Przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję korzystać z niedawno wprowadzonego na polski rynek telefonu firmy Nokia - modelu 3410. Z racji, że rozwiązania zastosowane w telefonie 3410 niewiele zmieniły się od rozwiązań stosowanych w modelu 3330, w teście zajmę się jedynie nowymi jego funkcjami, będę chciał też zastanowić się nad kondycją Nokii jako producenta telefonów komórkowych .
Przeszłość i przyszłość
Na początku chciałbym opisać rodowód Nokii 3410. Tak jak wspomniałem jest to jedynie ulepszona wersja modelu 3330, ten natomiast był niewielka przeróbką modelu 3310. Model 3310 to w prostej linii następca udanego modelu 3210. Nokia 3210 była wielkim rynkowym sukcesem fińskiego producenta. Był to jeden z pierwszych popularnych "telefonów dla mas", także w Polsce - 3210 była przede wszystkim tania i łatwa w obsłudze.
Ogromny sukces, który odniósł 3210 spowodował, że rozwój linii tanich telefonów stał się priorytetem Nokii. Następca modelu 3210 - 3310 dalej cieszy się wielką popularnością i przynosi firmie ogromne dochody. Nokia zmienia wygląd zewnętrzny telefonu, ale nie zmienia świetnej filozofii obsługi telefonu. Fiński producent kieruje swój produkt przede wszystkim do ludzi młodych i stawia na personalizację wyglądu i funkcji telefonu. Konkurencja jednak nie śpi, 3310 powtarza rozwiązania z 3210, powtarzają je także konkurenci Nokii, często z dobrym lub lepszym skutkiem. Kolejnym krokiem Nokii było wprowadzenie modelu 3330, który od 3310 różnił się jedynie wprowadzeniem WAP-u i powiększeniem książki telefonicznej telefonu. Był to kolejny efekt stosowanej przez Nokię polityki "małych kroków" w rozwoju najtańszych telefonów komórkowych. Genezą tej polityki, jak mi się wydaje, był ogromny sukces modeli 3210 i 3310. Świadomi ogromnej wartości sprawdzonych w tych modelach rozwiązań, projektanci Nokii nie mogli oderwać się od wcześniejszych pomysłów. I choć konkurenci wprowadzali na rynek mniejsze i wyposażone w więcej funkcji modele to Nokia dalej rozwijała tą samą linię telefonów.
Moim zdaniem wynikająca z zaszłości polityka fińskiego producenta, może poprowadzić go do znacznej utraty rynku tanich aparatów.
Za pierwszą oznakę prawdziwości tej przepowiedni uznaję wprowadzenie na rynek modelu 3410. Zgodnie z tym co wcześniej wspomniałem jest to jedynie rozwiniecie telefonu 3310. Poza wprowadzeniem kilku nowych, bardziej lub mniej przydatnych funkcji, Nokia nie ma nam tym modelu nic nowego do zaproponowania.
Największym zarzutem wobec 3410 w moim mniemaniu jest wygląd zewnętrzny. Ktoś może zarzuci mi, że nie krytykowałem w taki sposób wyglądu Nokii 3330 czy 3310. To prawda, ale zmieniają się czasy, trendy na rynku i produkty konkurencji. Gdy opisywałem 3310 był to dla mnie przede wszystkim świetny telefon wyposażony w bardzo wiele przydatnych funkcji, któremu brak było równie zaawansowanych konkurentów na rynku. Dziś Nokia 3410 jest jednym telefonem z wielu. Nie sposób nie dojrzeć, że wygląd Nokii nie prezentuje się najlepiej. To że 3410 jest bardzo duża (115 x 49 x 22.5 mm) to tylko pół problemu, drugą jego połową jest fakt, że Nokia sprawia wrażenie niezwykle ociężałej. Styliści potrafią obecnie tak zaprojektować telefon, by nawet będąc relatywnie dużym sprawiał wrażenie lekkiego i poręcznego. Niestety w przypadku Nokii tak nie jest.
Stawiam przed telefonem bardzo duże wymagania, ale podobne wymagania stawia dziś coraz więcej klientów i Nokia powinna o tym pamiętać. Wśród produktów konkurencji znajdują się tanie telefony, których nie wstydziłbym się używać na co dzień.
Artykuł nie jest otwartą krytyką Nokii. Wiele lat używałem produktów tego koncernu. Były to modele 5110, 6150, 7110, 6210, ale w pewnym momencie konkurencja wyprzedziła Nokię w stosowanych rozwiązaniach. Nadal uważam, że menu Nokii jest świetnie zorganizowane i chyba, żadne inne nie może się z nim równać. Jednak pozostałe elementy konstrukcji telefonów pozostały gdzieś w tyle za rozwiązaniami konkurencji.
To właśnie Nokia nauczyła nas, żeby stosować do telefonów najostrzejsze kryteria oceny. Pamiętam wiele testów telefonów które nie wytrzymywały porównania z modelami 7110 czy 6210. Wtedy bezlitośnie piętnowałem te błędy i niedociągnięcia. Dziś przychodzi mi niestety w taki sam sposób krytykować produkt Nokii. I mam nadzieje, że robię to w sposób konstruktywny.
Co zatem powinna zrobić Nokia żeby na nowo doścignąć konkurentów na rynku? Wydaje mi się, ze bazą do stworzenia nowego taniego telefonu powinny być modele 6510 i 8310. Po odpowiednim przystosowaniu do potrzeb tego segmentu rynku powinny stanąć do walki o najwyższą stawkę. Oczywiście cena tego nowego telefonu musi być odpowiednio niska, czas wiec na wprowadzanie oszczędności do konstrukcji takiego telefonu. Potrzeba także oszczędności w całym procesie powstawania telefonu. Ale tylko taka polityka pozwoli na ponowny, wielki sukces Nokii na rynku telefonów.
Jak na razie Nokia nie jest gotowa na tak wielką zmianę. Wielkie koncerny, takie jak fińska spółka, są bardzo konserwatywne i wszelkie rewolucyjne zmiany w organizacji ich produkcji i strategii są bardzo trudne do wprowadzenia.
Bliźniaczą konstrukcją opisywanego modelu jest 3510, który już także pojawił się na rynku. Nowa Nokia 3510 to przede wszystkim GPRS i ograniczony funkcjonalnie MMS, czyli to wszystko, czego opisywanemu modelowi najbardziej brakuje.
Nokia 3410
Wygląd i wyposażenie
Telefon otrzymujemy w oryginalnym i kolorowym pudełku "made in Nokia". W środku poza telefonem i instrukcjami znajduje się tylko ładowarka. Instrukcja obsługi jest oczywiście w języku polskim. Nokia oferuje nam wraz z produktem 12-miesięczną gwarancję.
Jak już wspomniałem wygląd telefonu od czasów 3330 nie zmienił się prawie wcale. Pierwsze co rzuca się oczy to zmiana układu klawiszy i rezygnacja z Navi-key na rzecz dwóch klawiszy z dynamicznie przypisywanymi funkcjami pod wyświetlaczem. Pojawiły się wraz z nimi także klawisze zielonej i czerwonej słuchawki. Poza tym klawisze są dość dziwnie ułożone i połączone ze sobą w blokach po 3. Mnie osobiście nie przypadło to zbytnio do gustu.
Wyświetlacz także pozostał bez zmian. Wyświetla on czarno-białe obrazy w rozdzielczości 95x64 punkty.
Nadal możliwa jest zmiana obudów telefonu. Dokonuje się tego bardzo łatwo przy użyciu dodatkowych kolorowych paneli Xpress-on. Niestety nie są one kompatybilne z obudowami z modeli 3310.
W dostarczonym nam egzemplarzu tylna klapka zasłaniająca baterię była bardzo luźna i mocno poruszała się na boki. Wydaje mi się jednak, że była to wada tylko egzemplarza, który trafił w moje ręce. Najprawdopodobniej był to jeden z egzemplarzy służący wyłącznie "do testów".
Bateria
Telefon jest 20 gramów lżejszy niż model 3330 - waży 114 gramów. Jednakże nie jest to związane z obniżeniem wagi samego telefonu, lecz z zastosowaniem w standardzie baterii litowo-jonowej zamiast ogniwa NiMH. Telefon jest standardowo wyposażany w baterię o symbolu BLC-2 o pojemności 950 mAh. W naszym teście telefon w trybie standby przy około 30 minutach rozmów dziennie i odbieraniu 100 SMS-ów wytrzymywał bez ładowania około 70 godzin. Jest to wynik porównywalny do tych które uzyskiwała Nokia 3330.
Książka telefoniczna, SMS i Profile
3410 został wyposażony w wewnętrzną książkę telefoniczną o pojemności 200 wpisów. Każdy wpis może składać się z opisu i jednego numeru telefonu. Numery z książki mogą być podobnie jak w poprzednich modelach Nokii umieszczane w grupach użytkowników. Każda grupa może posiadać własny dźwięk nadejścia połączenia oraz ikonę wyświetlaną gdy nadchodzi połączenie od osoby z tej grupy. Poza powiększeniem książki telefonicznej jest tu niewiele zmian w porównaniu do 3330.
Niewiele zmian jest też w obsłudze krótkich wiadomości tekstowych. Telefon nie obsługuje EMS-ów, a tym bardziej MMS-ów. Ograniczoną obsługę wiadomości MMS posiada natomiast jego bliźniak - model 3510.
SMS-y można wprowadzać metoda tradycyjną lub tez przy użyciu słownika T9 w języku polskim. Telefon nie posiada własnej pamięci na wiadomości i korzysta z pamięci karty SIM. Telefon umożliwia natomiast wysyłanie i odbieranie wiadomości graficznych Nokii, pozwala też na ich przechowywanie w telefonie.
Do ustawienia sposobu informowania o nadchodzącym połączeniu oraz tego jak ma się zachowywać telefon służy dobrze znana z Nokii funkcja Profili. Nic się w niej nie zmieniło, profile można dowolnie edytować i nazywać. Brak jest natomiast możliwości aktywowania profilu na określony czas. Funkcja ta jest dostępna w droższych modelach telefonów fińskiego producenta. Jest to bardzo prosta i przydatna funkcja i wydawałoby się, że jej implementacja nie kosztowałaby zbyt wiele zachodu.
Java
Najważniejszą nowością w konstrukcji telefonu jest możliwość uruchamiania w telefonie aplikacji języka Java. Java to język programowania stworzony i rozwijany przez firmę Sun Microsystems . W swym głównym założeniu Java miała być językiem uniwersalnym, czyli dostępnym dla użytkowników wszystkich platform sprzętowych. Chodziło o to by napisane w Javie programy pracowały poprawnie na wszystkich procesorach i we wszystkich środowiskach programowych. Java odniosła ogromny sukces stając się językiem uniwersalnym dla Internetu. Choć jak dziś wiadomo, największy producent oprogramowania dla komputerów osobistych - Microsoft, zwalcza ten język i stworzył własny język programowania o podobnej strukturze, to Java ma się świetnie i ciągle zdobywa nowe pola zastosowań. Java szybko przeniknęła do urządzeń typu PDA, a dziś powoli zadomawia się w telefonach komórkowych.
W Nokii 3410, podobnie jak w innych telefonach, zastosowano Java 2 Platform Micro Edition (J2ME). Jest to środowisko małych aplikacji Javy przeznaczonych dla urządzeń przenośnych. Telefon wyposażony jest w 180 kb pamięci przeznaczonej na przechowywania aplikacji Java. 30 kb jest już fabrycznie zajęte przez jedna grę w którą standardowo jest wyposażony nowy telefon. Grę tę można jednak wykasować i korzystać całej pamięci telefonu.
Nowa technologia w telefonie to przede wszystkim ukłon w stronę graczy. Można już ściągnąć sporo gier przeznaczonych dla platformy Java. Kilka z nich jest dostępnych do bezpłatnego ściągnięcia poprzez WAP ze stron Club Nokia. Poza tym Java to język bardzo popularny i wielu programistów na świecie pracuje nad tworzeniem aplikacji dla tego środowiska. Sporo z nich można znaleźć w sieci Internet, a z czasem będzie ich coraz więcej.
Mnie osobiście najbardziej spodobała się aplikacja naukowego kalkulatora, który jest świetnym uzupełnieniem standardowego kalkulatora telefonu.
Niestety 180 kb pamięci to bardzo niewiele i uniemożliwia to uruchamianie bardziej skomplikowanych aplikacji. A to właśnie one są przyszłością mobilnej komunikacji. Dość wspomnieć, że dostępna jest już wersja beta programu ICQ dla platformy Java, która umożliwia instant messaging w telefonach komórkowych.
Zastosowanie Javy należy uznać, za krok w bardzo dobrym kierunku. Choć 180 kb to zdecydowanie za mało by myśleć o poważniejszych programach w tym języku.
Inne funkcje
Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o kilku nowych-starych funkcjach testowanego telefonu. Jedną z nich jest automatyczna blokada klawiatury. Możliwe jest dowolne ustawienie czasu po jakim klawiatura się blokuje. Możliwe jest także ustawienie kodu, bez którego wprowadzenia zdjęcie blokady nie będzie możliwe.
Podobnie jak poprzedni model, nowa Nokia posiada także rozbudowane funkcje pomiaru czasu ze stoperem i minutnikiem.
Fanów gier zapewne ucieszy, że poza możliwością korzystania z gier w języku Java mogą korzystać z 5 gier w które standardowo wyposażono telefon.
Podsumowanie
W pierwszej części artykułu wyraziłem parę negatywnych opinii na temat nowej Nokii. Jak już wspomniałem nie jest to telefon na miarę roku 2002 i poziomu obecnej konkurencji na rynku. W porównaniu do modelu 3330 zmienił się niewiele. Brak mu choćby powszechnego już na rynku GPRS-u. Korzystanie z WAP poprzez zwykłą transmisje danych GSM jest bardzo wolne i drogie. Podobnie jest ze ściąganiem nowych aplikacji Java poprzez taką wersję WAP.
Reasumując, jeśli ktoś już wcześniej planował zakup modelu 3330 to może ze spokojnym sumieniem zakupić 3410. Dostanie prawie ten sam produkt, w nowym pudełku, z kilkoma nowymi funkcjami.
Jeśli ktoś szuka natomiast innowacyjnego telefonu i poza rozmowami będzie chciał korzystać z najnowszych osiągnięć m-commerce, to niestety powinien poszukać na rynku innego telefonu, który lepiej spełnia stawiane przed nim wymagania. A takie telefony można znaleźć w cenie porównywalnej do tej za jaką sprzedawana jest Nokia 3410.