Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID

Newsy
Opinie: 14
Opinie: 14

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja rusza pilotażowa wersja systemu.

Mobilny dowód osobisty i mobilne dokumenty od 11 maja tego roku będą mogli wypróbować mieszkańcy Łodzi, Ełku i Koszalina.

System obejmie wszystkie dokumenty, które nosimy przy sobie, przede wszystkim te w wersji plastikowej. mDokumenty to inaczej dokumenty mobilne, w niektórych przypadkach są to również specjalne aplikacje instalowane w smartfonach czy telefonach. Na początku zaczniemy od dowodu osobistego, pilotaż startuje 11 maja w trzech miastach – Koszalin, Łódź, Ełk. Tam klienci i urzędnicy przetestują rozwiązanie, które zaprojektowaliśmy, sprawdzą, czy jest użyteczne, wygodne, komfortowe, czy się sprawdza i czy ludzie chętnie z niego korzystają – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Pierwsze wdrożenia obejmą takie dokumenty, jak dowód osobisty, pakiet podstawowych dokumentów dla kierowców (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, prawo jazdy), kartę studenta i legitymację uczniowską. Ponadto w ramach udostępnianych dodatkowych informacji i usług chodzi o płatności podatkowe, e-policję, realizowanie recept, zakupy on-line, potwierdzenie wieku, usługi pocztowe, kartę parkingowa, e-ZUS, rejestr obecności dzieci w szkole, autoryzację tożsamości w eJob, bilet komunikacji miejskiej, usługi zdrowotne i wszelkiego rodzaju karnety.

Późnym latem włączymy ostateczną usługę związaną z dowodem osobistym. Na jesieni zajmiemy się tzw. pakietem kierowcy, czyli dowodem rejestracyjnym, ubezpieczeniem samochodu, prawem jazdy –  żeby również te dokumenty były możliwe do sprawdzenia przez policjanta czy urzędnika za pośrednictwem smartfona. Równolegle będziemy podejmowali prace nad kartą studenta i legitymacją uczniowską, które są najbardziej pożądanym dokumentem ze wszystkich, tym bardziej że młodzi ludzie chcą mieć je zawsze pod ręką i łączyć z nimi wszelkiego rodzaju zniżki – komentuje Anna Streżyńska.

W przypadku mDokumentów będzie to głównie oznaczało tyle, że opłatę za SMS-y do czasu uruchomienia mobile connect będzie ponosiło państwo, a tuż po starcie wszelkie koszty przejmą na siebie operatorzy. Pilotaż usługi ruszy na jesieni tego roku, a zakończenie prac przewidujemy na jego koniec – ocenia Anna Streżyńska.

W 2018 roku planowane jest wdrożenie kolejnych dokumentów, wśród których znajdą się m.in.: karta emeryta i rencisty (posiada ją 5,5 mln ludzi), a także karta dużej rodziny. 

Minister Cyfryzacji podkreśla, że aby w pełni korzystać z możliwości systemu, trzeba spełnić jedynie jeden warunek – należy się zarejestrować do platformy mID.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  pcb pisze: 2017-04-19 15:34
  I to jest kobieta, która wie co trzeba robić by ulawic życie ludziom. Oby tak dalej.
  9
 • Users Avatars Mini
  Rob pisze: 2017-04-19 16:24
  A co z wawą?
  -1
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-04-19 16:47
  a co ma być ? teraz pilot w 3 miastach a później cała Polska
  0
 • Users Avatars Mini
  Gaj pisze: 2017-04-19 17:05
  pamiętacie Gajową z nadania PO i jej służbowy wyjazd do Burkina-Faso? Obecna minister jakoś pracuje w Polsce i mamy lepsze rozwiązania niż za czasów Magdy Gajowej Travel
  6
 • Users Avatars Mini
  Wawa? heh pisze: 2017-04-19 17:06
  Wawy nie będzie w tym systemie.
  1
 • Users Avatars Mini
  Ciężki pisze: 2017-04-19 19:33
  Fajna babeczka ale czemu ona jest u tego karakana
  -3
 • Users Avatars Mini
  jhj pisze: 2017-04-19 19:51
  co z tego, że będą e-dokumenty jak kodeks postepowania administracyjnego jest z PRL-u. W USA większość spraw to formularze. Wypełniasz i na końcu jest decyzja urzędnika. Dopiero jak ktos się z decyzją nie zgadza to jest uzasadniana. W PL to rozprawka na kilka stron z czego trudno cokolwiek zrozumieć, a urzednik musi udowodnić jaki jest mądry. Nie zmienia to faktu, że to dobry krok ku zianie na lepsze. PS. Jeżeli wyjadę do innego państwa EU np. do Słowacji to te e-dokumenty będą działały, czy tylko na terenie RP?
  0
 • Users Avatars Mini
  KarolSk pisze: 2017-04-20 09:36
  To jedyna minister w tym rządzie, która zasługuje na szacunek. Reszta to banda otumanionych kadzidłem oszołomów...
  1
 • Users Avatars Mini
  ja pisze: 2017-04-20 09:38
  dzień dobry Policja prawo jazdy poproszę,....oj bateria się wyładowała panie władzo ;-)
  2
 • Users Avatars Mini
  Kris pisze: 2017-04-20 14:45
  Czym w tym e-dowodzie będzie fotografia właściciela ? Bez zdjęcia to jest raczej wszystko guzik warte.
  0
 • Users Avatars Mini
  Ciężki pisze: 2017-04-20 15:10
  Przeciez ta pani (porządna) minister nie pasuje do kaczora pawłowicz macierewicza rydzyka brudzinskiego sasina czarneckiego... Niewiem czy tam jest jeszcze choc jedna taka fajna osoba
  0
 • Users Avatars Mini
  Gaj pisze: 2017-04-21 22:07
  jhj, bo to polega na tym, że urzędnicy sami tego nie rozumieją i kluczą bo przecież nie powiedzą, że nie rozumieją tylko prześcigają się w wymyślaniu coraz większych absurdów, kto z urzędników wymyśli większy absurd wygrywa, a rozumieć to - po co próbować rozumieć absurdy, trzeba zrozumieć ich haos…
  0
 • Users Avatars Mini
  Gaj pisze: 2017-04-21 22:09
  ja, to pojedzie pan z nami na komisariat, podładuje telefon i jak pan pokaże dokumenty to wypuścimy z aresztu :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Ciężki pisze: 2017-04-27 10:03
  No i co? Wczoraj tj.26.04, jak pani minister ma jakies swoje zdanie to zaraz kaczor ją karci. Co z tego ze dobra minister, jak ma związane ręce. Ta pani Minister nie powinna byc wsród takich ludzi co wymieniłem wcześniej
  0