NASK uruchomił swoją stację bazową w Kielcach

Newsy
Żródło: NASK
Opinie: 10
Opinie: 10

W Kielcach rusza stacja bazowa radiowego dostępu do Internetu, zainstalowana w ramach projektu „e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” realizowanego przez NASK. Uruchomienie stacji umożliwia świadczenie usług bezprzewodowego dostępu do Internetu dla mieszkańców Kielc i okolic w promieniu do 25 km.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do Internetu w regionie świętokrzyskim zostały rozpoczęte w 2002 roku przez grupę inicjatywną, w skład której na początku weszły: Politechnika Świętokrzyska, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - NASK. Do grupy tej wkrótce dołączyli przedstawiciele jednostek samorządowych województwa, tworząc pierwsze „konsorcjum” przygotowujące podstawy projektu. W pracach uczestniczyli m.in. przedstawiciele świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Kielce, Starostwa Powiatowego, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Policji oraz przedstawiciele jednostek samorządowych różnych szczebli.

W rezultacie wspólnych działań powstał projekt „e-świętokrzyskie” składający się z trzech uzupełniających się części. Pierwsza z nich, której beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, nosi nazwę „e-świętokrzyskie - budowa infrastruktury informatycznej”. Druga to „e-świętokrzyskie - rozbudowa Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi” - jej beneficjentem jest Politechnika Świętokrzyska. Beneficjentem trzeciego projektu pod nazwą „e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” jest NASK.

Projekty te zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w grudniu 2004 roku Uchwałą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Kwota dofinansowania przeznaczona na budowę społeczeństwa informacyjnego w województwie świętokrzyskim (około 2.5 mln Euro) sprawiła, że nie było możliwe zrealizowanie programu „e-świętokrzyskie” w pełnym zakresie, a projektu „e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” pokrywającego swoim zasięgiem całe województwo. Dobiegający obecnie końca projekt, w ramach którego NASK instaluje stacje bazowe w sześciu miastach województwa (w Kielcach, Końskich, Jędrzejowie, Grzybowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu), zapewnia dostęp do Internetu na obszarze 64 proc. powierzchni regionu. Szczególnie ważną informacją dla mieszkańców województwa jest to, że w zakresie działania sieci radiowej budowanej przez NASK znajdują się tereny zaliczane do słabiej zurbanizowanych, gdzie często nie dociera infrastruktura innych operatorów.

Projekt ten zapewnia podłączenie do Internetu z odpowiednią jakością i co najważniejsze - za rozsądną cenę. Jest inwestycją w przyszłość, w młodzież i dzieci, dla których dostęp do Internetu jest przepustką do lepszego życia, do wiedzy, pozwala funkcjonować we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Dla firm dostęp do Internetu jest obecnie absolutną koniecznością. Pozwala na dużo tańsze zakupy, na sprzedaż swoich produktów, na zdobywanie nowych zamówień. Pozwala działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Wreszcie sprawnie działająca administracja czy skuteczna edukacja wymaga podłączenia do Internetu. Projekt e-świętokrzyskie ma to zapewnić. Dzięki zastosowaniu techniki radiowej dostęp do sieci uzyskają mieszkańcy tych części województwa, gdzie Internet jeszcze nie dociera. Dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ceny usług obliczane kosztowo będą konkurencyjne.
Kielce to już siódme miasto, po Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, w którym NASK zastosował technologię bezprzewodową do rozwoju usług telekomunikacyjnych, wykorzystując koncesjonowane pasmo radiowe 3,6-3,8 GHz.

Radiowa stacja bazowa w Kielcach jest kolejną już uruchomioną stacją NASK w województwie świętokrzyskim. Zgodnie z założeniami projektu do końca tego roku zostaną uruchomione wszystkie stacje - przy założeniu, że dopisze pogoda, która umożliwi prowadzenie prac instalacyjnych na wysokich obiektach.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  rcicho pisze: 2006-11-08 13:03
  Ceny panowie jakie ceny za ten Wimax od NASKa? Jaki speed i jakie limity? To najwazniejsze.
  0
 • Users Avatars Mini
  xen pisze: 2006-11-08 14:23
  Tak na marginesie to już od miesiąca działa stacja nask w Końskich (świętokrzyskie).
  0
 • Users Avatars Mini
  mirekb pisze: 2006-11-08 14:53
  na polibudzie ziomy ode mnie juz mamroczą o tym ale dopiero przed wyborami cos sie dzieje..wku..wia takie zachowanie na maxa.. 64%powierzchi regionu-to chyba prima aprilis.zobaczymy.jak kolega wyzej: cennik i regulamin czemu tego nie ma?niech politycy nie mysla ze wszyscy pujda do urn jak cos dostane..taki ch..
  0
 • Users Avatars Mini
  xen pisze: 2006-11-08 16:23
  Panowie, dla indywidualnych to będzie rozprowadzane poprzez lokalne sieci wifi o ile te zechcą brać net od nasku. NASK jedynie większym podmiotom gospodarczym i urzędom będzie oferował to cudo, żadnego detalu.
  0
 • Users Avatars Mini
  xen pisze: 2006-11-08 16:32
  Panowie, dla indywidualnych to będzie rozprowadzane poprzez lokalne sieci wifi o ile te zechcą brać net od nasku. NASK jedynie większym podmiotom gospodarczym i urzędom będzie oferował to cudo, żadnego detalu.
  0
 • Users Avatars Mini
  xen pisze: 2006-11-08 18:19
  racja, na początku będzie to dostępne dla instytucji państwowych, potem dla firm przez które ta oferta trafi do odbiorców indywidualnych, krótko mówiąc, jeszcze może nawet rok będziemy skazani na neozdrade ;).
  0
 • Users Avatars Mini
  piekar pisze: 2006-11-08 18:50
  xen, mam pytanie. słyszałem że ok grudnia tp ma oddzielic abonament od neo, czy moze cos wiesz na ten temat?
  0
 • Users Avatars Mini
  darios pisze: 2006-11-08 18:53
  heh kto ma neozdradę to ma a kto ma blueconnect'ato korzysta :):):) a tak na marginesie to mam nadzieje na wczesniejszy termin uruchomienia niż rok... ale w naszym udanym kraju niczego niemozna juz byc pewnym
  0
 • Users Avatars Mini
  pabloo pisze: 2006-11-08 20:07
  Co do cen, podobno że bedą korzystne:) a nawet bardzo:) ale nie chce ich podawać aby przypadkiem nie wprowadzić w błąd. No ale niestety ta oferta jest skierowana dla firm, nie dla indywidualnych klientów.
  0
 • Users Avatars Mini
  adr pisze: 2006-11-09 01:06
  hmmmm
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: