Test ZTE Light Tab 2

Recenzje
Opinie: 2

Klasa tabletu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

ZTE Light Tab 2 to kolejna próba ZTE zmierzenia się z legendą tabletów Apple i Samsung. Próba w miarę udana, choć Light Tab 2 może konkurować z pierwszą edycją iPada oraz z pierwszą edycją Samsunga Galaxy Tab z ekranem 7 cali. Konkurencję tę jeszcze minimalnie przegrywa, ale jest coraz bliżej konkurentów. Jego główną przewagą jest niższa cena, dobre wykonanie, dobry system operacyjny. Przegrywa dużo słabszym ekranem i marką, która w elektronice użytkowej jest nie ukrywajmy nadal bardzo ważna. Nowy ZTE Light Tab 2 w stosunku do swojego protoplasty ma szybszy procesor i inną rozdzielczość ekranu.

Zestaw – ocena 4

Chińskie ZTE przygotowało do sprzedaży bardzo ładne pudełko z tabletem – opakowanie jest małe i ma bardzo ładne kolory. W komplecie testowym znaleźliśmy zasilacz z amerykańską wtyczką i własnym kablem, mikroskopijne słuchawki (które całkiem dobrze grają), kabel USB oraz kartę pamięci 4 GB.

 
 

Obudowa – ocena 5

Obudowa do złudzenia przypomina pierwszy tablet Samsunga z ekranem 7 cali. Light Tab 2 jest równie poręczny i równie mobilny jak Galaxy Tab. Wszystkie łącza są bez żadnego kombinowania na swoim miejscu. Słuchawki podłączamy na górze, ładowanie (łącze USB) jest na dole, włączanie na górze po prawej stronie, a pod nim znajduje się regulacja głośności. Tablet ma bardzo dobre głośniki stereo (oczywiście jak na tablet). Z tyłu i z przodu obudowy znajdujemy obiektywy kamer. Pod ekranem są trzy sensoryczne przyciski back, home i menu.

Tablet jest świetnie wykonany i nic w nim nie skrzypi. Urządzenie waży 385 g.

Ekran ma nietypową rozdzielczość 600x1024 pikseli. Wyświetlacz dobrze reaguje na dotyk, ale niestety jest ciemny i ma bardzo słabe kąty patrzenia. To niestety bolączka wszystkich tańszych urządzeń przenośnych (tabletów i nawigacji).

Tablet obsługuje normalne karty SIM.

 
 
 
 
 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4

Nowa wersja tabletu ZTE ma procesor 1.4 Ghz. Wcześniejsza wersja miała tylko 600 Mhz. Moc wystarcza, aby najnowsza wersja Angry Birds Space działała na Light Tab 2 bez najmniejszego problemu. Pamięć operacyjna ma wielkość 512 MB. Pamięć ROM to 4 GB. Dla użytkownika pozostaje z tej wielkości około 2.6 GB. Na szczęście Light Tab 2 obsługuje karty pamięci.

Według specyfikacji tablet wspiera HSDPA 14.4 i HSUPA 5.76, ale takich nominalnych prędkości nie udało nam się uzyskać.

 

System/ustawienia – ocena 4

ZTE Light Tab 2 wykorzystuje już nieco archaiczną wersję Androida – 2.3.5. Nie wiemy, czy chiński producent ma w planach udostępnienie kolejnych uaktualnień. Samo ZTE nie ingeruje zbytnio w Androida. System jest niemal goły. Zmieniono sposób odblokowywania ekranu. Mamy też specjalną dolną belkę z 5 skrótami. Ikony te obracają się przy obracaniu tabletu. System jest stabilny, ale dwa razy zabawa Tabem 2 zakończyła się koniecznością wyjęcia z obudowy baterii.

     
 

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Wpisywanie liter na klawiaturze poziomej i pionowej w tablecie ZTE jest wygodne. Problemem było włączone standardowe „zgadywanie” wyrazów podczas wprowadzania tekstu. Musieliśmy chwilę poszukać odpowiednich funkcji, aby wyłączyć tę uciążliwą dla nas pomoc.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Aplikacja telefonu to rzadkość w tabletach. Z ZTE Light Tab 2 można dzwonić. Wykonywać i odbierać połączenia można tylko przez speakerphone lub przy wykorzystaniu zestawu słuchawkowego. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Sama aplikacja telefonu wspiera speed dialing, czyli szybko wyszukuje odpowiednie numery w książce.

Kamera – ocena 2

Główna kamera w ZTE ma matrycę 3 megapiksele. Jest to kamera delikatnie mówiąc słaba. Jedyna zaleta kamery jest taka, że w ogóle jest. Filmy i zdjęcia przypominają materiały z telefonów komórkowych sprzed 3-4 lat. Kamera nagrywa maksymalnie materiał VGA. Dziwne jest natomiast to, że ZTE oferuje masowemu użytkownikowi takie opcje jak wybór kodeków video MPEG4, H263, H264 oraz kodeków audio AMRNB i AAC.

Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 

Przeglądarka – ocena 5

Przeglądarka internetowa w Androidach jest naprawdę doskonała i sporo lepsza niż np. w produktach iOS. Więcej stron i funkcjonalności działa w nich tak jak na komputerach PC. ZTE nie zawodzi i nasz tablet to wspaniałe urządzenie do serfowania w Internecie. Adresy internetowe można podawać głosowo. Na stronach wyświetlanych w przeglądarce działają odtwarzacze wideo (Youtube, Vimeo).

Odtwarzacz wideo – ocena 3

Odtwarzacz wideo odtwarza materiały do rozdzielczości HD 720p. Większych rozdzielczości nie udało się odtworzyć. Nie działały także filmy zakodowane Divx i Xvid, nie mówiąc o Matrosce (MKV).

Nawigacja i mapy – ocena 5

Przy tak dużym urządzeniu w samochodzie najlepiej posiadać dedykowany uchwyt, bo stosowanie prowizorycznych rozwiązań może być po prostu niebezpieczne. Android oferuje obecnie Naviexperta, Automapę i Nawigację Google. Oprócz nawigacji w naszym Tabie 2 działa także oczywiście Google Maps ze Street View.

 

Serwisy społecznościowe – ocena 4

Interfejs ZTE Light Tab 2 nie jest zintegrowany z Facebookiem i Twitterem. W kalendarzu nie widzimy Facebooka, a na liście kontaktów największą „innowacją” jest pobieranie z tego serwisu zdjęć. Najwygodniej jest więc korzystać z natywnych aplikacji, które działają pierwszorzędnie.

Obsługa plików Office – ocena 4

W ZTE znajdujemy seryjny pakiet Docs To Go. Pakiet niestety nie jest pełny i edycja plików wymaga dodatkowej dopłaty. Samo otwieranie się plików (nawet tych skomplikowanych) trwa bardzo szybko.

     

Bateria – ocena 5

Bateria w ZTE Light Tab 2 miała pojemność 3400 mAh. W trybie czuwania wytrzymywała nawet do tygodnia. Przy „ostrzejszym” korzystaniu z tabletu trzeba go było ładować co dwa dni (włączony WLAN i moduł telefonu). Ogólnie można podsumować, że ZTE ma wystarczający czas działania na bateriach bez ładowania.

Bajery – ocena 3

Po dłuższym zastanowieniu można chyba wymienić dwa główne „bajery” naszego tabletu. Oto one:

  1. Dolby mobile – nazwa rozwiązania to stosunkowo mocna marka na rynku mobilnym, ale tak naprawdę mobilne dolby bardzo zniekształca muzykę dodając jej sztucznej przestrzeni

  2. Możliwość rozmawiania – tablet z ekranem 7 cali jest za duży, aby zastąpić nam telefon, ale w sytuacjach awaryjnych opcja dzwonienia może nam się bardzo przydać

Podsumowanie

ZTE Light Tab 2 na szczęście dla siebie wzbudza sympatię. Choć w porównaniu do najnowszego iPada jest opóźniony technologicznie pewnie o 2 lata to „daje rade”. Jest doskonałym urządzeniem do serfowania po necie, do sprawdzania maili, przeglądania Facebooka i Twittera, do oglądania filmów na Youtube. Ma funkcję rozmów i być może będzie miał dobrą cenę. Tablet ma dobrą baterię, pogramy na nim także w najnowszy Angry Birds Space. Teraz należy czekać na trzecią wersję tabletu – już z procesorem dualcore i z dużo lepszym ekranem. Gratulacje dla ZTE, bo idzie dobrą drogą, teraz już tylko należy przyspieszyć tempo i zacząć pracować nad wzmocnieniem marki.

Zalety:

  • dobre wykonanie

  • dolby mobile

  • dobre słuchawki

  • dobra przeglądarka

  • dobry klient e-mail

  • bezpłatna nawigacja

  • dobra bateria

Wady:

  • kiepski ekran

  • kiepska kamera

  • problemy z Internetem w sieci mobilnej – po wyłączeniu WLAN Internetu nie było, Internet pojawił się dopiero po restarcie

 

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz