Będą przelewy natychmiastowe w całej Unii bez dodatkowych opłat

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Będą przelewy natychmiastowe w całej Unii bez dodatkowych opłat

Marek Belka poinformował, że Parlament Europejski zakończył negocjacje dotyczące płatności natychmiastowych. Regulacje obejmą wszystkich obywateli Unii, nie tylko tych ze strefy euro. Wcześniej te regulacje miały dotyczyć tylko przelewów w euro.

Ustalono, że przelewy natychmiastowe nie będą droższe niż zwykłe, a banki sprawdzą poprawność danych, by ograniczyć ryzyko błędnego przelewu po stronie klientów.

Komisja Europejska zajmuje się tą sprawą od wielu miesięcy. Rok temu Komisja Europejska opublikowała swój wniosek ustawodawczy w sprawie płatności natychmiastowych.

Miał umożliwić obywatelom i przedsiębiorstwom posiadającym rachunek bankowy w kraju UE i/lub EOG wysyłanie i otrzymywanie euro w czasie rzeczywistym w ciągu 10 sekund w dowolnym dniu i godzinie.

Komisja dąży do tego, aby płatności natychmiastowe były dostępne dla wszystkich w całej UE, dlatego też we wniosku zobowiązano dostawców usług płatniczych, aby nie pobierali wyższych opłat za płatności natychmiastowe niż za tradycyjne przekazy pieniężne.

Wniosek zawierał przepisy zobowiązujące dostawców usług płatniczych do sprawdzania zgodności między numerami IBAN a nazwą beneficjenta w celu ostrzeżenia płatnika o możliwych błędach lub próbach oszustwa.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: