba bateria

  • wolne odświeżanie widżetów ekranowych

  • wysoka cena

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekrany z telefonu:

       
       
       
       
       
       
       
       
     
       
       

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Kris pisze: 2012-05-23 11:08
    Tekst byłby zacny, gdyby nie te ciągłe wstawki o iPhone. Nudne te porównania panie red. Piechocki.
    0
  • Users Avatars Mini
    Juliusz pisze: 2012-05-25 14:42
    Mnie denerwuje troche wymuszanie w przegladarce wersji komorkowych stron. W poprzednim htc moglem na stałe wyłączyć wersje komórkowe, tutaj muszę przy każdej stronie zaznaczać, że wolę pełną wersję.
    0
  • Users Avatars Mini
    kurop pisze: 2012-05-27 01:01
    tegra ma GPU GeForce nie 2 a 12 rdzeniowe ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    kormoran pisze: 2012-05-30 20:31
    "HTC ONE X w standardzie obsługuje kodeki Xvid i Dvix." Tych kodeków ten telefon nie obsługuje tak jak i formatu FLAC. Ale Galaxy III obsługuje te kodeki.
    0
  • Users Avatars Mini
    kormoran pisze: 2012-05-30 20:36
    HTC One X ma ładniejszy interfejs, ale Samsung Galaxy III jest szybszy, mniej awaryjny, ma lepszą i wymienną baterię. Serce jest za HTC One X, ale rozum mówi, że Galaxy III jest lepszy!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: