Samsung DeX - nasz szybki test

Recenzje
Opinie: 11
Samsung DeX

Samsung słusznie zauważył, że z mocy obliczeniowej dzisiejszych smartfonów można zrobić użytek na różne sposoby. Skoro smartfon, tak naprawdę jest po prostu komputerem, to czemu nie sprawić, żeby stał się właśnie jednostką centralną stacjonarnego zestawu. Dokładnie to umożliwia Samsung DeX – stacja dokująca dla smartfonów Galaxy S8 i S8+, która pozwala podłączyć do nich monitor, klawiaturę i myszkę.

Wcześniej podobne rozwiązanie oferował Microsoft dla swojej serii smartfonów Lumia.

Konstrukcja Samsung DeX

DeX to niewielkie, okrągłe pudełko o wymiarach 105,2 x 105,2 x 47,4, które z góry ma przesuwającą się pokrywę z wbudowanym wiatrakiem. Aby podłączyć smartfon wystarczy odsunąć pokrywę i włożyć telefon do środka, tak aby wtyczka USB trafiła tam, gdzie znajduje się gniazdo do ładowania telefonu. Praktycznie niesłyszalny wentylator chłodzi tył telefonu, aby zapewnić bezproblemową pracę. Nie powinien przeszkadzać nawet wieczorem, w całkowicie cichym mieszkaniu.

Dodatkowe porty

Najważniejsze co DeX ma do zaoferowania, to dodatkowe porty: jest wyjście HDMI, umożliwiające podłączenie ekranu do rozdzielczości 4K, jest gniazdo USB C, zapewniające zasilanie i ładowanie Galaxy S8. Do DeX należy podłączyć ładowarkę obsługującą szybkie ładowanie. Są również dwa porty USB 2.0. Za ich pomocą można podłączyć klawiaturę i myszkę.

Podczas korzystania ze stacji dokującej możemy korzystać z dowolnego rodzaju myszki i klawiatury – wersji przewodowej z wtyczką USB, wersji bezprzewodowej z odbiornikiem w postaci dongle’a  USB, a także na Bluetooth, parując je wprost z telefonem.

Ostatnim dostępnym gniazdem jest port Ethernet do bezpośredniego podłączenia szybkiego internetu.

Podłączanie i odłączane telefonu

Skorzystanie z DeX nie wymaga od użytkownika żadnej dodatkowej akcji. Wystarczy wsunąć telefon w stację dokującą. Jeśli ta ma podłączone zasilanie, ekran, klawiaturę i myszkę, to tryb DeX uaktywni się automatycznie. Od włożenia telefonu do pojawienia się pulpitu na monitorze mija około 7 sekund.

W każdej chwili można wyjąć S8 ze stacji DeX i nie trzeba w tym celu zamykać aplikacji, wychodzić z trybu desktopowego. Wystarczy wyjąć telefon i gotowe. Z aplikacji będzie można dalej korzystać na telefonie.

Wygląd pulpitu i jego funkcje

To co zobaczymy na ekranie, po podłączeniu telefonu do DeX, jest Androidem przekształconym w układ znany z Windows lub Chromebooków. Jest dolna belka, na której znajdują się ikony otwartych aplikacji, lista wszystkich dostępnych programów, przyciski systemowe: wstecz, dom i przełączanie między aplikacjami. Z prawej strony znajdziemy godzinę i datę, status połączenia z internetem, wyszukiwanie, klawiaturę ekranową, robienie zrzutów ekranu, regulację głośności, stan naładowania baterii, oraz powiadomienia.

Szczególnie ważne dla komfortu pracy z takim urządzeniem jest, że działają znane skróty klawiaturowe i prawy przycisk myszy. Można łatwo kopiować, wklejać, zaznaczać, zablokować ekran, zmienić tapetę wciskając prawy przycisk myszy, a także przeciągać pliki pomiędzy oknami aplikacji, które taką funkcję obsługują. Poruszanie się w tym środowisku jest intuicyjne dla każdego, kto kiedykolwiek pracował na standardowym pececie. Nie trzeba nabywać nowych przyzwyczajeń.

Aplikacje i ich kompatybilność

W trybie DeX można uruchomić każdą aplikację zainstalowaną na telefonie. Różnica polega na tym, że aplikacjom współpracującym z DeX można swobodnie zmieniać rozmiar okien, podczas gdy pozostałe programy będą uruchamiane w oknie o stałym rozmiarze - w układzie pionowym lub poziomym, tak jak wyglądałby na telefonie trzymanym pionowo lub poziomo. Można więc powiedzieć, że problem kompatybilności nie istnieje lub ma marginalne znaczenie.

Wszystkie aplikacje oferowane na telefonie przez Samsunga wspierają DeX bez problemów, włącznie chociażby z oknem ustawień, kalendarzem itp. Dzięki dużemu ekranowi najwięcej zyskują aplikacje Word, Excel i PowerPoint oraz przeglądarka internetowa. Można korzystać zarówno z Chrome, jak i z przeglądarki Samsunga. Ta druga automatycznie wyświetla wszystkie strony w trybie desktopowym, a nie mobilnym. W przeglądarce bez problemu działają zagnieżdżone odtwarzacze wideo i pozwalają przełączyć widok na tryb pełnoekranowy.

Nie ma także problemu z polskimi znakami – te działają fabrycznie z klawiszem Alt, tak jak na zwykłym komputerze.

Według informacji udzielonej przez Samsunga, nie ma limitu dla liczby otwartych okien aplikacji. Nie można jednak zapominać, że jak w przypadku tradycyjnego komputera, liczba okien na ekranie, która jest faktycznie użyteczna, jest ograniczona.

Funkcje telefoniczne w trakcie pracy z DeX

Gdy Galaxy S8 jest podłączony do stacji dokującej, wszystkie jego funkcje telefoniczne są aktywne. Powiadomienia będą wyświetlane na dużym ekranie. Na wiadomości można odpisywać korzystając z klawiatury fizycznej.

Jeśli ktoś do nas zadzwoni, można odebrać połączenie i przeprowadzić rozmowę podobnie, jak w trybie głośnomówiącym. Alternatywnie można korzystać z zestawu słuchawkowego, albo po prostu wyjąc telefon ze stacji dokującej i po wszystkim włożyć go z powrotem. Rozwiązanie wydaje się przemyślane i mało kłopotliwe.

Scenariusze, w których DeX się sprawdzi

Samsung DeX to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wykorzystają klawiaturę i duży ekran, podczas pisania dłuższych maili, tworzenia i edytowania dokumentów i przeglądania internetu, a jednocześnie nie potrzebują funkcji dostępnych tylko na Windows. Android ma pokaźne portfolio aplikacji, które mają sens na dużym ekranie.

Z drugiej strony, nie jest to rozwiązanie dla osób intensywnie wykorzystujących komputer razem z bardziej zaawansowanymi programami. DeX nie zastąpi laptopa, na którym można pracować w podróży. Mając to na uwadze, przystawka kosztuje stosunkowo niedużo – 599 złotych. Jeśli mamy do dyspozycji w domu monitor lub telewizor, a więc zakup ekranu nie podwyższy ceny całego zestawu, to ciężko się oprzeć pokusie posiadania telefonu zamieniającego się w wygodne narzędzie do pracy przy biurku. Podstawowa zaleta polega na tym, że wszystkie zdjęcia i dokumenty mamy zawsze przy sobie w telefonie. Stała sychronizacja danych jest jedną z większych zalet korzystania z DeX.

Galeria:

Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy S8+:

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-05-24 17:54
    @ Redakcja - pytanie może z tych "dziwnych", ale..., chłodzenie docka jest aktywne, jak z jego głośnością - przy dłuższej pracy ?, podziękował z góry /znaczy" thanks from the mountain" ;-)/, za re., pozdrawiam.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2017-05-25 05:35
    @Teraz.j - jest bardzo ciche
    0
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-05-25 06:59
    Podziękować, miałem wczoraj pierwszy raz live w rękach 8+,ten wyświetlacz jest... ;D
    0
  • Users Avatars Mini
    Liukang pisze: 2017-05-25 08:28
    Czy przez USB można podłączać tylko klawiaturę i myszkę, czy działają też Pendrive i Dysk zewnętrzny?
    0
  • Users Avatars Mini
    Liukang pisze: 2017-05-25 08:31
    Czy działają dyski USB 2,5 i 3,5 cala, zewnętrzna nagrywarka/odtwarzacz DVD/CD/BD?
    0
  • Users Avatars Mini
    Jan Rybczyński pisze: 2017-05-26 11:00
    @Liukang Postaram się to dzisiaj sprawdzić i dam znać. Co do CD/DVD wątpię czy Android ma w ogóle sterowniki do obsługi takiego napędu. Pamięć masowa ma szanse działać.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jan Rybczyński pisze: 2017-05-26 21:18
    @Liukang pamięć typu pendrive podłączona do stacji dokującej działa normalnie. Można przeglądać i otiwerać pliki. Dysk 2,5 cala wykrywa jako mysz i klawiaturę, co chwile dysk startuje i się wyłącza. Innymi słowy, dyski HDD na USB nie działąją. Można to obejść wykorzystując dysk sieciowy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-05-28 21:24
    @ Jan Rybczyński, wykrywanie jako mysz/klawiatura to pewnie jakiś problem z driverami (wiem, prochu nie wynalazłem ;D), oraz za małe zasilanie (powód restartów). O ile drivery można "załatwić" patchem (który pewnie Samsung wypuści), o tyle zasilania nie - podejrzewam że po podpięciu zewnętrznego dysku - tyle że w formacie 3,5" z zewnętrznym zasilaniem, restarty by zniknęły. W tej chwili tak jak piszesz, albo NAS albo WD My Passport z wi-fi, ma soft pod Androida i działa doskonale.
    0
  • Users Avatars Mini
    Aleks pisze: 2017-06-05 16:34
    @Jan Rybczyński, a jak się ma sprawa z innymi peryferiami, typu drukarka, skaner, mikrofon, głośnik, aparat foto, dżojstik, kamera internetowa? Czy chodzą przez usb lub dongle'a, czy tylko przez Bluetooth/Wifi? Jak to dokładnie wygląda z tymi dyskami zewnętrznymi? Jakie są ograniczenia? Nie widziałem też w końcu odp czy można podłączyć CD/DVD/BD? Jak wygląda sprawa z rozdzielaniem portów usb via huby? Są jakieś ograniczenia? Co do sterowników. Skąd ewentualne pobrać? Są jakieś oficjalne? Nie znam się i nie mam pojęcia jak to przesłać, nie mam pojęcia czy istnieje ryzyko utraty gwarancji, uszkodzenia sprzętu, zawirusowania, etc. Jeszcze jedno - jak z wydajnością sprzętu, zwłaszcza przy obciążającej pracy? Jest w ogóle sens używać tego zestawu do zaawansowanej obróbki zdjęć, tworzenia grafiki, obróbki wideo czy dźwięku? Pomijam oczywisty fakt, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kupienie normalnego Peceta lub Maca z mocnymi parametrami i profesjonalnym softem, ale możliwość zrobienia czegoś więcej na tym puzderku byłaby plusem. Czy są jakieś dobre, zaawansowane androidowe apki do edycji wideo/dźwięku/obrazu? Jak sprawdzają się tu te najbardziej wymagające gry? Jak sprawdzają się odtwarzane materiały 4K? Korzystałem przez chwilę z tego docka i przyznaję - robi wrażenie. Prostota i spójność, oraz intuicyjność - coś czego mi bardzo brakuje w Windowsie, a co ma (tudzież miał) Apple w swoich komputerach. Design jest w porządku, czuć nawiązania do Wina i Maca. Jak porównam tego OS z interfejsem ostatnich Andków czy Chrome OS - to ten system tutaj robi wrażenie, piękne okna itd. Problem mam jedynie z nadmierną bielą w oknie aplikacji i oknie Moje pliki - jakieś takie…hmm, mdłe i zbyt rażące w oczy, chociaż może się czepiam. Na koniec nasuwa mi się jedna myśl. Google chyba powinien odpuścić sobie dalsze prace rozwoje nad Chome OS i pójść wyłącznie w Androida. Tutaj się to sprawdza. Nie testowałem tego nowego sprzętu jeszcze na tyle by mieć pewność, ale jeżeli jest w stanie funkcjonować możliwe jak najwięcej w offie, to chwała mu!
    0
  • Users Avatars Mini
    Kosa pisze: 2017-06-28 11:29
    Czy ta poduszka na gorze dexa nie pelni roli ladowarki bezprzewodowej?
    0
  • Users Avatars Mini
    Krzysiek pisze: 2017-06-29 12:20
    Nie. To jest układ chłodzenia telefonu. Po podłączeniu do DeXa może się bardzo nagrzewać. Ładowanie idzie przez USB C.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: