Ceny roamingu w UE - raport UKE

Drukuj

UKE przygotowało raport o roamingu międzynarodowym wewnątrz krajów Wspólnoty (grudzień 2008). Celem raportu było przedstawienie średnich stawek wszystkich podstawowych usług telefonii ruchomej w okresie 2Q 2007 - 3Q 2008 oraz aktualnych cen detalicznych (stan na 15.12.2008).

Główne wnioski

Na poziomie hurtowym (tj. rozliczeń międzyoperatorskich) średnia stawka za połączenia inicjowane w Polsce przez użytkowników operatorów z Unii Europejskiej / Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, wyniosła w 3Q 2008 roku 0,25 EUR/min. W tym samym okresie stawka hurtowa za inicjowane wiadomości SMS wyniosła 0,15 EUR/SMS, z kolei stawka za usługę transmisji danych 2,38 EUR/MB poza grupą operatorów powiązanych kapitałowo lub wspólną marką, oraz 0,67 EUR/MB w grupie.

Na poziomie detalicznym (tj. usług bezpośrednio oferowanych konsumentom) średnie stawki połączeń głosowych w 3Q 2008 roku utrzymywały się na poziomie: 0,47 - 0,48 EUR/min dla połączenia wykonywanego oraz 0,24 EUR/min dla połączenia odbieranego, dla wszystkich klientów polskich sieci korzystających w roamingu z eurotaryfy. Średnia stawka nieregulowanej usługi wysyłania wiadomości SMS uplasowała się w 3Q 2008 na poziomie 0,31 EUR/SMS. Jednocześnie także nieregulowana w Unii Europejskiej usługa transmisji danych, charakteryzowała się średnią stawką na poziomie 7,60 EUR/MB dla ruchu poza grupą oraz 9,74 EUR/MB dla ruchu w ramach grupy.

W okresie 2Q 2008 - 3Q 2008 wyraźnie wzrosło zainteresowanie usługami zarówno użytkowników sieci zagranicznych operatorów korzystających z roamingu w Polsce, jak również klientów polskich sieci korzystających w roamingu z sieci zagranicznych operatorów.

W przypadku klientów polskich sieci korzystających z roamingu za granicą największy wzrost połączeń głosowych realizowanych w eurotaryfie dotyczył klientów usług pre-paid, tj. 24% - 26%. Użytkownicy usług przedpłaconych także najintensywniej zwiększali zakres korzystania z połączeń głosowych poza eurotaryfą w Unii Europejskiej / Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w krajach reszty świata. W zakresie wiadomości SMS wzrost ruchu wykonywanego przez klientów korzystających z sieci operatorów Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniósł 22%. W przypadku usług transmisji danych wzrost ruchu w Unii Europejskiej / Europejskim Obszarze Gospodarczym wyniósł 37% - 40%.

W zakresie analizowanych w grudniu 2008 ofert poszczególnych operatorów należy zwrócić uwagę na zdecydowanie wyższe ceny usług oferowanych klientom w roamingu niż w ramach oferty krajowej.

Ceny połączeń głosowych wykonywanych oraz obieranych w roamingu oscylowały w przypadku większości analizowanych taryf na poziomie zbliżonym do maksymalnej stawki eurotaryfy, tj. odpowiednio 0,56 EUR/min oraz 0,27 EUR/min. Cena połączenia w roamingu była średnio 3-krotnie wyższa niż cena usługi krajowej. W przypadku wiadomości SMS, cena inicjowanej usługi w roamingu kształtowała się w przedziale 0,31 - 0,72 EUR/SMS i była średnio 7-krotnie wyższa niż dla usługi krajowej. Wysłanie wiadomości MMS w roamingu kosztowało od 0,62 do 1,25 EUR/MMS, średnio 8-krotnie więcej niż w Polsce. W okresie świątecznym można zauważyć skutki wakacyjnej obniżki cen transmisji danych w ofertach roamingowych operatorów, niemniej jednak, charakteryzująca się znacznym rozrzutem (od 2,49 do 18,71 EUR/MB) cena usługi w roamingu pozostaje nadal średnio 17-krotnie wyższa niż w ofercie krajowej.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
DrukujKomentarze / 0

  • Jeszcze do niedawna przed podróżą zastanawialiśmy się jaki aparat wziąć ze sobą, jak go zapakować, aby nie uległ uszkodzeniom. Część osób zabierała także ze sobą zestaw dodatkowych obiektywów. Skupialiśmy się na sprzęcie, a nie na samej radości podróżowania i robienia zdjęć. Teraz dzięki Huawei P9 możemy ponownie skupić się na rejestrowaniu najważniejszych chwil w perfekcyjnej jakości.

  • Odbierz darmowy starter i 10 GB internetu od Virgin Mobile!

    Od 18 maja można otrzymać starter Virgin Mobile zupełnie za darmo (KLIKNIJ TUTAJ!). Ponadto, największy wirtualny operator w Polsce, po dokonaniu zasilenia za 25 zł, doda 10 GB mobilnego internetu do wykorzystania w dowolny sposób.

Najważniejsze

Ostatnie testy