Plus, Play i T-Mobile raczej będą musieli zmienić swoje oferty roamingowe

Newsy
Żródło: Money.pl
Opinie: 17

Serwis Money.pl podał, że Komisja Europejska wstępnie stwierdziła, że polscy operatorzy mogą działać niezgodnie z rozporządzeniem roam like at home, a jeśli to zostanie potwierdzone, Komisja Europejska wzywa UKE do podjęcia interwencji.

W komunikacje KE napisała: Przyglądamy się konkretnym przypadkom z Polski. Wydaje się (choć to jeszcze nie potwierdzone), że niektóre nowe cenniki nie są zgodne z zasadą "roam like at home.

Komisja Europejska wymieniła trzy główne problemy:

1. Nielimitowane w kraju połączenia i SMS-y powinny być nielimitowane także w roamingu, więc jakikolwiek limit ilościowy (np. 500 minut rocznie) nie jest zgodny z nowymi zasadami.

2. Nielimitowane dane (lub dane w konkurencyjnej cenie) mogą mieć ograniczenia ilościowe w roamingu. Po przekroczeniu tego limitu mogą być naliczane drobne opłaty (ale nie wyższe niż stawki hurtowe 7,7 euro za gigabajt plus VAT). W przypadku miesięcznego planu taryfowego limit ten powinien także być miesięczny, a nie roczny. Powinien być także skalkulowany zgodnie z wprowadzaną regulacją.

3. Opłata za minutę, którą ogłosił jeden z operatorów (29 gr/min, czyli 7 eurocentów) jest powyżej dozwolonego poziomu 3,2 eurocenta plus VAT. Opłata powinna być naliczana tylko w przypadku wykrycia nadużycia za pomocą mechanizmu kontrolnego.

Biuro prasowe Komisji Europejskiej kończy ostrzeżeniem, że jeśli dany polski operator nie zaprzestanie takiej praktyki, UKE będzie musiał interweniować i zażądać dostosowania się do nowych zasad. - Jeśli operator nie zaprzestanie łamania nowych zasad, UKE będzie musiał zastosować przewidziane polskim prawem sankcje.

Róża Thun, europosłanka, dziennikowi Rzeczpospolita, powiedziała: Przepisy rozporządzenia wyraźnie mówią, że do rozliczania roamingu powinien być stosowany ten sam mechanizm pobierania opłat jak w przypadku korzystania w kraju. Operatorzy przeciągają linę i bardzo źle, że Urząd Komunikacji Elektronicznej – instytucja, która powinna chronić użytkowników – im na to pozwala. Wiem, że Komisja Europejska już monitoruje tę sprawę, ja sama też będę o tym z nią rozmawiała, bo rozwiązanie prezentowane przez operatorów i zaaprobowane przez UKE jest w moim odczuciu naruszeniem prawa europejskiego i istotnych interesów polskich konsumentów.

Inne informacje dotyczące nowych ofert roamingowych: