Nokia 6800 to jeden z nielicznych nowych modeli, który różni się zauważalnie od całej nowej serii telefonów rodem z Finlandii. Na pierwszy rzut oka jest to zwykły telefon podobny np. do modelu 6610, 6100, ale okazuje się, że kryje on w sobie prawdziwą klawiaturę typu QWERTY, czyli łączy w sobie zalety Nokii 9210i oraz małego telefonu mieszczącego się w kieszeni marynarki.
Pełna klawiatura dotychczas znacznie zwiększała rozmiary aparatu, jak w przypadku Communicatora lub musiała być dołączana - jak w przypadku popularnych modeli Ericssona. Oba rozwiązania miały swoje ułomności. Nokia wykorzystała patent obudowy clam shell, czyli obudowy z klapką, do ukrycia wygodnej klawiatury QWERTY. Pomysł był bardzo prosty, ale dotychczas nikt na niego nie wpadł. Wydaje się, że w dobie popularności SMS-ów, poczty elektronicznej, programów typu instant messaging obudowy tego typu staną się bardzo popularne, a 6800 zasłużenie przejdzie do historii terminali GSM.
Obudowa
Złożona obudowa telefonu ma rozmiar: 119 x 55 x 23, a cały telefon wraz z baterią waży 122 g, czyli stosunkowo dużo. Zastosowany ekran jest już znany z innych modeli aparatów. Wyświetla 4 tys. barw w rozdzielczości 128x128 pikseli. Jakość obrazu jest lepsza od np. SE T68i, ale znacznie gorsza niż np. w Samsungu V200 lub Nokii 7650. W związku z tym, że ekran ma kształt kwadratu telefon może obracać wyświetlany obraz bez utraty jakości po rozłożeniu klawiatury.
Klawiatura
"Zwykła" klawiatura Nokii 6800 nie różni się znacznie od klawiatur znanych z poprzednich modeli. Do poruszania się po menu służy joystick. Joystick nie ma funkcji wyboru, co trochę utrudnia selekcję odpowiednich funkcji z menu, które trzeba potwierdzać osobno klawiszami spod ekranu. Znacznie ciekawsza i wygodniejsza jest pełna klawiatura, którą uzyskujemy po rozłożeniu obudowy. Samo rozkładanie wymaga użycia siły, ale po pewnym czasie być może obudowa się "wyrobi". Wiele osób oglądających nową Nokię obawiało się o wytrzymałość tego nowego rozwiązania. Pracownicy Nokii używający modelu 6800 od 2 miesięcy zapewniali, że klawiatura nadal działa bez zarzutu. Dłuższe testy zweryfikują tę tezę.
Do pisania na dużej klawiaturze trzeba się przez chwilę przyzwyczajać, ale po paru SMS-ach trudno już zrozumieć, jak można pisać wiadomości na małej klawiaturze numerycznej zwykłego telefonu - nawet przy wparciu słownika T9. Oprócz zwykłych klawiszy ze znakami klawiatura wyposażona jest w dodatkowy klawisz do włączania podświetlenia oraz do wpisywania znaków narodowych. Klawisz spacji oraz shift jest zdublowany po obu stronach ekranu. Na klawiaturze pisze się dwoma kciukami.
Obsługa wiadomości
Nokia 6800 obsługuje trzy rodzaje wiadomości przesyłanych w sieci GSM: SMS, MMS oraz popularny e-mail.
SMS
Telefon pozwala na przesyłanie łączonych wiadomości SMS do 459 znaków. Specjalnie dla kierowników zespołów (6800 to telefon dla biznesu) stworzono możliwość dodawania kontaktów do 15 list dystrybucyjnych SMS. Każda lista może mieć nawet do 50 członków, co pozwala na bardzo szybkie rozsyłanie grupowych wiadomości.
MMS
Właściciel 6800 może tworzyć wiadomości multimedialne zawierające do 3000 znaków, grafikę oraz dzwonek polifoniczny. Sens implementacji MMS-ów w tym modelu jest ograniczony brakiem wbudowanego aparatu cyfrowego. Wówczas Nokia 6800 stała by się realnym pretendentem do grona najnowocześniejszych telefonów. Zdjęcia można jednak wykonywać poprzez podłączenie do łącza POP-port zestawu słuchawkowego z wbudowanym aparatem. Pomijając duże koszty, plątanina kabli w takim zestawie odstręcza od korzystania z niego. Aparat pozwala na przesyłanie i odbieranie MMS-ów o pojemności do 45 KB (w polskich sieciach można już przesyłać wiadomości multimedialne do 100 KB). Grafika może być zapisana w formacie: JPEG, GIF87a, GIF89a, WBMP i PNG.
Poczta elektroniczna
Klient poczty elektronicznej w Nokii 6800 jest przeznaczony dla osób nie prowadzących bogatej korespondencji e-mail. Pobieranie listów trwa wolno, Nokia nie pozwala na ściąganie z serwera żadnych załączników, a same wiadomości mogą mieć maksymalnie 30KB. Gdy jednak korespondujemy sporadycznie używając jedynie trybu tekstowego, lub awaryjnie chcemy sprawdzić stan swojego konta na serwerze Nokia 6800 i jej aplikacja poczty znajduje się w tej roli znakomicie. Maile można pobierać z serwerów IMAP4/POP3/SMTP.
Zestaw głośnomówiący
Nokia 6800 została wyposażona w zestaw głośnomówiący pozwalający na wygodne prowadzenie rozmów konferencyjnych. Zestaw jest automatycznie uruchamiany po rozłożeniu klawiatury, ale może też zostać szybko wyłączony gdy zajdzie taka potrzeba.
Java
Nowa Nokia jest otwartą platformą pozwalającą na instalowanie dodatkowych aplikacji. Na stałe zainstalowano w niej klienta poczty (nie wiadomo na pewno, czy jest to aplikacja Java). Aplikacjami Java 2 Micro Edition są natomiast dwie znane gry Triple Pop i Bounce oraz dwie aplikacje "biznesowe": Converter II Portfolio Manager. Ta ostatnia aplikacja pozwala na offline-owe obserwowanie pakietu posiadanych walorów giełdowych. Oczywiście poprzez WAP możemy dogrywać kolejne programy.
Transmisja danych
Posiadacze komputerów mogą podłączać Nokię 6800 do swoich maszyn poprzez port podczerwieni lub kabelek. Wielbiciele technologii Bluetooth będą zawiedzeni - nowa Nokia jej nie obsługuje. 6800 pozwala na transmisję danych w sieci z obsługą GPRS, a także przy wykorzystaniu trochę zapomnianej technologii HSCSD z prędkością do 43,2 kB/s. GPRS wykorzystuje szczeliny czasowe w następujący sposób: 3+1 lub 2+2. Witryny internetowe dedykowane urządzeniom mobilnym można oglądać przy pomocy przeglądarki WAP 1.2.1. Standard ten pozwala już na oglądanie stron WML z bardziej zaawansowaną grafiką, taką jak w serwisie Era Omnix lub na głównej stronie nowego serwisu WAP sieci Plus GSM. Notabene strony tytułowe obu portali wyglądają niemal identycznie. Z komputerem nowa Nokia kontaktuje się dzięki zainstalowaniu dołączonego pakietu PC Suite.
Pamięć
Aparat wyposażony jest teoretycznie w pamięć dynamiczną, ale podzielono ją na "sztywno" na dwie strefy. 2 MB przeznaczone są na spis telefonów (do 500 pozycji), notatki, SMS-y, zapiski w kalendarzu. Kolejne 4 MB mogą zajmować MMS-y, dźwięki, zdjęcia, aplikacje Java (do 64 KB jedna) oraz poczta elektroniczna. Nie wiadomo dlaczego w nowej Nokii cała pamięć nie może być dowolnie zajmowana w miarę potrzeb.
Bateria
Wygaszacz ekranu oraz brak stałego podświetlania dużej klawiatury powodują, że nowa Nokia może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami, jeśli chodzi o wytrzymałość ogniwa. Telefon przy dużej ilości rozmów musiał być ładowany co 3-4 dni, co jest już identycznym wynikiem jak w przypadku starszych modeli z monochromatycznymi ekranami. W 6800 zastosowano starsze, spore ogniwo BLC-2 Li-ion.
Podsumowanie
Nokia 6800 to mała rewolucja jeśli chodzi o konstrukcję telefonów. W małej obudowie udało się ukryć pełną, wygodną klawiaturę QWERTY. Dzięki niej nawet osoby nie lubiące pisać wiadomości SMS mogą się do nich przekonać. Nowej Nokii brakuje bardziej rozbudowanego klienta e-mail - znanego choćby z modeli 7650 lub 3650, wówczas mogła by stanowić bardzo poważne narzędzie do mobilnej pracy i być konkurencją dla nadal popularnego modelu 9210. Biznesmeni czekać będą także z utęsknieniem na trzyzakresową wersję nowej Nokii z klawiaturą - obecna działa tylko w zakresach GSM900/1800. Pomimo tych kilku braków Nokia 6800 to kolejny udany model fińskiego producenta, który to na niektórych rynkach przekracza już 50 % udział w rynku sprzedaży telefonów komórkowych.
Inne funkcje:
dzwonki polifoniczne (40 sztuk)
radio stereo z dołączonym zestawem słuchawkowym
obsługa standardu synchronizacji danych z serwerem SyncML
zegar
kalkulator
budzik
organizer
profile czasowe
schematy kolorów menu
wymienne tapety
stoper
kalendarz (do 500 notatek)
spis telefonów (do 500 pozycji)