OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO dobrze radzi sobie w niższej półce cenowej, a model A79 5G jest tego doskonałym przykładem. To jeden z najtańszych smartfonów 5G na rynku, który jednocześnie nie ma okrojonej specyfikacji pozostałych podzespołów. Pod względem wydajności jest nawet trochę lepszy od podobnie wycenionego realme C67, który nie obsługuje 5G. Zaskoczeniem jest to, że w przeciwieństwie do większości chińskich smartfonów A79 5G nie ma ładowarki w pudełku. Chińczycy do tej pory zawsze dodawali zasilacze.

W porównaniu do starszego modelu OPPO A78, nowszy model otrzymał większy i jaśniejszy wyświetlacz, wyższą wydajność oraz dwa razy więcej pamięci na pliki w tej samej cenie. Pojawiły się jednak dwa nowe kompromisy. OPPO zrezygnowało z panelu AMOLED i zastąpiło go ekranem w technologii IPS. Wolniejsze jest też ładowanie – 33W zamiast 67W. Starszy model miał ładowarkę w zestawie.

Design

OPPO A79 5G można kupić w trzech kolorach – czarnym, fioletowym i zielonym. Wersje fioletowa i zielona mają mieniące się wzory, a wersja czarna ma gładką, jednolitą powierzchnię. Czysty telefon w wersji czarnej wygląda atrakcyjnie, ale bardzo łatwo się brudzi. Połyskująca powierzchnia dodatkowo podkreśla smugi.

Jednym z plusów A79 jest para głośników stereo. Nie każdy telefon z tej półki cenowej je ma. W przypadku OPPO są one dodatkowo głośne i oferują dobrą jakość brzmienia. Telefon ma tryb podbicia głośności. Po ustawieniu głośności na maksimum możemy jeszcze raz zwiększyć głośność, aż pojawi się napis „Tryb ultragłośny włączony”, a przy pasku głośności pojawi się napis +300%. Takie podbicie mocno zniekształca dźwięk.

Czytnik linii papilarnych jest umieszczony na przycisku zasilania. Jest czuły i szybko reaguje na dotknięcie – szybciej i pewniej niż w niedawno testowanym przeze mnie realme C67. OPPO jest nadal wyposażony w gniazdo słuchawkowe.

Obudowa ma niecałe 8 mm grubości i spełnia normę odporności na zachlapania IPX4.

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Wyświetlacz

Ekran OPPO jest jaśniejszy i większy niż w starszym modelu. Jego przekątna to 6,72 cala, a jasność maksymalna sięga 680 nitów. Ekran obsługuje odświeżanie 90 Hz i ma pokrycie 96% przestrzeni barwnej NTSC. Jego rozdzielczość to FHD+ 2400 x 1080 pikseli. Wyświetlacz jest przykryty szkłem Panda Glass.

W ustawieniach, oprócz możliwości zmiany odcieni kolorów, balansu bieli i włączenia trybu komfortu oczu, można ustawić także częstotliwość odświeżania. Tym razem mamy trzy opcje do wyboru: automatyczny, zablokowany na 60 Hz i zablokowany na 90 Hz.

Wyświetlacz ma kontrastowe i nasycone kolory. Gdy patrzymy na niego pod kątem, spada zauważalnie jego jasność. To jeden z minusów paneli IPS w porównaniu do AMOLED. Poza tym aspektem ekran robi dobre wrażenie. Jego ramki są wąskie po bokach i niesymetrycznie szersze u góry i dołu.

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Specyfikacja i system

OPPO A79 jest wyposażony w procesor Mediatek Dimensity 6020. Procesor wspomaga 8 GB RAM oraz 256 GB na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD, ale wykluczy to możliwość skorzystania z dwóch kart SIM.

W benchmarku Antutu OPPO uzyskał ponad 400 tysięcy punktów. Według Antutu A79 jest szybszy od 4% przetestowanych smartfonów i wolniejszy od 96%. OPPO jest wydajniejszy niż testowany ostatnio realme C67, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę zaledwie 100 zł różnicy w cenie oraz wsparcie dla 5G, którego realme nie oferuje. Często podobnie wycenione smartfony z 5G są mniej wydajne od konkurentów bez 5G.

System działa na A79 całkowicie płynnie i bezproblemowo. Nie zauważyłem gubionych klatek animacji ani zbyt długiego oczekiwania na reakcję na polecenia.

Pakiet komunikacyjny obejmuje 5G, WiFi ac, Bluetooth 5.3 oraz NFC.

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO jest, według strony producenta, wyposażony w żyroskop, czujnik grawitacyjny, geomagnetyczny, zbliżeniowy i czujnik światła otoczenia. Na liście nie ma akcelerometru. Rozglądanie się w wideo 360 nie działa do końca precyzyjnie i reaguje z opóźnieniem. Odniosłem wrażenie, że akcelerometr jest, ale nie ma żyroskopu.

Lokalizacja bazuje na systemach Beidou: B11, GPS: L1, GLONASS: G1, Galileo: E1 i QZSS: L1.

OPPO działa pod kontrolą systemu Android 13 z zabezpieczeniami zaktualizowanymi do wersji ze stycznia. Nakładka systemowa to ColorOS 13.1. Mimo różnych nazw nakładek w telefonach OPPO, realme i OnePlus, tak naprawdę mają identyczne nakładki systemowe. Wszyscy trzej producenci należą do tej samej grupy kapitałowej.

Lista funkcji specjalnych nakładki obejmuje: dzielony ekran, elastyczne okna, inteligentny pasek boczny, tryb prosty i tryb dla dzieci. System jest dobrze zoptymalizowany. Niestety OPPO A79 ma wyjątkowo dużo aplikacji i gier firm trzecich. Ikony samych gier zajmują cały jeden pulpit. Można je wszystkie odinstalować, ale mimo wszystko nie podoba mi się taka praktyka wśród producentów.

W dalszym ciągu w nakładce ColorOS przytrzymanie ikony wyświetla dwie pozycje „usuń” – jedna dotyczy usuwania ikony, druga odinstalowania aplikacji. Aby zorientować się, która jest która, trzeba niestety wykonać próbę. Inni producenci stosują podział na usuń i odinstaluj, który jest bardziej czytelny.

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Aparat

OPPO ma jeden użyteczny aparat, pomimo dwóch obiektywów z tyłu obudowy. Podobnie jak w realme C67, drugi aparat służy do detekcji głębi sceny i tak naprawdę ma jedynie pozwolić zaprojektować obudowę z więcej niż jednym obiektywem.

Specyfikacja aparatów:

  • 50 MP, f/1.8, PDAF – główny aparat
  • 2 MP, f/2.4 – aparat do detekcji głębi sceny
  • 8 MP, f/2.0 – przedni aparat do selfie

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

A79 robi ładne zdjęcia w dzień, dobrze radząc sobie ze światłami. Zdjęcia są ostre, szczegółowe i mają atrakcyjną kolorystykę. Podobnie jak w realme, w cieniach jest zbyt mało szczegółów. Zdjęcia nocne wypadają w OPPO dość słabo. Są mało kontrastowe, zaszumione i zbyt miękkie. Mają też wyprane kolory. Pod tym względem wypadają słabiej niż w realme C67. Dodatkowo nie mamy tutaj wysokiej jakości powiększenia cyfrowego ze względu na mniejszą rozdzielczość matrycy.

Nagrywanie wideo jest ograniczone do 1080p. Jakość nagrań wideo jest dość słaba. Jest stabilizacja cyfrowa, ale panoramowanie wykraczające poza jej zakres powoduje widoczne przeskoki, co nie powinno mieć miejsca.

W smartfonach za około tysiąc złotych nie można liczyć na bardzo dobry aparat, jednak OPPO wypada pod tym względem trochę gorzej niż tańszy o 100 zł realme C67.

Przykładowe zdjęcia:

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Bateria

A79 ma baterię o pojemności 5000 mAh i obsługuje ładowanie 33 W SUPERVOOC, które według producenta ma pozwolić naładować połowę baterii w pół godziny. Jest to jednak pierwszy niedrogi smartfon chińskiego producenta, który trafił do mnie na testy, pozbawiony ładowarki w zestawie. Starszy model OPPO A78 nie tylko miał ładowarkę w zestawie, ale oferowała ona dwukrotnie większą moc 67 W.

Czas działania na baterii podczas odtwarzania YouTube nie okazał się imponujący. Telefon rozładował się po 14 godzinach odtwarzania wideo z jasnością ekranu ustawioną na połowę. Większość testowanych ostatnio smartfonów działa o kilka godzin dłużej od OPPO podczas strumieniowania YouTube, bez względu na półkę cenową. Nie odczułem jednak, aby przełożyło się to na krótsze działanie w trakcie zróżnicowanego, codziennego użytkowania.

OPPO A79 5G - test taniego telefonu z 5G

Podsumowanie

OPPO A79 5G ma swoje wyraźne mocne strony. Do zalet można zaliczyć obsługę 5G, dużą ilość pamięci RAM i ROM, głośne i dobrze brzmiące głośniki stereo, atrakcyjne wykonanie i dość jasny ekran.

Są jednak pewne kompromisy nie tylko w porównaniu z konkurencją, ale również ze starszym modelem OPPO A78, który ma ekran AMOLED i szybsze ładowanie o mocy 67 W z ładowarką w zestawie. W porównaniu do realme C67, największym kompromisem jest jakość aparatu, który ma o połowę mniejszą rozdzielczość i w związku z tym nie oferuje dobrej jakości powiększenia cyfrowego. Zdjęcia nocne też są zauważalnie słabsze.

A79 5G na pewno może się podobać i zaspokaja większość potrzeb statystycznego użytkownika. Warto się jednak zastanowić, czy kompromisy w porównaniu ze starszym modelem mogą mieć dla nas znaczenie.

Smartfon otrzymaliśmy do testów od firmy OPPO Polska.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: