T-Mobile i mm02 stworzą wspólnie sieć telefonii 3G

Newsy
Żródło: Gazeta Wyborcza
Opinie: 19

Komisja Europejska zezwoli najprawdopodobniej dwóm brytyjskim operatorom T-Mobile i mm02 na wspólne stworzenie sieci telefonii UMTS. Pozwoli to zaoszczędzić nawet do 30% kosztów.

Oznacza to przełom w dotychczasowej polityce UE w stosunku do nowej generacji telefonii. W kolejce na pozwolenie współpracy przy tworzeniu sieci 3G czekają już m.in. operatorzy niemieccy.

Jak donosi dziennik "Financial Times" ostateczna decyzja zapadnie najprawdopodobniej po miesiącu konsultacji. Jeśli UE faktycznie zaaprobuje tego typu fuzję, nie tylko przyśpieszy budowę sieci nowej generacji, ale zmieni także swoje początkowe stanowisko.

Uruchomienie sieci 3G opóźnia się. Stworzenie niezbędnej infrastruktury okazuje się zbyt kosztowne dla operatorów borykających się ze ogólnoświatowym kryzysem w branży. Trudno dostępne i drogie aparaty przystosowane do nowej technologii utrudniają masowy rozwój technologii. Jak do tej pory sieć działa tylko w Japonii i na brytyjskiej wyspie Man. Operatorzy wydali tylko w Europie astronomiczną sumę 97 mld dol. na licencje 3G.

Grupa T-Mobile kontrolowana jest przez niemiecki Deutsche Telekom, natomiast mm02 wyodrębniono ze struktur British Telecom.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  qbul pisze: 2002-08-26 18:34
  30% mniej kosztów - szybciej będą zyski i oczywiście podatki dochodowe ...... tak proste, że aż genialne ........... pozdr all kuba
  0
 • Users Avatars Mini
  qbul pisze: 2002-08-26 18:37
  a swoją drogą "duszenie" wysokich opłat za licencje przyczyniło się w największym stopniu do obrazu dzisiejszego UMTS .... :( jaka szkoda, że tak pazerne mamy rządy w Europie
  0
 • Users Avatars Mini
  196906 pisze: 2002-08-26 18:42
  A może opy nie są pazerne, oni chcą wszystko za darmo a z nas i tak zedrą kasę
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-08-26 18:43
  A przy u nas przy tak zaślepionych zwolennikach poszczególnych operatorów taka współpraca okrzyczana zostałaby zdradą.
  0
 • Users Avatars Mini
  qbul pisze: 2002-08-26 18:54
  196906** : w polsce przy tak wysokich podatkach, zusach, akcyzach itp. każda tego typu opłata jest zdzierstwem. i nie zmienię zdania do momentu, kiedy zobaczę, że rząd oszczędza, a nie karmi obywateli kolejnymi pierdołami typu winietka, wyższy vat w budownictwie itd......... :(((((( pozdr Kuba P.S. o ile dobrze pamiętam, w Czechach opłata za koncesję równa była "opłatom administracyjnym" cokolwiek to oznacza - i była zdecydowanie niższa niż u nas - a Czechy, przypominam, były równie zacofane jak Polaska, dzięki przyjaciołom z ZSRR
  0
 • Users Avatars Mini
  torre pisze: 2002-08-26 18:57
  IDEA Z ERĄ, ERA Z +. + Z IDEĄ.... nie wierzę ale to byłoby ciekawe!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-08-26 19:13
  qbul***ciekawy wywód,ale parę rzeczy się nie zgadza,po pierwsze jak przystepowali Polscy operatorzy do walki o koncesje,to w całej Europie panowało szaleństwo koncesyjne,rządy krajów liczyły na ogromne zyski ze sprzedazy częstotliwości,po drugie szał ten zaczął już opadać i można się było wycofać starczyło się tylko porozumieć.pamiętamy jak za 5 min.przed zakończeniem opy rzuciły się do komisji.Po wtóre o ile mie pamięć nie myli w Czechach trochę póżniej przystąpiono do walki kiedy już pierwszy szał ostygł,a operatorzy w Europie zaczęli liczyć,czy to się im zwróci,co spowodowało spadek zainteresowania na zakup w innych krajach.Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-08-26 19:15
  i nic nie ma to wspólnego z:podatkami,zusami,akcyzami itp.chyba tylko to że rząd i to poprzedni bardzo liczył na duze sumy jakie miały wpłynąć do budżetu tytułem tych opłat.
  0
 • Users Avatars Mini
  qbul pisze: 2002-08-26 19:22
  Kan**: masz rację - koncesje nie mają nic wspólnego z podatkami, zusami itd - poza tym, że i jedne i drugie zasilają kasę państwa. mają natomiast coś wspólnego z pazernością ............. A to czy do przetargu przystąpiono wcześniej, czy później ........ tak czy inaczej te opłaty były za wysokie ;) pozdr Kuba
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-08-26 20:10
  no a co stoi na przeszkodzie aby nasze polskie opy zbudowaly razem siec UMTS a pozniej kazda osobno sprzedawalaby uslugi i to w zasadzie od nas by zalezalo ktora siec bysmy wybrali
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-08-26 22:47
  co przynosi 3G przekonali się Japończycy:za WP-Japończycy jako pierwsi na świecie mogą cieszyć się z możliwości jakie daje im technologia 3G. Jako pierwsi także mogą poznać zagrożenia jakie nowa technologia niesie ze sobą. Nowe zagrożenie ma pojawić się wraz z możliwością swobodnego przesyłania danych między komórkami a komputerami osobistymi. Jak na razie firmy wprowadzające telefony na rynek nie opracowały bowiem oprogramowania, które zabezpieczałoby komórki przed przedostawaniem się i działaniem wirusów komputerowych.
  0
 • Users Avatars Mini
  DjMati pisze: 2002-08-27 00:25
  najlepiej niech sie polacza wszyscy operatorzy w Polsce w zwiazku z siecia UMTS to wyjdzie im a przez to i nam na dobre
  0
 • Users Avatars Mini
  196906 pisze: 2002-08-27 04:58
  O ile dobrze pamiętam to + i Era były za zbojkotowaniem przetargu, Idea początkowo też ale za pięć dwunasta poleciała z ryjem a za nią reszta (bo co mieli zrobić)
  0
 • Users Avatars Mini
  voight pisze: 2002-08-27 10:02
  Wirusy w komorkach moga pojawic sie znacznie wczesniej niz telefony 3G, wystarczy tylko fakt ze dany model obsluguje Jave, w ktorej wirusy mozna pisac. Taki programik zajmuje niewiele i napewno zmiesci sie w malej pamieci telefonu, znacznie gorzej wyglada sprawa jezeli chodzi o programy anty-wirusowe, ktore aby mogly funkcjonowac potrzebuja znacznie wiekszej pamieci ktora obecne telefony nie posiadaja.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-08-27 10:08
  CZyli jednak mozna sie dogadac! moze u nas tez by to jakos wyszlo, zawsze tanieje i szybciej, tylko czy dla nas tez by bylo taniej!????????
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-08-27 11:36
  voight***tak dla wiadomości:Firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe nie rozpoczęły jeszcze projektów związanych z ochroną telefonów komórkowych. Do tej pory najpoważniejszym wirusem "telefonicznym" był rozsyłany w zeszłym roku w japońskiej sieci i-mode e-mail, który po otwarciu wybierał wcześniej numer ratunkowy-GW,tak więc komórki będą musiały faktycznie rozszerzyć i to znacznie swoje pamięci,co przyniesie 3G,to jeszcze niewpełni chyba nawet twórcy tego systemu się nie spodziewaja,zresztą tak jak było,gdy pierwsi studenci stworzyli sieć internetową na jednej z uczelni amerykańskich ;)Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  voight pisze: 2002-08-27 13:21
  Kan*** taki wirus to jeszcze tzw "male piwo", wybierajac numer alarmowy na koszty cie nie narazi, gorzej by bylo gdyby inicjowal polaczenia z np. Japonia lub Chinami w srodku nocy, kiedy spisz, pozniej przyjdzie biling i niespodzianka. Jednak jest to sygnal, ze problem virusow w komorkach sie pojawi i bedzie to niemaly problem.
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-08-27 14:07
  no to znowu pare groszy zarobia firmy z oprogramowaniem anty wirusowym:)
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-08-31 03:33
  Bardzo dobre posuniecie.I wilk syty i owca cala.Klienci beda zadowoleni a i opy tez!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: