Kontrola blokowania IMEI

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 80

URTiP sprawdzi, jak operatorzy sieci telefonii komórkowej realizują obowiązek blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Celem kontroli rozpoczętej 4 stycznia br. jest sprawdzenie w jaki sposób operatorzy ruchomych publicznych sieci telefonicznych (Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel) realizują przepisy art. 180 ust. 2 i 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Operator jest zobowiązany do uniemożliwienia użytkowania w jego sieci skradzionych telefonów komórkowych oraz przekazywania informacji identyfikujących skradziony aparat do pozostałych operatorów sieci ruchomych w celu zablokowania możliwości ich uruchomienia w innej sieci. Postępowanie kontrolne potrwa do 31 stycznia 2005 r.

Dotąd operatorzy sieci ruchomych po zgłoszeniu przez abonenta kradzieży telefonu niezwłocznie blokowali kartę SIM, tym samym uniemożliwiając osobie nieuprawnionej wykonywanie połączeń telefonicznych na rachunek poszkodowanego. Natomiast nie wszyscy operatorzy świadczyli usługę blokowania aparatu za pomocą numeru IMEI (International Mobile Equipment Identity). Blokada numeru IMEI, przypisanego do konkretnego aparatu, zapobiega korzystaniu z tego telefonu przy użyciu innej karty SIM.

Dopiero 1 stycznia 2005 r. wszedł w życie nowy przepis z ustawy Prawo telekomunikacyjne, który zobowiązuje operatorów sieci komórkowych do uniemożliwienia użytkowania skradzionych aparatów telefonicznych w jakiejkolwiek sieci w Polsce. Ponadto operatorzy muszą przekazywać sobie "czarne listy" numerów IMEI skradzionych telefonów.

Należy tu przypomnieć, że wobec zgłaszanej coraz większej ilości kradzieży telefonów komórkowych, już w połowie 2003 r. Prezes URTiP Witold Graboś uznał stosowane wówczas przez operatorów procedury blokowania skradzionych aparatów za niewystarczające. Wskazał również na konieczność przeprowadzenia przez operatorów i producentów telefonów szerszej akcji informującej o wszystkich możliwych sposobach zabezpieczania terminali GSM (blokowanie karty SIM, blokowanie numeru IMEI lub ustalenie dodatkowego hasła użytkownika).

Opinie:

Opinie archiwalne (80):

Komentuj

Komentarze / 80

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Derdel pisze: 2005-01-04 14:11
    Co z tego jak jest to do obejścia...........
    0
  • Users Avatars Mini
    kkozo pisze: 2005-01-04 14:19
    *Derdel* - zastanawiam sie po co wszyscy powtarzaja takie bzdury. Po pierwsze "wszystko sie da zrobic" a po drugie wcale nie jest to takie proste i tanie (w wiekszosci aparatow dostepnych na rynku).Ma to byc forma dodatkowego zabezpieczenia jak na przyklad "blokada skrzyni biegow" ktora ma za zadanie zniechecic drobnego zlodziejaszka - osobiscie bardzo sie ciesze ze to wprowadzili bo jesli chociaz jednej osobie ma to uratowac skadziony telefon to jest to juz sukces!
    0
  • Users Avatars Mini
    Derdel pisze: 2005-01-04 14:24
    Bo to nie jest bzdura tylko goly fakt. I czemu wprowadzili to teraz kiedy moza bylo kilka lat temu?? A jesli komus to uratuje telefon to BOMBA lecz znajac zycie ktos kto kradnie tego typu rzeczy wie jak obejsc zabzpieczenia.
    0
  • Users Avatars Mini
    Namotore pisze: 2005-01-04 14:24
    uwaga! kontrola radarowa :-) zawsze jakiestam utrudnienie choc URTiP dawno temu przestal byc skuteczny. kary rzedu 500-5000 zl dla TP byly the best!
    0
  • Users Avatars Mini
    rafipl pisze: 2005-01-04 14:25
    pff to nic nie zmieni. po blokadzie IMEI wystarczy zmienic ten nr... co potrafi nawet dzieciak... zycze powodzenia!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    kulboj pisze: 2005-01-04 14:35
    Zawsze to jakieś utrudnienie i słusznie.A wszystkim co marudzą że to nic nie da powiem tak:w takim razie proponuje abyście nie zamykali swoich samochodów i nie zakładali w nim żadnych blokad.
    0
  • Users Avatars Mini
    RAFALS pisze: 2005-01-04 14:38
    rafipl: Czyżby każdy dzieciak? A ty ile to w życiu nr IMEI nazmieniałeś? Ja się z tych przepisów cieszę, tobie być może utrudnią życie.
    0
  • Users Avatars Mini
    jargrab pisze: 2005-01-04 14:43
    nie zabezpieczeń, których nie da sie obejść, w tym przypadku nie jest to ani drogie ani skomplikowane, ale jeżeli telefon który ktoś będzie chciał sprzedać będzie miał inny imei niż ten pod baterią jasne będzie że tel jest kradziony wiele osób zniechęci to do zakupu. Ja jestem jak najbardziej za blokowaniem imei
    0
  • Users Avatars Mini
    jargrab pisze: 2005-01-04 14:44
    "nie zabezpieczeń" -- "nie ma zabezpieczeń" (drobny błąd:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Marek. pisze: 2005-01-04 14:47
    jargrab masz rację poprostu trzeba rozpropagować by przed zakupem telefony np: w komisie sprawdzić numer który jest po urzuciu kodu *#06# z tym co jest na naklejce pod baterią trzeba ludzi nauczyć by na to zwracali uwagę wtedy się znacznie ukruci złodziejstwo tel.
    0
  • Users Avatars Mini
    nautilius pisze: 2005-01-04 14:52
    tylko kwestia co ze zgubionymi telefonami? przeciez nie pójdzie sie na policje i nei nakłamie że ktoś ukradł a w rzeczywistości tylko sie zgubiło
    0
  • Users Avatars Mini
    neoplus pisze: 2005-01-04 14:52
    Dla mnei to kolejny dowód na to, że URTiP to banda nierobów, którzy nie znają się na swojej pracy. Wszędzie teraz trąbią o tym IMEIu jakby URTiP nagle Amerykę odkrył i balsam magiczny na kradzieże wymyślił. A prawda jest taka, że w większośći Nokii IMEI ściąga się kodem, a w innych kabelek i komputerek i już po IMEIu. Dopóki nie będzie lepszych zabezpieczeń dopóty będą kradzieże. Możliwość blakady IMEIu była od dawna, tylko po co to robić, skoro złodziej i tak to obejdzie a będzie to dla niego tak łatwe jak pstrykniecie palcami. Komisy i paserze mają nowe softy, to i tak sobie się po IMEiach przejadą....
    0
  • Users Avatars Mini
    neoplus pisze: 2005-01-04 14:54
    ***Marek. - zgadzam się z Tobą - gdyby rozpropagowac sprawdzanie, czy IMEI jest zgodny z tym co podaje telefon po wpisaniu kodu to byłoby to coś warte. Chociaż ludzie są tacy, że im wszystko jedno czy kradzione, byleby tanie było.
    0
  • Users Avatars Mini
    kkozo pisze: 2005-01-04 15:03
    *neoplus* jak IMEI sie sciaga kodem ???Chyba Ci sie z sim-lockiem pomylilo :)
    0
  • Users Avatars Mini
    loox pisze: 2005-01-04 15:05
    tak to jest jak za takie rzeczy biora sie ludzie ktorzy nie maja pojecia o tym... kolejny martwy przepis w polskim prawie...
    0
  • Users Avatars Mini
    RAFALS pisze: 2005-01-04 15:05
    neoplus: I to jest sedno sprawy. Tak naprawdę to ludzie zatrudniają złodzieja kupując od niego. Jak nie ma klientów to nie ma kradzieży.
    0
  • Users Avatars Mini
    jawal pisze: 2005-01-04 15:07
    Ustawowy ubowiazek walki z przestępczością w tym rowieniż paserstwem, dla niewtajemniczonych handel towarem pochodzacym z kradzierzy to przestepstwo, nalezy do policji. To oni powinni sprawdzac czy wszystko sie zgadza. Wizyta na giełdzie czy w komisie i rutynowe sprawdzenie pochodzenia telefonów, sprawdzenie czy numery IMEI sie zgadzaja. Jak sa rozbieznosci to legalny powod moze byc wlasciwie tylko jeden, wymiana płyty głownej lub obudowy przez serwis, ale zmiana imei przez serwis jest potwierdzana wpisem w karcie gwarancyjnej.
    0
  • Users Avatars Mini
    loox pisze: 2005-01-04 15:12
    URTiP chce zrobic z ludzi konfidentow , jedyna szansa w tym ze jesli ktos kupi telefon w budce z komurkami i sprawdzi IMEI to jesli sie nie bedzie zgadzal z tym co naklejone na telefonie to poleci szybko z paragonem na policje i wtedy sprzedawca bedzie mial problem...
    0
  • Users Avatars Mini
    ja pisze: 2005-01-04 15:13
    A w Anglii wprowadzono już dawno temu podobny przepis, z tym ze za udowodniona zmiane IMEI grozi do 5 lat wiezienia. I do tego, jak mowi ***jawal, rutynowe kontrole po komisach, gieldach itp... To dopiero straszak na zlodziei!!! :)
    0
  • Users Avatars Mini
    jawal pisze: 2005-01-04 15:15
    *loox paser nie sprzedawca! Nie mow mi ze nie wiedzial co sprzedaje i nie mial pojecia ze numer sie nie zgadza. Ciekawe czy jak by ci ukradli samochod tez byc krzyczal zeby nikt nie doniosl na zlodzieja, lub pasera bo to bedzie donosicielstwo! Jestem bardzo ciekaw!
    0
  • Users Avatars Mini
    kronol pisze: 2005-01-04 15:23
    zgadzam sie z przedmowcami ktorzy mowia ze wprawdze da sie zmienic numer IMEI w telefonie bez duzych problemow, ale przeciez zastaje naklejka wewnatrz telefonu (z numerem IMEI) i tu zaczyna sie problem dla zlodzieja bo jesli odklei ta nalepke to juz wiadomo ze telefon jest kradziony, jesli numer na niej nie zgadza sie z numerem zapisanym w telefonie to znaczy ze rowniez jest kradziony - teraz wystarczy tylko wyslac hurtowo policjantow po komisach i gieldach i problem zniknie - nie ma popytu nie ma i podazy - ale czy policji bedzie sie chcialo ruszyc swoje d..... zobaczymy
    0
  • Users Avatars Mini
    EM pisze: 2005-01-04 15:31
    ja widze ze dla niektorych imei mozna sciagnac kodem lol Z tego co wiem zmiana imei w nowych modelach noki wiaze sie z wymiana jakiegos scalaka w telefonie i nie moim zdaniem przepis byl potrzebny
    0
  • Users Avatars Mini
    Alexander25 pisze: 2005-01-04 15:32
    Myślałby kto ilu też fachowców mamy , że pozmieniają numery Imei. Nareszczie jakaś słuszna decyzja, tylko że kontrola do 31 stycznia to stanowczo za krótko, powinno być wyrywkowo co jakiś czas. Poza tym akcja blokowania powinna być nagłośniona by dostatecznie zniechęcić dworcowo - autobusowych złodziejaszków.
    0
  • Users Avatars Mini
    mardall pisze: 2005-01-04 15:34
    pewnie kradzieże bedą dalej ale mam nadzieje, ze w mniejszym stopniu, a przeciez o to chodzi...
    0
  • Users Avatars Mini
    Bezel pisze: 2005-01-04 15:37
    ale w czym problem, po co sobie zawracac glowe zmiana imei i tracic na ta kase, albo czas, wywozka na litwe i po sprawie :]
    0
  • Users Avatars Mini
    lokop pisze: 2005-01-04 15:38
    teraz na 50% posiadaczy komórek padł blady strach;)......Trzymajcie się,może wam nie zablokują;).........pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    MikiiX pisze: 2005-01-04 15:38
    Kozo 04-01-2005 13:19 "ktora ma za zadanie zniechecic drobnego zlodziejaszka" Teraz drobny złodziejaszek sie zorganizuje w grupe przestepcza i bedzie falszowal dodatkowo naklejki na aparacie. Juz wczesniej bylo mozna zaobserwowac powstawanie wyspecjalizowanych grup przestepczych teraz chlopaki maja tylko wiecej powodow do dzialania razem. Z tymi naklejkami(na ktorych jest imei) bedzie tak jak z banderolami na alkochol.
    -1
  • Users Avatars Mini
    FXvonBlitzen pisze: 2005-01-04 15:46
    :) blokowanie blokowaniem a zycie zyciem, jesli (odpukac) ktos ukradl by mi telefon, to wspaniale bo imei nie zmieni - brak po prostu do tego narzedzi. Ciesze sie z tej ustawy, z drugiej strony no i co z tego ze zablokuje imei ??? jak zlodziejowi sie nie uda zminic imei to albo wywali telefon, albo wyeksportuje za granice gdzie to nie obowiazuje, ot i tyle a ja i tak nie zobacze juz swojego telefonu. A przeciez wystarczylo by nie blokowac telefonu a jedynie namierzyc "nowego wlasciciela" i zamknac, pare takich naglosnionych spraw i spadla by popularnosc telefonow z wedki :P
    0
  • Users Avatars Mini
    orko1990 pisze: 2005-01-04 15:48
    duzo tym nie zdzialaja, bo i tak ci lepsi zlodzieje zmienia imei i po sprawie, moze jak tego to tylko tych poczoatkujacych zniechcecic
    0
  • Users Avatars Mini
    marek pisze: 2005-01-04 16:11
    NEOPLUS!! Dam Ci kabelek i zmieniaj imei np. w nokii 6310, powodzenia !!!jak Ci się uda to daję 100 pln
    0
  • Users Avatars Mini
    neoplus pisze: 2005-01-04 16:17
    Pokarało mnie za tę herezję, co ją tam wypisałem (pokierdasił mi się SIMLOCK z IMEI) i mnei neosrada wywala dziś z netu raz po raz:( Bardzo mi głupio z powodu przejęzyczenia. Co nie zmienia faktu że IMEI jest prawie tak samo łatwy do zmiany jak Simlock do zdjęcia! Z mojej strony tylko APEL: nie kupować kradzionego! Biegnę na zajęcia:)
    0
  • Users Avatars Mini
    jargrab pisze: 2005-01-04 16:21
    *MikiiX to co powiedziałeś świadczy tylko no niezwykłej wręcz przedsiębiorczości narodu polskiego (joke;) szkoda tylko że niektórzy dają upust tej przedsiębiorczości w szarej strefie:) pozdro!
    0
  • Users Avatars Mini
    nobel pisze: 2005-01-04 16:35
    witam po dłuższej przerwie:-) Co do tematu;zgadzam sie ze wszystkimi opiniami że wielu ludzi to wali czy kradzione czy inne:BYle tanio!!! Swoją droga nie widzę przeszkód ze zmianą IMEI,prosta sprawa...Kiedyś kilka lat temu zarypali mi 3210,w Plusie można juz było dawno to zastrzec( komplet dokumentów telefonu, pudełko,zaświadczenie z Policji o zzgłoszeniu rąbanki)I TUTAJ UWAGA:moja historia:!!!! Zgosiłem wszystko ładnie pięknie....ale w punkcie dilerskim gdzie przyjmowano to zgłoszenie ,obsługująca mnie urocza blondyna z wielkimi VV (hehe)za pytała mnie JAK ONA MOŻE SKSEROWAĆ PUDEŁKO OD TELEFONU???? (była obużona)
    0
  • Users Avatars Mini
    nobel pisze: 2005-01-04 16:40
    Chwała Bogu że w Częstochowie jest juz salon Plusa i podobnych imbecyli sie już nie spotyka;-).Dodam że o całym procesie blokowania IMEI i wprowadzeniu telefony na tzw Czarna listę ,pracownicy owego salonu dowiedzieli sie właśnie ode mnie,hehehe. Mozna było jeszcze zablokować IMEI w Idei, era nie świadczyła ego tupu usług.A teraz pytanie podsumowujące: KOGO URŻEKŁA MOJA HISTORIA ....lol
    0
  • Users Avatars Mini
    marti pisze: 2005-01-04 16:53
    Bez sensu. Powinno byc jak w Stanach. Nawet jak kupujesz prepaid to przychodzisz do dealera, ktory skanuje kod kreskowy Twojego telefonu, nastepnie spisuje Twoje dane i dopiero \"podczepia\" karte SIM do zeskanowanego kodu. Jak masz trefny telefon to nawet zmiana IMEI nie pomoze. Albo kod kreskowy sie zgadza albo nie. Jak kupisz sama karte SIM nawet prepaid to ona po prostu z aparatem nie dziala do momentu wczytania danych telefonu przez operatora! Mowa oczywiscie o T-mobile. Ze nie wspomne o tel. bez sima, ktore sa identyfikowane wlasnie na podstawie numerow aparatu. Kradziez komorki tam po prostu nie ma sensu bo i tak aparat MUSI sie znalezc najpierw w rekach operatora, zeby w ogole dzialal.
    0
  • Users Avatars Mini
    Dragon pisze: 2005-01-04 17:00
    To bardzo dobrze ze wreszcie wprowadzono obowiazkowe blokowanie tel poprzez IMEI, mozna sobie z tym co prawda poradzic ale to sprawia problemy i np. typowi panowie \\\"ubrani na sportowo\\\" nie maja raczej wiedzy jak to sciagnac, co prawda mozna to zrobic np na bazarze, ale kosztuje to ok 80zł, a jelsi wiekszosc tel w Polsce jest warta ok 200 to ten interes nie jest juz \\\"interesem zycia\\\". Jasne ze jak ktos ukradnie np P900 to zmieni IMEI i dalej bedzie mial w kieszeni minimum 1000zl, ale jak ktos ukradnie 3210 to juzmu sie to nie bedzie oplacalo. Poza tym nie wszyscy beda mieli ta wiedze ze ta blokade mozna obejsc. Ale podsumowujac i tak najlepszym zabezpieczeniemjest po prostu nie kupowac kradzionych tel bo jak nie beda mieli zlodzeje komu sprzedac to nie beda krasc (nie chcialbym zeby dochocidzlo do takich sytuacji jak u mojego kumpla: ukradli mu tel, a on poszedl na bazar i kupil kradziony, przeciez to bledne kolo, z tym ze to on traci kase)
    0
  • Users Avatars Mini
    red82 pisze: 2005-01-04 17:34
    Blokowanie IMEI juz dziala i dobrze. A kiedy wejdzie rejestracja TEL do karty SIM, ze tylko jedna dana karta SIM bedzie dzialac z jednym telefonem ktru bedzie prze nas zarejestrowany u naszego operatora. Wtedy to zmina IMEI nie bedzie taka skuteczna. Przeciez to jest juz w planach jest juz ponoc gotowa ustawa tylko kiedy ona zacznie dzialac???
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-01-04 17:39
    rafipl - dawno w majty nie sikam, a nie potrafię tego zrobić...
    0
  • Users Avatars Mini
    loox pisze: 2005-01-04 17:51
    **** red82 a co jak ci sie bateria wyladuje : nie bedziesz mial ladowary : a kumpel ktury ma telefon(prepaid) nie bedzie mial kasy na koncie :| a od wykonania polonczenia bedzie wiele zalezalo ?? hydrogen co ??
    0
  • Users Avatars Mini
    red82 pisze: 2005-01-04 18:08
    **** loox a ladujesz tel dobiero jak ci sie rozladuje??? czy wczesniej??? a kiedy ci sie ostatnio tel rozladowal??? Ja tylko slyszalem ze jest gotowa taka ustawa ale kiedy wejdzie w zycie i czy wogole wejdzie to nie wiem i co trzeba bedzie zrobic w takiej sytuacji omze oni o przewidzieli ;) A jesli teraz trafi ci sie taka sytuacja z rozaldowanym tel ??? a kumpel bedzie miec simlocka ???
    0
  • Users Avatars Mini
    gregus0 pisze: 2005-01-04 18:47
    ja to podsumuje tak : bardzo mi sie podoba kolejny krok w tym kierunku :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2005-01-04 18:57
    I bardzo dobrze. Niech urzędasy utrzymywane z naszych podatków ruszą tyłki zza biurek i sprawdzą, w jaki sposób ułatwia się życie konsumentom. Inna sprawa, że konsumenci też muszą dorosnąć do niekupowania kradzionego :).
    0
  • Users Avatars Mini
    jawal pisze: 2005-01-04 19:03
    *Dragon znam lepszy przypadek, znajomemu buchneli radio z samochodu bez panelu, i juz za tydzien chlop sie chwalil jaki on zaradny, poszedl na gielde kupil prawie nowke radyjko nawet lepsze niz jego stare i doplacil tylko 200stówki bo dal w rozliczeniu swoj stary panel! Po prostu rewelka, to zlodzieje juz maja nowy komplecik do sprzedania!
    0
  • Users Avatars Mini
    Weinc pisze: 2005-01-04 19:36
    Wiekszość ludzi nie ma pojęcia, jak kodem sprawdzić numer seryjny telefonu, poza tym jak ktoś kupuje od złodzieja, najczęsciej wie, że to kradzione i jest tak samo winny jak złodziej. Dobrze, że można blokować IMEI i że wymusi to zmianę IMEI w telefonie, co można sprawdzić, ale pomoże to tylko UCZCIWYM i OBEZNANYM Z TEMATEM ludziom w rozpoznaniu kradzionego, bo NIEUCZCIWYM i ZŁODZIEJOM na pewno to nie przeszkodzi w niczym, ani w kupnie, ani w kradzieży. :-) Druga sprawa - dużo ludzi wyrzuca pudełka po sprzęcie, karty gwarancyjne po 12 miesiącach również, więc najczęściej trudno im odtworzyć IMEI. Jest na umowach z ABO, ale w prepaid już nie ma po nich śladu jak w samym telefonie tylko. I co z tego, skoro właśnie telefon został skradziony? Pod rozwagę. Proponuję opom kampanię informacyjną, że warto znać swój IMEI i przechowywać go w bezpiecznym miejscu tak długo, jak długo używa się telefonu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Misiek pisze: 2005-01-04 19:42
    Kiedys bawiac sie flashowaniem softu w e700 zmilem niechcacy imei z cyfrowego na literowy Siec juz fona nie zablokuje nawet jeżeli jest on kradziony Ponowna zmiana numeru w jednym z serwisow trwala 15 minut i kosztowala 50 zl Naprawiajacy moj błąd nawet nie zapytał sie z kad mam telefon i czy mam na niego jakies dokumentu Poprostu wpisal mi numer z aparatu z półki Wiec po co te chocki klocki skoro w aparacie za 1000 zl zmiana numeru trwa 15 minut i kosztuje 50 zl Lepiej niech sie zastanowia jak szybko namierzyc osobe ktora kozysta z aparatu i ja zwinac. Wtedy dowiemy sie z kad maja taki aparat, kto i od kogo go kupił i w ten sposób zamykamy złodzieji i paserów 5 zamkna reszta da sobie spokój
    0
  • Users Avatars Mini
    daro_pop pisze: 2005-01-04 19:50
    nadal nie wiem jak ta usluga dziala w idei oby mi sie ta usluga nigdy nie przydala...
    0
  • Users Avatars Mini
    klops pisze: 2005-01-04 19:55
    mi sie podoba sposob amerykanski opisany przez *marti. calkiem niezle i mysle ze nikt nie ucirerpi jak sie nawet z wioski do miasteczka do salonu przejedzie raz na kilka lat w tym celu...
    0
  • Users Avatars Mini
    klops pisze: 2005-01-04 19:58
    a za utrudnianie zycia zlodziejom, niezaleznie od branzy i skali zjawiska, i tego jak male jest to utrudnianie - 10pkt!
    0
  • Users Avatars Mini
    pajorro pisze: 2005-01-04 20:23
    klops- wiesz, niektórzy to co miesiąc komórki zmieniają :-))
    0
  • Users Avatars Mini
    pajorro pisze: 2005-01-04 20:24
    daro_pop- i obyś nigdy nie musiał z niej korzystać!
    0
  • Users Avatars Mini
    Tyski Boss pisze: 2005-01-04 21:01
    Hej Ludzie!! troche z innej bajki czy ktos na wyswietlaczu swojego telefonu bedacego w sieci Idea ma taki napis "(swoje miasto) dobre miejsce" Ja mieszkam w Tychach i wlasnie dzisiaj cos takiego mi sie wyswietla czy ktos cos o tym wie??
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-01-04 21:28
    Tyski Boss - nie czujesz interesu?
    0
  • Users Avatars Mini
    Tyski Boss pisze: 2005-01-04 21:32
    nie:] mozecie mnie wtajemniczyc;]
    0
  • Users Avatars Mini
    Tyski Boss pisze: 2005-01-04 21:33
    wlo - uswiadom mnie prosze;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Czerstwy pisze: 2005-01-04 22:19
    A co z kodami aparatu? Każdy może sobie go do tela wprowadzić, że utrudnić sprawę złodziejowi....
    0
  • Users Avatars Mini
    Czerstwy pisze: 2005-01-04 22:21
    PS. Obowiazek blokowania imei tez ma sens - jak głupi dres nie bedzie mógł uruchomić skrojonego fona to go wrzuci do szuflady i tyle.... ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2005-01-04 22:48
    "te" amerykanie to maja leb!
    0
  • Users Avatars Mini
    robrob pisze: 2005-01-04 23:18
    Dobry przepis! Miejmy nadzieje że troche to zmniejszy kradzieże! Bo przecież zmiana imei może i często nie jest trudna ale na jakiś nowy legalny trzeba go zmienić a takich w końcu zacznie brakować ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    promedia pisze: 2005-01-04 23:32
    Tak... blokowanie swoja droga a zmiana numeru swoja. Takie ingerowanie (zmiana) w IMEI powinno byc traktowane podobnie jak 'przebijanie numerow' w pojazdach.
    0
  • Users Avatars Mini
    promedia pisze: 2005-01-04 23:34
    *** marti - opisany sposob przypomina nieco czasy tel. NMT, gdzie numer sie 'wgrywalo' do aparatu. Takie 'sztywne' parowanie aparatu i SIM'a moze i jest skuteczne, ale nie wydaje mi sie by bylo dostatecznie dobrze przyjete, nawet przez 'uczciwa czesc' uzytkownikow GSM.
    0
  • Users Avatars Mini
    pinkbird pisze: 2005-01-05 02:00
    marti, klops: zmieniam telefony kiedy chce. nie zawsze na najnowsze modele. i zawsze raczej z dosc pewnych zrodel. nie zycze sobie zadnych ograniczen w przekladaniu sima do innego telefonu!!! po moim trupie takie dziwne zwyczaje!
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrez pisze: 2005-01-05 06:46
    Wiecie jak to powinno być. Policj9ia powinna bardzo często bywać w komisach nie tylko gsm ale eż rtv i agd. Bo te firmy działające jawnie są bardzo często )wiedząc o tym) paserami. Znam kilpk atakich gdzie znajomi co skroją o pójdą sprzedaąć. Policjia wcale do żanego komisu nie włazi i nie robi kontroli. Dlatego jet taka sytuacjia. Gdyby wiecej ludzi zgłaszało karadzierze telefonów(bo już nnie którzy ie widzą w tym sensu) a [olicjia kontrolowała by komisy, giełdy. To rzecz napewno wyglądała by inaczej. A jak nie kontroluje i nie sprawdza numerów seryjnych to tak będzie. PROSTE
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrez pisze: 2005-01-05 06:48
    POWTÓRZE TO JESZCZE RAZ KOMISTY TO W WIĘKSZOŚCI LEGALNIE PŁACACY VAT PASERZY!!!! (dlaczego nie ma u nich często kontroli???) Zdaje mi się że nikomu się nie chce albo ktoś dostaje w łape.
    0
  • Users Avatars Mini
    santar pisze: 2005-01-05 09:34
    Poczekamy - zobaczymy. Moze sie zmieni na dobre - moze nic sie nie zmieni :-) Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    PP pisze: 2005-01-05 09:44
    Tak czy inaczej, kazde dodatkowe zabezpieczenie to kolejny problem dla kradnacego! Nawet jezeli jest do obejscia, to trzeba stracic na to czas, byc moz pieniadze, albo sprzedac taniej- i oplacalnosc maleje! Zawsze to troche bedzie zniechecac
    0
  • Users Avatars Mini
    pinkbird pisze: 2005-01-05 13:34
    Andrez to gratuluje znajomych!
    0
  • Users Avatars Mini
    pinkbird pisze: 2005-01-05 13:35
    poza tym np w pasiakach pod palacem jest duzo komisow i kilka razy widzialem jak ktos przychodzil z telefonem i wlasciciel sie pytal: bez papierow? to nie, dziekuje...
    0
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2005-01-05 13:52
    byly juz sposoby wysylania komunikatow sms na nr tel. ktory zostal skradziony
    0
  • Users Avatars Mini
    Kogut pisze: 2005-01-05 15:39
    I bardzo dobrze że powstała taka ustawa. Pewnie że numer IMEI można zmienić w większości telefonach bardzo łatwo, jednak w niektórych robi się to znacznie trudniej. Dodatkowo takie działanie traktowane jest jako paserstwo a to już poważne przestępstwo, wiec wątpie w to że komisy będą się tym trudnić. To tak samo jak przebijanie numerów samochodu. A narzekają na to właśnie paserzy którzy boją się o własne telefony, jak widac takich tu dużo.
    0
  • Users Avatars Mini
    Marcin pisze: 2005-01-05 16:52
    A jak ja kupilem sobie tel w lombardzie i jest on legalny i ktos mi go ukradnie..to do kogo ja mam sie zglosic do ktorego z opow ? pewnie wtedy nikt mi nie zablokuje tego telefonu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzechotnik pisze: 2005-01-05 17:47
    I dobrze.Tobył do tej pory jeden z nielicznych sposobów na życie złodziei tekefoników.; Tylko że ja wjem czy na długo to pokutkuje???? Pożyjemy-zobaczymy....q q
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzechotnik pisze: 2005-01-05 17:49
    q q się nie czyta bo się gościowo\...gościowi z prowincji przypakowo napisało......
    0
  • Users Avatars Mini
    McPiteroS pisze: 2005-01-05 20:50
    Przepisy są bardzo konkretne. Chociaż wątpie, aby wpłynęło to na spadek kradzieży komórek. To jest plaga, i do puki nie będzie zasady - "którą ręką ukradłeś - tą stracisz", to niewiadomo jakie by przepisy były, to ilośc kradzieży nie spadnie. Poza tym, numer IMEI jest rzeczą do zmienienia. Jest to nie do wykrycia, chociaż za to powinni się wziąść. Zmiana IMEI w komórce, to jak przebicie numerów w samochodzie.
    0
  • Users Avatars Mini
    niunia111 pisze: 2005-01-06 00:01
    na poprzednie blokady znalazly sie sposoby to na IMEI tez sie znajdzi. pozdrowienia .pa
    0
  • Users Avatars Mini
    Prosiaczek pisze: 2005-01-06 01:06
    Wiadomość do wszystkich uczestników tej dyskusji!!!! Zastanówcie się dlaczego musiało minąć tyle czasu aby ten przepis wszedł w życie i dlaczego żaden z operatorów nie blokował dotychczas kradzionych telefonów??? ODPOWIEDŹ JEST BANALNA! OPERAROROWI SIECI SIE TO NIE OPŁACA! Taki kradziony telefon wciąż "zarabia" na operatora. A jeśli ma simlocka na danąsieć....to jeszcze lepiej przecież większośc skradzionych tekefonów zostaje spowrotem w tej samej sieci co wy na to?? Operatorom to i tak wszystko jedno. Dla nich to same problemy i straty. A jak sie okaże że 40% abonenów ma ciepłe telefony i trzeba je będzie wyłączyć??
    0
  • Users Avatars Mini
    lelo68 pisze: 2005-01-06 10:57
    Prosiaczek*** Dlaczego piszesz że ZADEN operator nie blokował? Sam osobiście miałem wątpliwą przyjemnośc zablokowania w Plusie (i niestety TYLKO w Plusie) mojej nieodżałowanej N6210 a miało to miejsce już prawie dwa lata temu. A co do faktu ze opy nie maja w tym interesu, to fakt oczywisty! Ale chłopie tak jest ze wszystkim (np.radia samochodowe, same auta). Od tego są INSTYTUCJE chroniace obywateli. Cieszę się że w końcu stworzono taka ustawę która WYMUSZA na WSZYSTKICH opach takie działania. Pozdro
    0
  • Users Avatars Mini
    lelo68 pisze: 2005-01-06 11:03
    i mam nadzieję że to nie ostatnie słowo owych INSTYTUCJI, duży wpływ na właściwy czy wogóle rozwój sprawy przeciwdziałaniu kradzieży fonów miał rzecznik praw obywatelskich, a własciwie reakcja na skargi obywateli więc niektórzy zamiast się marnowac na tym forum swoje często też słuszne zastrzeżenia powinni kierowac tam gdzie może odnieść to jakiś skutek z pożytkiem dla nas wszystkich.
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-01-06 14:44
    A ja dzisiaj niemal szoku doznałem... Mam jeden "zaprzyjaźniony" komis, gdzie zanoszę stare telefony znajomych czy nawet swoje, jeśli nie wydam innym rodzinie. Dzisiaj zaniosłem swoją 6310i do sprzedania i co? I poproszono mnie o dowód osobisty!! Normalnie spisano ze mną umowę kupna-sprzedaży! Trwało to 10 minut dłużej niż bez umowy, ale uważam, że tak właśnie powinno być! Co ciekawe nie policji się obawia właściciel, a fiskusa ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    poisonka22 pisze: 2005-12-13 14:54
    Mama pytanko...czy można jakoś \"namierzyć\" nowego właściciela skradzionego telefonu wtedy, gdy on z niego korzysta??
    0
  • Users Avatars Mini
    wolski z klanu pisze: 2015-04-26 10:05
    Zgubisz telefon albo ci ukradna to czyja wina jest. Tego co znajdzie lub ukradnie. Debilizm.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: