Konkurenci PLAY mogą łatwiej sprzedawać kablówkę UPC - jest BSA

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Konkurenci PLAY mogą łatwiej sprzedawać kablówkę UPC - jest BSA

Polski Światłowód Otwarty zakończył wdrażanie modelu Bitstream Access (BSA) na swojej sieci HFC (sieć kablowa UPC/PLAY).

Operatorzy detaliczni współpracujący z PŚO będą mogli łączyć się z siecią HFC w taki sam sposób oraz za pomocą tych samych urządzeń, jak z siecią FTTH.

Zastosowanie modelu BSA ujednolica sposób, w jaki operatorzy zyskują dostęp do obu sieci - HFC i FTTH, co powoduje, że integracja techniczna z PŚO jest szybsza i tańsza.

Jego przewagą nad dotychczas stosowanym dostępem „white label” jest również możliwość wykorzystywania przez operatorów detalicznych własnej adresacji IP do świadczenia usług na sieci PŚO.

Dzięki temu mogą oferować swoim klientom telewizję IPTV oraz VoIP bez ograniczeń kontentowych, występujących w poprzednim modelu.

Prace nad wdrożeniem modelu BSA na sieci HFC rozpoczęliśmy prawie rok temu. Największym wyzwaniem było opracowanie sposobu sprawnej obsługi łączy konsumenckich w specyficznym dla sieci HFC standardzie. Oznaczało to nie tylko przygotowanie rozwiązania sieciowego, ale również odpowiednich narzędzi IT, które automatyzują dostarczanie i utrzymanie tego rodzaju usług. Przeprowadzone przez nas testy pokazały, że rozwiązanie działa bez zarzutu i jest wysokiej jakości. Wkrótce zaczną z niego korzystać współpracujący z nami operatorzy – mówi Krzysztof Sidor, Chief Technical Officer, Polski Światłowód Otwarty.

Chcemy, aby nasi partnerzy nie odczuwali różnicy pomiędzy korzystaniem z technologii HFC i FTTH. Uruchomienie BSA upraszcza dostęp i świadczenie usług na sieci PŚO. Dzięki temu operator korzysta z jednego API i tych samych punktów styku dla obydwu technologii. Składanie i obsługa zamówień również wyglądają identycznie, a więc operator nie musi się nawet zastanawiać, czy aktywuje usługę na sieci FTTH czy HFC – mówi Michał Banasiuk, Chief Commercial Officer, Polski Światłowód Otwarty i dodaje – Jednocześnie intensywnie modernizujemy naszą infrastrukturę HFC do standardu FTTH. Obecnie niewielu abonentów faktycznie potrzebuje dostępu do internetu o szybkości do 5 Gb/s, ale jesteśmy świadomi, że w przyszłości to się zmieni. Będziemy na tę przyszłość gotowi.

Obecnie zdecydowana większość łączy w sieci HFC Polskiego Światłowodu Otwartego pozwala abonentom osiągnąć prędkość do 1Gb/s.

Operator modernizuje swoją sieć HFC do standardu FTTH oraz rozbudowuje sieć FTTH.

Sieć PŚO obejmuje ponad 3,8 mln gospodarstw domowych, z czego 3,4 mln znajduje się w zasięgu sieci HFC, a ponad 400 tys. w zasięgu sieci FTTH.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: