EMUI 5.1 - filozofia nowego interfejsu smartfonów Huawei

Drukuj

Zaprojektowanie nowej wersji interfejsu użytkownika w smartfonie to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed producentem telefonów. To skomplikowany proces łączący prace graficzne, informatyczne, testowanie użyteczności (usability) i user experience (UX). Interfejs ma spełniać wymagania i podobać się klientom na całym świecie, a należy pamiętać, że smartfony Huawei są sprzedawane w 170 krajach. Ma być też spójny z designem kolejnych serii urządzeń wprowadzanych na rynek.

Według definicji, dobrze zaprojektowany interfejs to taki, w którym łatwo wykonujemy podstawowe zadania już przy pierwszym kontakcie z urządzeniem, szybko wykonujemy nawet bardziej skomplikowane zadania, gdy urządzenie już znamy, rzadko popełniamy błędy i odczuwamy satysfakcję korzystania z urządzenia lub usługi.

Historia autorskiego interfejsu Huawei EMUI (Emotion UI) rozpoczęła się w 2012 r. Wtedy to w smartfonach Huawei pojawiła się ta nakładka w swojej pierwszej wersji. Wersja 2.0 to rok 2013, wersja trzecia to rok 2014, a wersję 4.0 pokazano pod koniec 2015 r.

 

Huawei odświeżył swój projekt interfejsu EMUI wraz z wprowadzeniem na rynek nowej edycji serii biznesowych smartfonów Mate 9 pod koniec 2016 roku. Wówczas pokazano po raz pierwszy EMUI 5.0. Podczas tegorocznej, marcowej premiery modeli Huawei P10 i P10 Plus w Barcelonie, zaprezentowano jego jeszcze nowszą wersję, czyli EMUI 5.1.

 

Aktualnie z wersji EMUI 5 na całym świecie korzysta już ponad 12 milionów użytkowników smartfonów, a pamiętajmy, że nowa wersja została wprowadzona na rynek zaledwie 4 miesiące temu.

Filozofia nowego interfejsu została opisana przez trzy główne hasła: Clean, Living, Simplified.

Graficznie interfejs jest inspirowany kolorami wysp Morza Egejskiego. Czysty biały kolor sąsiaduje z pięknym niebieskim. Te barwy spotkamy na pięknej wyspie Santorini.

Efekty dynamiczne w EMUI są wzorowane na naturze, falach i świetle. Te efekty przypominające pływające meduzy są widoczne w interfejsie m.in. podczas ładowania baterii i w odtwarzaczu muzyki.

EMUI w piątej wersji to całkowicie nowy projekt graficzny, zwiększenie wydajności, postawienie na bezpieczeństwo danych użytkownika, a przede wszystkim wdrożenie rozwiązań, które po prostu mają ułatwić nam życie.

Jeszcze do niedawna użytkownicy smartfonów dosyć często narzekali na zbyt niską wydajność swoich urządzeń, na ich skomplikowanie oraz na zbyt dużo różnych powiadomień, które przeszkadzają im w codziennych zajęciach. Celem projektantów nowego EMUI było zaradzenie tym problemom. W EMUI 5 90% operacji można wykonać już w 3 krokach. Część usług jest już dostępna po jednym kliku.

W nowym systemie, po otrzymaniu powiadomienia, bezpośrednio w jego treści możemy odpowiedzieć na wiadomość. Nie trzeba już uruchamiać dedykowanej aplikacji. W nowym interfejsie szybciej usuniemy niepotrzebne już nam wiadomości ze skrzynki e-mail. Każdy rodzaj powiadomienia szybko zablokujemy na stałe po prostu klikając na nim i wybierając odpowiednią opcję. Gdy system wymaga od nas decyzji to opcje są wyświetlane wygodniej na dole ekranu, a nie w jego środku, tak jak było do tej pory. Te zabiegi przyspieszają i ułatwiają obsługę, jednocześnie zwiększając satysfakcję użytkownika.

Nowy interfejs to także większe możliwości personalizacji. Nowe tematy graficzne są naprawdę piękne, a fani tradycyjnego menu mogą wrócić do rozwiązania, w którym wszystkie aplikacji nie są wyświetlane bezpośrednio na głównych pulpitach tylko w tzw. app drawer.

EMUI 5 został także wyposażony w zaawansowane rozwiązania wykorzystujące Machine learning. W połączeniu z najnowszym Androidem Nougat, Huwei realizuje hasło Born fast, stays fast. Oznacza to, że smartfon nawet po 18 miesiącach od pierwszego uruchomienia nie straci ani trochę swojej wydajności. Telefon optymalnie alokuje zasoby procesora, procesora graficznego oraz pamięci, aby cały czas zapewniać maksymalną szybkość interfejsu i aplikacji. Aplikacje często używane będą uruchamiane szybciej od innych, z których korzystamy rzadziej.

Za zarządzanie energią w nowym systemie odpowiada rozwiązanie SmartPower 5.0. Poprawia on wydajność baterii o 7%, czyli to około 2-3h działania smartfona.

EMUI 5 to także rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa danych. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników biznesowych. Rozwiązania SoC (system on chip) zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa co renomowane banki. W przestrzeni PrivateSpace chronione są wybrane przez nas dokumenty, zdjęcia, dane aplikacji.

Smartfony Huawei z nową platformą w czasie rzeczywistym analizują zagrożenia czyhające na użytkownika. EMUI 5 chroni nas przed wirusami, trojanami, phishingiem i atakami typu scam. Takie zagrożenia są blokowane automatycznie, a telefon informuje o nich użytkownika.

W najnowszej wersji EMUI 5.1 w galerii zdjęć i filmów pojawiła się nowa i bardzo przydatna usługa Highlight przygotowana we współpracy z firmą GoPro. Smartfon z EMUI 5.1 potrafi automatycznie przygotować dla nas klip z wybranych zdjęć i filmów, dołączyć do niego muzykę i drobne efekty graficzne.

EMUI 5 to zupełnie nowy design interfejsu użytkownika. Huawei analizując setki scenariuszy naszych zachowań poprawił niemal wszystkie elementy swojej platformy. System przyspieszył, obsługa funkcji została uproszczona, a projekt graficzny jest bardziej przejrzysty. Inspiracja naturą, Grecją dała bardzo dobry, spójny efekt. Huawei podczas projektowania systemu współpracował z takimi firmami jak Pantone Color Institute, czy GoPro. EMUI wyróżnia się na rynku, szczególnie gdy korzystamy z nowych rozwiązań na smartfonach z serii Mate 9 i P10.

Ocena: 2 głosów Aktualna ocena: 9
DrukujKomentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  dario pisze: 2017-03-19 12:46
  No już sięnie moge doczekać dziesiąteczki. Jak tylko będę miał chwilę, to polecę do ME i sobie poobczajam
  0
 • Users Avatars Mini
  Bene pisze: 2017-03-20 10:18
  Szyfrowania pamięci telefonu dalej brak. Huawei o tym zapomniał. Interfejs jest bardzo dobrze zrobiony, ale. co z tego jak producent nie daje możliwości zabezpieczenia poza palcem i kodem. Asus nie boi się tej funkcji i w swojej nakładce w miejscu "zaszyfruj telefon" jest komunikat "zaszyfrowany" Huawei i Samsung problemu nie widzą ważne że chodzą bajery, a jak zgubisz telefon to się martw sam.
  1
 • Users Avatars Mini
  I NEED A REAL & GENUINE SPELL CASTER URGENTLY TO HELP ME GET MY EX BOYFRIEND, GIRLFRIEND, WIFE OR HUSBAND BACK: Email him at: Unityspelltemple@gmail.com pisze: 2017-03-26 07:02
  Hey guys, Get your ex back fast with the help of a real and genuine spell caster called Dr.Unity. I'm so excited my broken Marriage has been restored and my husband is back after a breakup, After 2 years of marriage, me and my husband has been into one quarrel or the other until he finally left me and moved to California to be with another woman. i felt my life was over and my kids thought they would never see their father again. i tried to be strong just for the kids but i could not control the pains that torments my heart, my heart was filled with sorrows and pains because i was really in love with my husband. Every day and night i think of him and always wish he would come back to me, I was really upset and i needed help, so i searched for help online and I came across a website that suggested that Dr Unity can help get ex back fast. So, I felt I should give him a try. I contacted him and he told me what to do and i did it then he did a (Love spell) for me. 28 hours later, my husband really called me and told me that he miss me and the kids so much, So Amazing!! So that was how he came back that same day,with lots of love and joy,and he apologized for his mistake,and for the pain he caused me and the kids. Then from that day,our Marriage was now stronger than how it were before,All thanks to Dr Unity. he is so powerful and i decided to share my story on the internet that Dr Unity real and powerful spell caster who i will always pray to live long to help his children in the time of trouble, if you are here and you need your Ex back or your husband moved to another woman, do not cry anymore, contact this powerful spell caster now. Here’s his contact: Email him at: Unityspelltemple@gmail.com , you can also call him or add him on Whats-app: +2348071622464 , his website:http://unityspelltemple.yolasite.com . Jessica, 26 years, Texas, USA.
  0

Najważniejsze

Ostatnie testy