Test Nokia 6150

Recenzje
Opinie: 30
Opinie: 30

 

SMS'y
Telefon ten wspaniale się nadaje do pisania i czytania wiadomości SMS. Ma wystarczająco duży wyświetlacz. W jednym momencie możemy przeczytać 3 linijki tekstu (możemy maksymalnie wpisać na jednej "stronie" aż 124 znaki!!!).
Jest możliwe wpisanie kilku numerów centrów SMS (tzw. SMSC) pod skrótem: 1-4-1/5 (w POPie możliwość wpisania 5 numerów), 1-4-1/3 (w SIMPLUSie możliwość wpisania 3 numerów). Trzeba pamiętać o tym aby pozycji 1-4-1-1 NIE ZMIENIAĆ !, ponieważ jest to nadrzędne centrum dla danej karty SIM. 
Przykład: Wpisując pod pozycję SMSC 2 numer centrum wiadomości (skrót 1-4-2-1). +27831000014, a następnie wiadomość wysłać jako 'text', ważność wiadomości '24 godziny', zmień nazwę na SMSC ICQ. Po prawidłowym wpisaniu możesz wysyłać krótkie wiadomości do ludzi którzy maja włączony komputer do sieci internet oraz zainstalowany program ICQ. Wysyłasz SMSa na numer, który ZAWSZE musi się zaczynać od cyfr 278388991, po których wpisujesz (bez przerwy) numer UIN danego użytkownika ICQ. Osoba mająca ICQ odbiera wiadomość po kilku sekundach. Sprawdzałem to w sieciach: IDEA i PLUS. Osoba z komputerem miała zainstalowany system Windows 98 oraz ICQ w wersji 2000b.
Dodatkowo jest możliwość włączenia 'raportów doręczania' SMSów (1-4-6-2)- jeśli osoba do której wysyłamy SMS ma wyłączony telefon dostajemy zwrotny SMS (nieodpłatny) informujący, ze wiadomość oczekuje (pending). Gdy ów właściciel włączy telefon dostajemy (prawie) natychmiast informacje, ze wiadomość została dostarczona (delivered).
Bardzo użyteczną funkcją odnośnie odebranych SMSów jest włączenie opcji 'odpowiadania poprzez to samo centrum' SMSC- w praktyce ja używam tego kiedy nieznana jeszcze mi osoba wyśle mi wiadomość z ICQ, a ja chce jej odpowiedzieć.
Ciekawy trick: Podczas wpisywania SMSów, aby nie odczekiwać na kolejne wpisanie litery z jednego klawisza wciskamy po każdej literze dwa razy #. np. pisząc "mnoga" musimy odczekać po "m" pisząc "n" . Przykład: Sytuacja się zmienia gdy wystukujemy kombinacje: "6##6##6##4##2".

Spis Połączeń
W podmenu tym możemy się dowiedzieć o 10 numerach wychodzących, przychodzących i nieodebranych, oraz o czasie trwania połączeń wychodzących, przychodzących i całkowitych. 
Jeśli podczas rozmowy chcemy widzieć na bieżąco czas trwania rozmowy wciskamy OPCJE, później strzałka 2 razy do góry na MENU i wpisujemy skrót 
2-5-1 (gdy mamy wtedy zestaw 'HandsFree" mamy większa wygodę dla tej operacji).

Profile
Bardzo funkcjonalną opcja tego telefonu, szczególnie przydatna dla osób ciągle zmieniających miejsce. Dla danej sytuacji konfigurujemy sobie profile telefonu: 
- jesteśmy na dworze w hałasie ustawiamy wszystkie dzwonki i sygnały jak najgłośniej oraz nazywamy np. OUTDOOR
- jesteśmy na ważnym spotkaniu, wówczas tak konfigurujemy sygnały, aby nikt o nich nie wiedział tylko my.
Maksymalnie możliwe jest wpisanie 7 profili powiadomienia o: spotkaniu, przyjściu nowego połączenia czy na przykład wiadomości SMS.

Ustawienia
Możliwość ustawienia budzika, który się włączy nawet wtedy gdy telefon jest WYŁĄCZONY !.
Możliwość ukrycia lub wysłania własnego ID (skróty: 4-3-5-3, 4-5-3-2)
A poza tym ustawienia telefonu i dzwonienia jak we wszystkich telefonach.

Gry
Mamy do wyboru 3 gry:
a.) Pamięć (Memory)
Mamy losowo rozmieszczone figury na "planszy" i odkrywając je kolejno w parach eliminujemy i szukamy następnych par. Chodzi o pamięciowe rozłożenie figur na planszy i później łączenie ich w pary. 
b.) Wąż (Snake)
Jesteśmy wężem, który zjada "jabłuszka" i odpowiednio zjedzonej ilości "jabłek" jego długość rośnie przez co trudność sterowania nim na "planszy" jest coraz bardziej uciążliwa.
a.) Logika (Logic)
Ustawiamy dane sekwencje pionowe z pośród figur które mamy dane. Trafna figura na poszczególnej pozycji w danym zestawieniu pionowym zostaje zaznaczona kwadratem, a fałszywa oznaczona jako linia. Osobiście uważam ta grę za najbardziej ciekawą.

We wszystkich grach regulujemy poziomy trudności. W 'Snake' jest możliwość grania z drugim użytkownikiem telefonu Nokia z serii 61xx za pomocą łącza podczerwieni. W rzeczywistości jest to troszeczkę uciążliwe ze względu na to, ze podczas grania musimy mieć dwa telefonu skierowane ku sobie i "widzące" się (maksymalny kat odchylenia to 15 stopni).

Kalkulator
W kalkulatorze tym mamy do czynienia z wszystkimi podstawowymi funkcjami matematycznymi. Edycja obliczeń jest prosta i przejrzysta. Dodatkową funkcją w kalkulatorze jest przelicznik walut np.:
- z polskiej na zagraniczna,
- z zagranicznej na polska

Kalendarz (Organizer)
W praktyce na co dzień jest to bardzo przydatny organizer. Ma możliwość wielu wpisów takich jak: urodziny, zadzwoń do ..., spotkania. W kalendarzu tym wpisy roku urodzin (gdzie podajemy rok, datę i godzinę włączenia się alarmu sygnalizującego to zdarzenie) zmieniają się automatycznie (dynamicznie) dla danej osoby. Jest to wspaniale rozwiązanie dla zapominalskich. Możemy się nie martwić o raz już wpisane urodziny- telefon nam przypomni za rok które to będą kolejne urodziny alarmując to sygnałem dźwiękowym. 

Podczerwień (IrDA):
Telefon ten posiada modem 9600 bps (1.2kB/s) - bardzo przydatny do sprawdzania mail'i (ze względu na niski transfer nie polecam buszowania po stronach WWW ponieważ jest to stosunkowo drogie) przy pomocy komputera używając kabla MBUS/FBUS lub łącza podczerwieni IRDA.
Transwer modemu działa w trybie synchronicznym, tzn. uplink i downlink odbywa się z ta sama prędkością. Jest możliwość zwiększenia tej
prędkości do 14400 bps (1.8kB/s) lecz tylko programowo !!! Program do tego celu można ściągnąć za darmo ze strony Klubu Nokia, lecz trzeba być ich członkiem. Instalacja tego programu ma sens w Polsce TYLKO w przypadku użytkowników sieci PLUS (SIMPLUS także!) wykorzystując specjalny numer dostępowy do szybkiej transmisji danych +48601100123. Wielkrokrotnie czytałem na listach dyskusyjnych, ze modem w tym telefonie nie działa poprzez łącze IRDA - jest to nie prawda. Udało mi się go zainstalować i działa, lecz przyznam się szczerze, ze po wielu próbach.
W skrócie jak tego dokonałem:
1. Zainstalowałem łącze IRDA w komputerze 
a.) Jeśli go umieścimy na płycie głównej w komputerze to łącze to "zabiera" jednego fizycznego COMa. W BIOSie opcje UART2 trzeba zmienić na: IRDA 1.0, DUPLEX, TX-hi, RX-hi.
b.) Jeśli dysponujemy kupnym modułem łącza podczerwieni posiadającym złącze typu RS232 (COM) to normalnie nic nie zmieniając w Biosie komputera instalujemy w systemie "Łącze podczerwieni".
2. Zainstalowałem Nokia Data Suite ver.2.0 ( ver.3.0 jest bardziej rozbudowana lecz sprawia więcej kłopotów podczas instalacji dla systemu Windows).

Monitor sieci
Dodatkowa opcja aktywowana poprzez kabel MBUS/FBUS. Funkcja monitora jest trybem serwisowym telefonu i jest bardziej skierowana dla pasjonatów techniki GSM. Za pomocą tegoż trybu można się dowiedzieć na przykład o : 
- rodzaju, pojemności oraz temperaturze baterii. 
- prąd (tylko podczas ładowania) i napięcie akumulatora.
- numeru i danych technicznych zajmującego kanału w aktualnej stacji bazowej BTS.
- wyłączenie toru nadawania.
- oraz wielu innych (dokładnie trzeba by przestudiować OPIS NETMONITORA, który jest umieszczony na stronie www.gsmonline.pl)

Sim Toolkit
Jest to dodatkowe menu telefonu, lecz uaktywnia je karta SIM. Jest to zależne od operatora, który przypisuje do danej karty ta właśnie opcje.
W Polsce TYLKO dla abonentów sieci PLUS można korzystać z tej funkcji. Karta z taka opcja nosi nazwę PLUS MEGA. Po włożeniu tej karty pod tym menu (11) możemy używać 2 dodatkowych funkcji
- wysyłanie e-maili,
- czytanie serwisów informacyjnych

PODSUMOWANIE:
Główne plusy telefonu:
- Czas czuwania to około 4 dni (przy średnio 20 minutach rozmów
dziennie)
- Kalendarz:
- Profile Użytkownika:
- Pamięć na 10 numerów dla każdej opcji z osobna:
a.) nie odebranych,
b.) połączeń wychodzących
c.) połączeń odebranych,
- Pamięć Książki Adresowej: telefon + karta SIM w POPie (150+230) to 370.
- Czytelny wyświetlacz podczas edycji SMS'ow.
- Modem
- bieżące wyświetlanie stanu konta (w złotych) na ekranie telefonu
- bieżące wyświetlanie miejscowości, w której się znajdujemy w sieci PLUS, natomiast dla sieci IDEA wyświetlanie nazwy regionu (skrót 4-4-2-1)

Główne wady telefonu (elementy których mi brakuje):
- brak akumulatora wibrującego (w standardzie)
- brak obsługi WAP'u.
- brak sygnalizacji dźwiękowej o kończącej się minucie połączenia wychodzącego.
- brak wyświetlania czasu połączenia (można to obejść: podczas rozmowy naciskamy OPCJE, później strzałka dwa razy do góry na MENU i wciskamy skrót 2-5-1)
- brak rejestracji daty i czasu połączeń nie odebranych, gdy osoba dzwoniąca ma "ukryty" numer telefonu (skrót 2-1)

Model ten jest bardzo udanym produktem firmy Nokia. Używam go z kartami pre-paid: POP i SIMPLUS. Mozna go kupić na giełdzie elektronicznej np. Wolumen już za 350-400zl. Sugeruje, ze jest to najlepszy wybór biorąc pod uwagę stosunek możliwości do ceny dla bardziej wymagającego użytkownika GSM.

Opinie:

Opinie archiwalne (30):

Komentuj

Komentarze / 30

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  bob_gr pisze: 2001-10-18 11:18
  Bardzo fajny telefon, jeden z najlepszych modeli Noki. A opis telefonu w postaci testu jest w porzadku.
  0
 • Users Avatars Mini
  Bartek pisze: 2001-10-21 00:56
  bob_gr: thx za opinię, teraz mam 7110 i też nie narzekam. W końcu Nokia jest nalepsza.
  0
 • Users Avatars Mini
  nikos_13 pisze: 2001-11-15 14:14
  mam ta sluchawkę i nie narzekam. mam pyt. a propo irdy: mam laptopa z irda i mimo wielu prób nie udało mi sie wysłać loga czy dzwonka z logo menadżera. czy ktoś próbował tego?
  0
 • Users Avatars Mini
  mfilipek pisze: 2001-11-28 13:08
  Test miarodajny, oddaje możliwości tego modelu. Trzeba dodać co nieco o jakości wykonania. A jest ona bardzo dobra. Klawiatura przyjemna w dotyku, szybko reagująca. Obudowa w ogóle nie sprawia wrażenia plastiku, użyte tworzywo jest pierwszorzędnej jakości, wszystkie elementy są do siebie doskonale dopasowane. Bardzo odporna na intensywne użytkowanie. Telefon ciągle wart polecenia.
  0
 • Users Avatars Mini
  waldus pisze: 2002-01-20 11:36
  Mimo ze stary model to wart polecenia funkcje fonu-ok
  0
 • Users Avatars Mini
  fokus_ pisze: 2002-02-20 13:05
  wśród starszych telefonów nie znajdziemy lepszego,jeśli kogoś nie stać na 6210 to kupuje 6150 i ma to samo tylko w starszym opakowaniu.Szkoda,że nokia ustała w miejscu,bo od czasów 6150 nie wprowadzila praktycznie nic nowego do telefonów z tak zwanej wyższej pólki.Słuchawka naprawdę godna polecenia.
  0
 • Users Avatars Mini
  gripen pisze: 2002-02-20 22:51
  Godna polecenia, tylko czemu moja podczas rozmowy sygnalizuje, że jest słaba bateria, mimo, że nie jest, małło tego bateria jest nowa i naładowana. Wygląda to tak po około 5 minutach ciągłej rozmowy jest sygnał słabej baterii i telefon się wyłacza. Wkurza mnie to, bo prowadzę działalność gospodarczą i dużo używam telefonu. Trzeci raz jest w serwisie i to samo. Wymieniono soft, ale nie pomogło. Jeżeli ktoś wie, gdzie jest "pies pogrzebany" to proszę o info, będę wdzięczny. Pzdr
  0
 • Users Avatars Mini
  Baldur pisze: 2002-03-17 01:11
  Po prostu super! Doskonale trzyma zasięg i jest niesamowicie odporna na wszelkie trudy użytkowania. Ale nie pasuje mi wyświetlacz... Tzn. jest jakiś taki inny jak np. w Noki 3210 i 3310. Wszystko wyświetla tak jakby w oddali. Klawiatura też nie jest zbyt komfortowa. I nie wiem czemu i może to jest tylko wada mojego egzemplarza, ale jak się rozmawia (mając nawet full zasięg) i się jest w rucu to telefon potrafi urywać rozmowe. Nie rozłącza, ale po prostu nic się nie słyszy w słuchawce. Nokie też mają jedną podstawową wade... Zaniki wyświetlacza. Na poczatku należy przycisnąć ręką obudowe na górze i wszystko wraca do normy, ale później to się rozwija i to już nie pomaga. Należy fon oddać do serwsiu, lub rozkręcic telefon i przemyc odpowiednie części spirytusem. Czasami to pomaga, a jak nie to już tylko wizyta w serwisie pomoże. Baldur.
  0
 • Users Avatars Mini
  Red_Scorpion pisze: 2002-03-21 20:36
  wielki kloc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  RAV pisze: 2002-03-26 15:49
  Red_scorpion -nie wszytstko co jes wieksze od Twojego "interesu" jest od razu wielkim klocem ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  BeeLee pisze: 2002-05-06 06:40
  Najlepszy telefon jaki kiedykolwiek powstal, był też 51x0, ale nie mial profili i kalendarza. Co do opisu, to łatwiej podczas pisania SMS'ów jest naciskać strzałkę w dół lub w górę, bo trzeba tylko raz i można tą metodę stosować w innych modelach także. Monitor sieci pokazuje nam prąd wcale nie tylko podczas ładowania, w czasie użytkowania także (menu 23 - linijka 3 po prawej). P.S. wie ktoś czemu w wężu I (Snake I), można ugrać maksymalnie 2008 - przecież to nie dzieli się przez 9 ?? :))
  0
 • Users Avatars Mini
  robovit pisze: 2002-05-28 04:02
  Bee Lee: po przejściu całej planszy dostajesz "gratis" 100 pkt. Ja też się zdziwiłem, tylko że na 7. poziomie: 212*7=1484, a pokazało 1584. Posiadam 6150 i nic więcej nie chce, choć miałem już kilkanaście aparatów, m.in. GD93,OT511,6210 żaden mi tak dobrze nie leżał. Gratuluję wyniku i pozdrawiam.
  0
 • Users Avatars Mini
  siwy256 pisze: 2002-07-30 11:45
  Ale co do kalendarza to nie wyświetla w układzie miesięcznym i to jest duży minus.
  0
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-08-01 18:19
  siwy256 : przy takim ekraniku to niestety, ale co tam telefon jest niezniszczalny :P
  0
 • Users Avatars Mini
  nokiamaniak pisze: 2002-08-09 01:34
  all i ever wanted all i ever needed is here in my arms (nokia 6150)
  0
 • Users Avatars Mini
  mariusz19 pisze: 2002-10-18 14:57
  twierdze ze nokia cieszy sie najwieksza popularnoscia wsrod uzytkownikow telefonow komorkowych
  0
 • Users Avatars Mini
  Muminek_de pisze: 2002-12-18 18:46
  Yoyoyo ten telefon jest niezniszczalny, wiele juz ze mna przeszedl, :-)))))))
  0
 • Users Avatars Mini
  nokiamobile pisze: 2003-02-03 13:19
  Nigdy nie widziałem brzydszego telefonu!!!!!!!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  nokiamobile pisze: 2003-02-03 13:20
  a TAK W OGÓLE TO FUNKCYJNIE TO JEST CHYBA NIEWIELE GORSZE OD N6210!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 22:50
  wciaz chetnie uzywany i wcala niedrogi
  0
 • Users Avatars Mini
  swieczka pisze: 2003-02-22 02:01
  niedawno nabyłem ten telefon. Nie miałem pieniedzy na cos droższego więc zdecydowałem się na ten model. Wcale nie żałuję, a nawet jestem bardzo zadowolony. Dobrze mi się z niego korzysta, a klawiatura chodzi tak jak w 6210. Polecam bo to dobry i niedrogi telefonik
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 18:46
  heh, nie ta poka.. nie ta epoka po prostu ale calkiem calkiem jak na owe lata
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 13:53
  telefon jest jak marzenie, a jezeli ktos ma zamiar pisac ze jest do kitu, to niech looknie sobie date produkcji tej zabawki i sprawdzi co wtedy miala konkurencja dostepne
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:04
  nie ladnie wyglada ale fukcjonalnosc jest ok
  0
 • Users Avatars Mini
  kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:57
  taki sobie z wygladuu,ale dobry telefon
  0
 • Users Avatars Mini
  Gonzales pisze: 2003-12-08 12:14
  Moim zdaniem telefon wszechczasów, ale - z całym szacunkiem dla Autora - test do bani.
  0
 • Users Avatars Mini
  jak_zawsze pisze: 2004-11-07 22:29
  najlepszy aparat NOKIA! do dnia dzisiejszego na topie!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kami pisze: 2005-02-17 18:14
  soierdalaj
  -1
 • Users Avatars Mini
  Marco-1 pisze: 2006-07-27 21:09
  Kami, nie przeklinaj tu prowadzimy kóltóralne wypowiedzi a nie wulgarne, mni ten telefon sie niepodoba ponieważ nieprzepadam za telefonami z których wystają antenki.
  0
 • Users Avatars Mini
  mxmln pisze: 2007-07-18 07:38
  Trudno rozwalic takie cos?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: