Samsung chce w tym roku zająć drugą pozycję należącą do BenQ-Siemensa i zostać wiceliderem polskiego rynku. Konkurenci dosyć sceptycznie oceniają szanse koreańskiego producenta, ale Samsung walczy ostro i wprowadza kolejne telefony do promocji operatorów. Flagowym telefonem dla niższego segmentu biznesowego jest teraz Samsung SGH-X700. Bardziej prestiżowym modelem jest w Polsce już tylko kultowy D600.
Wygląd zewnętrzny
Samsung X700 ma być bezpośrednim konkurentem telefonu Nokia 6230i. Oba telefony mają podobną biznesową stylistykę i podobne parametry techniczne. X700 jest bardzo ładnym i eleganckim telefonem. Obudowa jest wykonana z plastików bardzo dobrej jakości i żaden element nie skrzypi. Niezbyt fortunna jest niewygodna klapka zasłaniająca złącze ładowarki. Bardziej udana jest zasuwka łącza zestawu słuchawkowego. Obiektyw kamery z tyłu obudowy nie jest natomiast niczym zasłonięty, co może w przyszłości spowodować zasypanie soczewki kurzem.
Pomimo, że X700 nie jest clamshellem to udało się w niewielki telefon wmontować duży ekran. Doskonały wyświetlacz wykonany w technologii TFT o przekątnej 1,9" i rozdzielczości 176x220 pikseli wyświetla 262 144 kolorów. Samsung nadal jest liderem, jeśli chodzi o wyświetlacze i na razie chyba nikt mu nie może zagrozić.
Klawiatura X700 jest duża i wygodna, ale za twarda. Być może po dłuższym czasie klawisze "miękną". Niezbyt wygodnie działa klawisz "i", który na ekranie głównym jest standardowym skrótem do przeglądarki WAP, a w menu zastępuje klawisz akceptacji. Małe rozmiary kursorów sprawiają, że czasami zamiast akceptacji przechodzimy do kolejnej pozycji menu klikając kierunek góra lub dół.
Na pewno konserwatywni użytkownicy telefonów np. wielbiciele Nokii 6230 docenią rozmiar X700 - 108 x 43,7 x 19,4 mm - oba telefony są niemal identycznych rozmiarów. X700 nie jest za duży i nie jest za mały. Waga 95 g również może zadawalać.
Menu
Ekran główny X700 nie wyróżnia się niczym specjalnym i zawiera standardowe informacje znane z innych telefonów większości producentów. Gorzej jest natomiast z samym menu, które przypomina graficznie aparaty sprzed 2-3 lat. Ikony wyglądają dziecinnie i nie pasują do telefonu dla klienta biznesowego, a raczej do kolorowego telefonu z migającymi diodami dla młodzieży. Samsung przygotował bardzo "biznesową" obudowę, ale zapomniał o kilka zmianach w oprogramowaniu. W telefonie dla klienta biznesowego nie powinno być możliwości wyboru czcionki, w którym każda cyfra ma inny kolor, a czcionki różnią się wielkością. To samo dotyczy dzwonków - dzwonki przegrano z poprzednich modeli, a klient biznesowy czeka na bardziej subtelne, eleganckie dźwięki. Wiadomo, że każdy może wgrać swój ulubiony dźwięk, ale zaganiany handlowiec nie znajdzie na to czasu. Te trzy drobne, choć widoczne wady powinny zostać poprawione w kolejnych poważnych Samsungach.
Dużą zaletą Samsungów jest natomiast szybkość działania telefonu i samego menu - wszystko dzieje się natychmiast i nie ma mowy o żadnych opóźnieniach znanych z systemów takich jak Symbian, czy Windows Mobile.
Funkcje telefonu
Książka telefoniczna
Pomimo, że X700 ma 32 MB pamięci to spis telefonów został ograniczona do 1000 wpisów. Raczej nie należy się jednak spodziewać, że ktoś będzie ich potrzebował więcej. Do każdego wpisu możemy dodać numer telefonu komórkowego, numer domowy, biurowy, faks, adres poczty elektronicznej. Kontakt może mieć własne zdjęcie, dzwonek, może być przypisany do grupy, a dodatkowo do każdego kontakty użytkownik X700 może dopisać krótką notatkę.
Wiadomości
X700 jako telefon dla biznesmena musi obsługiwać pocztę elektroniczną. W telefonie można zdefiniować do 5 kont e-mail. Konta mogą działać w standardach POP3, IMAP4, SMTP, POP, a limit wielkości jednej wiadomości wynosi 300 kb. Telefon dosyć szybko pobiera nagłówki ze względu na obsługę transmisji EDGE. X700 nie obsługuje załączników, więc użytkownik biznesowy nie będzie miał pełnej funkcjonalności poczty, ale X700 będzie pomocny w sytuacjach awaryjnych, gdy laptop zostanie w domu.
Pamięć
Pamięć w Samsungu X700 ma wielkość 32 MB. Jeszcze do niedawna była to wielkość bardzo duża, ale w dobie odtwarzaczy MP3 taka pojemność już nie wystarcza. Użytkownik może sobie dokupić kartę pamięci TransFlash. Niestety nie jest to najbardziej popularny standard kart pamięci. Producent deklaruje, że pamięć telefonu jest dynamiczna, ale na sztywno został ograniczony limit SMS-ów, pamięć dla aplikacji Java (do 4 MB) i pamięć w książce telefonicznej.
Muzyka
X700 został wyposażony zarówno w odtwarzacz MP3, jak i radio. Odtwarzacz jest dosyć prosty, ale spełnia swoją funkcję: ma dwa typy wizualizacji graficznej, może losowo grać plik lub odtwarzacz stale jeden z nich. Użytkownik może zbudować swoją playlistę. Niestety posiadacz Samsunga został pozbawiony jakiejkolwiek regulacji dźwięku (oczywiście oprócz regulacji głośności). X700 nie ma equalizera, ani systemu wzmacniającego basy, więc dźwięk w słuchawkach jest mało dynamiczny. Dużą zaletą radia jest aż 30 pozycji pamięci na zaprogramowanie stacji. Niestety nasz mobilny radioodbiornik nie wspiera systemu RDS, a jest on dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o rozpoznanie danej częstotliwości.
Kamera
Aparat cyfrowy X700 ma matrycę 1.3 megapiksela (rozdzielczość 1280x1024 pikseli). Jakość zdjęć najlepiej prezentują załączone poniżej przykłady. Na pewno nie jest to najlepszy aparat w telefonie komórkowym, ale do przesyłania wiadomości MMS lub odbitek w małym formacie na pewno wystarczy. W przypadku odtwarzacza MP3 Samsung bardzo uprościł aplikację, natomiast w przypadku aparatu fotograficznego użytkownik ma do dyspozycji niezliczoną liczbę opcji. Są to m.in. możliwość zmiany rozdzielczości zdjęcia, zmiany jego jakości, włączenie trybu sepii, trybu czarno-białego, pomarańczowego itd.. Do przesyłania śmiesznych MMS-ów mogą przydać się szablony zabawnych ramek. Rodzaj ISO może być zmieniany ręcznie lub automatycznie. Aparat włącza się przyciskiem z boku telefonu.
Przykładowe zdjęcia | |
Transmisja danych
Najwygodniej dane z komputerem wymienia się poprzez kabel USB (niestety nie w wersji 2.0). Ma to dodatkową zaletę, bo wówczas telefon jest także ładowany. X700 obsługuje także Bluetooth z usługami: Dial Up, File transfer, PIM, PictBridge, Object Push, Audio Video Remote Control, Basic Printing, Handsfree.
Dane w sieci GSM mogą być transmitowane przez GPRS lub EDGE. EDGE w X700 to duży plus, ponieważ telefon może zacząć być wykorzystywany jako poważny modem do komputera przenośnego lub nawet stacjonarnego. Zasięg UMTS w Polsce jest nadal symboliczny, więc lepsze rozwiązanie niż EDGE nie jest konieczne.
Współpraca z komputerem
Samsung dołączył do telefonu płytę CD z pakietem Samsung PC Studio. Po pierwsze, pakiet instaluje się bardzo szybko i wykrywa telefon bez problemów. To ważne, bo zwykle instalacja oprogramowania do telefonu to kilka godzin "zabawy". Po drugie, sam pakiet jest bardzo prosty w obsłudze, a np. synchronizacja ponad 500 kontaktów trwa niecałą minutę. Z programu możemy wysyłać SMS-y, MMS-y, edytować książkę telefoniczną, a także przeglądać pamięć telefonu jak zwykły dysk przenośny.
Bateria
W czasie testów telefon nie był podłączany ani razu do ładowarki, ponieważ często był podłączany do komputera, co wykluczało konieczność pamiętania o ładowaniu baterii. Samsung miał świadomość, że do tej pory baterie nie były jego najmocniejszą stroną i w X700 zamontował nowoczesne ogniwo Li-ion polimer. Samsung obiecuje, że bez ładowania telefon powinien w trybie czuwania wytrzymać 250h. Czas rozmowy również jest bardzo długi i wynosi 7.5h.
Podsumowanie
Samsung X700 to model, z którym koreański producent wiąże w Polsce duże nadzieje. X700 ma stać się bezpośrednim konkurentem dla najpopularniejszego telefonu dla klienta biznesowego na świecie, czyli dla Nokii 6230i. Telefon dorównuje funkcjami konkurentowi. Jego chyba jedyną wadą jest zbyt dziecinny wygląd menu i dzwonki, które pasują do telefonów dla dzieci. Biznesmen w X700 znajdzie elegancki wygląd, wspaniały ekran, EDGE, Bluetooth, odtwarzacz MP3, radio. W telefonie brakuje może choć małej karty pamięci w pudełku, ale X700 ma być w miarę tani, więc producent musiał zrezygnować z niektórych atrakcji.