Globalstar

Newsy
Opinie: 22

Dziś (piątek, 5.01.2001) w nowej siedzibie firmy PTK Centertel (ul. Skierniewicka 10 a) odbyła się konferencja prasowa poświęcona niedawno podpisanej umowie roamingowej pomiędzy PTK Centertel a siecią Globalstar. Obecny był nawet na niej przez chwilę sam minister Szyszko (swoim przybyciem wywołał niemałe poruszenie w szeregach władz Centertelu). Dyrektor Generalny Marek Józefiak oraz Tomasz Rochowicz - dyrektor marketingu zapewniali, że podpisana umowa to kontynuacja idei - ciągle nowe pomysły. Idea chce nadal (?) być liderem we wprowadzaniu nowych technologii w telekomunikacji. Usługa ma być skierowana do dużych firm mających oddziały za granicą, armatorów (przy obecnym zasięgu to całkowita fikcja), podróżników, często podróżujących biznesmenów i handlowców oraz pewnie bogatych szpanerów ;-)
W czasie prób na tarasie budynku udało mi się połączyć przez satelitę z abonentką Ery znajdującą się również w Warszawie. Ja ją słyszałem znakomicie (jak przez GSM), ona powiedziała, że słyszy mnie nawet lepiej niż zwykle (normalnie Plus GSM) i wyświetlił się u niej numer 501..., czyli telefon i cały system radzi sobie z wysyłaniem numeru abonenta. Podobno telefony można już kupić w 68 miejscach w Polsce. Są bardzo drogie, ale jest to zrozumiałe (ceny rozmów i aparatów podajemy niżej). Dodatkowo przy aktywacji roamingu satelitarnego Centertel może wymagać zabezpieczenia finansowego w postaci depozytu - w wysokości nawet 6000 zł. Rochowicz motywował to koniecznością gwarancji ściągalności należności za tak drogie rozmowy (jednocześnie ocenił, że obecnie Centertel nie może "ściągnąć" 5 % należności od swych abonentów, według naszych źródeł jest to około 10-15 %).

 

więcej - niżej ;-)

 

Ceny korzystania z usług Globalstar kształtują się następująco:

Cena usługi roaming satelitarny Globalstar w sieci Idea: 

 • Abonament miesięczny - 100zł netto 

 • Zawieszanie i Odwieszanie usługi - bezpłatne. 

Ceny telefonów i akcesoriów: 

 • Telefon Satelitarny Ericsson R290 - 6.800 zł, 

 • Telefon Satelitarny Telit SAT550 - 3.999 zł, 

 • Zestaw samochodowy HF - 2.650 zł. 

Opłaty za połączenia w roamingu Idei z siecią Globalstar: 

 • stawki za połączenia przedział 7,08 - 12,20 zł/min. 

 • SMS wysyłany - 1,85 zł/min. 

 • podział na strefy zgodnie z ofertą Globalstara 

 • płatne połączenia wychodzące (stawki uzależnione od strefy) 

 • płatne połączenia przychodzące (stawki uzależnione od strefy) 

 • zgodnie z zasadami stosowanymi w ofertach roamingowych + 15%. 

Relacja fotograficzna z konferencji (kliknij na zdjęciu, aby powiększyć)

 

Na konferencję przybyło naprawdę wielu dziennikarzy

Mikrofony podawały niespotykanie piękne hostessy

Dyrektor Generalny
PTK Centertel Marek Józefiak

Początek prezentacji

Prezes firmy TE.SA.M. (operatora Globalstar)

Bertrand Le Guern i prezes TE.SA.M.

Rzecznik prasowy PTK Centertel Jacek Kalinowski i dyrektor centrum satelitarnego w Psarach

Dyrektor marketingu firmy PTK Centertel Tomasz Rochowicz

Krystyn Antczak - Zastępca Dyrektora Generalnego
i Tomasz Rochowicz - Dyrektor Marketingu 

Dostępne modele

Ericsson R290

Telit SAT550

Porównanie rozmiaru z Ericsson R310s ("trochę" mniejszy)

No i próbne (udane, lecz długie) logowanie na tarasie do sieci Globalstar

Testowanie połączenia przez satelitę

Długa antena Ericssona R290

Przedstawieciel PTK udzielał wyczerpujących odpowiedzi

Gorączkowe wybieranie numeru

 

To co wszyscy lubimy - piękne kobiety (tym razem naprawdę zjawiskowe)

 

 

Mapka zasięgu sieci (podobno to dopiero początek)

 


Komunikat prasowy

Idea oferuje usługę roamingu satelitarnego z siecią Globalstar


Warszawa, 5 stycznia 2001 r. - Polska Telefonia Komórkowa Centertel, operator sieci Idea udostępniła - jako pierwszy operator GSM w Polsce - nową usługę: roaming satelitarny z siecią Globalstar. Cieszymy się ze w dwa miesiące po podpisaniu listu intencyjnego uruchamiamy usługę roamingu z siecią satelitarną Globalstar, która umożliwi naszym abonentom na korzystanie z naprawdę globalnego zasięgu - mówi Marek Józefiak, dyrektor generalny PTK Centertel. ). Dla abonentów sieci Idea dostępne są 2 modele telefonów pracujące w systemach satelitarnym Globalstar/GSM900: Ericsson R290 oraz Telit SAT 550.

Czym jest Globalstar? 

Na świecie istnieje około 11 różnych standardów telefonii mobilnej - Telefon GSM/Globalstar "uwalnia" od tych ograniczeń, ponadto rozwiązuje problem łączności telefonicznej na ogromnych obszarach Ziemi, które nie są i w najbliższej przyszłości nie będą obsługiwane przez operatorów komórkowych. - wszędzie dając pełną swobodę komunikacji. Jednocześnie telefonia Globalstar w swych założeniach nie jest siecią konkurującą z sieciami GSM. Filozofia sytemu opiera się na współpracy i uzupełnianiu usług oferowanych przez operatorów GSM. W sensie dosłownym jest to system komunikacji "bez granic". Zapewnia swoim użytkownikom bezpieczeństwo pozostawania w kontakcie, oraz możliwość wygodnego i wysokiej jakości kontaktu, bez względu na miejsce w którym się znajdują. Jako system nowy podlega dalszemu rozwojowi - jednak już dzisiaj oferuje największy zasięg na świecie dostępny dla celów cywilnych.
System satelitarny z racji swojego zasięgu otwiera nowe możliwości działania dla międzynarodowych firm umożliwiając zarządzanie pracami zespołów realizujących inwestycje w najdalszych zakątkach świata. Usługa telefonii satelitarnej w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo pracy i komfort ludzi podróżujących (szlakami morskimi i lądowymi), jako system globalny wychodzi naprzeciw potrzebom firm i przedsiębiorstw transportowych i turystycznych, dając poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość swobodnej komunikacji w ruchu. Zalet tego systemu nie sposób przecenić na obszarach Europy Wschodniej i terenach Państw WNP, o stosunkowo małej podaży usług telekomunikacyjnych GSM. Telefon Idea-Globalstar z pewnością stanie się nieodłącznym narzędziem pracy dla osób i instytucji prowadzących interesy w tym regionie świata.
Telefony satelitarne są atrybutem ludzi aktywnych, których praca lub wypoczynek związane są z potrzebą kontaktu. Będzie ciekawą ofertą dla Globtroterów, pomoże w realizacji ich nowych wyzwań. Tym bardziej że pomysł Globalstar i filozofia systemu została stworzona z myślą o ludziach biznesu. Tworząc system pomyślano wygodzie użytkownika. Telefony satelitarne Globalstar nie wymagają dodatkowych umiejętności - Sposób użytkowania aparatów nie różni się znacząco od korzystania z aparatów GSM, a sam system satelitarny Globalstar zapewnia usługi dobrze znane z systemu GSM np. CLIP, CLIR, SMS, Pocztę głosową, przekierowania połączeń itp.
Co więcej aparaty satelitarne dostępne w sieci Idea są dwuzakresowe tzn. pracują w systemie GSM 900 oraz w systemie satelitarnym Globalstar. Oznacza to dla użytkownika dużą wygodę użytkowania telefonu w podróży. Bez zmiany aparatu abonenci sieci Idea mogą korzystać zarówno z zasięgu sieci Idea, zasięgu naszych 174 partnerów roamingowych oraz wszędzie tam, gdzie zasięg sieci GSM jest niedostępny - z globalnego zasięgu satelitarnego. O wyborze korzystaniu z połączeń satelitarnych zawsze decyduje abonent - korzystając z możliwości ręcznego lub automatycznego przełączania trybu pracy telefonu na GSM lub Satelitarny.
Niewątpliwie ogromną zaletą systemu Globalstar jest możliwość korzystania z własnego numeru telefonu. (abonent korzysta ze swojej karty SIM w sieci IDEA). Oznacza to, że bez względu na to w jakim miejscu na Ziemi znajduje się użytkownik i z jakiego systemu aktualnie korzysta, jest on zawsze dostępny pod swoim numerem telefonicznym w sieci Idea Takie rozwiązanie oznacza także wygodny sposób rozliczeń za usługi telekomunikacyjne. Wszystkie koszty usług rozliczane są na tym samym rachunku telefonicznym.
Jak działa system Globalstar? Komunikacja w systemie Globalstar oparta jest się na transmisji sygnału telefonicznego między telefonem satelitarnym - satelitą umieszczonym na nisko położonej orbicie geostacjonarnej, oraz naziemnej stacji nadawczo-odbiorczej nazywanej w tym systemie "Gateway".
Gateway jest to obiekt wyposażony w duże anteny nadawczo-odbiorcze. Sygnał odbierany z satelity jest przetwarzany i przesyłany za pomocą łącz naziemnych do innych sieci telekomunikacyjnych - stacjonarnych i komórkowych. Gateway'e są własnością spółki TE.SA.M, która zarządza ich działaniem i wszelkimi procesami związanymi ze świadczeniem usługi transmisji satelitarnej.
Globalny zasięg systemu Globalstar oparty jest o konstelację 48 satelitów. Ich orbity zostały zaprojektowane tak, aby w obszarze działania systemu użytkownik w dowolnym punkcie na ziemi był w zasięgu działania od 2 do 4 satelitów. Konstelacja 48 satelitów Systemu Globalstar, działa jak orbitalne "lustro" - odbijając sygnał telefonu abonenta do Gateway'a zapewnia zasięg na ok. 80% obszaru Ziemi. W ten sposób Globalstar pokrywa swoim zasięgiem dotychczas niedostępne rejony, takie jak góry morza i oceany. Obszar działania systemu jest także uzależniony od ilości Gateway'ów. Testy Gateway'ów rozpoczęły się w październiku 1998 r. Wówczas działało już 15 takich obiektów, zapewniających pokrycie swoim zasięgiem obszar 58 państw. Obecnie działa 22 Gateway'ów pokrywających obszar 86 państw. System ten jest nadal rozbudowywany. Obszar Polski obsługiwany jest przez Gateway znajdujący się we Francji.

Nad sprawnym działanie całego sytemu Globalstar sprawują pieczę 2 centra nadzoru:

 • Centrum Nadzoru Sieci Naziemnej (ang. Ground Operations Control Centers - GOCC) które nadzoruje zestawienia połączeń oraz komunikację sieci Gateway'ów i systemu satelitów. 

 • Centrum Nadzoru Systemu Satelitarnego (ang. The Satellite Operations Control Center - SOCC) zarządza "kosmiczną" częścią systemu - konstelacją satelitów Globalstar. W tym miejscu kontrolowany jest ruch i orbity satelitów. 

Aparaty telefoniczne Globalstar wyglądają i działają podobnie jak standardowe telefony komórkowe, z tą różnicą, że przekazują bezpośrednio sygnał satelitarny, kodowany i zabezpieczony protokołem CDMA (Code Division Multiple Access). Dla abonentów sieci Idea dostępne są 2 modele telefonów pracujące w systemach satelitarnym Globalstar i GSM900. Są to: Ericsson R290 oraz Telit SAT 550.

Ericsson R290 

(dalsze szczegółowe dane są tutaj)

Parametry techniczne aparatu:

 • System : Globalstar/GSM900 

 • Antena : składana 

 • Waga : około 350g z baterią podstawową 

 • Wymiary : 162 x 62 x 39 mm (wyłączając antenę) 

 • Czas pracy: 
  GSM 900 : czas gotowości - 75godz, czas rozmowy - 5godz Globalstar : czas gotowości - 6godz, czas rozmowy - 1,5godz

Telit SAT 550 

(dalsze szczegółowe dane są tutaj)

Parametry techniczne aparatu:

 • System: Globalstar/GSM900 

 • Antena: składana 

 • Waga: około 425g z baterią podstawową 

 • Wymiary: 220 x 65 x 45 mm (wyłączając antenę) 

 • Czas pracy: 
  GSM 900 : czas gotowości - 249godz, czas rozmowy - 5,5godz Globalstar : czas gotowości - 8godz, czas rozmowy - 2,3godz 

Prezentacja Globalstar 

Sieć Globalstar, przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorstw, to nowa usługa satelitarnej telefonii komórkowej. Rozległy zasięg oraz bogactwo oferowanych usług pozwalają nam zapewnić atrakcyjne rozwiązania dla wszystkich użytkowników, których zapotrzebowanie w zakresie połączeń telefonicznych nie zostało jak dotąd zaspokojone. 

Zasięg, który uzupełnia ofertę już istniejących sieci 

Celem sieci Globalstar jest zapewnienie zasięgu w regionach, w których dotychczasowe naziemne sieci telefoniczne (telefonów komórkowych lub stacjonarnych) nie są obecne, uzupełniając w ten sposób ich ofertę. 
Dla użytkowników telefonii komórkowej rozwiązanie to stanowi rozszerzenie zasięg~ sieci, którą wykorzystują na co dzień. Jedną z podstawowych cech sieci Globalstar jest bowiem to, że jej telefony są całkowicie zgodne z normami innych sieci telefonii komórkowej. Kiedy abonent znajdzie się na obszarze, który nie jest obsługiwany przez zwykła sieć, jego telefon przełącza się na sieć Globalstar. 

Zróżnicowana oferta 

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, które różnią się w zależności od kraju, w którym się znajdują, oferta sieci telefonicznej Globalstar zawiera: 

 • gamę dwusystemowych telefonów komórkowych (Globalstar + GSM). Telefony te produkowane przez firmy Ericsson i Telit, sa podobne pod względem ergonomii dc zwykłych telefonów komórkowych i tak samo łatwe w użyciu. Szeroka gama akcesoriów~ ułatwia korzystanie z telefonu Globalstar w samochodzie lub na pokładzie statku. 

 • terminale stacjonarne (kabiny telefoniczne lub telefony stacjonarne) przeznaczone dla odizolowanych obszarów o trudnych warunkach dostępu, na których rozbudowa klasyczne. infrastruktury telefonicznej nie jest opłacalna. 

Globalstar oferuje szeroką gamę usług telefonicznych wysokiej jakości. Sieć Globalstar stanowi uzupełnienie usług już dostępnych w naziemnych sieciach komórkowych: w trybie pracy telefonu w sieci Globalstar abonent może korzystać z dokładnie takich samych usług, jak w swojej zwykłej sieci komórkowej. 

Wysoka jakość połączeń 

Istnieje wiele uwarunkowań natury technicznej, mających wpływ na jakość i bezpieczeństwo połączeń: 

 • technologia CDMA (Code Division Multiple Access lub AMRC), która zapewnia całkowita poufność rozmów, odporność na zakłócenia i cyfrowe kodowanie przekazu głosowego.

 •  « podwójna widoczność »: kiedy abonent znajduje się w zasięgu sieci, jego telefon « widziany jest » przez kilka satelitów (dwa lub trzy), co gwarantuje, że nawet przy szybkim przemieszczaniu się jakość połączenia nie będzie zakłócona. 

 • prosta architektura sieci: satelita umieszczony na niskiej orbicie (co pozwala na uniknięcie « efektu echa » oraz opóźnień przekazu głosu, a także wykorzystanie telefonów o małych rozmiarach) stanowi tylko i wyłącznie zwykły przekaźnik, którego rolą jest jedynie przesłanie przekazu w kierunku stacji naziemnych, zwanych bramkami (gateways). Stacje naziemne zawierają większość instalacji obsługujących system, zapewniających dalsze przesłanie połączenia przez istniejące sieci naziemne. Taka architektura systemu umożliwia prostotę eksploatacji oraz niskie koszty, zapewniając równocześnie wysoką jakość połączeń. 


Sprzedaż usług i produktów sieci Globalstar 

Sieć dystrybucji 

Firma TE.SA.M. zleciła dystrybucję usług sieci Globalstar swoim partnerom w poszczególnych krajach: LSP (Local Service Provider, czyli krajowe sieci telefonii komórkowej, które oferują swym klientom roaming do sieci Globalstar) oraz firmy sprzedaży usług założone specjalnie w tym celu. W ten sposób sieć dystrybucyjna Globalstar została dostosowana do wymogów rynków usług telekomunikacyjnych poszczególnych krajów.
Dzięki współpracy z Globalstar, dystrybutorzy będący operatorami naziemnych sieci telefonii komórkowej oferują swoim klientom możliwość pozostawania w zasięgu sieci na 100% terytorium kraju. Ponadto uczestniczą oni we wszystkich etapach dystrybucji usług i produktów Globalstar. 

Oferta telefonów komórkowych Globalstar 

Pragnąc zaspokoić wszystkie potrzeby swych klientów, firma TE.SA.M. posiada dwie odrębne oferty:

 • Oferta wielosystemowa, której dystrybucją zajmują się współpracujący z Globalstar operatorzy naziemnych sieci GSM (dwa systemy: GSM + Globalstar). Podstawową siecią jest wówczas klasyczna, naziemna sieć telefonów GSM. Globalstar pozwala na użytkowanie telefonu na obszarach, które nie są objęte zasięgiem sieci GSM. Podstawowa zasada jest bardzo prosta -jeden telefon, jeden numer i jedna faktura. 

 • Oferta jednosystemowa - obejmuje wszystkie usługi satelitarnej telefonii komórkowej za pośrednictwem telefonu pracującego wyłącznie w sieci Globalstar. 

TE.SA.M., strategiczny partner sieci Globalstar 

Firmy France Telecom i Alcatel, które dały początek firmie Globalstar L.P., założyły także spółkę TE.SA.M. (od francuskiego skrótu "TElecommunications par SAtellites Mobiles" - Komórkowa Telekomunikacja Satelitarna. 51 % udziałów tej firmy należy do France Telecom, a 49 % do Alcatel). Spółka ta jest wyłącznym operatorem sieci Globalstar w następujących 30 krajach: 

 • Ameryka południowa (Argentyna, Boliwia, Chile, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela), 

 • Europa (Księstwo Andorry, Francja i jej departamenty zamorskie, Belgia, Hiszpania, Gibraltar, Luksemburg, Księstwo Monako, Holandia, Portugalia, Polska, Czechy), 

 • Afryka (Wybrzeże Kości Słoniowej, Maroko, Senegal, Tunezja), 

 • Środkowy Wschód (Egipt, Liban, Turcja), 

 • Azja (Wietnam). 

 

Organizacja sieci Globalstar 

Grupa partnerów strategicznych połączonych dla realizacji projektu 

Rozwój sieci Globalstar nadzorowany jest przez amerykańska spółkę Loral, która zarządza realizacja całego projektu wraz z inna amerykańska firma o nazwie Qualcomm. 
Spółka Loral (odpowiedzialna za umieszczenie satelitów na orbicie) współpracuje z najpoważniejszymi europejskimi producentami wyposażenia satelitarnego. W 1994 roku, czyli w chwili założenia Globalstar L.P., udziałowcami spółki Loral były w 49% firmy Alcatel Espace (Francja), Aórospatiale (Francja), Alenia Spazio (Włochy) i Daimler-Benz Aerospace (Niemcy). 
Obok spółki Loral w realizacji projektu Globalstar uczestniczy wielu partnerów krajowych, będących producentami wyposażenia telefonicznego lub operatorami sieci komórkowych (Air Touch-USA, DACOM Corporation-Korea Południowa, TE.SA.M., Hyundai-Korea Południowa, Elsacomm-Włochy, Vodafone-Wielka Brytania) . 

TE.SA.M. : dystrybutor oferty Globalstar 

Dzięki nawiązaniu współpracy z krajowymi operatorami telefonii komórkowej, firma TE.SA.M. zapewniła sobie możliwość szybkiego utworzenia i rozwoju sieci dystrybucyjnej, dając równocześnie swym krajowym dystrybutorom możliwość skorzystania z usług pomocy technicznej oraz działań marketingowych. 
Ze względu na obowiązujące w tych krajach przepisy, firma TE.SA.M. założyła swoje filie w Wenezueli, Argentynie, Peru, Kolumbii, Maroku, Tunezji i Senegalu. Zadaniem filii jest zarządzanie eksploatacją stacji naziemnych znajdujących się na terenie tych krajów. 
Firma TE.SA.M. wraz ze swymi filiami zatrudnia obecnie około 130 osób (z czego 80 na terenie Francji). 


Nasz zasięg - uzupełnienie istniejących sieci 

Cele działalności sieci Globalstar 

Celem działania sieci Globalstar jest zapewnienie możliwości korzystania z telefonów komórkowych na obszarach, na których istniejące naziemne sieci komórkowe są nieobecne, umożliwiając w ten sposób rozszerzenie zasięgu telefonów komórkowych.
Dla przeciętnego użytkownika telefonu komórkowego, korzystanie z usług Globalstar stanowi zwykłe rozszerzenie zasięgu telefonu, którego używa on na co dzień. Telefony Globalstar są bowiem całkowicie zgodne z normami klasycznych sieci komórkowych. Kiedy klient znajduje się poza zasięgiem swojej zwykłej sieci, wykorzystuje usługi Globalstar. 
Operatorzy telefonów GSM podpisali pomiędzy sobą szereg porozumień dotyczących roamingu międzynarodowego, jednakże użytkowanie telefonu komórkowego podczas wyjazdów zagranicznych nadal jest utrudnione ze względu na istnienie różnorodnych standardów - w chwili obecnej jest ich na świecie w sumie 11. Globalstar rozwiązuje problem niezgodności standardów telefonów komórkowych podczas wyjazdów zagranicznych. 

Zasięg sieci 

Rozwój zasięgu sieci Globalstar postępuje w różnym tempie w poszczególnych krajach, w zależności od uzyskanych krajowych licencji eksploatacyjnych oraz budowy stacji naziemnych. Jeżeli chodzi o zasięg sieci na obszarach morskich, będzie on wynosił 200 mil morskich od wybrzeża wszystkich obsługiwanych krajów. 
Biorąc pod uwagę, że Globalstar jest siecią satelitarną, w pewnych przypadkach (jak na przykład gęsta miejska zabudowa lub pomieszczenia zamknięte) telefon Globalstar nie może odebrać sygnału satelitarnego, czyli nawiązać połączenia. Telefony dwusystemowe Globalstar łączą się wówczas automatycznie z dostępną miejscową siecią komórkową1. 


Oferta sieci Globalstar 

Oferta jednosystemowa: sieć komórkowa w 100 % satelitarna 

Zasada: 
Wszystkim klientom, którzy chcieliby korzystać w sposób ciągły z jakości połączeń satelitarnych, Globalstar oddaje do dyspozycji szeroka gamę swoich usług. 

Korzyści:

 • Prosty, dostosowany do rozmaitych zastosowań system taryfikacyjny, - Możliwość wyboru taryfy, 

 • Dostęp do szerokiej gamy usług sieci Globalstar. 

Oferta dwusystemowa: niezbędne uzupełnienie usług oferowanych przez komórkowe sieci naziemne 

Zasada: 
Telefon przełącza się na sieć Globalstar automatycznie, kiedy klasyczna sieć GSM nie jest dostępna. Klient wykorzystuje zawsze najbardziej korzystną taryfę. 

Korzystanie z usługi jest bardzo proste -jeden telefon, jeden numer i jedna faktura. 

Korzyści: 

 • Rozszerzenie zasięgu w stosunku do sieci GSM, 

 • Możliwość używania telefonu zarówno na otwartym powietrzu, jak i wewnątrz budynków (dzięki sieci GSM), 

 • Także w trybie Globalstar abonent jest dostępny pod swym zwykłym numerem sieci GSM, 

 • Możliwość korzystania z telefonu Globalstar w trybie GSM poza granicami kraju, w którym wykupiony został abonament, dzięki ofercie roamingu międzynarodowego. 

Pełna gama usług Globalstar 

Globalstar oferuje nowe usługi w porównaniu z sieciami GSM, wzbogacając je o nowe zastosowania (geolokalizacja). 

Usługi podstawowe: 

 • Połączenia telefoniczne, 

 • Częstotliwość głosowa (DTMF - Dual Tone Multi-Frequency): umożliwia korzystanie z poczty głosowej oraz daje dostęp do serwerów informacyjnych, - Darmowy numer alarmowy: 112, 

 • Odbiór i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS-MO i SMS-MT). 

Usługi dodatkowe: 

W zależności od swoich potrzeb, klient sieci Globalstar może skorzystać z licznych oferowanych usług dodatkowych. Pozwalają one między innymi na lepszą kontrolę kosztów oraz liczby połączeń. 

 • Przekazanie połączenia: zawsze, kiedy telefon jest zajęty, nie odpowiada lub jest niedostępny, 

 • Sygnalizacja połączenia przychodzącego i oczekującego, 

 • Poczta głosowa, 

 • Wyświetlanie numeru połączenia przychodzącego/wychodzącego. 

(Usługa przesyłania danych i faksów będzie dostępna w pierwszej połowie roku 2001) 


Telefony Globalstar 

Podobne w użytkowaniu do zwykłych telefonów komórkowych GSM, telefony Globalstar wprowadzane są na rynek po atrakcyjnych cenach . Firma Globalstar zleciła produkcję poszczególnych modeli telefonów, które odpowiadają różnorodnym wymogom, trzem różnym producentom. Są to firmy Ericsson (Szwecja), Telit (Włochy) i Qualcomm (USA). Otrzymały one pierwsze zlecenie obejmujące w sumie ponad 300 000 telefonów (z czego 60 000 zostało zarezerwowanych przez firmę TE.SA.M.). 
Wszystkie telefony Globalstar są dwusystemowe - umożliwiają dostęp zarówno do sieci Globalstar, jak i GSM (pod warunkiem wykupienia abonamentu dwusystemowego). 
W przypadku korzystania z telefonu podczas jazdy (w samochodzie lub ciężarówce), klient ma możliwo5ć zakupu specjalnego zestawu samochodowego. Dostępny jest także specjalny zestaw przeznaczony dla jednostek pływających.

Telefony dla wszystkich 

Poza telefonami komórkowymi oferta Globalstar obejmuje także aparaty stacjonarne. 
Sieć Globalstar może w ten sposób obsługiwać miejsca o utrudnionym dostępie (jak na przykład schroniska wysokogórskie) oraz obszary morskie (wyposażenie statków i promów). Użytkownik korzysta wówczas z kabiny przypominającej zwykłą budkę telefoniczną (posługując się specjalną, uprzednio opłaconą kartą) lub zwykłego aparatu połączonego z zewnętrzną anteną satelitarną. 

Sieć sprzedaży 

Usługi Globalstar rozprowadzane są przez krajowe sieci dystrybucyjne usług telefonii komórkowej GSM. Pozwalają one klientom sieci komórkowych skorzystać z rozszerzenia zasięgu poprzez dostęp do sieci satelitarnej oraz roaming międzynarodowy. Operatorzy sieci telefonii komórkowej prowadzą dystrybucję usług sieci Globalstar, co umożliwia im zaprezentowanie swoim klientom nowej oferty, zapewniającej możliwość korzystania z telefonu także na tych obszarach danego kraju które nie były do tej pory objęte zasięgiem sieci komórkowej GSM. Usługi sieci Globalstar są również sprzedawane przez specjalnie w tym celu utworzone Spółki Sprzedaży Usług. 
W przypadku oferty dwusytemowej, usługi Globalstar moga być proponowane jako opcja lub uzupełnienie określonego rodzaju abonamentu. Operatorzy i dystrybutorzy krajowi uczestniczą we wszystkich etapach dystrybucji usług i produktów Globalstar. 


Globalstar w liczbach 

Finansowanie 

Realizacja projektu rozwoju sieci Globalstar została już w całości sfinansowana (w wysokości 3,8 miliardów dolarów). Akcje spółki Globalstar zostały wyemitowane w cenie 20 USD i wprowadzone na wtórny rynek amerykańskiej giełdy (NASDAQ) w roku 1995. 

Sieć satelitów 

System Globalstar działa w oparciu o sieć 48 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie (1414 km) oraz 4 satelitów rezerwowych. 
Satelity Globalstar zostały rozmieszczone w równej odległości na 8 płaszczyznach orbitalnych nachylonych pod kątem 52 stopni. Na każdej płaszczyźnie znajduje się 6 satelitów. 
W postaci złożonej każdy z satelitów zajmuje 1 metr sześcienny, natomiast po rozłożeniu wyposażenia jego rozpiętość wynosi 7 metrów (moc maksymalna 1900 watów, średnia 75C watów). Ciężar każdego z satelitów to 440 kg. Ciężar paliwa niezbędnego dla wprowadzenia i utrzymania satelity na orbicie oraz późniejszego wyprowadzenia z orbity wynosi 60 kg. 
Średni okres eksploatacji satelity wynosi 7,5 roku. 
Okres niezbędny dla wyprodukowania poszczególnych elementów oraz zmontowania 52 satelitów Globalstar trwał 3 lata. 
Koszt produkcji każdego satelity telekomunikacyjnego Globalstar to mniej więcej 15 milionów dolarów amerykańskich. Całkowity koszt zaprojektowania, produkcji, umieszczenia na orbicie i ubezpieczenia 52 satelitów Globalstar wyniósł około 1850 milionów dolarów amerykańskich. 

Bramki dostępu 

System Globalstar stanowi uzupełnienie istniejących krajowych i międzynarodowych sieci telekomunikacyjnych. Połączenie wychodzące z telefonu abonenta przekazywane jest przez satelitę do najbliższej naziemnej stacji przekaźnikowej (bramki). Następnie połączenie trafia do rozmówcy za pośrednictwem istniejących sieci naziemnych. 
Przewidujemy wybudowanie w różnych częściach świata 38 stacji przekaźnikowych, z których każda obsługiwać będzie obszar o promieniu około 3000 km. 


Technologia 

Globalstar - technologia wielokrotnego dostępu z identyfikacją poprzez kod (CDMA) 

Zalety technologii CDMA 

Wykorzystanie technologii CDMA pozwala na zapewnienie wyższej jakości usług zarówno w zakresie transmisji głosu (wyeliminowanie efektu echa i innych zakłóceń przekazu), jak i danych (jakość usługi przekazu danych będzie taka sama, jeżeli nie wyższa, co w zwykłych sieciach komórkowych)2. 
CDMA to technologia odporna na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Ponadto zapewnia ona bardzo dużą elastyczność w zakresie zarządzania zasobami oraz przepływem danych. 
Technologia ta, używana do tej pory wyłącznie do celów radiowych połączeń wojskowych, doskonale nadaje się do wykorzystania przez sieci telekomunikacyjne przeznaczone do celów cywilnych, w szczególności naziemne i satelitarne sieci telefonii komórkowej, a więc między innymi sieć Globalstar. 

Zasady działania 

Technologia CDMA opiera się na metodzie podziału spektrum, w której przekazywany sygnał cyfrowy zajmuje o wiele szersze pasmo częstotliwości niż wymagałaby tego prosta transmisja danych za pośrednictwem innych technologii. 
W technologii tej wielu użytkowników wykorzystuje to samo pasmo częstotliwości, a sygnał wychodzący od każdego z nich rozróżniany jest poprzez przypisany mu specjalny kod, czyli swego rodzaju « klucz », znany tylko nadajnikowi i odbiornikowi. Odbierany sygnał stanowi więc pewnego rodzaju sumę poszczególnych sygnałów, a odbiornik musi rozpoznać wśród nich tylko ten sygnał, który jest dla niego przeznaczony. W tym celu wykorzystuje odpowiedni kod. Poprzez porównanie kodów odbiornik rozpoznaje odpowiedni przekaz i odrzuca wszystkie pozostałe. 
Technologia CDMA umożliwia także demodulację i porównanie dwóch identycznych sygnałów pochodzących z różnych źródeł, co pozwala na podniesienie jakości połączenia dzięki równoczesnemu wykorzystaniu kilku satelitów. Pytania-Odpowiedzi 

Jaka jest strategia działania sieci Globalstar ? 

Naszym celem jest oddanie do dyspozycji klientom prostej i niezawodnej usługi telekomunikacyjnej, stanowiącej uzupełnienie oferty już istniejących sieci telefonii komórkowej i stacjonarnej. Operatorzy sieci komórkowych mogą w ten sposób zaproponować swym klientom możliwość korzystania z telefonu na 100% powierzchni danego kraju. Telefon abonenta przełącza się automatycznie z lokalnej sieci komórkowej na sieć Globalstar i odwrotnie - klient jest więc pewien, że jest zawsze dostępny i rozmawia po najniższych kosztach. Współpraca z siecią Globalstar umożliwia więc krajowym operatorom sieci komórkowych rozszerzenie zasięgu ich telefonów oraz zaproponowanie klientom nowej usługi. Operatorzy ci uczestniczą zresztą we wszystkich etapach dystrybucji usług i produktów Globalstar (sprzedaż telefonów, serwis, itd.). 

W jaki sposób zorganizowane zostało wprowadzenie na rynek usług i produktów Globalstar ? 

Sprzedaż rozpoczęła się z początkiem roku 2000. Prowadzona jest osobno w każdym kraju przez miejscowych operatorów sieci komórkowych. Firma TE. SA. M. nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży usług Globalstar. Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez utworzone w tym celu Spółki Sprzedaży Usług lub LSP (Local Service Provider, czyli miejscowych operatorów sieci GSM). Dokładna data wprowadzenia do sprzedaży usług sieci Globalstar w poszczególnych krajach zależy więc od tych firm. Uruchomienie usług następuje stopniowo w krajach europejskich i na całym świecie. 

Jaki jest rynek usług i produktów Globalstar ? 

W okresie ostatnich kilku lat rynek telefonii komórkowej rozwijał się niezwykle szybko. Jednak krajowe sieci komórkowe bardzo rzadko oferują swoim klientom zasięg obejmujący 100% powierzchni kraju. Sieć Globalstar proponuje w krajach Europy takie właśnie rozwiązanie. Nasi potencjalni klienci wybierają Globalstar właśnie z tego powodu - mieszkają lub pracują na obszarach, na których inne sieci telefoniczne (komórkowe lub stacjonarne) są niedostępne. Usługi sieci Globalstar skierowane są także do takich użytkowników, jak firmy zapewniające szybką interwencję ratunkową, firmy transportowe, przemysłu wydobywczego oraz zajmujące się obsługa turystyczna. W niektórych krajach rozbudowa telefonicznej infrastruktury komórkowej lub stacjonarnej jest zbyt kosztowna. Globalstar oferuje tam swoje usługi między innymi poprzez stworzenie sieci aparatów stacjonarnych, podobnych do klasycznych budek telefonicznych. 

Jakie są podstawowe atuty sieci Globalstar ? 

Sieć 48 satelitów zapewnia usługi bardzo wysokiej jakości. Od samego początku swego istnienia sieć Globalstar stosuje najprostsze rozwiązania, polegające na tym, że satelity pełnia jedynie funkcje przekaźników, a większość instalacji i wyposażenia znajduje się w stacjach naziemnych (bramkach). Zdecydowanie ułatwia to zarządzanie pracą systemu, jego rozwój i dokonywanie prac naprawczych. Dzięki ograniczeniu kosztów rozbudowy i eksploatacji systemu możemy zaoferować klientom korzystne ceny. Oferta Globalstar obejmuje pełną gamę usług (wiadomości SMS, poczta głosowa). 

Jaka jest sytuacja finansowa firmy Globalstar ? 

Realizacja projektu rozwoju sieci Globalstar została w całości sfinansowana (w kwocie 3,8 mld USD). Akcje w cenie 20 USD zostały wyemitowane i wprowadzone na wtórny rynek amerykańskiej giełdy (NASDAQ) w 1995 roku. 


____________________________________________________ 

1 Pod warunkiem podpisania abonamentu usług dwusystemowych i odpowiednich parametrów telefonu.

 

Opinie:

Opinie archiwalne (22):

Komentuj

Komentarze / 22

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: