Mamy nowego mistrza mobilnej fotografii

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Mamy nowego mistrza mobilnej fotografii

Chociaż można mieć wiele zastrzeżeń do różnych rankingów i sposobów, w jakie przebiega proces oceny, pojawienie się nowego modelu smartfona na pierwszym miejscu w fotograficznym rankingu DXOMARK zawsze budzi emocje. Nowym mistrzem fotografii mobilnej okazał się Oppo Find X7 Ultra, który zajął pierwsze miejsce na podium ex aequo z Huawei Mate 60 Pro+. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wszystkie trzy miejsca na podium zajmują chińskie smartfony, a w pierwszej dziesiątce aż 7 smartfonów pochodzi od chińskich producentów. Warto również zwrócić uwagę, że trzy modele z pierwszej dziesiątki nie są oficjalnie dostępne w Europie. W Europie nie kupimy także nowego lidera Find X7 Ultra.

Specyfikacja

  • 50 MP, f/1.8, 23mm, 1.0"-type, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS
  • 50 MP, f/2.6, 65mm, 2.8x powiększenie optyczne, multi-directional PDAF, OIS
  • 50 MP, f/4.3, 135mm, 6x powiększenie optyczne, dual pixel PDAF, OIS
  • 50 MP, f/2.0, 14mm, 123˚, PDAF
  • 32 MP, f/2.4, 21mm, PDAF – aparat do selfie

Jak widać po specyfikacji aparatów, OPPO ma się czym pochwalić. Wszystkie aparaty z tyłu obudowy mają po 50 megapikseli, z czego matryca głównego aparatu jest typu calowego. To największy rodzaj matrycy stosowany w smartfonach. Trzy aparaty mają stabilizację optyczną, a dwa mają teleobiektywy typu peryskopowego. Wszystkie aparaty mają system ustawiania ostrości PDAF, włącznie z aparatem szerokokątnym i przednim aparatem do selfie. Mówiąc krótko, nie ma tutaj kompromisów.

Ocena DXOMARK

Według testu, OPPO jest najlepszy w trzech podkategoriach: rozmycia tła (bokeh), teleobiektywu i szumu. Palmę pierwszeństwa zdobył także w trzech z czterech scenariuszy robienia zdjęć – zdjęcia w pomieszczeniach, zdjęcia portretowe i grupowe oraz w fotografii w słabym oświetleniu (nocnej). Do kompletu zabrakło tylko zdjęć w najmniej wymagających warunkach – na dworze, w dobrym oświetleniu. DXOMARK pochwalił OPPO przede wszystkim za zdjęcia portretowe, kolorystykę, balans bieli, detale na zdjęciach z teleobiektywów na średniej i dużej odległości oraz właściwie dobraną ekspozycję. Wśród niewielu minusów znalazła się trochę mniejsza ilość detali na zbliżeniach i zdjęciach szerokokątnych. DXO zaobserwowało też problemy dotyczące ekspozycji oraz dopasowanie kontrastu i jasności obrazu na kontrastowych ujęciach wideo w pomieszczeniach oraz okazjonalnie zbyt jasne zdjęcia nocne.

Mamy nowego mistrza mobilnej fotografii

Podsumowanie

Specyfikacja techniczna Oppo Find X7 Ultra jest imponująca. Jeśli uznać, że współpraca z Hasselblad jest czymś więcej niż licencją na wykorzystanie logo, to doskonałe wyniki OPPO nie powinny być zaskoczeniem. Trudno ocenić oprogramowanie i stojące za nim algorytmy inaczej niż po efektach. Za to pod względem czysto technicznym flagowe modele wiodących marek, takie jak S24 Ultra i iPhone 15 Pro Max, są niewątpliwie w tyle za chińską konkurencją. Nie mają ani calowej matrycy, ani równie wysokiej rozdzielczości dodatkowych aparatów, ani nawet równie dużego powiększenia teleobiektywów. Główną przewagą Apple i Samsunga pozostaje bardzo dopracowany tryb nagrywania wideo. Tym bardziej szkoda, że Oppo Find X7 Ultra jest oficjalnie dostępny tylko na rynku chińskim. Spróbujemy go „załatwić” na testy.

Mamy nowego mistrza mobilnej fotografii

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: