Orange otworzył w Warszawie pracownię cyfrowej obróbki drewna, strefę szycia i stolarnię

Newsy
Opinie: 6

Orange otworzył w Warszawie ośrodek FabLab powered by Orange.

FabLab powered by Orange wpisuje się w międzynarodowy ruch FabLabów (z ang. fabricaton laboratory), zrzeszający entuzjastów ruchu DIY (do-it-yourself), konstruktorów, makerów, majsterkowiczów. Na całym świecie powstało już ponad 1000 takich miejsc. Przestrzeń przy ulicy Twardej 14/16 w Warszawie składa się z kilku pracowni, takich jak: markerspace, strefa druku 3D, strefa elektroniki, prototypownia, pracownia cyfrowej obróbki drewna, strefa szycia, stolarnia. Zajęcia i poszczególne pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W FabLab można nie tylko stworzyć swój własny longboard i nauczyć się obsługiwać drukarkę 3D, ale też wziąć udział w szkoleniach, które zwiększą szanse na znalezienie nowej pracy. W ofercie jest wiele zajęć bezpłatnych organizowanych przez Fundację Orange oraz komercyjnych, organizowanych przez Stowarzyszenie Robisz.to. Miejsce na warsztatach można zarezerwować przez internet.

W tygodniu otwarcia FabLab powered by Orange (11-15 września 2017) mieszkańcy Warszawy mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i stworzyć m.in. własny syntezator, koszyk na rower czy model pojazdu.

W przestrzeni Orange FabLab dostępne będzie miejsce do pracy dla startupów uczestniczących w programie akceleracyjnym Orange Fab. Młode firmy będą tu mogły znaleźć wsparcie doradcze i szkoleniowe ekspertów Orange Labs w zakresie m.in.: machine learning, user experience a także wsparcie doradcze w zakresie zweryfikowania potencjału technologicznego rozwiązania. Cztery dotychczasowe edycje wyłoniły 23 finalistów. Kolejna edycja Orange Fab wystartuje na początku października.

Dostępne strefy:

  • Makerspace to otwarta przestrzeń, w której pracować można zarówno przy komputerze, jak i przy kartce papieru. Znajdują się tu podstawowe narzędzia ręczne. W Makerspace odbywają się szkolenia i warsztaty, które nie wymagają specjalistycznych urządzeń. Miejsce można wykorzystać jako przestrzeń eventową.
  • Prototypownia to miejsce, w którym można przejść z fazy projektu do fazy realizacji. Tu można zacząć prototypowanie za pomocą plotera laserowego, który pozwala na szybkie i tanie stworzenie wstępnego produktu.
  • Strefa Druku 3D to przestrzeń, w której znajdują się zarówno drukarki DIY, jak również profesjonalne drukarki 3D pracujące w technologii FDM oraz drukarki technologii typu SLA (druk żywiczny). Można tu stworzyć dowolny przedmiot.
  • Strefa elektroniki to miejsce, w którym dostępne są podstawowe narzędzia i materiały wykorzystywane przy prototypowaniu układów elektronicznych. Trzy stanowiska wyposażone są w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, części elektroniczne, itp. Na wyposażeniu pracowni elektronicznej znajdują się również mikrokontrolery Arduino, Raspberry Pi, drukarka 3D oraz stanowisko do wytrawiania płytek PCB.
  • Strefa szycia to mała pracownia krawiecka wyposażona w 10 maszyn do szycia, overlock, hafciarkę CNC oraz niezbędne akcesoria krawieckie. W pracowni znajduje się też stół krawiecki, prasowalnica i wiele innych narzędzi i przyborów krawieckich.
  • Stolarnia jest miejscem przeznaczonym do obróbki drewna za pomocą elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych. W stolarni znajdują się duże stoły stolarskie oraz maszyny takie jak piła taśmowa, ukośnica, frezarka górnowrzecionowa, wkrętarki, pilarka stołowa oraz wiele innych narzędzi niezbędnych w stolarni.
  • Pracownia CNC to przestrzeń, w której są do dyspozycji dwa profesjonalne plotery frezujące o polu pracy 1,5 m x 2,5 m i 1 m x 1,2 m oraz ploter edukacyjny o polu pracy 400 mm x 600 mm. Pracownia umożliwia wykonanie wcześniej zaprojektowanych elementów.

Zdjęcia z konferencji:

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: