Obudowa clamshell w telefonie zawsze pozwalała na to, aby małe rozmiary aparatu pogodzić z wygodną klawiaturą i dużym ekranem. Nokia N90 jako pierwszy clamshell wyłamuje się z tej zasady i nowa Nokia jest telefonem ogromnym. Aparat mierzy 112x51x24 mm. Dodatkowo multimedialna N90 jest bardzo ciężka - waży aż 173 g i jest to chyba clamshellowy rekord. Tak duże wymiary mogą być zrekompensowane ogromem zaawansowanych funkcji. N90 ma wbudowany aparat 2 megapiksele, autofocus, obsługuje karty pamięci, potrafi odczytać pliki pakietu Office, działa w systemie UMTS. Cały telefon do złudzenia przypomina małe kamery wideo np. firmy Samsung. Wiadomo jednak, że optyka w telefonie komórkowym nie zastąpi nam jeszcze ani kamery, ani aparatu cyfrowego, więc Nokia będzie służyła nadal głównie jako telefon komórkowy.
Wygląd zewnętrzny
Nokia N90 należy do najdroższych telefonów fińskiego producenta, więc jakość jej wykonania musi być najlepsza. Pomijając wielkość obudowy nie można jej niczego zarzucić. Na górze telefonu znajduje się obrotowa kamera. Zewnętrzny wyświetlacz może służyć jako jej wizjer, ale już np. spust migawki umieszczono po lewej stronie aparatu, co raczej wyklucza robienie zdjęć przy zamkniętej obudowie. Wygodniej jest traktować telefon jak małą kamerę i tak wykonywać zdjęcia. W ruchomej obudowie kamery znajduje się także bardzo dobrej jakości głośnik - porównywalną jakość dźwięku osiągają tylko wyższe modele Sony Ericssona oraz np. D600 Samsunga. Obiektyw kamery nie jest niczym osłonięty, więc może zostać podrapany przez klucze w kieszeni. Obok obiektywu znajduje się lampa błyskowa. Trochę szkoda, że kamera nie obraca się o 360 stopni.
Po bokach klawiatury znajdują się łącza - do podłączenia telefonu do komputera oraz złącze kart pamięci MMC. Wygodniejsze byłyby popularniejsze karty SD. Ciekawym rozwiązaniem jest boczny joystick, dzięki któremu możemy np. przeczytać SMSa na ekranie zewnętrznym bez otwierania obudowy telefonu. Nokia zaskoczyła użytkowników N90 i wmontowała w ten telefon mniejsze gniazdo do ładowarki. W przypadku, gdy zapomnimy ładowarki to już raczej nie należy liczyć, że ktoś znajomy lub recepcja w hotelu udostępni nam właściwą ładowarkę do Nokii. W komplecie z telefonem dostarczono nawet specjalną przejściówkę do starych ładowarek, ale kto będzie pamiętał o wożeniu tego małego kabelka ze sobą.
Wygląd zewnętrzny
Zewnętrzny ekran ma rozdzielczość 128x128 pikseli oraz wyświetla 65 tys. kolorów, a wewnętrzny to już potężny wyświetlacz o rekordowej rozdzielczości 352x416 pikseli i 262 tys. kolorów. Wewnętrzny ekran niczym nie ustępuje dużym wyświetlaczom znanym z telefonów pracujących pod kontrolą systemu Windows.
Klawiatura N90 jest standardowa i bardzo wygodna - klawisze są duże, mają wyczuwalny klik, a główny kursor jest ergonomiczny i działa bez zarzutu.
Menu
Nokia N90 działa pod kontrolą systemu Symbian. Jest to system dojrzały, ale jak każda platforma nie jest pozbawiony błędów. W N90 czasami zewnętrzny ekran przestaje działać i wyświetla tylko białe tło. W testowym telefonie, co jakiś czas nie można było wybierać telefonów z książki telefonicznej i spisu połączeń. Zielona słuchawka zaczynała funkcjonować poprawnie dopiero po resecie Symbiana. Po przegraniu 1000 rekordów do książki adresowej okazało się, że to trochę za dużo szczęścia dla N90 i samo wybieranie danego rekordu odbywało się z dużym opóźnieniem.
Menu cd.
Samo menu działa natomiast bardzo dobrze. Na głównym ekranie mamy dostęp do najczęściej używanych funkcji, podobnie jak w telefonach przygotowanych specjalnie dla Orange. Dwa programowane klawisze pod ekranem również przyspieszają korzystanie z telefonu. Po wejściu do właściwego menu znajdujemy spis funkcji znany w innych modeli telefonów pracujących pod Symbianem. Ikony są bardzo czytelne, a nawigacja po kolejnych poziomach spisu jest bardzo szybka i sprawna.
Najciekawsze funkcje telefonu
Nokia N90 jest telefonem w pełni multimedialnym. Zdjęcia, pliki wideo i MP3 znajdziemy w Galerii. Galeria zdjęć i plików wideo zorganizowana jest w postaci karuzeli. Obok miniatury zdjęcia wyświetlają się podstawowe informacje o nim. Standardowy odtwarzacz MP3 jest bardzo prosty, nie zawiera np. żadnego equalizera, czy podbijania bassu. Wideo odtwarza RealPlayer w wersji specjalnie dla telefonów Series 60. Telefon obsługuje pliki w formacie: MP3, AAC, Real Audio, WAV, Nokia Ring Tones, AMR, AMR-WB, AMR-NB, AU, MIDI, H.263, JPEG, JPEG2000, EXIF 2.2, GIF 87/89, PNG, BMP (W-BMP), MBM oraz MPEG-4.
Do dyspozycji użytkownika w telefonie pozostaje 31 MB dynamicznej pamięci. Karta MMC z kompletu ma pojemność 64 MB.
Najciekawsze funkcje telefonu cd.
Bardzo zadowolone z N90 będą osoby, dla których najważniejszą funkcją w telefonie jest klient poczty elektronicznej. Dzięki zainstalowanym przeglądarkom plików telefon bez problemu wyświetli nam załącznik w formacie jpg, 3gp, MP3, .ppt, .doc, excel lub .pdf. N90 bije na głowę np. SPV, w którym nie znajdziemy takich aplikacji jak Adobe PDF, Quicksheet, Quickword oraz Quickpoint (są to programy standardowo zainstalowane w N90).
Oprócz poczty elektronicznej do dyspozycji mamy też wiadomości multimedialne o wielkości do 300 KB.
Wadą niektórych aplikacji dostarczanych z telefonem jest ich zbyt duża prostota. Dotyczy to np. budzika. Nokii nie udało się stworzyć w telefonach z Symbianem standardowego budzika, którego nie trzeba by było ustawiać codziennie. Brak powtarzalności alarmu jest bardzo uciążliwy.
W N90, oprócz "zwykłej" przeglądarki WAP 2.0 znajdziemy także Operę w wersji 7.60. Jej działanie ograniczało się niestety do funkcjonowania w trybie offline i żadnej strony internetowej nie udało się przez nią obejrzeć. Znacznie lepiej działa oryginalna przeglądarka Nokii, która również radzi sobie z prostszymi stronami internetowymi.
W N90 mamy oczywiście dostęp do profili. Z aplikacji telefonu możemy korzystać nawet w samolocie dzięki trybowi offline. Gorzej jest jak jesteśmy np. na spotkaniu, bo wtedy Nokia nas w ogóle nie poinformuje o nadchodzącym połączeniu, bo nie ma alarmu wibracyjnego.
Kamera
Kamera to jedna z największych zalet N90. 2 megapiksele w telefonie to nadal maksimum wśród telefonów komórkowych dostępnych na polskim rynku. O jakości zdjęć najlepiej świadczą przykłady. Fotografie są podobne do tych, które można uzyskać w telefonach Sony Ericsson z matrycą 2 mega, tylko, że tam kamera nie zajmuje aż tyle miejsca.
Podczas robienia zdjęć użytkownik może skorzystać z różnych ustawień m.in. włączyć odpowiedni tryb pracy (makro, tryb nocny itd.), ustawić sposób działania lampy, wyregulować balans bieli, ustawić przysłonę oraz np. włączyć tryb sepii lub negatywu. Zdjęcia można zapisywać na karcie lub w pamięci aparatu. Jakość zdjęć jest zmieniana w trzech trybach - maksymalna 2 megapiksele (1600x1200 pikseli), 0.5 mega do poczty elektronicznej oraz 0.3 mega do MMS-ów. W czasie wykonywania zdjęć za ostrość odpowiada auto focus - nie jest za szybki, ale rzeczywiście zdjęcia są ostre.
Jakość wideo również zmieniamy w trzech trybach.
Przykładowe zdjęcia:
Oprogramowanie
Wraz z telefonami Nokii dostarczany jest pakiet Nokia PC Suite. Najlepiej nie korzystać z oprogramowania dostarczonego na płytce wraz z telefonem, tylko pobrać najnowszą wersję ze strony producenta. Obecnie dla N90 dedykowany jest pakiet 6.70.22, ale aktualizacje pojawiają się naprawdę często. Największą zaletą oprogramowania jest jego prostota. Przez PC Suite możemy przegrywać muzykę, zarządzać kontaktami i wiadomościami, instalować aplikacje oraz przede wszystkim synchronizować telefon z komputerem. Do zestawu dołączony jest kabel USB i to on jest najlepszym sposobem do łączenia telefonu z PC. Bluetooth działa znacznie wolniej.
Bateria
Bateria w Nokii N90 to ogniwo Lithium Ion 760mAh. Telefon trzeba ładować co 1.5 doby, więc stosunkowo często. Taki wynik sprawia, że raczej nie należy kupować N90 pracownikom, którzy muszą być w ciągłym kontakcie z klientami. Raczej będzie to telefon dla osób, dla których wyłączenie się telefonu w ciągu dnia nie będzie wielką tragedią. Innym rozwiązaniem jest noszenie drugiego, awaryjnego aparatu.
Podsumowanie
Nokia N90 jest potężnym urządzeniem, które miało zastąpić w naszej kieszenie aparat fotograficzny oraz małą kamerę wideo. Żadne z tych urządzeń nie zostaje jednak zastąpione, a w kieszeni mamy naprawdę ogromny telefon komórkowy. Nokia N90 sprawdza się natomiast dobrze jako wygodny klient e-mail oraz odtwarzacz MP3. Nie należy także zapominać, że jest to telefon UMTS. N90 obsługuje wideo rozmowę, a także jest gotowa do obsługi funkcji video sharing oraz video clip sharing.
Pomysł na stworzenie N90 był bardzo dobry, ale nadal technologia nie jest aż tak zaawansowana, aby w jednym urządzeniu zmieścić wiele komponentów o podobnym poziomie jakości. W przypadku, gdy ktoś chce zakupić wygodny telefon UMTS z Symbianem to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w model 6680.