Firma NaviExpert na swoim blogu porównała swoją płatną nawigację z bezpłatną Google Navigation w wersji beta. Oto treść tego artykułu:
Google Navigation - nowy gracz na rynku nawigacji
Google Navigation (GN) to niewątpliwie ważne wydarzenie na rynku usług nawigacyjnych, którego NaviExpert jest istotną częścią. Pierwsze testy i recenzje użytkowników wskazują, że GN to wygodna, ale też bardzo prosta, podstawowa i na pewno daleka od ideału nawigacja. Spróbujmy więc porównać najważniejsze funkcje i cechy obu nawigacji.
NaviExpert i Google Navigation – online, ale…
Obie nawigacje są nawigacjami online, co oznacza, że pobierają dane z internetu w chwili układania tras i pobierania map. System, przynajmniej w teorii, powinien zapewnić dostęp do najbardziej aktualnych informacji: wydarzeń drogowych i korków, zaś te dane powinny posłużyć do wytyczenia optymalnej trasy. W przypadku NaviExpert tak właśnie się dzieje.
Nawigacje online to również transfer danych. Nawigacja wyznaczając trasę i aktualizując ją, pobiera dane. Czym więcej danych pobierzemy, tym więcej, o ile nie mamy niegraniczonej transmisji, zapłacimy. NaviExpert jest nawigacją, która swoim priorytetem uczyniła niski transfer, tak by do minimum ograniczać pobieranie danych. W przypadku Gooogle Navigation ten transfer wydaje się być zdecydowanie (kilku, kilkunastokrotnie) większy, co w wielu przypadkach będzie oznaczać, że koszt końcowy używania nawigacji GN będzie wyższy niż NE.
Dobra nawigacja to także aktualne mapy drogowe. NaviExpert korzysta z lepszych i aktualnych map firmy Imagis. NaviExpert oprócz aktualnych map, nanosi także na bieżąco zgłaszane przez użytkowników i partnerów dane dotyczące utrudnień drogowych, remontów, zmian organizacji ruchu, nowych odcinków dróg. Google Navigation zaś, co wynika z wielu komentarzy i naszych testów, nie prezentuje pod względem map poziomu odpowiedniego do oczekiwań wielu użytkowników nawigacji. Bez aktualnych i dobrych map nawigacja nie pełni swojej podstawowej roli, czyli doprowadzenia nas w możliwie optymalny sposób z miejsca wyjazdu do punktu docelowego.
Funkcje NaviExpert, których Google Navigation nie ma
Warto wymienić też kilka funkcji, który wyrażnie wyróżniają NaviExpert na tle Google Navigation i które czynią z NE w pełni profesjonalną aplikacją nawigacyjną.
NaviExpert faktycznie planuje trasy z uwzględnieniem informacji o korkach.
NaviExpert korzysta ze znacznie lepszych i bardziej aktualnych map firmy Imagis oraz na bieżąco wprowadza remonty i najnowsze odcinki kluczowych dróg.
NaviExpert oferuje liczne ważne dla kierowców informacje o ograniczeniach prędkości, fotoradarach, niebezpiecznych miejscach, miejscach częstych kontroli.
NaviExpert oferuje szereg typów tras i pozwala na planowanie tras przez punkty pośrednie.
NaviExpert oferuje wiele POI i ich opisy niedostępne w Google Navigation, w tym np. kina wraz z repertuarem, wydarzenia.
NaviExpert oferuje usługę planowania tras komunikację miejską bazującą na dokładnych i na bieżąco aktualizowanych danych.
NaviExpert – plany na najbliższe miesiące
Obecna przewaga NaviExpert i uznanie użytkowników nie znaczy oczywiście, że przed NaviExpert nie stoi dużo wyzwań i wysiłek nad doskonaleniem rozwiązań. Pracę nad rozwojem systemu trwają permanentnie, biorąc pod uwagę także cenne opinie wyrażane na forum NE, w komentarzach do bloga i na naszym profilu na Facebooku. Oczywiście wiele osób chciałoby, aby ten rozwój był szybszy (również zespół NaviExpert), ale dopracowanie nowych rozwiązań zawsze zajmuje sporo czasu, szczególnie gdy użytkownicy oczekują (słusznie) rozwiązań sprawdzonych i na najwyższym poziomie. Użytkownicy NaviExpert mogą być jednak pewni, że już wkrótce w NE pojawi się szereg ważnych dla nich nowości.
NaviExpert a Google Navigation
Niewątpliwie należy docenić (ale nie przecenić) fakt pojawienia się w Polsce Google Navigation. Na uwagę zasługuje szereg rozwiązań, m.in. te dotyczące interfejsu użytkownika w Google Navigation (być może nawet kilka z nich warto zastosować w NaviExpert). Nowy gracz na rynku, szczególnie tak potężna firma jak Google, jest zawsze katalizatorem zmian. Czy jednak Google Navigation będzie się rozwijało tak szybko, by dogonić obecne najbardziej zaawansowane rozwiązania, które są już dostępne choćby w NE – wydaje się, że nie. Po pierwsze GN nie jest wcale nowym produktem. W USA Google Navigation jest dostępna od prawie 1,5 roku, a same mapy są rozwijane od kilku lat. Po drugie Google pozyskał najsłabsze i prawdopodobnie najtańsze mapy Polski, jakie mógł zakupić. Zdaje się to świadczyć, że rozwój nawigacji nie jest priorytetem Google w Polsce.
Nie należy się też spodziewać, aby wprowadzenie Google Navigation w Polsce miało istotny wpływ na sprzedaż NaviExpert (lipiec br. jest dla NE rekordowym miesiącem, zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż, jak i aktywność użytkowników). Bardziej prawdopodobne jest że GN pomoże budować świadomości i wiedzę, że nowoczesny telefon świetnie nadaje się do nawigacji.
Oczywiście Google Navigation zyska też pewną grupę odbiorców – trafia w gusta przede wszystkim tych użytkowników, którzy mają najmniejsze wymaganiach wobec nawigacji oraz tych, którzy do tej pory i tak wybierali raczej najtańsze nawigacje „z koszy w supermarketach”, choć w wielu przypadkach barierą dla używania GN będzie wysoka ilość danych, które pobiera nawigacja Google.