Przed Wielkanocą otrzymaliśmy do testów nowy telefon Nokii - model 6510. Choć jest to nowy produkt to wszystkie zastosowane w nim rozwiązania, poza wyglądem zewnętrznym, były już stosowane we wcześniejszych słuchawkach produkowanych przez fiński koncern. Ze względu na funkcje i układ menu telefon jest identyczny z modelem 6310, z tym, że nie jest wyposażony w technologię Bluetooth. Jeśli chodzi natomiast o gabaryty i wyposażenie w radio UKF to są to podobieństwa z modelem 8310.
Wygląd
Zanim zacząłem pisać ten test zapoznałem się z wieloma komentarzami wysłanymi na polskie i zagraniczne grupy dyskusyjne dotyczącymi wyglądu Nokii 6510. Trzeba przyznać, że większości internautów nowa Nokia się podoba. Ja również zaliczam się do tego grona. Wydaje się, że stosując wnętrze telefonu dokładnie takie samo jak w poprzednich modelach, projektanci Nokii postawili na stworzenie atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Wygląd w porównaniu do modelu 8310 stał się bardziej konserwatywny, ale też telefon skierowany jest do innego profilu użytkowników. Poza dużą ilością pochwał pod adresem wyglądu nowej słuchawki, pojawiało się wiele głosów dotyczących jakości wykonania obudów Nokii i zasadności stosowania w droższych telefonach wymiennych obudów.
Telefon rzeczywiście ma wymienną obudowę typu Xpress-on, ale muszę stwierdzić, że po raz pierwszy chyba spotkałem się z tak dobrze dobraną plastikową obudową do telefonu. Tylny panel idealnie pasował, nic się nie ruszało i nie skrzypiało. Do tego rozwiązania nie można mieć żadnych zastrzeżeń.
Duże zainteresowanie wszystkich osób którym pokazywałem ten telefon budził podświetlany na niebiesko wyświetlacz. Użytkownikom Nokia kojarzy się nieustannie z zielonymi wyświetlaczami, a ta zmiana wprowadza nowy element do stylistyki fińskiego producenta.
Wyświetlacz jak na obecne standardy jest mały. Producent rekompensuje to duża rozdzielczością, dzięki której można na ekranie wyświetlić 4 linie tekstu. Można również włączyć tryb dużych liter, który przyda się szczególnie osobom o słabszym wzroku. Jednak oglądanie stron WAP na tak małym wyświetlaczu jest naprawdę mało przyjemne i wszystkim którzy przywykli do większych wyświetlaczy zapewne da się we znaki.
Klawiatura telefonu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Klawisze wciskają się bardzo lekko, dużo lżej niż np. w używanym przeze mnie obecnie Ericssonie T68. Jedyny problem który związany jest z klawiaturą to ułożenie klawiszy funkcyjnych. Klawisze czerwonej i zielonej słuchawki oraz dwa klawisze funkcyjne położone są obok siebie i stykają się za sobą. Na początku testowania telefonu często zdarzało mi się wcisnąć nie ten klawisz co trzeba. Zaliczam się do osób o bardzo sprawnych palcach, więc dość szybko przyzwyczaiłem się do konieczności dokładnego wciskania klawiszy. Obawiam się jednak, że osoby o mniej wprawnych rękach, a szczególnie osoby starsze, mogą mieć z tym o wiele większy problem.
Ogólna ocena wyglądu nowej Nokii jest bardzo dobra. Telefon jest lekki i waży jedynie 84 gramy (wymiary 97 x 43 x 20 ), ma bardzo profesjonalny oraz przykuwający wzrok wygląd. Klawiaturę i cały przedni panel zaprojektowano z dużą troską o funkcjonalność tych elementów. Myślę, że właśnie ze względu na interesujący wygląd wiele osób zdecyduje się na zakup właśnie tego modelu.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię Li-Ion o pojemności 750 mAh (symbol BLB-2). Po naładowaniu baterii telefon wytrzymywał bez ładowania średnio około 85 h (100 odebranych SMS/24h + 30 min rozmowy/24h). Te czasy uzyskano bez korzystania z wbudowanego radia FM. Radio przy pełnej baterii działa bez przerwy przez około 10-12 h.
Wyposażenie dodatkowe
Po analizie pierwszych cenników w których pojawiła się Nokia 6510, zauważyłem cos bardzo zastanawiającego. Otóż okazało się, że model 6510 jest nieznacznie tańszy od modelu 8310. Zacząłem analizować, jak to możliwe aby nowszy telefon był tańszy od swojego poprzednika. Czy nastąpiła zmiana polityki cenowej Nokii?
Odpowiedź znalazłem jednak dość szybko. Okazało się, że kluczem do rozwiązania tej zagadki jest wyposażenie dodatkowe telefonu. Warto wiedzieć, że wraz z Nokią 6510 nie jest dostarczany podwójny zestaw słuchawkowy. Wykorzystywany jest on do słuchania radia, a korzystanie z radia bez zestawu jest niemożliwe. To jeden z powodów niższej ceny nowego modelu.
Drugi to ładowarka. Model 8310 podobnie jak inne droższe telefony Nokii był wyposażony w ładowarkę podróżną typu ACP-8E. Model 6510 został natomiast wyposażony w ładowarkę ACP-7E w która dotychczas były wyposażane tańsze modele słuchawek fińskiego producenta. Czy różnią się te dwie ładowarki. Przede wszystkim czasem ładowania baterii telefonu: ładowarka podróżna ładuje ją przeciętnie dwa razy krócej. Obie różnią się także wagą i wymiarami, ładowarka podróżna jest bardzo lekka i mała, natomiast ACP-7E jest wielka i ciężka. Mogłoby się wydawać, że ładowarka to tylko mało ważny dodatek do telefonu, jednakże każdy kto często podróżuje, wie, jak wielkim skarbem jest mała i poręczna ładowarka. Dlatego wyposażenie 6510 w gorszą ładowarkę oceniam bardzo negatywnie, operacja ta przyniosła prawdopodobnie obniżenie ceny telefonu o kilkadziesiąt złotych natomiast znacznie obniżyła funkcjonalność całego zestawu.
Menu
Menu telefonu, to jak już wcześniej napisałem, dokładna kopia menu z wcześniejszych modeli Nokii. Dlatego opiszę tu tylko najważniejsze jego opcje, po szczegóły zapraszam do testów starszych telefonów.
Wielką zaletą tego telefonu jest duża książka telefoniczna pozwalająca na zapisanie do 500 pozycji zawierających po 3 numery telefonów i jedna notatkę tekstową np. adres pocztowy lub email. Każda pozycja z książki może być włączone do jednej z 5 grup kontaktów. Każda grupa kontaktów może mieć własny dzwonek nadejścia połączenia i własne logo.
Standardowo, jak w starszych telefonach Nokii, 6510 posiada własną pamięć na wiadomości SMS w której może ich zapisać aż 150. Telefon obsługuje tylko zwyczajne wiadomości SMS oraz loga i wiadomości graficzne w formacie Nokii, nie został wyposażony w obsługę EMS, a tym bardziej MMS.
Wiadomości SMS mogą być wprowadzane z wykorzystaniem polskiego słownika T9. Słownik jest naprawdę kompletny i bardzo trudno znaleźć powszechnie używane słowa których by nie zawierał. Jeśli takie jednak się znajdą, to można je do słownika dodać, tak, że będą w przyszłości przez niego wykorzystywane.
Na tym tle interesujący wydaje się być problem polskich liter w treści SMS-ów. Kiedy piszemy SMS z wykorzystaniem słownika T9 telefon wyświetla wyrazy wraz polskimi literami. Podczas wysyłania wiadomości tekst jest jednak konwertowany do formatu "bez ogonków". Telefon nie potrafi, jak Ericsson T68, wysyłać wiadomości z polskimi literami, umie je jednak prawidłowo odbierać i wyświetlać.
Do zarządzania czasem użytkownika Nokii służy Lista spraw (To-do list) oraz Kalendarz.
Na liście spraw można umieścić zadania do wykonania przydzielając im odpowiedni priorytet. Kalendarz natomiast pozwala na przypisywanie notatek konkretnym terminom. Mogą to być przypomnienia o spotkaniach, rocznicach, urodzinach, telefonach do wykonania. Każdą taką notatkę można zaopatrzyć w stosowny alarm.
Zarówno pozycje z książki telefonicznej jak i z kalendarza można przesyłać poprzez SMS i port podczerwieni do innych telefonów lub komputera.
Profile
Dla ustawienia sposobu informowania o nadchodzących połączeniach oraz innych zdarzeniach służą, podobnie jak w starszych Nokiach, Profile. Jest ich pięć - 4 profile użytkownika i profil ogólny. Wszystkie one mogą być edytowane, a w każdym z nich można ustawić inny dzwonek nadejścia połączenia, nadejścia wiadomości SMS, ich głośność oraz uruchomić sygnalizację wibracjami.
Profile mogą być zmieniane przez użytkownika w dowolnym momencie, mogą też być ustawiane na określony czas i później zmieniać się automatycznie.
Przesyłanie danych
Telefon może przesyłać dane zarówno poprzez HSCSD jak i GPRS. W przypadku GPRS telefon odbiera dane z prędkością 40,2 kbit/s natomiast wysyła 13,4 kbit/s. Dla HSCSD te wielkości wynoszą: 43,2 kbit/s i 14,4 kbit/s.
Połączenie telefonu z komputerem może nastąpić tylko poprzez port podczerwieni, producent nie umożliwia podłączenia telefonu z komputerem poprzez kabel.
Na dostarczanym z telefonem CD-ROM-ie znajduje się oprogramowanie do podłączenia telefonu z komputerem w postaci driverów dla odpowiednich modemów. Po ich zainstalowaniu telefon pracuje bez problemów. W naszym teście korzystaliśmy głównie z GPRSu, ponieważ szybka transmisja HSCSD oferowana jest w Polsce tylko przez sieć Plus GSM, i większości przypadków jest mniej ekonomiczna w zastosowaniach niż GPRS.
Telefon został wyposażony także w przeglądarkę WAP. Przeglądarka ta również może korzystać z obu wspomnianych wyżej technologii transmisji danych. Przeglądarka jest taka sama jak w modelu 6310, a podobieństwa występują aż do tego stopnia, że w przypadku 6510 w oprogramowaniu przeglądarki powielony jest błąd który wcześniej pojawiał się w testowanym przez nas modelu 6310. Chodzi o możliwość posiadania ciągle otwartej sesji GPRS. W ustawieniach przeglądarki dostępne są dwie konfiguracje. Albo przeglądarka za każdym swym uruchomieniem inicjuje nową sesje GPRS, którą kończy po wyjściu z przeglądarki, albo sesja nie jest przerywana, a telefon pozostaje "zawsze online". I właśnie ta druga funkcja, ku mojemu zmartwieniu, nie funkcjonuje. Bez względu na wybrana opcję telefon zawsze zakończy sesję wraz z wyjściem z GPRSu a przecież możliwość bycia "zawsze online" jest dokładnie opisana w instrukcji. Przerywanie sesji GPRS powoduje odczuwalny efekt finansowy dla użytkowników telefonu, w sytuacji gdy nasi operatorzy pobierają opłaty za rozpoczętą ilość przesłanych danych np. 10 kb.
Telefon który otrzymaliśmy do testów miał oprogramowanie ze stycznia 2002 roku, z tego co nam jest wiadomo jest już dostępne oprogramowanie z marca br. czy jednak wyeliminowano w nim wskazaną usterkę, nie wiemy.
Dodatki
W menu dodatki znalazł się dyktafon pozwalający na zapis do 3 minut rozmowy lub notatek głosowych. W tym samym menu znajdują się funkcje związane z głosowym wyborem niektórych z funkcji menu. Telefon pozwala na wybór głosem do 5 funkcji z menu i 10 numerów telefonów z książki telefonicznej.
Kolejną dostępną funkcją jest Portfel. Jest to zaszyfrowana pamięć w której można przechowywać notatki, poufne kody oraz przede wszystkim numery naszych kart kredytowych. Zapisane numery można zastosować do płatności w mobilnym Internecie poprzez WAP. Pozwalają na to wszystkie serwisy korzystające z ECML (Electronic Commerce Modeling Language).
Niestety także do oprogramowania obsługującego portfel wkradł się błąd. Nie sposób bowiem otworzyć menu obsługi kart. Za każdym razem gdy je wybieramy telefon niestety się resetuje.
PC Suite
Wraz telefonem dostarczany jest także program Nokia PC Suite 4.5. Pozwala on, po połączeniu obu tych urządzeń poprzez IrDA, na edycje ustawień telefonu z poziomu komputera. Program umożliwia synchronizację kontaktów i kalendarza w telefonie z Microsoft Outlook, pozwala także na wgrywanie do telefonu logo, ikon i nowych dźwięków użytkownika.
Instalacja oprogramowanie przebiega bez problemów. Program momentalnie wykrywa telefon i udostępnia swoje funkcje.
Podsumowanie
Trzeba stwierdzić, że Nokia 6510 jest udanym rozwinięciem wcześniejszych modeli Nokii. Jej główne zalety to świetny wygląd zewnętrzny, bardzo dobre i sprawdzone we wcześniejszych modelach menu oraz wielość dostępnych funkcji.
Wady to brak w standardowym wyposażeniu zestawu słuchawkowego, co uniemożliwia korzystanie z radia oraz słaba ładowarka. Inne wady to usterki oprogramowania telefonu, które jednakże docelowo powinny zostać usunięte.
Telefon ten powinien zainteresować wszystkich którzy rozważali zakup modelu 6310 a nie jest im potrzebny moduł Bluetooth. Poza jego brakiem telefon ten jest dokładną kopią 6310, a do tego jest mniejszy, lżejszy i, jak sądzę, ładniejszy. W tym momencie telefon jest odrobinę droższy od 6310, wydaje się jednak, że wkrótce, kiedy przestanie już być nowością, jego cena spadnie i stanie się bardziej konkurencyjny.