Spotkanie Prezesa URTiP z alternatywnymi operatorami usług telefonicznych

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 28

"Zadaniem URTiP jest stworzenie możliwości pojawienia się na rynku konkurencji. Alternatywni operatorzy muszą wykorzystać tę szansę, przy aktywnym wsparciu regulatora" - powiedział Witold Graboś Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podczas spotkania (10 grudnia br.) z przedstawicielami 18 niezależnych operatorów telekomunikacyjnych. To pierwsze spotkanie z operatorami, którzy w 2002 r. otrzymali zezwolenie telekomunikacyjne, było okazją do wymiany poglądów i oczekiwań operatorów alternatywnych w przededniu otwarcia rynku międzynarodowych połączeń telefonicznych.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej nowi operatorzy rozbudowują własne sieci dostępowe i przyłączają nowych abonentów. Budują także sieci szkieletowe, aby móc świadczyć usługi międzystrefowe, a po 1 stycznia 2003 r. zaoferować połączenia międzynarodowe. Ich zdaniem liberalizacja polskiego rynku jest spóźniona przynajmniej o 5 lat. Stąd obecne trudności z pozyskaniem kapitału na inwestycje w branży telekomunikacyjnej oraz problemy z dotarciem do klienta (tzw. ostatnia mila). Telekomunikacja Polska S.A. wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, aby opóźnić wejście konkurencji na najbardziej dochodowe sektory rynku telekomunikacyjnego. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku otwarcia rynku połączeń międzystrefowych w 2001 r. i podobne obawy można mieć obecnie wobec mającej nastąpić z dniem 1 stycznia 2003 r. liberalizacji rynku telefonicznych rozmów międzynarodowych.

W większości alternatywni operatorzy to "młode" firmy, ale mające już swoje miejsce na polskim rynku. Oczekują teraz większej energiczności w działaniach URTiP oraz skutecznego prawa. Największym problemem jest przeciąganie przez TP S.A. negocjacji o zawarcie umowy o połączeniu sieci i rozliczeniach z powodów proceduralnych. Dodatkowo TP S.A. niechętnie umożliwia alternatywnym operatorom współkorzystanie z posiadanych budynków i kanalizacji w celu poprowadzenia kabli telefonicznych, żądając wygórowanych opłat za ich dzierżawę. Sytuację niezależnych operatorów dodatkowo utrudnia fakt, iż TP S.A. dotąd nie przedstawiła oferty ramowej interkonektu do zaakceptowania Prezesowi URTiP. "Bez interwencji regulatora może dojść do wyginięcia małych operatorów" zaznaczył jeden z przedstawicieli alternatywnych operatorów.

Zdaniem niektórych obecnych na spotkaniu prezesów alternatywnych operatorów, regulator rynku telekomunikacyjnego w Polsce powinien aktywnie przyglądać się negocjacjom prowadzonym z TP S.A. i posiadać większe możliwości skutecznej interwencji w sytuacji przedłużania rozmów. W niektórych przypadkach operatorzy alternatywni negocjują warunki połączenia sieci z TP S.A. kilka lub nawet kilkanaście miesięcy (Prawo telekomunikacyjne przewiduje możliwość wnioskowania o arbitraż do Prezesa URTiP po 3 miesiącach bezskutecznych negocjacji).

Prezes URTiP wyraził swoje niezadowolenie z efektów dotychczasowej liberalizacji rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. "Gdy obejmowałem Urząd w kwietniu 2002 r. Prawo telekomunikacyjne w praktyce było martwe, a wszystkie decyzje były kontestowane przez TP S.A. Mechanizmy regulacyjne są bardzo młode, stąd ich dotychczasowa mała skuteczność wobec przewlekłych procedur prawnych".

W obecnej sytuacji rynkowej nie jest bowiem możliwa efektywna konkurencja z TP S.A. w tych miejscach, gdzie operator dominujący ma mocną pozycję. Rozwój konkurencji będzie się więc w przyszłości sprowadzał do zagospodarowywania nowych obszarów rynku lub wprowadzania nowych technologii. Jednak należy pamiętać, stwierdził Prezes Graboś, że "w interesie TP S.A. nie powinno być niszczenie konkurencji i powrót do całkowitego monopolu".
Stałą praktyką na polskim rynku telekomunikacyjnym powinno być kierowanie wniosku do regulatora w sytuacji, kiedy alternatywny operator nie ma podpisanej umowy z TP S.A., a ustawowe terminy negocjacji minęły. Determinacja do wdrożenia zdrowej liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego jest w URTiP ogromna. Potrzebna jest jednak większa aktywność nowych operatorów i wyrażanie opinii w trakcie całego procesu legislacyjnego oraz podczas prac nad przygotowaniem rozporządzeń wykonawczych. Operatorzy alternatywni na każdym etapie prac ustawodawczych muszą mieć możliwość zgłaszania swoich propozycji rozwiązań prawnych.

Opinie:

Opinie archiwalne (28):

Komentuj

Komentarze / 28

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    JarekM pisze: 2002-12-11 11:14
    Powinni pomóc takim operatorom aby mogli być konkurencyjni dla TP. Ale nie z moich podatków.
    0
  • Users Avatars Mini
    bartae pisze: 2002-12-11 11:15
    Konkurencja w/g zasad narzuconych przez JKM TP SA
    0
  • Users Avatars Mini
    tokage pisze: 2002-12-11 11:19
    nie może być inaczej skoro urzędasy z URTiP-u trzynają w swoich biurkach akcje tepsy...
    0
  • Users Avatars Mini
    tokage pisze: 2002-12-11 11:24
    a beberok - vie szef, był przez parę ładnych lat dyrektorem tepsy w katowicach. pozdro..
    0
  • Users Avatars Mini
    tokage pisze: 2002-12-11 11:27
    nie vie tylko vice
    0
  • Users Avatars Mini
    CiepliX pisze: 2002-12-11 11:46
    tere fere, gruszki na wierzbie, a zycie toczy sie dalej :p
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-12-11 11:54
    Telekomunikacja Polska S.A. wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, aby opóźnić wejście konkurencji na najbardziej dochodowe sektory rynku telekomunikacyjnego.Ciekawe odkrywcze podsumowanie,przecież to jest własnie to o co w biznesie chodzi,a rolą rządzących jest stworzyć takie prawo by było jednakowe dla wszystkich podmiotow.A nawet ułatwić odpowiednim prawem podatkowym wejście na ten rynek kapitału.Tylko,czy takie spotkania typu pogadali i rozeszli się coś dawają ostatnio ciągle są newsy na ten temat jkiś użędnik się spotkał pogadał obiecał i sobie odnotował;)
    0
  • Users Avatars Mini
    CiepliX pisze: 2002-12-11 11:58
    kan - nie powinno nas to dziwic, tak sie dzieje od paru ładnych lat... usp, urzednik piszemy przez rz :p - nie gniewaj sie ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-12-11 12:23
    CiepliX***oky ;)ale teraz trochę komunikatu tepsy,może po spotkaniu kto wie;)Co do sekundy Rozliczanie klientów za rzeczywisty czas połączeń staje się powoli standardem. Takie rozwiązanie wprowadzić ma także TP S.A. Przedstawiciele firmy deklarują, że operator "postara się zejść maksymalnie w dół z wartością czasową." W 2003 r. większość operatorów wprowadzi sekundowy billing.
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-12-11 12:51
    To zrozumiałe że Tepsa nie chce oddać rynku :P
    0
  • Users Avatars Mini
    falenty pisze: 2002-12-11 13:18
    i sprawiedliwość zatrumfuje
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-12-11 13:35
    falenty : powiedz tylko gdzie i kiedy a tam bedę i zrobię kilka fotek :P
    0
  • Users Avatars Mini
    Lajkonik pisze: 2002-12-11 13:37
    To są jakieś jaja: "Dodatkowo TP S.A. niechętnie umożliwia alternatywnym operatorom współkorzystanie z posiadanych budynków i kanalizacji w celu poprowadzenia kabli telefonicznych, żądając wygórowanych opłat za ich dzierżawę" przecież nikt nikomu nie broni zeby wybudował sobie swoje budynki i położył kable tam gdzie chce. Czy wyobrażacie sobie podobną sytuacje na rynku komórkowym?? E,I,P muszą udostepnić swoją infrastrukturę nowemu opowi.... Ten cały URTiP to jacyś jajcarze którzy bawią się za nasze podatki. Chyba nie ma tygodnia bez newsa że w URTiP ktoś z kimś gada i się spotyka. Netia, Dialog, szeptel są na krawędzi a oni myślą że wystarczy wydać 300 koncesji dla gminnych spółek i będzie OK. Życzę panom z URTiP nadal dobrego samopoczucia, ze dostają kasę za tak ciężką i ambitną choć mało efektywną pracę
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-12-11 14:02
    Lajkonik***zapomniałeś tylko jeszcze dodać,że te koncesje,to miał być lek na wszelkie niedoróbki prawa,by pokazać,że URTiP działa i jest potrzebne.I znów zadziałalo tak znane u nas Prawo,damy koncesję a póżniej jakoś to będzie Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    Lajkonik pisze: 2002-12-11 14:16
    Kan: masz rację zapomniałem dodać. Nie napisałem także że kiedy zastanawiano się ilu ma byc opów komórkowych to wyszło im że 4 to będzie za dużo. Czy w telefonii stacjonarnej coś jest inaczej ??? - tak, rentowność jest niższa, nakłady zwracają się o wiele wolniej, no i przecież już w Polsce jest więcej komórek niż telefonów stacjonarnych. Z niecierpliwością czekam na MVNO, zobaczymy jak opowie komórkowi będą się bronić przed wykorzystywaniem ich infrastruktury i co wtedy powie Pan Graboś ??? Pozdrawiam wszystkich
    0
  • Users Avatars Mini
    BOSSNOKIA pisze: 2002-12-11 17:14
    No jasne ze TPsa nie chce oddac rynku,bo po co?!Przeciez jak narazie jest najlepsza(bo jest wszedzie no i najdluzej)
    0
  • Users Avatars Mini
    Tytan pisze: 2002-12-11 17:24
    Bosie - mam nadzieje, ze zartowales z tym the bestem Telekomuny. Swoja droga, prezeski-wazelinki zaczynaja sie trzasc. "Platni zdrajcy, pacholki Rosji" - nie moglem sie powstrzymac:-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Tytan pisze: 2002-12-11 18:41
    Predzej rydzyk splaci zalegly podatek niz TPSA obnizy ceny i stanie sie konkurencyjna.
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-12-11 22:10
    Tytan ale Rydzyk nie chce placic tego podatku!
    0
  • Users Avatars Mini
    BOSSNOKIA pisze: 2002-12-11 22:40
    Tytan:No jasne ze to byl JOKE z mojej strony :))
    0
  • Users Avatars Mini
    Tytan pisze: 2002-12-11 23:47
    Uff... ulga. A co do ojca R. - cos czuje, ze ma jakies konszachty z Telekomuna- zbyt duzo podobienstw. Swoja droga ciekawe kiedy zalozy bojowki oazowe?
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-12-12 09:24
    Tytn moze jego tu nie mieszajmy, bo to jest osoba na osobny wortal, a za takim interesem jak spowiedz przez 0700 stoja wielcy ludzie czerpiacy wielkie zyski!
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-12-12 15:31
    Czy na tym spotkaniu choć zapadły jakieś konkrety.
    0
  • Users Avatars Mini
    BOSSNOKIA pisze: 2002-12-12 15:52
    Tytan:Spoko,nie stresuj sie tak,czasem trzeba pozartowac :)) pozdrawiam.
    0
  • Users Avatars Mini
    s0ny pisze: 2002-12-12 15:53
    ani słowa nie rozumiem... z tego co powiedziałaś..
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-12-13 09:43
    Oby naprawde cos z tego wyszko, bo takie spotkania troche kosztuja i to my za to placimy, a przeciez rzadamy jakies rezultatow!
    0
  • Users Avatars Mini
    Tytan pisze: 2002-12-15 17:03
    Predzej GOL stanie sie portalem porno, niz rzad sponosorowany przez Telekomune cos wyduma.
    0
  • Users Avatars Mini
    BOSSNOKIA pisze: 2002-12-28 23:46
    Tytan:Nie wiem czy wiesz ale jedna osoba juz wyleciala z GOLa z pornografie...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: