Grupa CP i Orange jednocześnie wprowadzają dodatkowe opłaty za światłowód w domach jednorodzinnych

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Grupa Cyfrowego Polsatu (w ofercie Netii) oraz Orange wprowadzili dodatkowe opłaty za instalację łączy światłowodowych w domach jednorodzinnych.

Netia wprowadziła dodatkową opłatę aktywacyjną w wysokości 200 zł 16 lipca.

Orange 10 dni później wprowadził dodatkową opłatę abonamentową w wysokości 14,99 zł przez cały okres umowy. Podwyżka ta dotyczy nowych umów, ale także umów, które będą przedłużane.

Wczoraj prezes Orange na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że teraz jego sieć skupi się na budowie światłowodów dla osiedli domów jednorodzinnych. Na tych obszarach jest dużo mniejsza konkurencja (nie ma kablówek), a klienci są bardziej zamożni. Wadą takich instalacji dla operatora są dużo większe koszty budowy łączy. W budynkach wielorodzinnych jest to około 500 zł. W budynku jednorodzinnym koszt skacze do około 1500 zł.

Zgodnie z nową umową z Orange, T-Mobile nie będzie miał dostępu do instalacji FTTH w domach jednorodzinnych. Jeśli ten operator będzie chciał to zmienić to musi podpisać aneks do swojej umowy aktualnej umowy, co będzie się wiązało z kolejnymi dużymi opłatami.

Pierwsi dwaj operatorzy podjęli decyzję o podwyżkach cen, aby choć minimalnie przyspieszyć zwrot kosztów z inwestycji w projekt fiber. Projekt światłowód będzie się zwracał przez wiele kolejnych lat.

Podwyżki cen to także dosyć wyrażny sygnał dla konkurentów, że na tym rynku duzi gracze nie chcą angażować się w cenowe potyczki, które mogą przynieść w efekcie znaczącą erozję cen i w końcowym etapie spowodować, że projekt budowy szybkiej sieci FTTH nigdy nie będzie rentowny.

Biznesplan Orange zakłada, że budowa FTTH będzie opłacalna, gdy sieć zostanie wypełniona w 25%. Na razie odsetek ten mieści się w przedziale 9-10%.

Mamy także oficjalny komentarz rzecznika sieci Orange, Wojciecha Jabczyńskiego: Od dzisiaj wprowadziliśmy dodatkową opłatę (14,99 zł miesięcznie) za ofertę światłowodową, którą będziemy świadczyć w domkach jednorodzinnych. Wynika to ze zdecydowanie wyższych kosztów zainstalowania i serwisowania w usługi niż domach wielorodzinnych. Takie zróżnicowanie opłat nie jest ewenementem na polskim rynku. Inne firmy również je stosują.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: