5G Ultra Plusa zaczęło się w Piotrkowie Trybunalskim – sprawdziliśmy, jak działa tam dzisiaj

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
5G Ultra Plusa zaczęło się w Piotrkowie Trybunalskim – sprawdziliśmy, jak działa tam dzisiaj

Piotrków Trybunalski to miasto, gdzie gigabitowy Internet mobilny Plusa pojawił się najwcześniej, choć wtedy tak się nie nazywał.  Blisko dwa lata temu Plus i Ericsson informowali, że w Piotrkowie Trybunalskim osiągnięty został rekord prędkości w komercyjnej sieci 5G Plusa – 1 Gbps. Rekordowy wynik był efektem agregacji jednego pasma 5G i dwóch LTE w oparciu o rozwiązania systemu 5G Ericsson Radio System.

Rekord osiągnięto dzięki temu, że w Piotrkowie Trybunalskim sieć 5G Plusa pracująca na częstotliwości 2600 MHz TDD została dodatkowo poszerzona o częstotliwości LTE 1800 MHz i 2100 MHz. Dzięki agregacji częstotliwości, w trakcie pomiarów w optymalnych warunkach radiowych, została przekroczona szybkość 1 Gbps w sieci komercyjnej.

5G Ultra w Plusie

Prędkości te zostały osiągnięte w czasie zamkniętych testów, jednak Plus podkreślał wówczas, że dzięki pomyślnemu wdrożeniu rozwiązań umożliwiających agregację nośnych mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli cieszyć się najszybszym transferem danych w sieci komercyjnej. Nie wiemy, dlaczego właśnie to miasto zostało wybrane do tych testów.

W czerwcu br. Plus ogłosił kolejny krok w rozwoju swojej sieci – tym razem nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim, lecz również w 97 innych miastach. Pod nazwą 5G Ultra udostępnił technologię wykorzystującą agregację  2 pasm 5G (2600 MHz i 2100 Mhz) oraz pasma LTE (1800 MHz), której maksymalna prędkość transferu danych wynosi ok. 1 Gbps. Taki wynik wymaga jednak idealnych warunków radiowych oraz minimalnego obciążenia sieci przez innych użytkowników korzystających z 5G i/lub LTE.  

W lipcu sprawdziliśmy dwukrotnie jak wygląda dziś korzystanie z sieci 5G Plusa w Piotrkowie Trybunalskim, gdy Plus wdrożył 5G już Ultra w kolejnych miastach. Potwierdziło się, że transfer jest bardzo szybki w porównaniu do starszych technologii internetu mobilnego. 

5G Ultra w Plusie

Piotrków odwiedziliśmy 2 razy: w tygodniu w godzinach szczytu oraz w weekend w godzinach porannych. Nasze testy wykonane na dwóch urządzeniach - smartfonie ze średniej półki oraz flagowcu (Samsungu Galaxy A54 i S23).

Dzięki mapie https://si2pem.gov.pl/ szukanie lokalizacji do bicia rekordów szybkości internetu w sieci mobilnej jest teraz znacznie ułatwione. Każdy z nas może sobie wyszukać, gdzie znajdują się stacje operatora, którego chcemy wziąć na tapet.

Największą niespodzianką było to, że w czasie testów sieci Plus nie było żadnych różnic pomiędzy wynikami w tygodniu i w weekend . Osiągane transfery wahały się w zależności od lokalizacji od 400 do 600 Mbps. Wysyłanie było bardziej stabilne pod tym względem i na wszystkich badanych nadajnikach mogliśmy transmitować w górę z prędkością około 80 Mbps.

Kolejną niespodzianką było to, że najszybciej internet mobilny działał w pobliżu zatłoczonego centrum handlowego na ul. Sulejowskiej, gdzie równocześnie wiele osób korzysta z komórkowego transferu. Trochę wolniej internet 5G Ultra działał w okolicach dworca kolejowego i na bocznicy kolejowej w pobliżu ulicy Roosevelta.

Przykładowe pomiary z Piotrkowa prezentujemy poniżej:

5G Ultra w Plusie

5G Ultra w Plusie 5G Ultra w Plusie 5G Ultra w Plusie

Podobne wyniki opublikował pod koniec czerwca benchmark Speedtest.pl. Pierwsze testy 5G Ultra w Plusie wykazały wówczas, że nowa konfiguracja sieci w porównaniu ze “standardowym” 5G tego operatora jest szybsza o 20-30%, a w bardzo dobrych warunkach radiowych możliwe jest osiąganie prędkości pobierania powyżej 600 Mb/s.

W pierwszym etapie wdrożenia uruchomiono 356 stacji w 98 miejscowościach. Aktualnymi danymi Plus się nie chwali. 

Przed rozpoczęciem własnych testów 5G Ultra należy sprawdzić, czy nasz smartfon lub router wspiera odpowiednią agregację pasm i ma odpowiednie oprogramowanie. W czerwcu było to te urządzenia:

Samsung Galaxy A34 5G, Samsung Galaxy A54 5G, Samsung Galaxy S22+, Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Z Flip4 5G, Samsung Z Fold4 5G, OPPO Find N2 Flip 5G, motorola edge 40 pro, motorola ThinkPhone, Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G, router D-Link DWR-X1820, Zowee Router 5G CPE 5 oraz ZTE MC889 5G + Router WiFi – ZTE T3000.

Teraz dołączył do nich także Samsung S23 – ważne jest jednak to, aby miał najnowsze oprogramowanie.

5G Ultra w Plusie

5G Ultra dostępne jest na 356 stacjach bazowych w 98 miejscowościach. Na ten moment zasięg 5G Ultra można testować  w tych miejscowościach:

województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Śrem, Rawicz, Szamotuły, Zbąszyń, Kłodawa, Mieścisko, Odolanów, Skoki, Granowo, Sulmierzyce, Wysoka, Ryczywół, Grabów nad Prosną, Wielichowo, Krzymów,  

województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Bolesławiec, Oleśnica, Jawor, Chojnów, Milicz, Syców, Oborniki Śląskie, Kąty Wrocławskie, Długołęka, Łagiewniki, Międzybórz, Kobierzyce,

województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Lipno, Żnin, Koronowo, Szubin, Barcin, Białe Błota, Piotrków Kujawski, Mrocza, Jabłonowo Pomorskie, Lubicz Dolny, Oborowo,

województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Nowa Sól, Żagań, Międzyrzecz, Szprotawa, Sulęcin, Kożuchów, Świdnica, Kłodawa, Santok,

województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Koluszki, Wieruszów, Tuszyn, Andrespol,

województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Rumia, Chojnice, Malbork, Lębork, Kościerzyna, Kartuzy, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kolbudy,

województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Giżycko, Szczytno, Mrągowo, Braniewo,

województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Białogard, Wałcz, Choszczno, Pyrzyce, Płoty, Maszewo, Mielno, Rewal.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: