Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Samsung zaprezentował drugą generację lokalizatora Galaxy SmartTag2. Możemy przyczepić SmartTag2 do kluczy jako brelok, do plecaka, bagażu, do roweru, a nawet do obroży psa, aby w razie potrzeby móc namierzyć czworonoga. Lokalizator korzysta z technologii Bluetooth LE, dzięki czemu może działać długo. Gdy oddalimy się poza zasięg Bluetooth, lokalizator wykorzysta dane GPS smartfonów Galaxy w zasięgu, aby ustalić swoją lokalizację. SmartTag2 jest kompatybilny z urządzeniami Samsung Galaxy z systemem Android OS 9 lub nowszym. Sprawdźmy co uległo zmianie i jak działa nowy lokalizator Samsunga.

Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Co nowego?

  • Nowszy standard Bluetooth Low Energy (BLE) v5.3 zamiast v5.0
  • Precyzyjniejsza lokalizacja dzięki UWB – wcześniej zarezerwowana tylko dla SmartTag+
  • Nowy tryb zgubienia do odczytania przez czytnik NFC każdego telefonu
  • Dłuższy czas działania 500 dni w trybie normalnym i 700 w trybie oszczędzania energii zamiast 300 dni w starszej wersji
  • Uszczelniona obudowa spełniająca normę IP67
  • Nowy projekt podłużnej obudowy z dużym otworem do mocowania

Co się nie zmieniło?

  • Ta sama bateria CR2032
  • Nadal ma wbudowany przycisk i brzęczyk
  • Waga jest niemal identyczna

Design

Samsung zdecydował się na zmianę wyglądu SmartTaga. Wcześniej lokalizator był grubszy, kwadratowy, z niedużym otworem np. na kółko do mocowania kluczy. Nowszy SmartTag2 ma podłużną, smuklejszą obudowę ze znacznie większym otworem. Z jednej strony duży otwór powiększył wymiary lokalizatora, którego teraz trudniej jest włożyć w małą przestrzeń. Z drugiej strony nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów w postaci etui, aby taki lokalizator przyczepić do paska plecaka czy obroży. Ryzyko, że tak zaczepiony SmartTag2 zgubimy jest mniejsze – musiałaby się roztrzaskać cała jego obudowa.

Lokalizator ma wbudowany brzęczyk, który możemy aktywować, gdy jesteśmy w zasięgu Bluetooth, co dodatkowo uprości lokalizację. Jest też niewidoczny przycisk, który może aktywować różne funkcje. Może ułatwić lokalizację telefonu albo wykonać inną zdefiniowaną operację.

Nowa wersja SmartTag2 ma normę uszczelnienia IP67, co oznacza, że ulewny deszcz i czasowe zanurzenie lokalizatora do wody nie uszkodzi go.

Do wymiany baterii potrzebna jest szpilka, podobna do tej od wysuwania szuflady na kartę SIM. Pozwala ona wypchnąć element obudowy zawierający baterię i wymienić ją na nową.

Wymiary SmartTag2 to 28,8 x 52,44 x 8,0 mm. Waży tylko 14 gramów.

Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Działanie

Po wyjęciu z pudełka wystarczy wyjąć folię zabezpieczającą baterię, aby SmartTag2 się uruchomił. Wówczas na naszym telefonie pojawi się automatycznie informacja o możliwości skonfigurowania urządzenia. Możemy nadać nazwę nowemu SmartTagowi, zaakceptować warunki użytkowania i gotowe – lokalizator zostanie przypisany do naszego konta Samsunga. Od tego momentu możemy zlokalizować SmartTag2. W tym celu możemy utworzyć skrót na pulpicie telefonu, który od razu uruchomi lokalizowanie.

Jeśli szukamy np. kluczy w domu możemy skorzystać z funkcji „Szukaj w pobliżu”, która wykorzysta siłę sygnału Bluetooth LE do nakierowania nas w stronę SmartTag2. Działa to na zasadzie zabawy ciepło-zimno, poruszamy się losowo a telefon informuje nas czy się oddalamy czy zbliżamy do naszego lokalizatora. Takie szukanie wymaga odrobiny cierpliwości, bo wskazania siły sygnału pojawiają się z pewnym opóźnieniem, więc musimy obrócić się, zrobić krok albo dwa i odczekać sekundę lub dwie, a potem kontynuować. Pomocne może być zdalne uruchomienie funkcji brzęczyka, które dodatkowo ułatwi znalezienie zguby na słuch.

 

Precyzyjniejsze działanie z widokiem rzeczywistości rozszerzonej i strzałkami wyświetlanymi w kierunku, w którym mamy podążać otrzymamy w połączeniu z smartfonami Samsunga wyposażonymi w technologię UWB. Są to modele od Galaxy S21+ w górę, czyli również droższe i nowsze jak S23 Ultra. UWB mają również Foldy od wersji drugiej, ale nie Flip. Ja miałem do dyspozycji S21 FE, który nie ma UWB, a więc tej funkcji nie mogłem przetestować w praktyce. W teorii powinna ona uprościć i przyspieszyć znajdowanie rzeczy będący w zasięgu BLE.

Jeśli oddalimy się od SmartTag2 na tyle, że będzie zdecydowanie poza zasięgiem lokalnej łączności, będzie on starał się poprosić o koordynaty GPS od innych, przypadkowo napotkanych urządzeń Galaxy. Jeśli więc zgubimy klucze w autobusie, to jeśli ktokolwiek z pasażerów będzie miał przy sobie telefon Samsunga, wciąż będziemy mogli sprawdzić lokalizację naszego SmartTaga.

 

W celu sprawdzenia jak to działa przekazałem SmartTag2 żonie, także użytkowniczce telefonu Samsunga, która pojechała do pracy. Lokalizacja nie była dostępna od razu, musiałem odczekać kilkanaście minut od naszego rozstania. Później lokalizacja SmartTaga była pokazana poprawnie, mimo że SmartTag2 nie jest dodany do konta i telefonu żony. Wówczas na mapie obok znacznika pokazuje się informacja „wykryto przez pobliskie urządzenie”.

Gdy po prostu zgubimy SmartTag2 np. siedząc na trawie w parku sytuacja jest jeszcze prostsza. Lokalizacja zgubionego przedmiotu nie zmieni się od momentu zgubienia. Nawet jeśli obok SmartTag2 nie będzie przechodził żaden użytkownik urządzeń Galaxy, ostatnia znana lokalizacja tuż przed utraceniem połączenia z naszym telefonem będzie wciąż aktualna i będziemy mogli wrócić do miejsca, w którym zgubiliśmy np. portfel czy klucze.

 

Dodatkowe funkcje

Oprócz szukania w pobliżu i wskazywania pozycji na mapie SmartTag2 ma dodatkowe możliwości i ustawienia. Można sprawdzić historię lokalizacji SmartTaga, można nawigować do jego lokalizacji na mapie Google. Przydatna jest możliwość aktywowania powiadomień o znalezieniu lub pozostawieniu SmartTag2. Jeśli np. nie chcemy wyjść z domu bez kluczy lub portfela, a mają przyczepionego SmartTaga, to utracenie połączenia z lokalizatorem wyświetli powiadomienie na telefonie.

Można włączyć funkcję, która pomoże znaleźć nasz telefon, gdy dwukrotnie naciśniemy przycisk na lokalizatorze i wówczas telefon zacznie dzwonić. Można również zaplanować automatyzację, którą uruchomimy przyciskiem na SmartTagu, o ile nasz telefon jest w jego zasięgu. Wtedy lokalizator działa niczym pilot.

Jest też nowy tryb Zgubionego urządzenia. Możemy wprowadzić do pamięci SmartTag2 wiadomość i informacje kontaktowe. Te informacje będzie mógł odczytać każdy kto ma telefon z czytnikiem NFC i przeglądarką internetową, bez względu na producenta czy wersję systemu. Wystarczy, że zbliży telefon do lokalizatora, aby odczytać numer telefonu i naszą wiadomość.

Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Konkurencja

Największym konkurentem SmartTag2 jest AirTag od Apple. Na stronie Apple AirTag kosztuje tyle samo co SmartTag2, ale minęło trochę czasu od premiery i w sklepach można kupić AirTag taniej, za 144 zł. Funkcjonalność obu lokalizatorów jest praktycznie identyczna. Warto pamiętać, że AirTag działa tylko ze smartfonami Apple, a SmartTag2 tylko ze smartfonami Samsunga. Kluczowa różnica dotyczy kształtu lokalizatora – AirTag jest mniejszy i okrągły. Z jednej strony łatwiej go chować do środka niewielkich przedmiotów, np. do portfela. Z drugiej strony, aby zaczepić AirTaga np. do kluczy, potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, bo nie ma żadnego otworu do zamocowania.

Jeśli chcemy korzystać z lokalizatora, a nie używamy ani iPhone’a, ani smartfonu Samsung Galaxy, trzecią opcją jest uniwersalny lokalizator Tile. Jest oferowany w różnych kształtach i wielkościach, podstawowe wersje są tańsze niż propozycje Samsunga i Apple i kosztują około 100 zł, a do działania wystarczy dowolny smartfon z aplikacją Tile. Także w przypadku Tile funkcjonalność jest bardzo zbliżona do konkurencji, a aplikacja jest dobrze oceniana przez użytkowników. Trzeba tylko pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy poza zasięgiem Bluetooth, lokalizowanie zgubionego przedmiotu odbywa się przez sieć innych użytkowników Tile, mających zainstalowaną aplikację. Będzie ich znacznie mniej niż użytkowników smartfonów Samsunga czy Apple (którzy sami w ogóle z lokalizatorów nie muszą korzystać, aby być częścią sieci), a więc i lokalizacja na odległość może być znacznie mniej skuteczna.

Można też zdecydować się na np. lokalizatory Chipolo lub Cube.

Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Podsumowanie

Samsung Galaxy SmartTag2 jest mały, lekki i długo działa na baterii – dłużej od pierwszej generacji lokalizatora, przynajmniej według zapewnień producenta. Podoba mi się, że do jego zamocowania nie są wymagane dodatkowe akcesoria, które trzeba by dokupić osobno. Można kupić opcjonalne etui ochronne, ale to rozwiązanie dla chętnych, a sam lokalizator można łatwo przyczepić do kluczy czy plecaka prosto po wyjęciu z pudełka. Obudowa w drugiej wersji jest uszczelniona, co również podnosi komfort użytkowania np. w połączeniu z rowerem. Konfiguracja jest automatyczna i w moim wypadku bezproblemowa. Cena lokalizatora to 169 zł na stronie producenta. Można też kupić zestaw czterech lokalizatorów za 599 zł, co obniża cenę do 150 zł za sztukę.

Trzeba tylko pamiętać o dwóch sprawach. SmartTag2 działa tylko z urządzeniami Galaxy z Androidem 9 lub nowszym. Dla użytkowników innych smartfonów lokalizator jest bezużyteczny. Jeśli lokalizator zgubimy daleko poza zasięgiem Bluetooth, będziemy mogli sprawdzić jego lokalizację tylko wówczas, gdy znajdzie się w zasięgu smartfonu Samsunga przypadkowego przechodnia. Na koniec pozostaje precyzyjna lokalizacja za pomocą UWB, która jest dostępna tylko w najlepszych i najdroższych smartfonach Samsunga – nawet zwykły S23 nie wystarcza, trzeba mieć wersję co najmniej z plusem.

Urządzenie otrzymaliśmy do testów od firmy Samsung Polska.

Samsung Galaxy SmartTag2 - test najnowszego lokalizatora z Korei

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: