Reding chce tanich połączeń telefonicznych w samolotach

Newsy
Żródło: Komisja Europejska
Opinie: 2

Komisja Europejska uchwaliła przepisy w zakresie harmonizacji warunków uruchomienia ogólnoeuropejskiej usługi telefonii komórkowej na pokładzie samolotów. Usługa ta umożliwi biznesmenom i konsumentom odbieranie i wykonywanie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych podczas lotu na wszystkich trasach europejskich. Dla 90% Europejczyków, którzy już teraz wnoszą na pokład samolotu telefon komórkowy oznacza to możliwość pozostania w kontakcie podczas lotu.
„Uruchomienie ogólnoeuropejskiej usługi telekomunikacyjnej, takiej jak telefonia komórkowa na pokładzie samolotu, wymaga stworzenia „punktu kompleksowej kontroli” i stąd dzisiejsza decyzja Komisji. Do wprowadzenia tej nowej usługi potrzebna była jedna decyzja regulacyjna dla całej europejskiej przestrzeni powietrznej”, stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji. „Teraz liczymy na przedstawienie przejrzystych i ciekawych ofert cenowych ze strony operatorów. Korzystanie z telefonii komórkowej podczas lotu może stanowić bardzo ciekawą nową usługę zwłaszcza dla tych biznesmenów, którzy muszą pozostawać w kontakcie gdziekolwiek są i dokądkolwiek się udają. Jeśli jednak konsumenci otrzymają szokująco wysokie rachunki telefoniczne, usługa nie przyjmie się na rynku. Apeluję również do linii lotniczych i operatorów o stworzenie osobom korzystającym z telefonów komórkowych na pokładzie samolotu odpowiednich warunków, tak by nie przeszkadzały one innym pasażerom.”

Działania podjęte przez Komisję wprowadzają zharmonizowane wymogi techniczne oraz warunki dotyczące udzielania zezwoleń na korzystanie z telefonów komórkowych na pokładzie samolotów. Telefony pasażerów samolotu zostaną przyłączone do pokładowej sieci komórkowej, która z kolei łączyć się będzie z ziemią poprzez łącze satelitarne. Taki system uniemożliwi bezpośrednie łączenie się telefonów z naziemnymi sieciami komórkowymi. Z kolei niska moc transmisji umożliwi korzystanie z telefonów komórkowych, ale nie będzie stanowić zagrożenia dla instrumentów pokładowych samolotu, ani dla prawidłowego działania naziemnych sieci komórkowych.

Dzięki harmonizacji wymogów technicznych w zakresie bezpiecznego stosowania usług telefonii komórkowej na pokładzie samolotu, na terenie całej Unii Europejskiej uznawane będą krajowe zezwolenia wydane przez państwa członkowskie poszczególnym liniom lotniczym zarejestrowanym na ich terenie. Przykładowo, samolot zarejestrowany we Francji lub Hiszpanii będzie mógł świadczyć pasażerom znajdującym się na jego pokładzie usługi telefonii komórkowej podczas lotu nad Niemcami lub Węgrami bez dodatkowych procedur koncesyjnych.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: