Test Usługi Plusnet

Newsy
Opinie: 23

Na przełomie listopada i grudnia 2000 roku Plus GSM zaoferował swoim abonentom nową usługę - Plusnet. Polega ona na udostępnieniu abonentowi konta poczty elektronicznej na serwerze plusnet.pl. Usługa jest dostępna tylko dla użytkowników telefonów abonamentowych Plusa. Posiadacze Simplusa nie mogą z niej korzystać Koszt jej aktywowania to 5 zł, opłata miesięczna za korzystanie z niej to także 5 zł. Daje to koszt 60 zł na rok. Nie jest to mało, ale jeśli chodzi o komercyjne skrzynki pocztowe, to często ich koszt jest podobny, ale oferują za to mniej opcji niż Plusnet. Dla jednych zaletą, a dla innych wadą będzie to, że w przypadku Plusnetu nie musimy troszczyć się o płacenie za korzystanie z konta. Opłata jest doliczana do naszego rachunku telefonicznego.

 

 

Aby uruchomić korzystanie z usługi trzeba zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Plusa i poprosić o jej uruchomienie. Zostanie nam wtedy wysłana wiadomość sms z hasłem. Hasło to podajemy podczas rejestracji na stronie www.plusnet.pl Wtedy też wpisujemy nasze dane oraz nazwę użytkownika jaką ma mieć nasze konta. Nie jest to jednak jedyna używana przez nas nazwa. Już po rozpoczęciu korzystania z serwera możemy wybrać sobie dwa aliasy, czyli alternatywne nazwy konta, pod które można wysyłać listy do nas. Oczywiście im krótsza nazwa użytkownika tym „fajniejszy” adres. Ja próbowałem zdefiniować sobie alias składający się z 2 liter którymi miały być moje inicjały. Jednak nie udało się, również z innymi aliasami dwuliterowymi były problemy. Natomiast 3 literowy udało mi się zdefiniować od razu. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników systemu będzie to coraz trudniejsze.

 

 

Po zarejestrowaniu stajemy się posiadaczami konta. Ma ono pojemność 20 MB, co normalnemu użytkownikowi w zupełności wystarcza. Dostęp do niego jest możliwy poprzez WWW na stronie www.plusnet.pl, poprzez WAP na stronie wap.plusnet.pl oraz poprzez protokoły POP3 oraz IMAP4. Z protokołu POP3 korzystamy wszyscy. Służy on do odbierania poczty przy użyciu najpopularniejszych programów pocztowych takich jak MS Outlook Express. Natomiast protokół IMAP4 posiada wiele zalet, których nie doceniamy zanim nie zaczniemy go używać. Zalety tego protokołu ujawniają się gdy korzystamy z jednego konta email z różnych miejsc przy użyciu różnych sposobów dostępu. W przypadku protokołu POP3, kiedy ściągniemy wiadomości z serwera na nasz lokalny komputer, przeważnie usuwamy je z serwera. Mamy je zatem na jednym z lokalnych komputerów, ale jeśli połączymy się z serwerem poprzez WWW z innego komputera, to dostępu do tych wiadomości mieć nie będziemy. Oczywiści można wiadomości pozostawić na serwerze, ale przy użyciu protokołu POP3 możemy ściągnąć jedynie zawartość głównego folderu odbiorczego, nie możemy natomiast ściągnąć wiadomości z innych folderów.

 

 

Te niedogodności usuwa protokół IMAP4. Wszystkie wiadomości przechowywane są w folderach na serwerze. Jeśli połączymy się z serwerem przy użyciu programu pocztowego, dokona on synchronizacji zawartości na serwerze z naszą zawartością lokalną. Jeśli wyślemy jakiś list przy użyciu programu pocztowego, jego kopia zostanie umieszczona nie tylko na naszym lokalnym komputerze, ale także na serwerze. Muszę przyznać, że od pewnego czasu używam już tylko protokołu IMAP4. Korzystam z poczty w różnych miejscach i bardzo jest dla mnie ważne, że zawsze mam dostęp do najnowszych wiadomości z serwera, jak i do ich archiwum.

 

 

Dostęp przez WWW został bardzo dobrze dopracowany. Począwszy od fajnej szaty graficznej po ustawienia wszystkich przycisków i okien. Większość ustawień wyglądu możemy zmieniać i dopasowywać do własnych upodobań. Mamy możliwość zbudowania obszernej książki adresowej, możemy wysyłać listy do pojedynczych użytkowników z książki oraz do ich grup. Z poziomu WWW mamy też dostęp do wszystkich funkcji konta. 
Najbardziej interesującą z nich, jest powiadamianie sms’em o przychodzących wiadomościach. Możemy tak skonfigurować konto aby natychmiast informowało o nadejściu nowej poczty sms’em. Możemy też ustawić sprawdzanie stanu skrzynki co kilka godzin i wysyłanie wyniku sms’em na nasz telefon. Smsy dochodzą do użytkownika bez problemu. Przychodzą z numeru 121, i nie są wysyłane przez standardową bramkę internetowa Plusa. Są zatem niezależne od jej poprawnego działania. Podczas 3 miesięcy użytkowania tego konta, nie zdarzało mi się żeby sms z informacją o otrzymanej wiadomości nie dotarł prawie natychmiast na mój telefon.

 

Możemy także ustawić sobie dwa konta POP3, które możemy sprawdzać z poziomu WWW. Wpisujemy nazwę serwera, nazwę użytkownika i hasło. Konta te nie są jednak odbierane automatycznie, co jakiś czas, ale tylko wtedy, kiedy zalogujemy się i uruchomimy tą opcję. Ściągnięte wiadomości możemy umieścić w dowolnym folderze. 
Interesującą opcją jest autoodpowiedź. Możemy tak skonfigurować skrzynkę aby automatycznie wysyłała tą samą wiadomość każdemu od kogo otrzymuję list. Może to być informacja o tym, że otrzymałeś wiadomość, albo że akurat nie odbierasz poczty. Ja ustawiłem sobie autoodpowiedź, jednak po kilku tygodniach na usilne prośby moich znajomych, którzy ślą mi dużo maili i otrzymywali za każdym razem tekst autoodpowiedzi, zrezygnowałem z tego. Niemniej jest to funkcja bardzo przydatna, kiedy wyjeżdżamy na dłużej i nie możemy odbierać poczty. Jest też wiele innych przydatnych opcji. Na przykład możemy do każdego wychodzącego listu automatycznie załączyć naszą wizytówkę tzw. vCard. 
Łącząc się przez WAP ze stroną wap.plusnet.pl możemy, po załogowaniu się, odczytywać wiadomości. Niestety tylko te, które znajdują się w folderze Skrzynka Odbiorcza. Przeglądanie innych folderów z poziomu przeglądarki WAP nie jest możliwe. Możemy też zredagować nową wiadomość. Adresata wybieramy z książki adresowej, tej samej co na WWW. Możemy też tą książkę edytować.

  
Jak już wcześniej pisałem, korzystałem z konta ponad 3 miesiące. Nie miałem z nim w tym czasie żadnych problemów. Sytuacje braku dostępu do konta miały miejsce tylko dwa razy i to późna nocą, co nie było tak bardzo dotkliwe. Raz miała miejsce trwająca przez noc „przerwa konserwacyjna” o której użytkowników wcześniej poinformowano. 
Plusnet podaje, że maksymalna wielkość odbieranych i wysyłanych wiadomości nie może być większa niż 4 MB. Mi udało się raz odebrać wiadomość która miała 6 MB i wszystko z nią było ok. 
Kiedyś zainteresował mnie problem współpracy konta z podpisem elektronicznym i możliwość załączania tego podpisu do wiadomości wysyłanych przez WWW. Napisałem w tej sprawie pytanie na adres admin@plusnet.pl. Dostałem nawet autoodpowiedź, że wiadomość dotarła do administratora. Niestety przez 2 miesiące odpowiedzi nie uzyskałem. Cóż, pewnie operator uważa, że wystarczy telefon na 2601. Ja nawet nie próbowałem zadawać takiego pytania ludziom z BOKu. A może, po prostu, nikt nie odbiera tego konta? 
 
Reasumując konto Plusnet jest bardzo interesującą ofertą dla osób, które cenią sobie integrację różnych usług. Za konto płacimy w rachunku telefonicznym, potwierdzenia nadejścia wiadomości otrzymujemy smsami, a wiadomości czytamy przez WAP. Po większym upowszechnieniu szybkiej transmisji danych GPRS można się podziewać kolejnych usług oferowanych przez Plusnet. Trzeba stwierdzić, ze konto Plusnet to oferta dla osób wymagających. Jest to coś więcej niż zwykła skrzynka pocztowa. W przyszłości należy spodziewać się dalszej integracji usług GSM i email oraz innych usług mobilnych.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: