Sieć szkieletowa sieci Era GSM łączy całą Polskę

Newsy
Opinie: 1

Ponad 2600 km sieci szkieletowej SDH (Synchronous Digital Hierarchy), łączącej 12 miast uruchomiła na początku 2001 roku sieć Era GSM.

Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., operator sieci Era GSM zakończyła jeden z ostatnich etapów budowy ogólnopolskiej sieci szkieletowej SDH, jednego z najważniejszych elementów systemu GSM. Sieć szkieletowa, budowana we współpracy z firmą Ericsson, jest największą tego typu instalacją w Polsce, pozwalającą na osiągnięcie prędkości transmisji na poziomie  2*155 Mbit/s. Obecnie sieć składa się z 13 łączy długodystansowych o całkowitej długość 2600 km łącząc wszystkie 12 miast, w których znajdują się centrale MSC (Mobile Switching Center) sieci Era GSM. W pierwszym półroczu 2001 ilość łączy wzrośnie do 18 a ich długość przekroczy 3500km.

Polska Telefonia Cyfrowa podpisała kontrakt na budowę sieci szkieletowej z firmą Ericsson pod koniec 1998 roku. Rok 1999 to intensywne prace projektowe i przygotowanie infrastruktury budowlanej. W roku 2000 miało miejsce uruchomienia kolejnych łączy.

Większość łączy ma przepustowość 2 * 155 Mbit/s, a tylko cztery oferuje transmisję 1*155 Mbit/s.

Tak duża pojemność sieci szkieletowej zapewni sieci Era GSM wystarczającą przepustowość do obsłużenia całego ruchu w sieci telefonii komórkowej, a ponadto pozwoli na wykorzystanie sieci do innych celów. Era GSM będzie mogła zaoferować usługi szybkiej transmisji danych w ramach swojej sieci szkieletowej.

Każde łącze sieci SDH posiada strumień rezerwowy, który wykorzystywany jest do transmisji danych w ramach korporacyjnej sieci ATM (Asynchronous Transfer Mode). Rozwiązanie takie pozwala na połączenie biur regionalnych i  innych oddziałów firmy jedną, stałą i szybką siecią komputerową.

Do budowy jednej z najważniejszych instalacji w sieci telefonii przenośnej wykorzystywana jest transmisja radioliniowa. Taki sposób realizacji pozawala na znaczne zmniejszenie  kosztów budowy sieci oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji. W obecnym kształcie sieć składa się ze 128 stacji, transmisja przekazywana jest w 140 skokach radioliniowych (krótkie połączenia radioliniowe tworzące całe łącze pomiędzy centralami MSC). Niezawodność sieci gwarantuje scentralizowany system zarządzania wspierany przez służby utrzymania w najważniejszych węzłach sieci. Niezależnie od wykorzystywania technologii radiowych, PTC realizuje również, na wybranych obszarach inwestycje oparte na technologiach światłowodowych.

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mooby pisze: 2004-08-05 17:09
    Sp. z o.o., operator sieci Era GSM zakończyła jeden z ostatnich etapów budowy ogólnopolskiej sieci szkieletowej SDH, jednego z najważniejszych elementów systemu GSM. Sieć
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: