5 sposobów na samodzielne naprawienie smartfona

Akcje partnerskie
Opinie: 0

O smartfonach często myślimy po prostu jak o bezpośrednich następcach telefonów komórkowych, ale już z większym  ekranem i super kamerą. Tak naprawdę znacznie bliżej im do komputerów. Najnowsze smartfony osiągami przewyższają domowe PC sprzed paru lat. Chociaż większość z nas bez problemu radzi sobie z ich obsługą to zwykle wpadamy w panikę, gdy coś przestaje działać w naszym telefonie. Okazuje się, że jest kilka czynności, które warto wykonać przed kontaktem z autoryzowanym serwisem producenta. Warto wiedzieć co można zrobić, aby poprawić działanie swojego smartfona, zanim zdecydujemy się oddać telefon do naprawy. Serwis renomowanych producentów (np. Huawei) jest zawsze gotowy nam pomóc (np. przez infolinie lub w stacjonarnych punktach serwisowych), ale  warto sprawdzić, czy sami nie jesteśmy w stanie „naprawić” naszego smartfona, bo w większości przypadków zaoszczędzi nam to sporo czasu i nerwów.

Restart pierwszą deską ratunku

Smartfony to komputery, których prawie nigdy nie wyłączamy. Jeśli więc jakaś aplikacja nie chce się uruchomić, jakaś funkcja nie działa, a nasz smartfon działa już bez wyłączania kilka tygodni lub nawet miesięcy to powinniśmy po prostu go zresetować.

Ponowne uruchomienie pozwoli wgrać wszystkie elementy systemu na nowo do pamięci RAM, zrestartować wszystkie procesy działające w tle. Większość pojawiających się problemów można rozwiązać w tak prosty sposób, jak ponowne uruchomienie telefonu. W tym celu trzeba przytrzymać przycisk zasilania kilka sekund i wybrać opcję Restart. Cały proces zajmie około minuty. Pamiętajmy, że po restarcie trzeba będzie podać PIN do karty SIM oraz kod odblokowania smartfona, jeśli mamy takie zabezpieczenia włączone. 

Pamięć jest bardzo ważna

System i aplikacje zajmują miejsce zarówno w pamięci ROM, jak i w pamięci RAM. Zapełnienie pamięci telefonu do pełna może powodować problemy. System i aplikacje tworzą pliki tymczasowe. Aktualizacje aplikacji muszą być najpierw pobrane i zapisane w lokalnej pamięci, zanim zostaną zainstalowane. Jeśli więc zapełnimy pamięć telefonu prawie do pełna, instalując nowe aplikacje, wgrywając naszą muzykę lub nagrywając filmy w najwyższej jakości, to może to doprowadzić do problemów z działaniem naszego smartfona. Aktualizacje aplikacji przestaną się instalować. Nie pobierzemy też najnowszej wersji systemu operacyjnego. Dlatego zawsze warto mieć w smartfonie pewien zapas wolnego miejsca, np. 1 GB przestrzeni w pamięci ROM.

Aby sprawdzić ilość zajętej pamięci należy w ustawieniach znaleźć pozycję Storage. Znajdziemy tam podsumowanie zajętej pamięci z podziałem na rodzaje plików. Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji Storage cleaner (jest dostępna w smartfonach Huawei). Znajdzie ona stare pliki tymczasowe i je usunie, bez szkody dla działania telefonu i ważnych danych. Jeśli chcemy zwolnić więcej pamięci, możemy skopiować zdjęcia z telefonu na komputer i usunąć ze smartfona, odinstalować największe aplikacje np. gry albo kupić większą kartę pamięci. Świetnym pomysłem jest także korzystanie z dysku w tzw. chmurze (np. usługi Huawei Mobile Cloud).

Zerowanie ustawień sieciowych (Network settings reset)

Może się też zdarzyć, że nasz smartfon przestanie łączyć się z Internetem. Problem może dotyczyć braku połączenia przez sieć mobilną lub przez WiFi. Wówczas w ustawieniach możemy skorzystać z opcji resetowania ustawień sieciowych. Żadne nasze dane nie zostaną usunięte, ale telefon będzie próbował się połączyć z siecią korzystając z ustawień domyślnych, czyli takich, na których wszystko zwykle działa bez problemu. Sprawdźmy, czy tak funkcja nie rozwiąże naszych niespodziewanych problemów ze smartfonem.

Ostatnia deska ratunku - reset do ustawień fabrycznych (Factory data reset)

Jeśli żadne rozwiązania pośrednie nie pomogą, najbardziej radykalnym rozwiązaniem usuwającym wszelkie problemy, które nie wymagają serwisu, jest reset smartfona do ustawień fabrycznych. W efekcie telefon wraca do automatycznie do stanu, w jakim był od razu po wyjęciu z pudełka. Pamiętajmy jednak, że oznacza to usunięcie wszystkich danych z pamięci telefonu, zarówno aplikacji, jak i zdjęć i innych plików. Dlatego przed tym krokiem trzeba się upewnić, że wykonaliśmy kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Wówczas można już spokojnie przystąpić do resetowania ustawień fabrycznych. Gdy kilkuminutowy proces się zakończy, trzeba będzie od nowa zalogować się do wszystkich używanych serwisów i zainstalować ponownie aplikacje. Jest jednak bardzo duża szansa, że wszelkie problemy zostaną w ten sposób usunięte, a telefon będzie działał jak nowy. 

Jeśli reset do ustawień fabrycznych nam nie pomoże to warto skontaktować się z serwisem. Warto zadzwonić na specjalną infolinię serwisową  i tam uzyskać dodatkowe informacje i pomoc lub udać się bezpośrednio do jednego ze stacjonarnych punktów serwisowych. W obu przypadkach uzyskasz profesjonalną pomoc. Serwis renomowanych producentów (np. Huawei) gwarantuje swoim klientom odpowiednio wysoki poziom obsługi. Pamiętajmy, że smartfony to bardzo zaawansowane urządzenia i wymagają od serwisu odpowiedniej wiedzy i sprzętu. W serwisach Huawei dodatkowo znajdziemy pyszną kawę, punkty do samodzielnego przegrania swoich plików ze smartfona, a także będziemy mogli dokupić atrakcyjne akcesoria do naszego telefonu. Wizyta w serwisie będzie więc całkiem przyjemna.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: