Test Sony Xperia M4 Aqua

Recenzje
Opinie: 68
Opinie: 68
Sony Xperia Aqua M4

Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6

Wstęp

Sony bardzo mocno inwestowało w segment smartfonów licząc na to, że zdobędzie przebojem znaczną część rynku. W Polsce pozycja Sony jest bardzo dobra, aczkolwiek straty na rynku globalnym zmusiły Japończyków do zrewidowania swojej strategii. Wszystko wskazuje na to, że Japończycy jednak nie pozbędą się działu smartfonów, a Sony nadal będzie traktował polski rynek priorytetowo. Podczas polskiej premiery Z3+ i M4 Aqua dowiedzieliśmy się, że jeszcze niejeden smartfon trafi na nasz rynek. Tym razem przyglądamy się bliżej Xperii M4 Aqua, która miała swoją premierę w Barcelonie na targach MWC, a na naszym rynku jest dostępna od kilku tygodni.

Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia M4 Aqua 

Zalety

 • Ładny design, mocno przypominający linię Xpieria Z
 • Wysoka norma wodoszczelności IP68 oznaczająca zanurzenie na głębokość półtora metra na czas 30 minut
 • Pierwszy wodoszczelny telefon Sony z otwartym portem USB (gniazdo słuchawkowe też jest otwarte)
 • Wyświetlacz ponadprzeciętnie jasny i czytelny w słońcu
 • 2 GB RAM i 8 rdzeniowy procesor, a także układ graficzny radzą sobie dobrze z każdym zadaniem
 • Android w wersji 5.0
 • Prosta i estetyczna nakładka
 • Aplikacje Sony takie jak Album, Wideo i Muzyka są wysokiej jakości i przyjemnie się z nich korzysta
 • Klawiatura ekranowa ucząca się słownictwa z wiadomości i maili, polskie znaki wyświetla jako domyślne po przytrzymaniu klawisza
 • Świetny czas działania na baterii, któremu nie dorówna wiele flagowych smartfonów
 • Przyzwoita jakość wideo z działającą stabilizacją obrazu

Wady

 • Dramatycznie mało wolnego miejsca na aplikacje i pliki użytkownika w wersji 8 GB telefonu - bez dodatkowej karty pamięci praktycznie nie da się robić zdjęć i instalować nowych aplikacji
 • Za dużo fabrycznie zainstalowanych dodatkowych aplikacji, np. antywirus, zwłaszcza w obliczu ograniczonego miejsca
 • Wyświetlacz 720p, podczas gdy wiele urządzeń konkurencyjnych oferuje 1080p
 • Jakość zdjęć najwyżej przeciętna, zwłaszcza jak na produkt Sony
 • Aplikacja aparatu już dawno powinna zostać odświeżona i powinna skupić się wokół tego co najważniejsze, zamiast na dodatkowych bajerach
 • Brak rzędu numerycznego w klawiaturze ekranowej
 • Niewymienna bateria

Zestaw - 3

W pudełku, które otrzymaliśmy do testów znalazła się wyłącznie ładowarka oraz podłączany do niej kabel USB. Ładowarka ładuje telefon prądem 0,85A, a więc jest tylko trochę szybsza niż zwykły port USB w komputerze. Nie brakuje na rynku ładowarek ponad dwukrotnie szybszych, a są i czterokrotnie.

Budowa - 5-

Wygląd i jakość wykonania to jedna z tych rzeczy, która pozytywnie wyróżnia Sony Xperia M4 Aqua na tle konkurencji. Mimo, że cena telefonu plasuje się bliżej tysiąca niż dwóch tysięcy złotych to smartfon bardzo mocno przypomina flagową linię Xperia Z, której najnowszy przedstawiciel, czyli Z3+ kosztuje niemal trzykrotność ceny Aqua M4. Oczywiście, ze względu na różnice w cenie, materiały zastosowane do budowy telefonu musiały być tańsze. Ramka telefonu, która do złudzenia przypomina metalową ramkę Z3, w rzeczywistości została wykonana z tworzywa, które metal naśladuje. Również tylna część obudowy została przykryta przejrzystym plastikiem, a nie szkłem, jak to ma miejsce w Xperii Z3 i starszy modelach z serii Z.

Naszym zdaniem tańsze materiały w znikomy sposób odbijają się na estetyce urządzenia, które prezentuje się niemal równie ładnie jak seria Z. Być może plastikowe plecki i ramka będą się łatwiej rysować niż metal i szkło, ale nie sposób tego stwierdzić w 2 tygodniowych testach. Telefon nie wykazywał podwyższonej podatności na zarysowania w tak krótkim okresie.

Istotne jest, że nie tylko wygląd naśladuje flagową linię Xperia Z, ale również funkcjonalność. Xperia M4 Aqua, jak sama nazwa wskazuje, jest wodoszczelna i posiada tą samą normę wodoszczelności co seria Z - IP68, co w praktyce oznacza zanurzenie na głębokość 1,5 metra na czas 30 minut. Aqua jest również pierwszym telefonem Sony i jednym z niewielu na rynku, który nie ma klapki osłaniającej port micro USB, w celu zachowania wodoszczelności. Takie samo rozwiązanie wprowadzono dopiero w Z3+. Oznacza to, że użytkownik musi otwierać klapki tylko podczas zmiany karty SIM bądź karty pamięci, za to gniazdo słuchawek i port USB, z których korzystamy najczęściej, nie wymagają takiej gimnastyki.

Testowaliśmy telefon poprzez wrzucenie go do wanny pełnej wody. Smartfon przeżył ten zabieg bez problemu, a jedynym efektem ubocznym był cichszy dźwięk podczas rozmów, do czasu, aż woda ze szczeliny wyparowała i przestała tłumić dźwięki.

Przycisk zasilania i regulowania głośności są umieszczone w wygodnym miejscu, czyli w połowie wysokości prawej krawędzi. Jest też dedykowany spust migawki aparatu - bardzo wygodna sprawa - który pozwala uruchomić aparat, nawet gdy ekran jest zablokowany. Trzeba go przytrzymać naprawdę mocno, więc nie ma więc mowy o przypadkowych uruchomieniu aparatu. Gniazdo USB zostało umieszczone w niestandardowym miejscu, czyli na samej górze lewej krawędzi telefonu.

Sony Xperia M4 Aqua to jeden z najładniejszych telefonów w swojej klasie, który jest dodatkowo wodoszczelny. Cieszą wąskie boczne ramki ekranu. Brak wymiennej baterii oraz głośnik skierowany w bok to jedyne cechy, do których można się przyczepić.

Wyświetlacz - 4-

Czasy w których tańsze smartfony miały mniejsze wyświetlacze odchodzą w niepamięć. Pod tym względem Aqua M4 nie różni się od droższych modeli, bo jest bowiem wyposażona w 5 calowy ekran. Różnica dotyczy natomiast rozdzielczości, która w przypadku M4 Aqua to HD 720p. Przekłada się to na niezbyt imponującą gęstość pikseli na poziomie 294 PPI. Ekran ma za to swoje zalety. Przede wszystkim jest bardzo jasny i dobrze widoczny, również w słońcu. Wyświetlone na nim kolory są żywe i kontrastowe. Kąty widzenia są również dobre, jak na technologię IPS przystało, jedynie jasność spada odrobinę zbyt szybko przy odchylaniu ekranu na boki. Niższa rozdzielczość oznacza mniejsze obciążenie dla procesora i mniejsze zużycie baterii. 

Ciężko narzekać, że telefon ze średniej półki, nie ma ekranu jak flagowiec. Ważne, że ekran nie ma dyskwalifikujących wad i można z niego korzystać bez większego problemu w każdej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie brakuje już urządzeń wycenionych podobnie jak Xperia M4 Aqua, a jednak z ekranem Full HD - choćby wyceniony identycznie Alcatel One Touch Idol 3.

Procesor/pamięć/parametry techniczne  - 3

Sony Xperia M4 Aqua dysponuje procesorem Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615, a więc jednostką 8 rdzeniową, której 4 rdzenie taktowane są zegarem 1,5 GHz, a kolejne 4 rdzenie działają z prędkością 1 GHz. Całość wspomaga układ graficzny Adreno 405 oraz 2 GB pamięci RAM. Specyfikacja wygląda całkiem przyzwoicie i testy to potwierdzają. Z wynikiem trochę ponad 30000 w Antutu i prawie 47 klatkami na sekundę w Epic Citadel, co jest zasługą niższej rozdzielczości ekranu, trudno się skarżyć. Mimo to telefon potrafi się zamyślić na chwilę i to w miarę regularnie. Winna tu może być nie tyle wydajność, co niezbyt wysoki wynik zapisu i odczytu pamięci wewnętrznej, a więc odczytywanie danych zajmuje więcej czasu niż powinno. Niby Honor 6 Plus również miał niewysoki wynik i tam też czasem było widać chwilę namysłu urządzenia, ale w Xperii M4 Aqua jest to jeszcze bardziej widoczne.

To właśnie pamięć jest przyczyną największej frustracji związanej z tym telefonem. Do naszych testów trafił tańszy egzemplarz, który posiada 8 GB wbudowanej pamięci na system i pliki użytkownika. Po uruchomieniu telefonu po raz pierwszy mamy do dyspozycji zaledwie 3 GB na aplikacje, muzykę, zdjęcia z aparatu i filmy... to dramatycznie mało. Do tego stopnia, że po raz pierwszy zdarzyło się, że chwile po zainstalowaniu podstawowych aplikacji, z których korzystamy, a więc np. Twitter, Pocket czy VSCO Cam, bez choćby jednej gry, telefon wyświetlił komunikat, że pamięć się kończy i niektóre funkcje systemu mogą nie działać poprawnie. Po instalacji aplikacji zostało mniej niż 400 MB miejsca. Wykluczało to choćby nagrywanie filmów. Nawet włożenie karty pamięci i przeniesienie wszystkich multimediów, zdjęć i nagrań z apartu okazało się niewystarczające i konieczne było żmudne, ręczne przenoszenie aplikacji z pamięci telefonu na kartę pamięci.

Mówiąc krótko, wersja 8 GB Sony Xperia M4 Aqua nie nadaje się nawet do podstawowego użytku, jeśli nie dokupimy karty pamięci, a nawet wówczas ciężko mówić o komforcie korzystania z telefonu. Z tego względu zdecydowanie doradzamy skierowanie swojej uwagi na wersje z 16 GB wbudowanej pamięci, która również na rynku występuje. Gdyby nie wsparcie dla kart pamięci  wielkości do 128 GB sytuacja byłaby już dramatyczna.

Telefon obsługuje łączność LTE kategorii 4 oraz Wi-Fi 802.11 a/b/g/n.

       

System, ekran główny i nakładka - 4+

M4 Aqua trafiła na rynek z Androidem w wersji 5.0 i to jest jedna z zalet tego telefonu. 

Sama nakładka Sony, choć użytkownicy marki rozpoznają ją od razu, została delikatnie odświeżona. Ikony aplikacji są większe, zegar wyświetlany jest w dwóch liniach, w jednej godzina, w drugiej minuty. Zasadniczo jest to jednak ta sama nakładka co wcześniej. Jej charakterystyczną zaletą jest prostota i przejrzystość.

Lista fabrycznie zainstalowanych aplikacji jest długa, zwłaszcza zważywszy na bardzo ograniczoną ilość miejsca w telefonie i obejmuje:

 • Muzyka - aplikacja Sony do odtwarzania muzyki, wcześniej nazywającą się Walkman
 • Album - aplikacje Sony do przeglądania grafik i zdjęć, która potrafi zaczerpnąć zdjęcia również z takich źródeł jak Facebook, Picasa i Flickr. Możliwe jest również przeglądanie zdjęć wykonanych tylko aparatem w telefonie, bazując na lokalizacji, po twarzach fotografowanych osób, a także z podziałem na foldery. Integracja z PlayMemories Online umożliwia nielimitowany backup zdjęć do sieci.
 • Filmy - aplikacja Sony do oglądania nagrań wideo. Również umożliwia przeglądania materiałów po folderach lub ograniczając się do samego aparatu.
 • PlayStation - aplikacja dla graczy posiadających PlayStation i konto w sieci PSN
 • What's New - aplikacja podpowiadająca materiały multimedialne i rozrywkowe
 • Fabrycznie zainstalowany Facebook
 • Kalkulator
 • Video Unlimited - sklep z materiałami wideo należącymi do wytwórni Sony
 • Radio FM
 • TrackID - aplikacja rozpoznająca muzykę 
 • Pomoc techniczna Xperia Care
 • Zestaw aplikacji Google
 • AVG Protection - program antywirusowy
 • OfficeSuite - pakiet biurowy
 • Movie Creator - aplikacja Sony automatycznie tworząca pokazy slajdów z najlepszych ujęć 
 • Szkic - aplikacja Sony do przerabiania zdjęć polegającego dodawanie tekstu, odręcznych rysunków i naklejek. Możliwa jest również współpraca z innymi użytkownikami
 • Xperia Lounge
 • File Commander - eksplorator plików

Aplikacje można wyszukiwać po nazwie, wybrać kolejność własną, alfabetyczną oraz według częstości użycia, a także wyświetlić tylko aplikacje zainstalowane przez użytkownika.

System działa w pełni stabilnie i nie sprawiał nam niespodzianek.

      

Wprowadzanie tekstu - 5-

Sony rozwija własną klawiaturę ekranową, która jest dość rozbudowana i posiada sporo funkcji. Jako jedna z pierwszych klawiatur producentów posiadała możliwość daleko posuniętej konfiguracji układu przycisków. Można wybrać, czy symbole mają pojawiać się po długim przytrzymaniu przycisków. Można też wybrać jedną z trzech skórek zmieniających wygląd. Klawiatura potrafi uczyć się słów, z których korzystamy, jeśli damy jej dostęp do Gmail, wiadomości SMS czy Facebooka. Może też synchronizować poznane słowa i odtworzyć je na nowym telefonie. Posiada tryb wpisywania tekstu przeciągnięciami palca. Dużym plusem jest również fakt, że po przytrzymaniu klawisza domyślnie podpowiadaną literą jest litera polskiego alfabetu np. "ń" czy "ć", a nie symbol czy litera polskiemu użytkownikowi nieprzydatna.

Dwa zastrzeżenia jakie mamy to brak dodatkowego rzędu klawiszy numerycznych oraz działanie słownika, który działa dobrze, ale nie aż tak dobrze, jak najlepsze klawiatury na rynku. Dla przykładu Swype rzadziej błędnie podpowiada słowa podczas niedokładnego przeciągania palcem niż klawiatura Sony. Nie psuje to jednak ogólnego dobrego wrażenia, jaki sprawia klawiatura ekranowa Sony.

       

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 5-

Wraz z aktualizacją systemu zmieniła się trochę aplikacja telefonu. Domyślnym widokiem jest historia połączeń oraz lista najczęściej używanych kontaktów dobierana automatycznie przez system. Można też wysunąć klawiaturę numeryczną, która dopasuje kontakty zarówno po numerze telefonu, jak i po literach przypisanych do klawiszy numerycznych.

Aby przejść do kontaktów należy skorzystać z ikony w prawym górnym rogu - wówczas wyświetlona zostanie lista wszystkich kontaktów. Na sąsiednich kartach znajdziemy ulubione kontakty i grupy. Oznacza to, że jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do korzystania z ulubionych kontaktów, a nie tych proponowanych przez system, musi kliknąć dwa razy, a nie jak było wcześniej, tylko raz. Za to proponowane kontakty są dostępne od razu, bez klikania w cokolwiek. Wszystko więc zależy od scenariusza użycia i przyzwyczajeń.

Telefon nie miał problemów z jakością rozmów ani z zasięgiem, który utrzymywał bez problemu. Głośność jest wystarczająca, chyba, że wcześniej zanurzyliśmy cały telefon do wody, wówczas przez jakiś czas może on być cichszy niż zazwyczaj - zbyt cichy na rozmowę w głośnym otoczeniu. Ta sytuacja oczywiście szybko mija, jak woda wyparuje ze szczeliny słuchawki.

Głośnik jest monofoniczny i umieszczony na dolnej krawędzi. Nie jest jakoś specjalnie podatny na zasłonięcie ręką, ale oczywiście lepsze byłby głośniki umieszczone z przodu i stereofoniczne.

   

Kamera - 3+

Sony jest znany z produkcji matryc do smartfonów robiących najlepsze zdjęcia, takich jak choćby iPhone. Firma również kładzie duży nacisk na fotografię w swojej flagowej linii Xperia Z. Oczywiście w znacznie tańszym modelu M4 Aqua nie mogło obejść się bez kompromisów. Recenzowany smartfon posiada matryce o rozdzielczości 13 megapikseli. Zdjęcia zrobione w proporcjach 16:9 mają rozdzielczość trochę ponad 8 megapikseli.

Niestety jakość zdjęć nie do końca odpowiada tym parametrom. Zdjęcia cierpią wyraźnie z powodu zbyt małej rozpiętości tonalnej matrycy, co oznacza, że gdy mamy do czynienia z ostrym światłem, jasne elementy będą całkiem przepalone, wręcz białe, a kolory mniej nasycone. To problem wszystkich matryc cyfrowych, szczególnie widoczny w telefonach, jednak w przypadku M4 Aqua jest jeszcze bardziej widoczny. Dodatkowo kolory są jednocześnie zbyt mało nasycone, a miejscami nienaturalne i wypalone, ja w przypadku czerwonych maków na tle pola. Maki sprawiają wrażenie czerwonych plam, zamiast kwiatów. A skoro o szczegóły chodzi to jest ich odczuwalnie mniej, niż mogłaby wskazywać 13 megapikselowa matryca. Mamy wrażenie, że w ubytku szczegółów macza również palce zbyt agresywna kompresja obrazów.

Nie zrozumcie nas źle - Sony Xperia M4 Aqua jest w stanie zrobić dobre, miłe dla oka zdjęcia. Po prostu nie w każdych warunkach, a raczej zdarza się to trochę rzadziej, niż byśmy sobie życzyli i oczekiwali po marce Sony. Aparat w M4 nie wybija się niczym specjalnym ponad konkurencję w tej samej cenie, a tego zawsze oczekujemy po produktach Sony.

Zdecydowanie przydałaby się również aktualizacja aplikacji do robienia zdjęć. Sony zamiast skupić się na dopracowaniu najbardziej istotnych i podstawowych trybów, takich jak automatyczny i manualny oraz panorama, postanowił na mnogość różnych dodatków. Znajdziemy więc tryby:

 • Lepsza automatyka - domyślny tryb uruchamiany zawsze po przytrzymaniu spustu migawki aparatu
 • Ręcznie - tryb ręczny, jednak sprowadza się do korekcji ekspozycji, wybrania trybu tematycznego, zmiany balansu bieli, a także ISO, ale w niewygodnym miejscu głównego menu ustawień, gdzie znajdziemy również rozdzielczość. Tryb za to nie pozwoli kontrolować czasu otwarcia migawki, nie pozwoli ręcznie ustawić ostrości, nie pokaże poziomicy, ani histogramu.
 • Sound Photo - zdjęcie z nagranym i zapisanym wraz z nim dźwiękiem
 • Rzeczywistość rozszerzona - pozwala np. rozbić kolorowe baloniki z farbą na fotografowanych powierzchniach - rozdzielczość ograniczona do 2 megapikseli
 • Wiele aparatów - pozwala łączyć telefony Sony i wykonać w jednym momencie zdjęcie z dwóch różnych kątów widzenia - rozdzielczość ograniczona do 2 megapikseli
 • Efekty AR - aparat analizuje przestrzeń i umieszcza w niej elementy wirtualne, takie jak wróżki czy dinozaury. Rozdzielczość ograniczona do 2 megapikseli
 • Efekty kreatywne - filtry nakładane na obraz w czasie rzeczywistym - rozdzielczość ograniczona do niecałego megapiksela
 • Rozległa panorama - panorama sklejona z wielu zdjęć o szerokim polu widzenia, ale o niewielkiej rozdzielczości 5,3 megapiksela (to mniej niż zwykłe zdjęcie), podczas gdy telefony Huawei sklejają 60 megapikselowe panoramy, a LG G4 104 megapikselowe panoramy
 • Retusz portretu - zdjęcie twarzy z automatycznie wygładzoną cerą, z możliwością dodania błysku w oku
 • Vine - nagrywanie i wysyłanie filmów na serwis społecznościowy Vine

Jak więc widać trybów jest wiele, efekty AR bardzo podobają się dzieciom, ale tak naprawdę nie są to tryby użyteczne i mają bardzo ograniczoną rozdzielczość. Znacznie bardziej ucieszylibyśmy się z rozbudowanego trybu manualnego, niż z efektów AR czy z rzeczywistości rozszerzonej. To jest uwaga do wszystkich telefonów Sony, włącznie z flagową linią Z, a nie tylko do niskobudżetowej Aquy, która dodatkowo, z powodu wolniejszego procesora, radzi sobie średnio z trybami dodającymi wirtualne elementy - momnetami telefon zamyśla się na długo.

Wideo wypada trochę lepiej. Nagrania Full HD są dobrej jakości. Nie są bardzo szczegółowe, ale są mimo wszystko lepsze niż w niektórych droższych telefonach. Nawet stabilizacja, która potrafi kuleć lub być nieobecna w znacznie droższych telefonach (choćby w Asus Zenfone 2), tutaj działa przyzwoicie, choć nie tak skutecznie jak w serii Z. Obraz co prawda trochę pływa, ale jest to do zaakceptowania.

Przednia kamera posiada 5 megapikseli, a więc więcej niż choćby w zeszłorocznym flagowcu Z3 i nagrywa materiały 1080p.

      

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria - 5

Długie działanie na baterii to cecha charakterystyczna smartfonów Sony. Jeżeli chodzi o Xperię M4 Aqua, to całe szczęście nie jest ona wyjątkiem od tej reguły. Bateria o pojemności 2400 mAh pozwala na prawie 11 godzin przeglądania internetu i prawie 9 godzin oglądania filmów. Dla smartfona ze średniej półki to świetny wynik. Oznacza to dwie pełne doby bez ładowarki, czasem nawet trochę więcej. Nawet gdy cały dzień znajdujemy się w strefie bardzo słabego zasięgu, a z telefonu korzystamy intensywnie, nie powinien on rozładować się przed wieczorem. Mówiąc krótko, bateria jest taka, jak na Sony przystało - bardzo dobra.

   

Podsumowanie

Sony Xperia M4 Aqua to telefon nierówny. Ma zestaw zdecydowanych zalet, ale i też wyraźnych wad. Z jednej strony smartfon prezentuje się świetnie, niczym flagowa linia Xperia Z, a są to jedne z najlepiej wyglądających telefonów na rynku. Dużą zaletą jest również wodoszczelność pomimo otwartego portu USB i gniazda słuchawkowego. Ekran jest jasny, bateria bardzo dobra, a wydajność wystarczająca. System jest aktualny. Z drugiej strony telefon ma skandalicznie mało pamięci na aplikacje i pliki (w wersji 8 GB), co praktycznie wyklucza użytkowanie go bez dodatkowej karty pamięci. Aparat w telefonie jest poniżej naszych oczekiwań. 

Dla kogo jest Sony Xperia M4 Aqua:

 • Dla osób ceniących wygląd smartfonów Sony, zwłaszcza serii Z
 • Dla osób ceniących wodoszczelność i odporność na kurz
 • Dla osób traktujących czas działania na baterii priorytetowo

Dla kogo nie jest Sony Xperia M4 Aqua:

 • Nie dla osób instalujących dużo aplikacji, a zwłaszcza gier (mowa o wersji 8 GB)
 • Nie dla wymagających miłośników mobilnej fotografii
 • Nie dla osób poszukujących możliwie największej płynności działania lub ekranu Full HD

Opinie:

Opinie archiwalne (68):

Komentuj

Komentarze / 68

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Nicki pisze: 2015-06-19 22:34
  Xperia M4 to klasa C :P
  2
 • Users Avatars Mini
  Jam pisze: 2015-06-20 01:11
  Chyba klasa A Tak mala bateria w tak duzym telefonie to nieporozumienie, wole juz Galaxy S5 do kturego dokupic mozna baterie 3500 mAh.
  -23
 • Users Avatars Mini
  SherKhan pisze: 2015-06-20 18:32
  Bateria nie ma duźej pojemności ale technologia pozwala na długi czas pracy a chyba o to chodzi.
  12
 • Users Avatars Mini
  marcoo pisze: 2015-06-20 20:21
  System zajmuje 4GB a na windows phone 8.1 niecałe 3GB i do tego czysty bez appek zbędnych.
  3
 • Users Avatars Mini
  antymacoo pisze: 2015-06-21 08:31
  Na windows nie potrzeba wiecej pamieci bo nie ma zadnych sensownych aplikacji w sklepie do zainstalowania...
  7
 • Users Avatars Mini
  JKOw pisze: 2015-06-30 22:35
  A mi nie działa, trzeszy jak by z innej plany się dzwoniło...
  -3
 • Users Avatars Mini
  Laura213 pisze: 2015-07-13 14:13
  Witam Od nie dawna posiadam telefon xperia M4 aqua. Gdy wsadziłam go pod kran dolny głośnik ten od słuchania muzyki i wg stał się cichszy nawet bardzo. Do tego używałam latarki i gdy telefon się rozładowal i po naładowaniu go latarka już wg nie działa.Co mam z tym zrobić? Serwis czy jak? Proszę o szybką odpowiedź :/
  0
 • Users Avatars Mini
  Klaudia pisze: 2015-07-19 18:01
  Witajcie, Ja mam pytanie co do słuchawek w tym telefonie. Gdy podłączamy je do tel wglądu nie są wykrywanie nie można włączyć radia ani nic. Jakiś pomysł na ten problem?
  -1
 • Users Avatars Mini
  Klaudia pisze: 2015-07-19 18:02
  *wgl słownik też wpisuje co chce :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  jezuu pisze: 2015-07-21 17:02
  jesli dla was to jest klasa B, to lepiej nie publikujcie nic więcej, bo nie macie o tym zielonego pojęcia...
  -3
 • Users Avatars Mini
  kociex pisze: 2015-07-25 11:28
  Ja wczoraj dostałem telefon, włączyłem, naładowałem do 96%,potem zacząłem oswajać się z sony, bo wcześniej miałem tylko nokie i samsungi. Była godzina 20:00, jak poszedłem spać telefon miał 84% naładowanej baterii. Wykonałem może 3 połączenia, dwa zdjęcia. Poszedłem spać.Rano wstaję telefon wyłączony i nie można go włączyć. Co się mogło stać? Rozładował się, bo jakieś aplikację były powłączane? Podłączyłem go do ładowania i nadal nie mogłem go włączyć. żona rano pojechała do salonu z telefonem, wraca i wszystko działa. Sprzedawca pokazał że pod klapką gdzie wkłada się kartę SIM jest mały napis OFF z malutką dziurką do której wkłada się agrafkę lub igłę i w ten sposób resetuje się telefon, bo prawdopodobnie był zawieszony ( przypomnę : nowy telefon używany raptem 2 godziny) Więc taka sytuacja mi się zdarzyła. Może komuś się przyda to info. Telefon jak przyjechał z żoną z salonu miał już 54% naładowanej baterii. Pozdrawiam
  15
 • Users Avatars Mini
  Marek pisze: 2015-08-06 17:58
  Telefon porażka, grzeje się strasznie. Czasem nie da się rozmawiać z telefonem przy uchu. A co najlepsze po niespełna miesiącu użytkowania samoczynnie pękł wyświetlacz od środka. Sony umywa ręce i życzy sobie 400 zł za naprawę.
  -5
 • Users Avatars Mini
  ada pisze: 2015-08-15 14:27
  prosze powiedzcie mi jak usunac lektora w tym telefonie bo nie moge sobie poradzic nie moge znalezc aplikacji "dzwieki"
  -1
 • Users Avatars Mini
  ada pisze: 2015-08-15 14:28
  chodzi mi o telefon sony M4
  0
 • Users Avatars Mini
  MJ12 pisze: 2015-08-22 18:39
  Jako wada telefonu wymieniony jest brak rzędu numerycznego na klawiaturze ekranowej. Można go sobie bez problemu włączyć w ustawieniach telefonu.
  2
 • Users Avatars Mini
  Ewela M. pisze: 2015-08-23 08:57
  Do Kociex: Witam. Wczoraj okolo godziny 13 kupilam Aqua,wszystko pieknie ladnie,naladowalam baterie i pozniej zaczelam sie bawic i ogarniac funkcje telefonu. Bylo 93% baterii ,na chwile odlozylam telefon 2minutki pozniej "ciemno" nic sie nie wlacza a telefon caly cieply,nastawilam sie na serwis. Dzis rano sprobowalam wlaczyc a tu...niespodzianka.pokazuje mi rozladowana baterie,tylko ze jak "padla" bylo ponad 90% wiec nie wiem nie urzywalam jej tak intensywnie.hm. czy tak juz bedzie zawsze?
  -1
 • Users Avatars Mini
  Ewela M. pisze: 2015-08-23 09:38
  *uzywalam
  -1
 • Users Avatars Mini
  Piotr_K pisze: 2015-08-26 01:01
  mój się bardzo grzeje ;=O
  0
 • Users Avatars Mini
  Boloo pisze: 2015-09-02 13:48
  Witam, mam ten sam problem co dwie osoby wcześniej, telefon samoistnie się zawiesza i nie da się go włączyć bez resetu. Czy ktoś już wie co serwis na to??
  2
 • Users Avatars Mini
  Szymon pisze: 2015-09-03 11:17
  Jakieś nie porozumienie wszystko super aparat bateria itd ale nie wiarygodne jest ze zeb skorzystać z youtuba trzeba przywracac tel do ustawień fabrycznych. ..
  0
 • Users Avatars Mini
  KatS pisze: 2015-09-09 13:21
  Ja nie mam wielu zastrzeżeń do telefonu (mam go jakies 3 miesiace) poza jednym...PAMIĘĆ, zdawałam sobie sprawę ze ma jej mało przy zakupie ale myslalam ze karta SD rozwiaze ten problem. Kupiłam kartę SD ale co z tego jak i tak części rzeczy nie mogę na nią przenieść. Już teraz nie mogę aktualizować aplikacji bo wyskakuje ze za mało pamięci na telefonie;/ Usunęłam część aplikacji,których nie używam, wszystkie, które mogłam przeniosłam na kartę SD ale komunikat o braku pamięci ciągle się pojawia..
  4
 • Users Avatars Mini
  MAVI pisze: 2015-09-11 20:07
  Bollo oddalem telefon na gwarancje z tym samym problemem co Twoj (mialem ten telefon 1 dzien) po 3 ttygdniach dostaje spowrotem telefon z wyjasnieniami ze nie wykryli zadkej usterki co prawda telefon podzialal 2 dni po czym zaczelo sie robic zupelnie to samo co wczesniej
  1
 • Users Avatars Mini
  Adn pisze: 2015-09-17 19:54
  Paranoja mój tel. 2 X serwis dalej się wiesza nie włącza że stanu uśpienia. Serwis na to: wszystkie parametry w normie ps. do tych telefonów mogli by spinacz dołączać było by łatwiej reset robić :(
  1
 • Users Avatars Mini
  Terry pisze: 2015-09-17 21:33
  Witam Mój problem z tym telefonem polega na tym že moi rozmówcy bardzo słabo mnie słyszą. Krzyczę do słuchawki a ponoć i tak zanika głos. Co z tym zrobić?
  -2
 • Users Avatars Mini
  grzechotnik53 pisze: 2015-09-22 10:15
  Mam m4 ok miesiąca zgadzam się że 8gb to mało pamięci bo już po paru dniach miałem problem aktualizacjami ale po przeniesieniu facebooka na kartę sd i odintalowaniu kilku aplikacji problem znikł ,także szybko się nagrzewa zwłaszcza podczas grania ale na też szybko stygnie więc mi nie przeszkadza ,bateria przy częstym użytkowaniu 1dzień czyli znośnie ,wyświetlacz na dworzu rewelka wszystko widzę nawet w słońcu ,ani razu mi się nie zawiesił więc polecam ten smartone za średnie pieniądze.
  1
 • Users Avatars Mini
  Martyna pisze: 2015-09-23 12:55
  nie polecam tego telefonu
  -1
 • Users Avatars Mini
  Alan pisze: 2015-09-28 04:41
  Co do komentarza o baterii w której rzekomo pan naładował telefon do 94% za pierwsztm razem. Trzeba telefon najpierw całkiem rozładować i całkiem naładować. Konfiguracja baterii
  -2
 • Users Avatars Mini
  Jola pisze: 2015-09-30 21:22
  Mój telefon Xperia m4agua kiedy wysyłam SMS nie mam potwierdzenia o otrzymaniu wiadomość.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maks Wieczorkowski pisze: 2015-10-01 20:45
  Zakupiłem xperie m4 aqua tydzien temu a teraz jest na gwarancji, być może to przez zanurzenie aczkolwiek jak dzwonie i mowie to odbiorcy mowia ze mowie strasznie cicho, z daleka, natomiast ja krzycze... Drugi minus to to że głośnik zaczął skwierczeć, wydawać pojedyńcze tony muzyki, a w innym kącie w ógóle nie grał...
  0
 • Users Avatars Mini
  Adam m4 pisze: 2015-10-05 01:02
  Również mi się zawiesza i potrafi rozładować baterię w trakcie się grzeje. Co do słabej slyszalnosci podczas rozmowy to wina ustawień. Należy wyłączyć wszystkie polepszenia jakości rozmów.
  1
 • Users Avatars Mini
  Sony pisze: 2015-10-05 19:58
  Kto normalny wkłada telefon pod kran i czeka co się stanie? Telefon jest wodoodporny na wypadek, gdyby wpadł nam przez przypadek do wody i żeby w miarę szybko go wyciągnąć bez żadnych uszkodzeń. Tak samo z odpornością na kurz: " o, mam telefon odporny na wodę i kurz, pójdę się z nim wykąpać, a potem dam dziecku żeby pobawiło się w piaskownicy" i wielkie zdziwienie, że telefon nie działa.
  3
 • Users Avatars Mini
  roksana pisze: 2015-10-08 20:58
  Od wczoraj mam ten telefon, a dzisiaj już się zawiesił tak, że nic nie mogę zrobić. Telefon nie reaguje na nic, wyświetla się ekran blokady, który jest... niedotykowy.. W innych telefonach wystarczy wyjąc i włożyć baterię. Mam pytanie: jak się wyjmuje baterię?
  -1
 • Users Avatars Mini
  roksana janusz telefonu pisze: 2015-10-15 20:09
  hahaha wyciągnąć baterię
  1
 • Users Avatars Mini
  Knngeee pisze: 2015-10-24 16:02
  od środy mam M4 aqua, kiedy włączyłam aparat połowa ekranu była różowa a wzdłuż ekrany mojawił się pasek o szerokości 7 mm, więc nie ma mowy o robieniu zdjęć. Co robić?
  -1
 • Users Avatars Mini
  dudi pisze: 2015-11-09 12:55
  Witam, posiadam m4 aqua od miesiąca i od kilku dni mam problem z niewyświetlaniem przez nią połączeń nieodebranych. Dopiero gdy wejdę w rejestr połączeń to widzę czy ktoś do mnie dzwonił. Co robić?
  1
 • Users Avatars Mini
  malo pisze: 2015-11-20 10:51
  Mam tel. od września. Moi rozmówcy narzekają na słyszalność mego głosu. W innym art. wyczytałem, że może to być problem oprogramowania,( aplikacja obsługująca rozmowy) nie zaś samego sprzętu technicznego. Zamierzam to zareklamować. Widzę, czytam...że nie jestem sam. Powodzenia.
  2
 • Users Avatars Mini
  malo pisze: 2015-11-20 10:52
  Oczywiście w pierwszym dniu użytkowania.....również się wyłączył, zgrzał....nie chciał się ponownie uruchomić, w końcu ruszył.
  0
 • Users Avatars Mini
  Radek pisze: 2015-11-21 11:39
  Witam Nie polecam nikomu.Mam taki sam problem jak 90% osób tj. grzeje się gaśnie a po jakimś czasie, rozładowana bateria.Nadmienię iż oddałem na gwarancje tel w ten sam dzień w który go kupiłem po powrocie z serwisu, informacja: nie stwierdzono usterek.Zadzwoniłem do serwisu, uzyskałem informację, że telefon ma wadliwe oprogramowanie i do czasu wprowadzenia aktualizacji przez sony nie zostanie problem usunięty, a kiedy to będzie nikt nie wie.Następnie zadzwoniłem do sony polska w warszawie.Pani jałowym głosem powiedziała mi że takie problemy jak ja i wy opisujecie nie mają miejsca.Podsumowując takiego gówna jeszcze w ręku nie miałem i na pewno nie kupie już nigdy żadnego produktu sony i zainteresowanym tym modelem i firmą stanowczo odradzam. Pozdrawiam Radek
  4
 • Users Avatars Mini
  Stas pisze: 2015-11-30 21:11
  Posiadam telefon od 7 m-cy i nigdy nie miałam z nim problemów, minusem jest oczywiście pamięć oraz plastikowa obudowa, ale za tą cenę telefon prezentuje się przyzwoicie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Arek pisze: 2015-12-01 13:36
  Nie działa mi youtube
  0
 • Users Avatars Mini
  Bartosz pisze: 2015-12-03 08:36
  Cześć wszystkim. moja przygoda z tym telefonem zaczęła się jak serwis po reklamacji M2 aqua wymienił na M4 aqua, byłem uradowany. Też mi się tel zawiesza że trzeba było zresetować i doszedłem do wniosku że dzieje się tak jak w pamięci telefonu jest mniej niż 1,4 gigabajta. Też słyszałem że to wina oprogramowania że nie można aplikacji instalować na SD także czekam cierpliwie na aktualizację.
  0
 • Users Avatars Mini
  Suruuwa pisze: 2015-12-20 16:03
  Czy ktoś wie jak ustawić by smsy nie pisały polskich liter? Słownik sam proponuje mi wyrazu z polskimi literami przez co sms jest krótszy niż 160 znaków. Jak!? Dlaczego? HELP...
  0
 • Users Avatars Mini
  Karola pisze: 2015-12-28 01:05
  Robi zdjęcia jak za mglą, a miałyby piękne. Do bani!!
  1
 • Users Avatars Mini
  Karola pisze: 2015-12-31 16:38
  Myślałam że też mam problem z wieńcem głową ale Problem jest w tym że ma on delikatną cienką folie na przodzie ekranu i tyle które trzeba zdjąć wtedy jak to jest zrobione zdjęcie lampą błyskową to folia nie powoduje odbijania się światła i zamglonego zdjęcia
  1
 • Users Avatars Mini
  Krzysiek pisze: 2016-01-03 11:54
  Witam :) Mam problem ze swoim m4 :/ przestał odtwarzać filmy w formacie HD i chodzi tu o wszystkie filmy na yotube ,cda itp. Co moge zrobić by to naprawić?
  0
 • Users Avatars Mini
  cxd pisze: 2016-01-07 11:29
  Mam pytanie jak sprawuje się tu odbiornik gps? Bo sony miewa z tym duże problemy.
  0
 • Users Avatars Mini
  karolcia pisze: 2016-01-08 15:43
  robie zdjecia zwyklym LG i sa piekbe ostre z lampą blyskową bardzo ładne, w Sony mam rozmazane i podświetlone od lapy jak w dymie :-( aparat do niczego :-(
  0
 • Users Avatars Mini
  Bolek do Cdx pisze: 2016-01-11 03:06
  przy nawigacji yanosik nawet przy wyłączonym internecie działa bardzo dobrze chociaż w niektórych miejscach gdzie nie ma zasięgu telefonicznego gubi sygnał, lecz później się pojawia i wszystko wraca do normy. nawigacji systemowej nie używam bo dla mnie jest nie przydatna ale znajomy twierdzi że nie ma żadnych problemów. mam nadzieję że w jakiś sposób pomogłem, pozdrawiam :-)
  1
 • Users Avatars Mini
  evi pisze: 2016-01-15 15:11
  U mnie też zanika głos. Reszta ok
  0
 • Users Avatars Mini
  Tomasz pisze: 2016-01-30 09:26
  nikt nie pisze że telefon sam się restartuje parę razy na dzień
  0
 • Users Avatars Mini
  Mortj pisze: 2016-02-06 09:37
  Telefon resetuje się kilka razy na dobę :) Wie ktoś kiedy wyjdzie aktualizacja?
  0
 • Users Avatars Mini
  Andrzej pisze: 2016-02-13 17:04
  Cześć Mój największy problem z m4 aqua: nie jestem słyszalny podczas rozmów. Ja słyszę wyraźnie, moi rozmówcy narzekają, że słyszą mnie cicho i jak spod wody. Próbowałem działać w ustawieniach - jest możliwość podbicia sygnału. Przez jakiś czas było chyba trochę lepiej. Później telefon po prostu umarł, nie było z nim żadnego kontaktu. Serwis stwierdził, że wykonał reset. Po nim koszmar wrócił. Macie jakiś sposób na to?
  0
 • Users Avatars Mini
  seba pisze: 2016-02-17 06:32
  Kiedy się zawiesi najszybszy reset to wcisnąć jednocześnie przycisk włącznika i volume+ max 10 sek., powinien zawibrować i się uruchomić
  0
 • Users Avatars Mini
  Hejter1 pisze: 2016-02-22 15:25
  Beznadzieja nie dostałam etui w zestawie rzal.pl lol #sad Nie pozdrawiam nara małe chujki
  -1
 • Users Avatars Mini
  hubson87 pisze: 2016-02-22 23:00
  Wcześniej miałem Nokię lumię 720, 2 razy ją oddawałem do serwisu, najpierw siadł mi głośnik mikrofonu(rozmówca mnie nie słyszał), potem dotyk się zawieszał. Później kupiłem Sony Xperia M4 Aqua to po 3ch miesiącach siadł mi głośnik słuchawkowy, oddałem go do serwisu, po 2ch tygodniach go odebrałem, to zaqcząłem mieć problemy z oprogramowaniem, zawieszał mnie się czały czas podczas uruchamiania aplikacji. Nie mogłem uruchomić WIFI,bluetooth. Dopiero jak ponownie uruchomiłem to było dobrze i po jakimś czasie znowu to samo i znowu go oddałem do serwisu. Zdecydowanie nie polecam tej marki i modelu. Teraz po następnej wymianie sam nie wiem jaki telefon wybrać
  0
 • Users Avatars Mini
  tdi pisze: 2016-02-22 23:06
  Te pierwsze telefony typu nokia 3210, 3310, 3330 itd. były wytrzymałe, teraz produkują chińskie buble
  1
 • Users Avatars Mini
  Gregor pisze: 2016-03-08 16:14
  Bardzo mnie ten telefon rozczarował, bardzo słabe zdjęcia zwłaszcza przy użyciu lampy błyskowej już lepsza była M2 pomimo aparatu 8 mps,totalna masakra jeżeli chodzi o pamięć i że nie można podłączyć mini USB co praktycznie już można prawie we wszystkich smartwonach.
  0
 • Users Avatars Mini
  Arek11-72 pisze: 2016-04-22 13:44
  Nie polecam Sony Xperia M4 aqua. Telefon sam się restartuje, po naprawie prawidłowo pracował może trzy dni i ponownie to samo, restart telefonu bez żadnego powodu i reguły więc ponowne zgłoszenie awarii. Według mnie część telefonów posiada wadę fabryczną przez co telefon sam się wyłącza i zaraz włącza. Po podłączeniu pamięć USB nie jest odczytywana a w Sony Xperia M jest odczytywany.
  0
 • Users Avatars Mini
  Marcin pisze: 2016-05-22 21:08
  Witam. Mam problem z Xperią M4 Aqua już od ponad pół roku. Głośnik i głośnik rozmów nie działają, tak samo jest z jackiem na słuchawki. Nie mam pojęcia jaka jest przyczyna tego wszystkiego a serwis nie chce przyjąć mojego telefonu. Jak popukam w czasie rozmów w tył telefonu to cos słychać ale z szumem. Liczę na pomoc. Pozdrawiam!
  0
 • Users Avatars Mini
  Ola pisze: 2016-06-15 22:07
  Chyba jestem szczesciara :-D u mnie zadnego problemu nie ma z tym telefonem :-D
  0
 • Users Avatars Mini
  Michal29 pisze: 2016-07-06 20:22
  Czesc, po pierwsze nikomu nie polecam tego telefonu! Im dłużej go mam tym więcej problemów się ujawnia. I teraz pytanie czy ktoś może mi pomóc?: Podczas rozmów zacząłem bardzo cicho słyszeć osobę po drugiej stronie. Oczywiście glosnosc na max. Jakieś pomysły?
  0
 • Users Avatars Mini
  M4 guano Wady pisze: 2016-07-22 11:16
  Wady -nie widzi USB Pendriva ani innych urządzeń, 3GB na pamięć programów, pełno programów na siłę wgranych przez sony, bez roota nie da się usunąć, słaby aparat bez makro, po co wkłądać kartę SD wiekszą niż 8GB skoro i tak nie można przenieść na nią więcej niż 5% programów. LIPA to ostatni telefon sony jaki kupiłem skora tak pogrywają.
  0
 • Users Avatars Mini
  Subintel pisze: 2016-07-28 21:01
  Jako użytkownik telefonu Sony Xperia M4 AQUA jestem zadowolony tylko moim zdaniem ma 2 wady na krótki czas starcza bateria przy intensywnym użytkowaniu i ma mało pamięci dla użytkownika jest to tylko 4gb na wersji androida 5.0 po odinstalowaniu zbędnych aplikacji.
  0
 • Users Avatars Mini
  anonim pisze: 2016-08-20 13:02
  warto robić aktualizację z 5.0?
  0
 • Users Avatars Mini
  wilkoln pisze: 2016-11-01 21:17
  odradzam wszystkim ten telefon. od nagrzewania uszkodzona została płyta główna przez co pękła mi obudowa,(w pancernym gumowym etui i naklejonym szkłem hartowanym) . Serwis nie uznał gwarancji - z powodu uszkodzenia ekranu które było następstwem a nie przyczyna. telefon ma mało miejsca na dane, strasznie piekielnie sie grzeje przy dużym użytkowaniu Okazał sie delikatniejszy niż mniej znane marki.
  0
 • Users Avatars Mini
  Zaku pisze: 2017-01-16 12:30
  Mam swój telefon ponad rok. Bardzo fajny telefon ale dyskwalifikacja za małą pamięć! Mimo, że mam kartę SD to nie da się z 8GB żyć! Cokolwiek bym nie zrobił, nie zmazał czy nie poprzesuwał na kartę to co chwile i tak zaczyna brakować miejsca. Następny temat to mikrofon. Od zawsze miałem co jakiś czas problemy ze słyszalnością mnie przez rozmówcę. teraz mikrofon padł mi całkiem. Nikt mnie nie słyszy. Na szczęście mogę się ratować głośnomówiącym mikrofonem. Idę do serwisu... A, zdjęcia średnie ale da się z tym żyć.
  0
 • Users Avatars Mini
  zuk pisze: 2017-05-30 20:00
  Telefon posiadam już rok. Po godzinie od powrotu z salonu przy próbie zrobienia zdjęcia przednim aparatem pojawiły się różowe i białe paski na ekranie, aparat zaczął się zacinać i strasznie się nagrzał! Pomimo wszystko nie wysyłałam go do serwisu, jakoś dawałam radę z ciągłym nagrzewaniem i zawieszaniem się, ale dziś przesadził. Wychodząc rano z domu podłączyłam słuchawki i gdy chciałam włączyć muzykę, ta samoczynnie zaczęła się zmieniać nie wydając z siebie ani jednej nutki żadnej piosenki (mam nadzieje, ze ktoś wie o co mi chodzi). Pomyślałam, ze wyłączenie i włączenie coś na to poradzi, ale gdy już zaczął się wyłączać to trwało to dosłownie 10 minut, z włączaniem tak samo. Pomyślałam, ze to jednorazowy epizod i gdy po ponownym włączeniu znów się zaciął zrobiłam to samo. Niestety nie mogłam już z powrotem go włączyć, a gdy wyciągnęłam kartę sim, wyglądała jakby była przepalona. Nie wiem czy jest jakiś sens go naprawiać. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się stało?
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtek pisze: 2017-07-27 21:31
  miałem taką przypadłość: ładowanie w samochodzie-bateria się rozładowuje, ładuję USB z lapka taki sam efekt. Ładowanie z kompa stacjonarnego z tylnego USB i ładowarki sieciowej OK. Poczytałem trochę Wasze wpisy. Odkryłem przycisk reset pod klapeczką tam gdzie się wkłada kartę MICOSIM. zresetowałem gościa i wrócił do żywych. Ładuje ze wszystkiego. Ktoś wie co mogło być przyczyną że się pogubił z lądowaniem?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: