Zarząd Orange wierzy już tylko w fiber i w postpaid mobile

Newsy
Opinie: 13
Opinie: 13

Orange poinformował, że w tym roku chce przynajmniej podwoić liczbę klientów usług światłowodowych, którą miał na koniec zeszłego roku (88 tys.). Oznacza to, że chce mieć w tym roku przynajmniej 180 tys. aktywnych łączy.

Jednym z aktualnych celów Orange jest zatrzymanie spadku liczby obsługiwanych łączy broadband. Ten stały już spadek wynika głównie z niskich prędkości oferowanych w technologii ADSL i presji ze strony kablówek. W zeszłym roku liczba łączy fix broadband spadła w Orange o 3.3%. Nie pomaga także spadek liczby obsługiwanych łączy głosowych - tutaj spadek wynosił już 6.2%.

Pod koniec roku nasycenie łączy w nowej sieci światłowodowej wynosiło około 6.5% i według Orange patrząc na benchmarki europejskie to w tej fazie budowy sieci jest to dobry wynik.

W 2016 r. zasięg fiber ma urosnąć o około 1 mln gospodarstw domowych. Oznacza to, że saturacja nadal pozostanie na podobnym poziomie 7%.

Orange na fiber w 2017 r. wyda 800 mln zł. W zeszłym roku było to 530 mln zł. Zwiększone inwestycje to główny powód chęci wstrzymania wypłaty dywidendy za zeszły rok.

Orange twierdzi, że w przyszłości to właśnie fiber i usługi mobilne będą generowały przychody pozwalające na powrót do wypłat dywidendy. Orange nie zamierza zadłużać się w celu wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.

Zwrot z inwestycji w fiber to od 8 do 12 lat w zależności od otoczenia konkurencyjnego.

Orange na spotkaniu z dziennikarzami wyjaśnił także powody jednorazowego odpisu wartości firmy goodwill w wysokości 1.7 mld zł. Orange ocenił, że monetyzacja strategii firmy będzie wolniejsza od wcześniejszych prognoz. Wyodrębniono 4 główne powody:

 • kontynuacja spadków na rynku fix w sieci PSTN
 • łącza ADSL są mało konkurencyjne i będą coraz mniej konkurencyjne (także wpływ LTE)
 • w biznesie mobilnym Orange spodziewa się utrzymania wysokiej konkurencyjności (spadek ARPU)
 • rynek prepaid będzie dużo mniejszy niż dotychczas - powodem jest obowiązkowa rejestracja

Orange nie planuje w bieżącym i przyszłym roku kolejnych odpisów wartości goodwill.

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Mass pisze: 2017-02-15 06:55
  ADSL jest zastępowane przez światłowody i LTE. Więc Orange w sumie nie traci klientów i dochodów.
  -3
 • Users Avatars Mini
  dragonite pisze: 2017-02-15 07:47
  Mass nie traci tam gdzie nie weszła konkurencja ze światłem jako pierwsza. W rejonach gdzie konkurencja położyła światło traci klientów bardzo mocno.
  6
 • Users Avatars Mini
  james pisze: 2017-02-15 09:13
  I dodatkowo zapowiadaja podwyzki cen uslug vide dzisiejszy wywiad z Gaca w DGP.
  1
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2017-02-15 09:16
  @james....na podywzki to raczej nie ma szans...to raczej komunikat do konkurencji, ze nie bedziemy walczyc cena...i ze fajnie by bylo jakbyscie wy tez tego nie robili :-)
  3
 • Users Avatars Mini
  janek pisze: 2017-02-15 09:23
  @Mass, traci. Za ADSL + domowy zostawiałem w Orange ~90 zł. Przeszedłem do Plusa, za internet płace 11,08 zł. Mi wystarcza. Dodatkowo nie wiem po co zaklinasz rzeczywistość. Sprawdź wyniki finansowe i zobaczysz jak to nie traci "klientów i dochodów". :) @james, zachodnie korpo chyba nie wiedzą, ze tu jest Polska i tu ludzie umieją liczyć i kombinować. Już wiele firm tak się przejechało licząc, że Polak zapłaci każdą cenę w ramach "prestiżu". Orange niestety przespało ostatnie 10 lat i oddało rynek kablówkom i lokalnym operatorom. Teraz próbują wejść na niego olewając innych. Znowu to się na nich zemści.
  6
 • Users Avatars Mini
  Grzegorz Szewczak pisze: 2017-02-15 12:09
  Przespali, przespali ale zmierza to w dobrym kierunku. Sęk w tym, że trzeba będzie czekać kilka lat aż światłowody naprawdę trafią pod strzechy.
  0
 • Users Avatars Mini
  janek pisze: 2017-02-15 12:54
  @Grzegorz, masz racje że zmierza, tyle że próbują odzyskać rynek, który już stracili. Ich oferta jest OK, ale nie ma tego WOW. Władowali tyle pieniędzy w światłowód i tylko 88 tys łącz? A do ilu milionów usługa dociera? Pchają się na blokowiska gdzie w teorii będzie multum klientów, a w praktyce są klienci, ale u innych operatorów. Jednocześnie olewają miedź. Nikt nie każe inwestować niewiadomo jakich pieniędzy, ale mają dobry szkielet, rozbudować własną sieć, zwiększyć pojemność sieci, dać dobrą ofertę na LTE i by byli bezkonkurencyjni. A tak znowu za kilka lat się obudzą z ręką w nocniku.
  2
 • Users Avatars Mini
  obserwator pisze: 2017-02-15 14:15
  @janek - weź pod uwagę, że wielu klientów kablówek ma umowy terminowe, tak więc przejście do Orange światłowód nie nastąpi zaraz po wpięciu danego bloku / budynku w infrastrukturę Orange. Mając na uwadze nową ofertę łączoną Orange oraz wcześniej wymieniony fakt można spodziewać się, że przyrost klientów nastąpi, ale z lekkim opóźnieniem.
  1
 • Users Avatars Mini
  kmn na mojej ulicy pisze: 2017-02-15 16:56
  na mojej ulicy przynajmniej połowa mieszkańców chciałaby szybkie stabilne łącze synchroniczne o prędkości 40-100 Mbit/s (ok. 70 domów). czemu orange nie widzi osiedli domków jednorodzinnych? po miedzi nie da się więcej niż 10-20 Mbit/s po kablu miedzianym 2-3 km od centrali. czy ciężko to zrozumieć że to osiedla domków są dla nich przyszłością łącz internetowych? ja np., nie pozwolę sobie na łącze lte i hsp z ogromnymi wahaniami predkości w ciągu doby, nie pozwolę sobie na łącze radiowe bo nie będę co 2-3 dni czekał na usuniecie awarii w ciągu 2-3 dni. potrzebuję stabilnego łącza do www, filmów, przesyłania dużych projektów po 2-4 Gb co 3-4 dni, do obsługi ftp itd...orange obudźcie się! do naszych domków kablówki nie przyjdą, chyba że przyjdą to wtedy nie istniejecie...i to wtedy będzie rewolucja, która was zniszczy.
  3
 • Users Avatars Mini
  Virgin pisze: 2017-02-15 21:50
  kmn na mojej ulicy, jak na nic sobie nie pozwolisz bo szukasz problemów to czekaj sobie, może się kiedyś doczekasz,może nie gwarancji nie ma żadnej, zostaje ci 20 mega jak jesteś taki wybredny
  0
 • Users Avatars Mini
  pm pisze: 2017-02-16 08:44
  Autorze, pomogę: "zarząd" to "management", a "wierzy" - believes. Lepszy byłby już cały nag... header po angielsku, niż obecny bełkot.
  0
 • Users Avatars Mini
  kmn pisze: 2017-02-16 17:23
  @Virgin: to nie chodzi o to że mam tylko 10 Mbit. tu idzie o prędkość wysyłania danych. jeszcze się nie zdarzyło aby było to zapisane w umowie 1024 Kbit, a w realu jest 70-80% tego. posiłkuję się z uploadem poprzez lte, ale da sie to robić tylko od ok 9 ej do ok 13-14-ej. potem gimbaza wraca do domu i prędkośc jest taka jak w neostradzie. ot i całe moje narzekanie.
  0