Nasza redakcja otrzymała do testowania nowy telefon Samsunga oznaczony symbolem SGH-N500. Jest to następca modelu N400, po którym zresztą odziedziczył większość swoich funkcji. Natomiast wygląd "pięćsetki" został zapożyczony z modelu R210. Wyeliminowano jedynie zewnętrzną antenę oraz dodano klawisz nawigacyjny. W ten sposób z dwóch różnych starszych modeli po "liftingu" stworzono nowy telefon. Na szczęście z obu starszych modeli wybrano jedynie komponenty, które sprawdziły się już na rynku. Udało się w ten sposób inżynierom Samsunga uniknąć powtarzania zawartych w konstrukcji starszych modeli błędów.
Samsung N500 został stworzony jako tani telefon powszechnego użytku. Jest to produkt adresowany dla osób, które kupują swój pierwszy telefon lub tez pragną mieć prostą i wygodna słuchawkę bez zbędnych "wodotrysków". Od razu zwraca uwagę brak GPRS-u, który powoli staje się standardem w nowych telefonach. Brak też w nowym Samsungu obsługi standardu EMS (nie mówiąc już o MMS-ach). Obsługuje on natomiast wiadomości graficzne w standardzie Nokii, o czym jeszcze napisze w dalszej części testu.
Dostarczony nam telefon był wyposażony w podręczną ładowarkę oraz instrukcję w języku angielskim. Jak zapewnił nas producent telefony sprzedawane w Polsce są wyposażone w instrukcje w języku polskim oraz zestaw słuchawkowy.
Wygląd
Telefon od początku przyciąga wzrok swoim wyglądem. Jak już wcześniej napisałem został on zapożyczony z modelu R210.
Szczególnie interesującą kompozycja jest srebrny kolor obudowy telefonu oraz niebieskie podświetlenie wyświetlacza. Od razu rzuca się też w oczy perfekcja wykonania telefonu. Wszystkie części pasują do siebie idealnie, plastik nie porusza się i nie trzeszczy.
Telefon jest mały, jego wymiary to 110 x 46 x 23 mm, a waga to 95 gramów.
Podświetlany na niebiesko wyświetlacz to także mocna strona telefonu. Posiada on bardzo dobry kontrast a korzystanie z niego jest bardzo przyjemne. Pracuje on w rozdzielczości 128 na 64 punkty. Pozwala to na wyświetlenie 3 linii tekstu oraz 2 linii ikon.
Moje zastrzeżenia wzbudziła natomiast klawiatura, która niestety nie należy do wygodnych. Klawisze wciskają się bardzo ciezko i niewygodnie. Pisane SMSów przy użyciu N500 to prawdziwa udręka, tym bardziej, że telefon nie posiada słownika T9. Szczególne problemy występują z klawiszem #, który nie dość, że wciskał się najciężej, to aby uzyskać w SMSie spację to musimy nacisnąć go dwa razy.
Klawisze funkcyjne telefonu działają już dużo lepiej. Szczególną uwagę zwraca klawisz nawigacyjny, który początkowo sprawiał na mnie wrażenie skomplikowanego manipulatora. Jak się później okazało jest to jedynie połączenie klawiszy strzałki w górę oraz w dół i nie posiada on żadnych innych funkcji.
Zestaw składający się z klawisza nawigacyjnego oraz 5 innych klawiszy funkcyjnych, w tym zielonej i czerwonej słuchawki, pozwala na bardzo swobodne i bezproblemowe poruszanie się w menu telefonu. Kiedy jednak korzystałem z niektórych opcji miałem ciągłe wrażenie, że klawisze się dublują i mają przypisane te same funkcje. A przycisków mogłoby być o jeden lub dwa mniej, bez jakiejkolwiek utraty funkcjonalności telefonu.
Telefon umożliwia automatyczne blokowanie klawiatury. Funkcja ta może się uaktywniać po 15, 30, 60 lub 120 sekundach.
Istotną rolę w Samsungu odgrywa znajdująca się w lewym górnym rogu telefonu lampka sygnalizacyjna. Świeci się ona podczas pracy telefonu oraz podczas gdy nadchodzi połączenie. Oczywiście można także lampkę wyłączyć, ale wtedy pozbawimy się ogromnych możliwości jej personalizacji.
Otóż, inżynierowie Samsunga wyposażyli ową diodę LED w możliwość świecenia w aż 5 różnych kolorach. Poza kolorem niebieskim, który jest zbliżony do koloru podświetlenie wyświetlacza, lampka może świecić na zielono, pomarańczowo, czerwono a nawet fioletowo. Gdyby jednak tego było mało, inżynierowie umożliwili też dodawanie każdej osobie z książki telefonicznej własnego koloru świecenia lampki, gdy nadchodzi połączenie od danej osoby.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony baterię o symbolu BST 0458SE. Jest to akumulator litowo-jonowy o pojemności 800 mAh. Wg producenta telefon może działać w trybie standby przez 120 godzin bez ładowania oraz pozwala na rozmowę trwającą maksymalnie 3,5 godziny.
W naszym teście, przy około 30 minutach rozmów dziennie oraz 100 odebranych wiadomościach SMS, telefon pracował w trybie standby około 65 godzin.
Menu
W konstrukcji telefonu widać bardzo dużą fascynację inżynierów Samsunga produktami Nokii. Wyrazem tego jest wyposażenie telefonu w możliwość wysyłania graficznych SMS-ów w formacie Nokii oraz, a może przede wszystkim, układ i konstrukcja menu telefonu.
Podobnie jak w menu Nokii, najważniejsze funkcje zostały podzielone na kilka podmenu. Klucz i filozofia podziału jest dokładnie taka sama jak w telefonach Nokii, więc jeśli ktoś kiedykolwiek korzystał z jej telefonów nie powinien mieć problemów z korzystaniem z Samsunga. Także zupełnie nowi użytkownicy powinni docenić prostotę jego rozwiązań.
Wszystkie funkcje w menu są numerowane i można się do nich dostać bezpośrednio poprzez wprowadzenie odpowiedniej kombinacji cyfr. Ikony w menu głównym są oczywiście animowane.
Jeśli posiadamy kartę SIM wyposażoną w dodatkowe menu taką jak np. PlusMEGA, to właśnie menu karty SIM będzie pojawiało się jako pierwsze menu. Jest to niezbyt wygodne, ponieważ przez większość osób, menu to nie jest często wykorzystywane, a aby dostać się do innych funkcji trzeba już korzystać z przycisków strzałek. Także w sytuacji dostępu do książki telefonicznej zaawansowana karta SIM powoduje problemy - gdy wybierzemy książkę telefoniczną początkowo pojawia się nam wybór pomiędzy zwyczajną pamięcią telefonów, a pamięcią karty SIM na numery specjalne. Dodajmy do tego, że standardowy dostęp do książki telefonicznej Samsunga następuje poprzez opcję Szukaj. Powoduje to, że dostęp do Książki telefonicznej jest bardzo utrudniony. Brak niestety w Samsungu możliwości dostępu do książki jednym przyciskiem.
Wszystkie funkcje telefonu zostały zgrupowane w 8 głównych menu. Na pierwszym poziomie znalazły się rejestry połączeń oraz liczniki ich czasu. Telefon zapamiętuje po 15 połączeń odebranych, nieodebranych oraz wykonanych. W przypadku tych ostatnich także wraz z ich czasem trwanie i kosztem (jeśli obsługuje ta funkcje nasz operator).
Kolejne menu to: Wiadomości, Komendy głosowe, Dźwięki, Ustawienia, Organizer, Gry oraz Usługi WWW.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna pozwala na zapisanie w telefonie do 200 pozycji. Poza tym telefon obsługuje także jednocześnie pamięć karty SIM.
Poza pewną uciążliwością w dostępie do książki telefonicznej nie ma ona więcej żadnych poważnych wad. Niestety nie jest możliwe tworzenie grup kontaktów z książki telefonicznej.
Można natomiast każdej osobie z książki telefonicznej dodać jej własny, indywidualny sygnał nadejścia połączenia. Możliwe jest także nadanie poszczególnym osobom z książki indywidualnego (jednego z 5 dostępnych) kolorów świecenia lampki sygnalizacyjnej, gdy nadchodzi połączenie od danej osoby.
SMS-y
Telefon nie został niestety wyposażony polską wersję słownika T9. Słownik ten występuje w telefonie jedynie w wersji angielskiej i niemieckiej. Trzeba podkreślić, że słownik angielski także posiada ograniczona funkcjonalność, ponieważ nie jej możliwe dodawanie do niego nowych słów przez użytkownika.
Podczas pisania wiadomości nie jest dostępny licznik ilości wprowadzonych znaków. Jest to duża niedogodność, ponieważ nigdy nie wiemy ile znaków możemy jeszcze wprowadzić.
W telefonie możemy zapisać do 5 gotowych, najczęściej przez nas używanych, formularzy wiadomości.
Jak już wcześniej o tym wspomniałem, telefon może wysyłać i odbierać wiadomości graficzne w formacie Nokia Smart Messaging. Ma on zapisane w pamięci 10 gotowych obrazków, posiada też pamięć na nowe, odebrane poprzez SMS piktogramy.
Samsung nie obsługuje natomiast wiadomości w standardzie EMS. Nie posiada też dodatkowej pamięci na SMS-y i obsługuje jedynie pamięć karty SIM. Nie ma możliwości kasowania wszystkich wiadomości na raz i trzeba je usuwać pojedynczo.
Podobnie jak w innych, starszych Samsungach sygnał informowania o nadejściu wiadomości SMS ma charakter cykliczny. Jeśli dostaniemy SMS-a i go nie przeczytamy to telefon będzie informował nas o tym sygnałem co 2 minuty. I tak aż do czasu przeczytania wiadomości. Może to być bardzo mylące. Mnie często wydawało się, że ciągle dostaje nowe SMSy, a były to tylko przypomnienia o wiadomościach już wcześniej otrzymanych. Na szczęście funkcję tą można już w modelu N500 wyłączyć. Żeby tego dokonać należy w jako sygnał wiadomości w menu Dźwięki wybrać "Jeden sygnał".
Dźwięki i funkcje głosowe
Telefon pozwala na wybór dzwonka spośród 35 pozycji. 30 z nich to dzwonki standardowo zapisane w telefonie. 3 to dzwonki które można otrzymać poprzez SMS (są kompatybilne z dzwonkami Nokii), a 2 można wpisać formie zapisu nutowego przy użyciu kompozytora. Sygnał nadejścia wiadomości SMS można wybrać spośród 11 pozycji.
Możliwe jest głosowe wybieranie do 20 numerów z książki telefonicznej lub 16 funkcji z menu telefonu. Nie można niestety korzystać z obu tych funkcji na raz. Można wybrać albo wybieranie głosem nazwisk albo funkcji z menu. Przyciskiem uruchamiającym rozpoznawanie głosu powinien być klawisz strzałki w dół (część klawisza nawigacyjnego), lecz niestety funkcja ta nie działała prawidłowo w dostarczonym nam telefonie. Naciskanie przycisku strzałki dół nie powodowało żadnej reakcji telefonu. Możliwe było jeszcze uruchamianie wybierania głosowego z odpowiedniego menu, lecz w tej formie funkcja ta posiada niewielką funkcjonalność.
Telefon posiada także funkcje cyfrowego dyktafonu, który pozwala na zapisanie 3 krótkich notatek głosowych. Każda z notatek może trwać do 35 sekund. Nie jest niestety możliwe nagrywanie w tej formie rozmów, ani dokonywanie nagrań w trakcie rozmowy.
Ostatnią ważna funkcją głosową jest automatyczna sekretarka. Samsung pozwala na dokonanie nagrania powitalnego lub wybranie jednego z dwóch gotowych powitań, które będzie automatycznie odtwarzane po odebraniu przychodzącej do nas rozmowy. Osoba dzwoniąca usłyszy powitanie i będzie mogła nagrać się na sekretarce. Nagranie takie nie może być dłuższe niż 35 sekund. Funkcja to bardzo interesująca, choć raczej mało przydatna w sytuacji, gdy operatorzy telefonii GSM oferują nam za darmo skrzynki głosowe o dużo większych możliwościach.
Warto jeszcze wspomnieć o możliwości ustawienia dźwięku informującego nas podczas rozmowy o tym, że upłynęła kolejna minuta połączenia.
WAP
Telefon został wyposażony w przeglądarkę WAP firmy Phone.com. Niestety telefon jest w tej dziedzinie mocno przestarzały. Nie obsługuje bowiem pakietowej transmisji danych GPRS. Możliwe jest jedynie korzystanie z wbudowanego modemu GSM o prędkości przesyłania danych 9.600 bit/sekundę.
Choć wspomniana przeglądarka sprawuje się dobrze, to odradzam raczej korzystanie z WAP poprzez zwykłe przesyłanie danych.
Kalendarz
Główną funkcją w menu Organizer jest Kalendarz. Pozwala on na tworzenie 4 rodzajów notatek pod poszczególnymi datami w kalendarzu. Można tworzyć następujące typu notatek: Memo, Połączenie, Spotkanie i Urodziny. Typy notatek różnią się wprowadzanymi danymi dotyczącymi danego zdarzenia, a każda notatka może być poprzedzona przypominającym o niej alarmem.
Alarm możę być też ustawiony w specjalnym menu. Alarm dostępny jest w opcjach: jednorazowy lub powtarzany cyklicznie: codziennie lub co tydzień.
Uzupełnieniem Organizera jest lista zadań, na której znajdują się notatki dotyczące czynności do wykonania, oraz kalkulator.
Gry
Telefon został wyposażony aż w 11 różnych gier. Są wśród nich mini-wersje Black Jacka, Ruletki, elektroniczne Puzzle, jak też gry zręcznościowe takie jak Snajper czy Wyścig. Wśród gier znajduje się także odmiana klasycznej gry Wąż. Chyba każdy z miłośników gier znajdzie tutaj coś dla siebie, co pozwoli mu zerwać z nudą długich podróży lub szkolnych lekcji.
Podsumowanie
Podsumowując trzeba stwierdzić, że Samsung SGH-N500 to dobry produkt dla wszystkich szukających prostego i łatwego obsłudze telefonu. Nie jest on dobrym wyborem dla osób, które szukają bardziej zaawansowanych funkcji, w tym m.in. GPRS-u lub EMS-ów.
Poza kilkoma dostrzeżonymi błędami i niedogodnościami telefon sprawował się w teście bardzo dobrze. Nie mieliśmy z nim żadnych większych problemów. Na podkreślenie zasługuje także interesujący wygląd i bardzo dobre wykonanie telefonu, co w przypadku najtańszych słuchawek nie zawsze jest standardem.
Wydaje mi się, że Samsung jest bardzo dobrym wyborem jako "telefon za 50 zł", czyli aparat dostępny w promocji w cenie około 50 zł. W tej grupie panuje duża konkurencja i jest wielu pretendentów do tytułu najlepszego. Nie jest nim Samsung, który jednak z dość mocnymi ocenami uplasował się w środku tej stawki.
O tym, że Samsung jest bardzo dobrym wyborem ze względu na stosunek ceny do możliwości wskazuje jeszcze jeden fakt. Przeszukując Internet w celu znalezienia informacji o tym telefonie natknąłem się na ogromną ilość rosyjskich stron poświeconych temu telefonowi. Potem okazało się, że strony te są odzwierciedleniem wielkiej popularności, jaką cieszy się ten telefon na rosyjskim rynku. Społeczeństwo rosyjskie jest nadal biedniejsze od naszego, lecz także i tam rozpoczyna się wielki komórkowy boom, jednym z motorów tego boomu są tanie produkty Samsunga, w tym SGH-N500.