Sieć Era zaprezentowała w Pradze nowe usługi związane z korzystaniem z telefonu komórkowego poza granicami Polski. Wprowadzenie nowych ofert zarówno dla abonentów prepaid, jak i postpaid jest możliwe dzięki wdrożeniu platformy CAMEL (Customised Applications for Mobile Networks Enhanced Logic).
Camel jest wykorzystywany podczas roamingu między sieciami, umożliwiając abonentom korzystanie z większości usług, które są dostępne w macierzystej sieci dzięki platformie IN (Intelligent Network). Działanie technologii CAMEL polega na tym, że usługi są realizowane w sposób niezależny od sieci. Służy do tego uniwersalny protokół transmisji danych CAP (CAMEL Application Part), który jest jednakowo obsługiwany we wszystkich sieciach komórkowych, bez względu na to, od jakich dostawców urządzenia zostały w nich zastosowane. Sieć wizytowana pełni tylko funkcje pośredniczące i udostępnia potrzebne zasoby.
W Polsce technologię Camel w maju zeszłego roku wprowadziła także sieć Plus GSM. Camel nie jest jednak w tej sieci wykorzystywany do udostępniania roamingu użytkownikom Simplus (służy jedynie wizytującym Polskę "prepaidowcom" z zagranicznych sieci). Przez to, że użytkownicy usługi Simplus nie mogą korzystać z Camela, w czasie zamawiania połączenia poprzez specjalne kody USSD są oni obciążani nawet za połączenie, które nie dojdzie do skutku (czyli np. gdy abonent wywoływany ma zajęty numer).
W systemie Tak Tak pełny roaming działa od 1 lipca, na razie w sieciach udostępniających Camela. Pełny roaming dostępny jest na początek w krajach, z których Polacy generują najwięcej ruchu, gdy korzystają z zagranicznych sieci (około 90%), czyli w Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Austrii i Belgii. W ciągu najbliższych dni i tygodni roaming będzie uruchamiany w kolejnych państwach. Roaming SMS-owy i odbieranie rozmów obecnie dostępne jest już w 135 sieciach w 70 krajach na całym świecie.
Główną zaletą roamingu w TAK TAK-u jest sposób realizacji połączenia - nie trzeba pamiętać żadnych specjalnych kodów, numery można wybierać bezpośrednio z książki telefonicznej. TAK TAK testowany w czeskiej sieci T-Mobile działał bez zarzutu. Dodatkowo możliwe było korzystanie z usługi transmisji danych w standardzie CSD, a więc dostęp do eraWAP i EraInternet. Niestety korzystanie z WAP poprzez CSD jest bardzo drogie, więc nie należy spodziewać się, że będzie to bardzo popularna usługa. Korzystając z TAK TAK-a poza granicami kraju płacimy jedynie za połączenia, które dojdą do skutku.
Prezentacja
| Jacek Szostak - Era
|
Oprócz roamingu w prepaidzie (który jest już teoretycznie dostepny we wszystkich polskich sieciach - w Idei będzie dostepny od 8 lipca) Era zaprezentowała po raz pierwszy oficjalny cennik roamingu w usłudze transmisji pakietowej GPRS. Testowo roaming GPRS po raz pierwszy działał już w marcu, na targach Cebit. Obecnie roaming Era GPRS działa już w Austrii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Rosji, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. W lipcu, w ramach promocji, każdy abonent sieci Era wyjeżdżający za granicę może bezpłatnie skorzystać z szybkiej transmisji danych GPRS. Po zakończeniu promocji - od pierwszego sierpnia, za korzystanie z usługi eraWAP za granicą (przez GPRS) abonenci sieci Era zapłacą:
2,49PLN - za przesłane 10kB danych (opłata naliczana jest za każde rozpoczęte 20kB, łącznie za dane wysłane i odebrane)
Za usługi EraInternet za granicą oraz Transfera za granicą:
2,99PLN - za przesłane 100kB danych (opłata naliczana jest za każde rozpoczęte 250kB, łącznie za dane wysłane i odebrane)
Oprócz bezpłatnego dostępu do Internetu i WAP poprzez GPRS abonenci Ery mogą już wysyłać MMS-y z zagranicy (np. będąc na wakacjach). Według przedstawicieli Ery wysyłanie MMS-ów jest także możliwe z sieci operatorów, którzy nie wdrożyli jeszcze tej usługi (dzięki technologii Camel wymagana będzie tylko transmisja GPRS i nie blokowanie danej usługi przez lokalnego operatora).
Transmisja GPRS w roamingu skierowana jest jednak głównie do abonentów biznesowych. Poza granicami kraju dla abonentów sieci Era będą dostępne m.in. usług typu mobilne biuro, dostęp do zasobów sieci korporacyjnej w tym do korporacyjnych systemów poczty elektronicznej (np. MS Exchange - usługa została przetestowana w Pradze), dostęp do aplikacji pozwalających na zarządzanie przedsiębiorstwem (np. SAP) itd. W przyszłości wszystkie usługi oparte na platformie IN sieci Era będą równolegle dostępne także poza granicami naszego kraju.
Kamil Wnuk - Era
| Od lewej: Janusz M. Kamiński - Mobile Internet, Maciej Bębenek - Mobile Internet, Leszek Smolik - Era.
|