Problem czwartej koncesji na UMTS

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 8

Urząd Regulacji Telekomunikacji po 1 stycznia 2002 r. ma przyznać czwartą koncesję na UMTS. Aby stało się to możliwe, wojsko musi zwolnić odpowiednie częstotliwości, które są obecnie używane przez systemy nawigacyjne oraz należy znaleźć chętnego na czwartą licencję 3G za 650 mln EUR. Będzie to trudne ponieważ operatorzy podchodzą do nowej technologii z coraz większą rezerwą.
Jeden z analityków zachodnich banków powiedział, że UMTS zaczyna się nawet porównywać do projektu telefonii satelitarnej Irydium, który okazał się kompletną klapą.
Potencjalny czwarty koncesjonariusz miał uzyskać licencję na takich samych warunkach jak Era, Plus i Idea, ale w obecnej sytuacji rynkowej jest raczej mało prawdopodobne, by pojawił się operator skłonny wyłożyć co najmniej 650 mln EUR. Na rynku telekomunikacyjnym pojawiły się też pogłoski, że w tej sytuacji URT może zdecydować się na obniżenie opłat za koncesje operatorom GSM, by zachęcić do wejścia na polski rynek nowe telekomy. Jednak według wiceprezesa URT Marka Rusina sytuacja rynkowa nie sprzyja ogłaszaniu przetargu - "Nie musimy tego jednak robić zaraz po 1 stycznia. Pogłoski o obniżaniu opłat koncesyjnych to z kolei czyste spekulacje".
W grę wchodzi obniżenie opłaty za licencję do około 500 mln EUR, także dla Ery, Plusa i Idei. Budżet nie straciłby na takiej operacji, bo czwarty gracz wyrównałby bonifikaty, jakie otrzymaliby trzej obecni operatorzy. Taki scenariusz jest mało realny, szczególnie ze względu na budżet, który jest w fatalnym stanie a w obecnej sytuacja budżet ma zagwarantowane wpływy z wydanych koncesji.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    UMTSowiec pisze: 2001-08-17 18:56
    Co do scenariusza obnizenia ceny na licencje to przeciez i tak operatorzy nie placa calej kwoty (650 mln EUR) na raz. Tak wiec, obnizenie kwoty do 500 mln, przy niezmienionym rozkladzie dokonywanych wplat w pierwszym i drugim roku spowoduje podratowanie budzetu. Pytanie natomiast brzmi: Co rzad sprzeda potem dla latania dziury. Juz niewiele zostalo...
    0
  • Users Avatars Mini
    eljocik pisze: 2001-08-17 23:07
    Data startu UMTS jest nadal nieokreslona przyszloscia, natomiast czwarty operator GSM zrobilby w Polsce wreszcie porzadek z reszta, bo jak na razie trudno mowic o prawdziwej konkurencji w polskiej telefonii komorkowej. Zadna z sieci nie wyroznia sie czyms specjalnym wsrod innych operatorow. Ale Polska, to dziwny kraj...
    0
  • Users Avatars Mini
    mis pisze: 2001-08-19 17:56
    eliocik jest typowym polskim wiejskim medrcem (najczesciej objawia sie w medycynie i ekonomii) Najczestrze zarzuty to: malo uslug i wysokie ceny. Prawda jest jednak troszeczke inna ceny w wielu przypadkach sa nizsze, aparaty tak samo subsydiowane a usługi wprowadzane bardzo szybko (vide GPRS Plus był drugim operatorem w Europie który wprowadził go komercyjnie, nie mówię o testach pod jednym BTS). Ale co tam życie jest ciężkie a ja też bym chciał żeby samochody były o połowę tańsze a pogoda lepsza.
    0
  • Users Avatars Mini
    worek macicy pisze: 2001-08-20 02:44
    Jednak można lepiej i taniej. Przykład z za południowej granicy. A co do UMTS, to kompletnie nie rozumiem, do czego on miałby służyć w Polsce. Wydaje mi się, że operatorzy kupili koncesje na fali ogólnego szału (po słynnym przetargu w UK) i dlatego, że konkurencja kupuje, więc nie można być w tyle. Poza tym to reczej pieniądze wyrzucone w błoto. UMTS jeszcze przez długie lata nie ma zastosowania w Polsce.
    0
  • Users Avatars Mini
    Zdzisław Dyrman pisze: 2001-08-20 12:31
    Do misia: cieszę się, ze w końcu ktoś nazwał po imieniu poziom reprezentowany przez eljocików i ich liczne mutacje. A co do wypowiedzi worka macicy - skończ(cie) utrwalać mit Czech czy innej Słowacji! Tam zarobki są średnio 3 x niższe od naszych i siłą rzeczy musi być taniej. Co do drugiej części wypowiedzi to zgadzam się w całej rozciągłości - UMTS jest chorym tworem, na którym zrobiło pieniądze (na fali euforii) kilku cwaniaków z rządowych agend. Teraz następuje pobudka - z ręką w nocniku. Operatorzy winni się skupić na gsm, na dokończeniu budowy sieci, a nie wywalać forsę na coś, co może byc korzystne dla promila użytkowników. UMTS pewnie nie czeka los Irydium (choć kto wie). Miną jednak lata zanim znajdzie on szersze zainteresowanie. Jeśli w ogóle znajdzie.
    0
  • Users Avatars Mini
    elemel pisze: 2001-08-20 17:13
    Bez przesady z zarobkami w Czechach - są wyższe niz w Polsce, choć może nizsze niż w Warszawie, na Słowacji są chyba niższe niż w Polsce, ale na pewno nie 3 razy. A ceny - pewnie mogłyby być w Polsce - niższe, ale dotowanie aparatów kosztuje, konkurencja jaka jest każdy widzi, chociaż porównując konkurencję w sieciach komórkowych do konkurencji w sieciach stacjonarnych to nie jest chyba najgorzej, zwłaszcza jak się porówna czasy przedGSMowe, gdy był tylko dostepny analogowy Centertel. Ponadto weźcie pod uwagę, że 3 sieci pokryły zasięgiem prawie cały kraj ( no może nie prawie cały), a to cholernie dużo kosztowało, no więc musi się zwrócić, a 8 milionów dotowanych aparatów też swoje kosztowało. A ponadto państwo inkasuje po parę złotych za koncesję, które też trzeba wrzucić w ceny.
    0
  • Users Avatars Mini
    Zdzisław Dyrman pisze: 2001-08-20 17:57
    Do elemela: mylisz się. Zarobki w Pradze czy Bratysławie są rzecz jasna wyższe, ale tak samo w Warszawie w porównaniu z resztą kraju. Uśredniając jednak jest tak jak napisałem.
    0
  • Users Avatars Mini
    eljocik pisze: 2001-08-20 21:26
    Jak widze Zdzislaw Dyrman jest czlowiekiem renesansu-na wszystkim sie zna. Prosze, prosze jaki geniusz buraczany. Do elemela: jesli tak powiedzial Zdzislaw Dyrman, to nie masz prawa dyskutowac. On zawsze ma racje. Podobnie jest z niejakim misiem-wielkim mieszczuchem z pod Grojca. Ludzie!!! Musicie uwazac co mowicie!!! Bo nie daj Boze...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: