Boston Consulting Group ocenia szanse zwiększenia ARPU

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 19

Według ekspertów z Boston Consulting Group, jedynym źródłem zwiększenia przychodów na abonenta w sieciach telefonii komórkowej są przesyłane i odbierane przez abonentów wiadomości i dane. Chcąc jednak na tym zarabiać, operatorzy muszą sobie najpierw poradzić z trudnym problemem wyceny nowych usług.
Specjaliści z Boston Consulting Group szacują, że zwiększenie miesięcznego ARPU o 1 euro, przy założeniu, że cały rynek liczy 5 mln użytkowników telefonów komórkowych, podnosi wartość rynku o 300 mln euro. Jozsef Simola z budapeszteńskiego biura BCG uważa, że jedynym sposobem na zwiększenie ARPU będą w przyszłości wiadomości i dane przesyłane między użytkownikami oraz od operatora do użytkownika. Potencjalnymi konkurentami operatorów komórkowych, którzy będą zabiegali o udział w tym segmencie rynku telefonii komórkowej, będą dostawcy usług internetowych, integratorzy systemów informatycznych i firmy obsługujące płatności realizowane drogą elektroniczną.
Głównym zadaniem dla operatorów telefonii komórkowej będzie przekonanie konsumentów - zarówno tych, którzy korzystają intensywnie z telefonu komórkowego, jak i używających go sporadycznie - do korzystania z nowych usług. Obecnie grupa użytkowników telefonów komórkowych wysyłających duże liczby SMS-ów jest ograniczona. W krajach Europy Środkowej wśród użytkowników telefonów w systemie pre-paid 10 % wysyła 49 5 wszystkich wiadomości. Na przeciwległym biegunie jest grupa stanowiąca 30 % wszystkich użytkowników tego rodzaju telefonów, która wysyła tylko 5 % wiadomości. Jozsef Simola przyznaje, że jednym z największych problemów we wprowadzeniu z powodzeniem na rynek nowego pakietu będzie odpowiednia wycena usług - nie za drogo, żeby i nie odstraszyć klientów, i nie za tanio, żeby zapewnić rentowność. Specjaliści z BCG nie chcieli jednak zdradzić, w jaki sposób należy wyceniać nowe usługi.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  luk23 pisze: 2001-12-18 01:58
  strasznie zagmatwany ten news .jak to jedynym zrodlem zarobku sa dane i wiadomosci ? napewno nie w Polsce
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-12-18 03:54
  Chyba chodzi o to, że segmentem usług, który pozwala najskuteczniej zwiększyć APRU są dane i wiadomości. O ile sądząc po konkursach co do wiadomości operatorzy już to zauważyli, o tyle z danymi już tak słodko nie jest - ROZWINĄĆ GPRS!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  pink pisze: 2001-12-18 04:38
  luk23, rongerami: to moze, chlopaki, poproscie zeby wam ktos wydlumaczyl? graffi: jak to - rozwinac gprs; czyzby ktos go zwinal od kiedy ostatnio korzystalem?
  0
 • Users Avatars Mini
  Lysy pisze: 2001-12-18 09:15
  Dobra wycena tych uslug to genialny pomysl dla naszych operatorow bo smsy, wap i gprs sa zdecydowanie za drogie!
  0
 • Users Avatars Mini
  Steve pisze: 2001-12-18 10:28
  Czy będą tańsze SMS'y w ERZE? Wie ktoś kiedy?
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-12-18 10:49
  Pewne jest jedno: w przyszłości operatorzy telefoni komórkowej będą sie musieli nieźle natrudzić, zeby klienci korzystali z usług dodanych. Internet w każdym miejscu bardzo mocno wpłynie na ceny przesyłu danych poprzez telefony komórkowe. Będzie ciekawie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-12-18 11:36
  Cos za bardzo nie zakumalem tego??
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-12-18 11:45
  Przeciez to proste! Żeby zarabiać na komórkach, trzeba dodac nowe usługi czyli m.in. przesył danch. Ale operatorzy nie wiedzą, jak je wycenić, żeby nie przegiąć. A na dodatek mają jeszcze konkurencje w postaci firm, któe zajmują się internetem i tego typu rzeczami. Przecież oni tez przesyłają informacje. I tutaj leży pies pogrzebany, jak przekonac ludzi, żeby korzystali wiecej z komórek.
  0
 • Users Avatars Mini
  Bartol pisze: 2001-12-18 12:25
  Chodzi o to, ze szanse na zwiekszenie ARPU na samych rozmowach sa wlasciwie zadne (zeby nie powiedzie, ze na samych rozmowach ARPU spada sukcesywnie, co doskonale widac w raportach finansowych naszych opow). Zeby wiecej kasy z abonentow wycisnac trzeba im zaproponowac uslugi dodatkowe za rozsadne pieniadze. W najblizszych latach tymi uslugami beda wiadomosci tekstowe (w tym SmartSMS i MMS) oraz szeroko pojeta transmisja danych.
  0
 • Users Avatars Mini
  jarpol pisze: 2001-12-18 12:44
  A żeby wyciągnąć od klientów dodatkową kasę trzeba... obniżyć ceny! I to juz w Polsce ma miejsce-obniżenie cen smsów o połowę w +), wprowadzenie pakietów i wymiany z minutami w Idei, jakieś rachityczne "promocje" na połączenia z badziewnym Wapem, oferty na GPRS itp
  0
 • Users Avatars Mini
  wpe pisze: 2001-12-18 13:23
  Steve: od 1 stycznia beda po 33 grosze, nie w pakiecie.
  0
 • Users Avatars Mini
  dexter pisze: 2001-12-18 13:50
  Zgadzam się w 100% z graffim - jeżeli transmisja danych ma być kluczowym elementem zwiększenia dochodów to zastanawia co robią operatorzy? Czyżby oni nie zdawali sobie z tego sprawy? A może nie czytają takich badań? Mam jednak nadzieję że GPRS w przyszłym roku będzie jednym z największych motorów polskich (i nie tylko) opów. Tego wszystkim użytkownikom i sobie na nadchodzący nowy rok życzę. Pzdr.
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-12-18 15:04
  Myślę, że teraz operatorzy nie sa w stanie odpowiednio ukierunkować swoich planów w temacie GPRS. Przecież to nie jest tak łatwo ustalić warunki korzystania z takich usług dla klientów w przypadku, gdy ma to byc największy "kawałek tortu dla nich". Nieopatrzne posunięcie z ich strony może spowodowac tragiczne w skutkach konsekwencje (czytaj: bardzo mniejsza kasa).
  0
 • Users Avatars Mini
  UMTSowiec pisze: 2001-12-18 15:16
  Uwazam dokladnie tak jak Bartol. Poza tym co do spadajacego ARPU to zwracam Wam uwage, ze pozyskanie nowych abonentow jest coraz drozsze: ceny telefonow i standardowych uslug (glos+SMS) spadaja. Jedyna nadzieja jest 2,5 oraz 3,0G czyli GPRS na poczatkek. Bez tego nie ma mowy o dalszym wzroscie dochodow z sieci komorkowych. I to juz wiedza wszyscy operatorzy... Pytanie jak beda nas wabic.
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-12-18 15:30
  Pytanie o wabienie: na pewno pozornie niskim kosztami korzystania z takich usług. I na pewno wydłużenie podpisywanych umów, ewentualnie ryczałtyza ilość przesyłanych/odbieranych. Wiele osób na pewno się skusi, ale wiele osób dopiero przejrzy na oczy w chwili otrzymania nowego rachunku. I jeszcze jedna kwestia: przepaś technologiczna Panowie, tego długo się nie pozbędziemy.
  0
 • Users Avatars Mini
  UMTSowiec pisze: 2001-12-18 18:26
  Do jokerDM: Jaka przepasc masz na mysli? Przeciez wszyscy trzej operatorzy GSMowi w PL maja dzialajacego GPRSa od (przynajmniej) kilku miesiecy, wiec pod tym wzgledem jestesmy na rowni z Europa. A co do UMTSa, to odpalenie polskich sieci w 2004 moze wyjsc na dobre(druga polowa 2002 i w caly 2003 europejskie sieci zaczna pracowac, wiec da to czas na weryfikacje niedociagniec).
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-12-18 20:54
  przychody zaczna przynosic opom uslugi inne miz rozmowa czy sms i prawda jest taka ze wczesniej czy pozniej do tego dojdzie
  0
 • Users Avatars Mini
  kubel pisze: 2001-12-18 22:17
  w koncu jakas sceptyczna i sensowna prognoza, a nie ciagle taki hurra-optymizm. nie mowia o tym ile to mln usd bedzie przynosic transimsja wideo, albo inne nie wiadomo co, no ktore nie ma srodkow technicznych, i na ktore nikt nie ma ochoty jak na razie.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-12-19 03:49
  JokerDM, Dexter, wytdaje mi się, że w Polsce operatorzy mają jeszcze nadzieje na rozwój "ekstensywny" a nie "intensywny" - pozyskują coraz to nowych klientów i nie przejmują się ARPU niestety. Na działania związane z "mobilizowaniem" klientów do większej aktywności przyjdzie poczekać do czasu, gdy wzrośnie jeszcze o jakieś 10-20% nasycenie rynku
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: