Telefony komórkowe szkodzą szczurom

Newsy
Żródło: Tygodnik Powszechny
Opinie: 4

W Tygodniku Powszechnym ukazał się artykuł na temat szkodliwości promieniowania telefonów komórkowych. Według autora naukowcy z uniwersytetu w Lund w Szwecji wydali wedykt, że fale radiowe emitowane przez telefony komórkowe zakłócają pracę mózgu szczurów, więc prawdopodobnie i ludzie są narażeni na szkodliwe działanie tego promieniowania.  Zespół badawczy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji kierowany przez Leifa Salforda udowodnił, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe pomagają przeniknąć z krwi do mózgu substancjom normalnie nie pokonującym tej bariery. Mózg szczura to jeszcze nie mózg człowieka, ale bariera oddzielająca szare komórki od zawartości naszej krwi jest bardzo podobna u obu gatunków. Przykładem wielkich cząsteczek, które mogą siać spustoszenie w naszych mózgach są autoprzeciwciała, czyli immunoglubuliny wytwarzane w chorobach autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane - sclerosis multiplex, SM). Naukowcy podejrzewają, że telefon komórkowy może u chorych wzmocnić działanie tych przeciwciał na mózg, a tym samym przyspieszyć chorobę. Obumieranie neuronów na skutek ułatwionego przenikania białek przez barierę między krwioobiegiem i mózgiem może powodować stany zapalne przyczyniające się do degeneracji tkanki mózgowej, podobnie jak w chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Inny przykład zagrożenia dotyczy ułatwionego przenikania cząsteczek niektórych leków. Normalnie nie wnikają one z krwi do mózgu. Ich ułatwiony przepływ pod wpływem emisji mikrofal wysyłanych przez telefon komórkowy może stać się przyczyną nieprzewidzianych zmian psychiki.

A oto "najciekawszy" cytat z tego artykułu:

"Telefony nowego typu (GPRS, UMTS, 3G) będą przystosowane do przesyłania plików, które odczytywać się będzie z ekranu. Przywiązani do wersji słuchowej będą mieli do dyspozycji mini-słuchawkę, doprowadzającą głos widocznego na ekranie rozmówcy wprost do ucha słuchacza-telewidza. Mini-słuchawka będzie zainstalowana w uchu, a głos transmitowany przy użyciu mało przenikliwych mikrofal. Taki dwuczęściowy telefon oddali mózg od źródła potencjalnie szkodliwych fal.
Do czasu wprowadzenia nowych, i miejmy nadzieję przetestowanych pod względem wpływu na zdrowie człowieka technologii można jedynie zalecić zdrowy rozsądek i umiar w stosowaniu komórek starej generacji."

Autor jest biologiem, więc można mu wybaczyć pewną nieprecyzyjność techniczną (telekomunkacyjną). Przed napisaniem tego tekstu powinien jednak skonsultować się z osobami mającymi trochę większe pojęcie o telefonach komórkowych. Może osoby te poinformowałyby pana doktora choćby o tym, że już teraz może za niewielką kwotę kupić sobie zestaw słuchawkowy do swego telefonu "starej generacji".

Pełny tekst artykułu jest tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  AbramQ pisze: 2001-03-19 10:02
  Tekst pana biologa niekoniecznie musi świadczyć o jego niedouczeniu technicznym. Raczej niedouczenie takie wykazuje autor zamieszczonego tu \"przedruku\" - powszechnie używane zestawy głośnomówiące mają tę cechę, że przewód biegnący od telefonu do słuchawki działa jak zwyczajna antena i tylko wzmacnia dawkę promieniowania jaką dostaje nasz mózg. Prowadzi się natomiast badania nad takimi zestawami, w których nie byłoby owego zjawiska. Z tego co mi wiadomo na razie sprzedaje takie zestawy tylko jedna amerykańska firma i są one dość drogie (widziałem info na jednej ze stron poświęconych SAR - parametrowi który już od nowego roku będą musieli podawać wszyscy producenci telefonów komórkowych, a który dotyczy ilości wypromieniowanych jednostek).
  0
 • Users Avatars Mini
  Paweł pisze: 2001-03-19 15:44
  oj AbramQ.... "powszechnie używane zestawy głośnomówiące mają tę cechę, że przewód biegnący od telefonu do słuchawki działa jak zwyczajna antena i tylko wzmacnia dawkę promieniowania jaką dostaje nasz mózg" ---- gdzie ty to wyczytałeś ?? skąd masz takie info, moja nokia np. zapewne należy do tych nielicznych które nie używają hf'a jako antenki, ale penie Ty jesteś douczony i wiesz lepiej !
  0
 • Users Avatars Mini
  guma pisze: 2001-03-19 16:07
  Mikrofala, telewizor itp. też promieniują - i co z tego? Mam 40 kilo nadwagi, wypalam 40 papierosów dziennie, wypijam hektolitry piwa (bezalkoholowego oczywiście) - to co mnie obchodzi promieniowanie!!! Z agentem ubezpieczeniowym żartowaliśmy, że jestem chyba jego najlepszym klientem - 40 lat będę płacił na emeryturę, a i tak do niej nie dożyję.
  0
 • Users Avatars Mini
  Dawid pisze: 2001-03-19 20:45
  temu biologowi chodziło cyba o zestaw słuchawkowy zrealizowany w technologi bluetooth.Taki zestaw widziałem np. do Ericsona T28s
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: