Kulczyk może stracić akcje TP S.A.

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 17

Obniżenie przez agencje ratingowe oceny wiarygodności kredytowej France Telecom sprawia, że banki, które pożyczyły Kulczyk Holding pieniądze na zakup akcji Telekomunikacji Polskiej SA mogą zażądać, aby KH sprzedał France Telecom posiadane akcje TP SA - wynika z opublikowanego raportu rocznego francuskiego operatora przeznaczonego dla amerykańskich inwestorów.

Kulczyk Holding ma 13,57 proc. akcji TP SA, za które zapłacił 1 mld 271 mln EUR. Umowa z bankami pozwala im zażądać wykupu akcji TP SA przez FT od KH w przypadku obniżenia ratingu FT. Ten zaś został obniżony w końcu czerwca zarówno przez agencję oceny wiarygodności kredytowej Standard & Poor's, jak i Moody's.

Aby uniknąć konieczności zrealizowania opcji wymuszonego przez banki wykupu akcji TP SA France Telecom i Kulczyk Holding rozpoczęły negocjacje z bankami warunków pożyczki.

Pełna treść artykułu z dziennika Rzeczpospolita znajduje się tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (17):

Komentuj

Komentarze / 17

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-07-03 13:56
  To i tak bogaty facet, juz się nachapał -- starczy mu :P
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-07-03 14:15
  ciekawie wyglada inny news tej strony "Interesy Jana Kulczyka",nic nie mam do niego,ale za duzo powiazań biznes MS,nigdy takie coś nie wróznic dobrego.
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-03 14:48
  Jak już gdzieś pisałem - FT spadł od szczytu 96 % - powtórzenie tego "wyczynu" telekpinie dawało by 1,50 zł !!! Krzyżyk na drogę !!! A u nas tepsa wczoraj zamknęła się na swym minimun 10,50 ... a już dziś : JEST PONIŻEJ WSZYSTKICH PREFIXÓW !!!! (10,20 10,33 10,44 10,55 10,66) Lecimy pod 10 zł !!! - Wracając do tematu: spadające akcje będą wzmacniały presję banków na wcześniejszą spłatę kredytu, by "uciec" od niepewnego zabezpieczenia ... ale banki za wiele nie zdziałaja ... jakby się uparły sprzedać 13 % tepsy ... w dwa dni było by 3-5 zł gdyby rynek uznał to za realne ... a jeszcze to ostatnie dofinansowanie akcjami tepsy (wirtualne - bo tanieją), a jutro 4 lipca ... gdyby się coś stało ... strach się bać ... czyli w czwartek/piątek to czas kupowania o ile ... Lecz ja nie zamierzam - mam za słabe nerwy, ciekawe, czy się mylę ? Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-07-03 15:29
  Kazdy kto robi wielkie interesy musi sie liczyc z tym ,ze im wyzej zajdzie tym mocniej i bolesniej moze upasc na twardy grunt!
  0
 • Users Avatars Mini
  przemo pisze: 2002-07-03 16:31
  Ha, ha, ha! Kulczyk ma zbyt duże powiązania polityczne aby mógł cos stracić. Kiedys kupił browar Lech pod zastaw tego właśnie browaru (jakby plajtnął to JK nic by nie stracił, jak zyskał - co sie właśnie- stało to zyski bierze JK). A w zeszłym tygodniu na jego imieninach w Poznaniu był niejaki Leszek Miller z Jackiem Piechotą. Czekam na jakiegoś polskiego biznesmena który zrobi kasę bo ma genialny pomysł (np. zaproponuje coś nowego jak Akio Morita zSony) a nie, że chachuli z politykami i obstawia się armią prawników. Aha, gwoli informacji - jestem z Poznania jak JK.
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-03 17:07
  *** Qba *** Odwieczny problem tych co porywają się na rzeczy nieprzeciętne ... patrz na to co spotkało "Kluchę" z Optimusa ... ciekaw jestem na ile "odpuścił" sobie biznes po sprzedaży firmy, na ile się bał, że ew. "przekręty" mogą wyjść, na ile z rzeczywistej potrzeby "ducha" i chęci niesienia pomocy zaczął udzielać się charytatywnie ... pewnie wszystko po trochu ... jak to zwykle w życiu bywa ... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-03 17:21
  *** przemo *** ciekawa koncepcja - jednym słowem Kulczyk ma zaplecze, a wspomniany Kluska nie lub je utracił ... jak na razie fakty są po stronie Twojej koncepcji ... polski bananowej, TKM'u, czy jakby ją tam nazwać ... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Lutek pisze: 2002-07-03 17:22
  Przeciez to absurd...a dlaczego wobec tego Kulczyk ma sprzedac akcje FT a nie odwrotnie????????
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-03 18:10
  *** Lutek *** bo Kulczyk tylko "parkował" te akcje - w praktyce kupował je FT, który kupił tyle ile mógł jako "zagraniczny inwestor", a resztę kupił Kulczyk i przechowuje i w dużym skrócie na żądanie FT musi je sprzedać ... Taka zgodna z prawem bujda na resorach o której wszyscy zainteresowani wiedzą ..., ale szary Polak (niezainteresowany) jest zadowolony bo "POLSKI MAJĄTEK W POLSKICH RĘKACH" (przynajmniej nominalnie i teoretycznie większościowo) - tak to się robi jak są różnego typu uregulowania, które trzeba obejść ... na pocieszenie można dodać, że na razie (teoretycznie) duet FT-Kulczyk nie ma 50 % ... toczą się negocjacje, za ile rząd sprzeda te ważne kilka % akcji ... by ów duet mógł w pełni formalnie nimi dysponować ... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Lutek pisze: 2002-07-03 18:44
  dobrze powiedziales ze " na pocieszenie"... tylko jak dlugo to potrwa???
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-07-03 19:07
  cale te zycie opiera sie niestety tylko i wylacznie na kasie
  0
 • Users Avatars Mini
  Albi pisze: 2002-07-04 03:32
  i wszystkie drogi prowadza do ft. Tylko czasami jest to droga okrezna :)))))
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-04 09:49
  He, he *** Lutek *** chyba trochę opatrznie mnie zrozumiałeś (z mojej winy) owe "pocieszenie" powinienem od razu wziąć w cudzysłów lub dodać: ;;;;-) ... Moje zdanie jest takie, że jak ktoś chce kupić jakąś firmę i ma inny pomysł jej prowadzenia, a ktoś (właściciel) chce tą firmę sprzedać ... to na co tworzyć jakieś dziwne sytuacje ? - to podraża koszty ... (tu: Kulczyk nie robi tego za darmo w ten czy inny sposób FT mu zapłaci należną prowizję) ... kapitał krajowy ... bujda na resorach !!! Fakty są takie, że krajowego jest raczej mało - potęgą w oszczędzaniu i inwestowaniu nie jesteśmy (my Polacy), więc skąd miałby się brać ten "kapitał krajowy" ... Konsumpcja to co innego - tu Polska jest dobra - dobry rynek zbytu, warto tu inwestować ... TAKIE SĄ REALIA ! Jedno o co trzeba dbać to by owe inwestycje były długoterminowe - więcej "produkcji", niż "dystrybucji" no i by realizowali, a później obsługiwali, ulepszali te inwestycje Polacy ... w "postaci" pracy ! Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-04 09:57
  A czy Polska będzie niemiecka, amerykańska, rosyjska, żydowska, czy syjamska ;-) to mniej ważne ... myśląc tymi kategoriami to USA w całkiem poważnym procencie jest japońska (inwestycje bezpośrednie), a w rozliczeniach handlowych wiele jest Japonii dłużna ... (wieloletni deficyt w handlu) ... teoretycznie (zakładając jakieś wielkie porozumienie rządu i wszystkich japońskich inwestorów) Japonia mogłaby wycofać z USA i zażądać natychmiastowego rozliczenia się z wielu set miliardów dolarów ... i pogrążyć stany ... czemu tego nie robią/nie grożą, że coś takiego zrobią ??? Bo tak to już na tym świecie jest, że KOLOR KROWY JEST WIELOKROTNIE MNIEJ WAŻNYM PROBLEMEM NIŻ ILOŚĆ DAWANEGO PRZEZ NIĄ MLEKA ... tyle marudzenia ... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-04 10:00
  He, he ale dziś wcześnie przyszedłem do pracy ... nadgorliwiec ze mnie, czy co ? - *** GOL'u *** jest godzina 8:00, a nie 6:00 !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Lutek pisze: 2002-07-04 13:30
  **Do PZ** Tylko ze tepsa przed przejeciem przez FT miala dobra kondycje finansowa i dokonywala poteznych inwestycji ... teraz francuzy zablokowali inwestycje a to doprowadzilo do klopotow polskich dostawcow (np. Kable Ozarow) wiec ten inwestor FT jest grabazem tepsy a nie jej szansa...jak zycie pokazuje nie wszystko co zachodnie jest lepsze!
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-12 13:58
  Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę ... dokonywała inwestycji bo musiała ... inaczej jeszcze były by jeszcze centrale analogowe, linie napowietrzne, 913 z książkami, kolejki po numer, znaki drogowe "tu jest telefon" itp. Czyli nadal bylibyśmy w "komunie" ... To, że jak był pełen monopol i jeszcze status państwowy to wiadomo, że miała dobrą kondycję finansową ... chwile prawdy idą teraz ... Pozdrawiam ;-)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: