Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Samsung Galaxy S4 mini to jeden z najważniejszych dla Samsunga smartfonów, szczególnie w IV kw. bieżącego roku. Nowy mini jest skazany na sukces: jest świetnie wykonany, jego marka wielu osobom kojarzy się z topowym modelem S4, a dodatkowo będzie sprzedawany w dobrej cenie. Samsung S4 mini bez wątpienia stanie się takim samym hitem, jak jego poprzednik, czyli model S III mini.
Podsumowując - S4 mini to szybszy procesor, minimalnie mniejsza waga, większa pamięć operacyjna, większy ekran o większej rozdzielczości oraz obsługa LTE. S III mini miał także gorszą kamerę 5 megapikseli. S III mini to także nieco starszy Android 4.1.1. Różnice nie są szokujące, ale jest to dosyć znaczne ulepszenie komponentów.
Nam S4 mini od razu się spodobał. Wymiarami bardzo przypomina naszego ulubionego iPhone, ma świetny ekran i naprawdę fajnie działa.
A Wy jak oceniacie ten model? Oto nasza ankieta:
Nasz testowy model miał symbol GT-I9195 i był wyposażony w 8 GB pamięci. To ważne informacje, bo wersji tego telefonu na świecie jest bardzo dużo.
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy S4 mini
Zalety:
Wady:
Dane techniczne
Pełne dane techniczne Samsung Galaxy S4 mini znajdują się tutaj.
Zestaw – ocena 6
Pudełko z S4 mini bardzo przypomina zestaw z topowym S4. Pudełko ma ekologiczny wygląd i jest wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. To samo dotyczy wszystkich dołączonych instrukcji i gwarancji.
Wszystkie akcesoria z kompletu są białe: mały zasilacz, w miarę długi kabel USB oraz słuchawki. Słuchawki są dokanałowe i bardzo izolują dźwięki z otoczenia. Jakość samego dźwięku nie jest porywająca, ale przynajmniej słuchawki mają pilota z jednym przyciskiem i regulacją głośności.
Obudowa/wyświetlacz – ocena 6
Obudowa Samsunga Galaxy S4 mini jest wykonana w ten sam sposób co dużego S4. Zarówno boczna ramka, jak i tylna klapka jest plastikowa. Boczna ramka przypomina jednak do złudzenia szczotkowane aluminium. Smartfon jest genialnie spasowany, sztywny i nic w nim nie skrzypi. Jego waga na pewno spodoba się kobietom, które zwykle nie przepadają za ciężkimi i dużymi telefonami.
Zarówno klawisz włączania, jak i klawisze regulacji głośności są rozmieszczone optymalnie. Port USB jest na dole smartfonu. Na górze obudowy znajdziemy gniazdo słuchawek.
Na obudowie znajdziemy także czujnik światła, czujnik zbliżeniowy i wspominany port podczerwieni.
Trochę niefortunnie (pod tylną klapką) jest rozmieszczony głośnik, bo gdy kładziemy telefon na równej powierzchni dźwięk jest nieznacznie tłumiony.
Wyświetlacz, choć nie jest ogromny i nie ma rozdzielczości FULL HD, to naprawdę potrafi zachwycić. Szczególnie, że to nie jest smartfon z tzw. najwyższej półki. Doczekaliśmy czasów, że genialne ekrany są także montowane w nieco tańszych telefonach.
Ekran jest wykonany w technologii sAMOLED i ma naprawdę wygodną przekątna 4,3 cala, czyli o 3 dziesiąte cala większą od iPhone 5S. Rozdzielczość ekranu jest rzadko spotykana, bo jest to 540 x 960 pikseli (qHD). Ekran ma bardzo nasycone ostre kolory. Większości osób to się podoba, ale są fani ekranów w smartfonach Sony i HTC. Ekran Samsunga jest pod tym względem bardziej zbliżony do ekranów iPhone. Wyświetlacz jest pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 2.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
Parametry Samsunga Galaxy S4 mini oczywiście nie mogą być takie jak „dużego” S4. Niektórzy nie mogą tego zrozumieć i traktują S4 mini jako S4 z mniejszym ekranem. Tak nie jest i nie będzie. Ten telefon należy do innego segmentu rynku. W środku znajdziemy procesor Snapdragon 400 z dwoma rdzeniami taktowany zegarem 1.7 GHz. Co to oznacza dla użytkownika? Że będą działać na nim wszystkie najnowsze gry bez najmniejszego problemu. Przetestowaliśmy Real Racing 3, Minion Rush, Subway Surf oraz Asphalt 8. Wszystkie wymienione gry zachowywały się wyśmienicie, choć Asphalt 8 nie był aż tak płynny jak na Xperii Z1 i S4. W benchmarku Antutu nasz miniacz jest minimalnie wolniejszy od Xperii Z, a jak wiadomo jest to nadal topowy smartfon. Uzyskany wynik naszego testowego urządzenia to 19719 punktów. Należy wspomnieć także, że Samsung Galaxy S4 mini ma pamięć operacyjną o wielkości 1.5 GB.
O tym, że mini nie ma się czego wstydzić świadczy także obsługa LTE 100/50, NFC, 8 lub 16 GB pamięci na multimedia, obsługa kart microSD, radio FM, obsługa systemu Glonass, głowna kamera 8 megapikseli i przednia kamera 2 megapiksele nagrywająca materiał 720p HD. Jest także HSPA+ 42Mbps/HSUPA 5.76, nagrywanie wideo FULL HD 1080p oraz komplet czujników akcelerometr, zbliżeniowy, światła, kompas cyfrowy i żyroskop.
System/nakładka – ocena 6
W S4 mini działa system Android 4.2.2 oraz interfejs/nakładka Samsung TouchWiz 5.0 UX. Czym wyróżnia się ta nakładka w stosunku to „zwykłego” Androida znanego z Nexusów? Można powiedzieć, że nakładka powoduje, że samsungowy Android w ogóle nie przypomina zwykłego Androida. Czy to dobrze lub czy to źle to już muszą ocenić sami użytkownicy. Na pewno TouchWiz nie spowalnia smartfonu. Menu działa bardzo płynnie i szybko. Czym TouchWiz się wyróżnia:
Wprowadzanie tekstu – ocena 4
Klawiatura ze względu na rozmiary ekranu nie jest przesadnie wygodna. Trzeba jednak przyznać, że nawet przy szybkim pisaniu błędy pojawiają się rzadko. Dla fanów pisania bez odrywania palca od ekranu jest dostępny seryjny „swype”. Niestety nie mamy możliwości włączenia na stałe rzędu klawiszy z cyframi.
Kamera – ocena 4
Kamera z matrycą 8 megapikseli pozytywnie zaskakuje. Zdjęcia są naprawdę fajne, a jedynie w ciemnym pokoju szumy były już naprawdę potężne. To samo dotyczy wideo – obraz jest ostry, nie ma pulsowania zoomu w czasie nagrania, ale niestety w ciemniejszym otoczeniu szumy są już widoczne. Kamera potrafi bez zająknięcia nagrywać wideo FULL HD. Zabrakło nam trochę bardzo fajnej funkcji robienia zdjęć/nagrywania wideo jednocześnie przez przednią i tylną kamerę.
Czego nam brakuje? Skutecznie działającej stabilizacji obrazu podczas nagrywania wideo oraz fizycznego spustu migawki.
Sam interfejs kamery jest do złudzenia podobny do tego znanego już z modelu S4, choć dodatkowych funkcji jest trochę mniej. W S4 mini mamy tryb AUTO, Beauty face, Best photo, Countinuous shot, Best face, Sound & shot, Rich tone (HDR), Panaorama, Sports i Night. Jak widać jest w czym wybierać, choć i tak pewnie 99% zdjęć z Samsunga Galaxy S4 mini będzie wykonane w trybie automatycznym.
Szkoda, że producent nie pokusił się o takie „profesjonalne” ustawienia jak w Nokii Lumii 1020, której tryb manualnych ustawień jest na razie bezkonkurencyjny.
Zdjęcia oraz wideo możemy od razu przesyłać na naszego Dropboxa, choć tańszą opcją jest wysyłanie ich tylko w zasięgu sieci WLAN.
Każde zdjęcie z Samsunga S4 mini ma dodaną lokalizację (np. nazwę ulicy, miasta) oraz pogodę.
Interfejs aparatu jest bardzo przejrzysty.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Odtwarzacz wideo – ocena 6
Odtwarzacz wideo w Samsungach to małe arcydziełko. Już galeria filmów jest dynamiczna i zamiast zwykłych miniatur pokazuje jakby animowane gify. Galeria wspiera także DLNA, czyli oprócz wewnętrznej pamięci możemy przeglądać zdalne serwery. W czasie odtwarzania możemy zacząć wysyłać obraz np. na telewizor lub uruchomić odtwarzanie wideo w okienku na naszym smartfonie. Pozwala to na oglądanie filmu i jednoczesne korzystanie z innych aplikacji. Zaawansowani użytkownicy mogą także bawić się w rozciąganie filmu na cały ekran, pokazywanie czarnych pasków na dole i górze ekranu itd. W czasie naszych testów seryjny odtwarzacz radził sobie bez problemu nawet z plikami MKV, ale nie dał rady odtworzyć dźwięku AC3.
Office – ocena 5
Problem z Officem w urządzeniach mobilnych powoli odchodzi w niebyt. Dzięki firmie Google otrzymaliśmy przed paroma dniami bezpłatny program Quickoffice w nowej wersji, który pozwala na przeglądanie i edycję plików Office i PDF. Najprawdopodobniej właśnie ta aplikacja stanie się standardem Office w smartfonach większości producentów. Jaka jest jej druga zaleta? Pozwala ona na dostęp (bez edycji) do plików zapisanych w chmurze Google Drive. Quickoffice można pobrać w sklepie Google PLAY. W standardzie S4 mini nie oferuje nam możliwości przeglądania plików Office.
Dodatkowe funkcje – ocena 6
Samsung jest obecnie rynkowym liderem jeśli chodzi o produkcję własnych, unikatowych aplikacji. Co znajdziemy w naszym S4 mini i co będzie nas wyróżniać wśród innych smartfonów z Androidem?
Samsung Apps – to dodatkowy sklep z aplikacjami. Samsung sam wybiera dla nas najlepsze aplikacje własne i z Google PLAY , co jest bardzo przydatne dla mniej zaawansowanych użytkowników smartfonów.
Samsung Hub – to w uproszczeniu wirtualna księgarnia, która co pozytywnie zaskakuje działa w Polsce.
WatchON - rozbudowany pilot do telewizora, set-top-boxa i innych urządzeń audio-wideo w naszym domu. Aplikacja współpracuje z większością urządzeń dostępnych na rynku. Ma też aktualne bazy kanałów polskich dostawców telewizji.
S Voice – androidowa wersja asystenta Siri, czyli rozbudowana funkcja sterowania smartfonem głosem – aplikacja nie obsługuje języka Polskiego.
S Translator – tłumacz w wersji offline, ale także bez obsługi języka polskiego.
S Memo – notatki w wersji tekstowej i rysunkowej.
Group Play – reklamowana przez Samsunga funkcja grupowego odtwarzania tej samej muzyki na wielu smartfonach Samsunga.
Samsung Link – aplikacja integrująca nasze wszystkie dyski fizyczne i te w chmurze. Po rejestracji poszczególnych urządzeń i zalogowaniu się do naszych „chmur” mamy dostęp do wyszukiwania treści w dowolnej lokalizacji.
Story Album – aplikacja do tworzenia albumów z wydarzeń/podróży.
Bateria – ocena 5
W jednym z zagranicznych serwisów przeczytaliśmy, że S4 mini pracuje bez ładowania 3.5 dnia, w innym, że powinien działać około 2 dób. W naszym przypadku było troszkę gorzej – S4 mini działał cały dzień i niestety nie dłużej. Oczywiście był często używany oraz miał włączone wszystkie możliwe opcje transmisji, co oznacza, że można ten czas wydłużyć. Gdy jednak będziemy na nim grać, słuchać muzyki, serfować i dzwonić to codzienne ładowanie np. w nocy będzie koniecznością. S4 mini ma wymienną baterię o pojemności 1900 mAh.
Podsumowanie
Według nas Samsunga Galaxy S4 mini to obecnie jeden z najlepszych telefonów z tzw. średniej półki. Jest godnym następcą popularnego modelu S III mini, który w Polsce bił rekordy popularności. Klienci, którzy marzyli o modelu S III, ale nie byli gotowi na wydanie np. 1000 zł w promocji kupowali dużo taniej właśnie S III mini. Teraz ta sytuacja powtórzy się z serią S4. Należy mieć świadomość, że duży S4 jest mocniejszy, ma większy ekran, więcej dodatkowych funkcji, ale w codziennym użytkowaniu S4 mini sprawdzi się doskonale. Szczególnie osoby, które chcą mieć bardzo dobrą jakość urządzenia, ale nie chcą za to płacić 2500 zł powinny pochylić się nad Samsugiem Galaxy S4 mini.
Czym różnią się te dwa popularne smartfony Samsung Galaxy S III mini i Samsung Galaxy S4 mini? Oto nasza porównawcza tabela:
Samsung Galaxy S III mini | Samsung Galaxy S4 mini | |
Wyświetlacz | Super AMOLED
480x800 4 cale (233 ppi)
|
Super AMOLED
540x960 4.3 cala (256 ppi) Corning Gorilla Glass 2 |
Wymiary | 121.6 x 63 x 9.9 mm | 124.6 x 61.3 x 8.9 mm |
Waga | 111.5 g | 107 g |
Data premiery | Październik 2012 | Maj 2013 |
System operacyjny | Android 4.1 Jelly Bean | Android 4.2.2 Jelly Bean |
Procesor | NovaThor U8420
1 GHz Dwurdzeniowy |
Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400
1.7 GHz Dwurdzeniowy |
Procesor graficzny | Mali-400 | Adreno 305 |
Pamięć RAM | 1 GB | 1.5 GB |
Pamięć wewnętrzna | 8 GB lub 16 GB | 8 GB |
LTE | - | 800/ 850/ 900/ 1800/ 2 100/ 2600 MHz |
Kamera tylna | 5 Mpix
Rozdzielczość zdjęć: 2592x1944 Rozdzielczość filmów :
|
8 Mpix
Rozdzielczość zdjęć: 3264x2448 Rozdzielczość filmów :
|
Kamera przednia | 0.3 Mpix | 1.9 Mpix |
NFC | Tak | Tak |
Bateria | Litowo-jonowa
1 500 mAh |
Litowo-jonowa
1900 mAh |
Rodzaj karty SIM | Klasyczny | Micro SIM |
Inne |
|
|
Samsung Galaxy S III mini | Samsung Galaxy S4 mini |