Test Usługi Plusnet

Newsy
Opinie: 23
Opinie: 23

Na przełomie listopada i grudnia 2000 roku Plus GSM zaoferował swoim abonentom nową usługę - Plusnet. Polega ona na udostępnieniu abonentowi konta poczty elektronicznej na serwerze plusnet.pl. Usługa jest dostępna tylko dla użytkowników telefonów abonamentowych Plusa. Posiadacze Simplusa nie mogą z niej korzystać Koszt jej aktywowania to 5 zł, opłata miesięczna za korzystanie z niej to także 5 zł. Daje to koszt 60 zł na rok. Nie jest to mało, ale jeśli chodzi o komercyjne skrzynki pocztowe, to często ich koszt jest podobny, ale oferują za to mniej opcji niż Plusnet. Dla jednych zaletą, a dla innych wadą będzie to, że w przypadku Plusnetu nie musimy troszczyć się o płacenie za korzystanie z konta. Opłata jest doliczana do naszego rachunku telefonicznego.

 

 

Aby uruchomić korzystanie z usługi trzeba zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Plusa i poprosić o jej uruchomienie. Zostanie nam wtedy wysłana wiadomość sms z hasłem. Hasło to podajemy podczas rejestracji na stronie www.plusnet.pl Wtedy też wpisujemy nasze dane oraz nazwę użytkownika jaką ma mieć nasze konta. Nie jest to jednak jedyna używana przez nas nazwa. Już po rozpoczęciu korzystania z serwera możemy wybrać sobie dwa aliasy, czyli alternatywne nazwy konta, pod które można wysyłać listy do nas. Oczywiście im krótsza nazwa użytkownika tym „fajniejszy” adres. Ja próbowałem zdefiniować sobie alias składający się z 2 liter którymi miały być moje inicjały. Jednak nie udało się, również z innymi aliasami dwuliterowymi były problemy. Natomiast 3 literowy udało mi się zdefiniować od razu. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników systemu będzie to coraz trudniejsze.

 

 

Po zarejestrowaniu stajemy się posiadaczami konta. Ma ono pojemność 20 MB, co normalnemu użytkownikowi w zupełności wystarcza. Dostęp do niego jest możliwy poprzez WWW na stronie www.plusnet.pl, poprzez WAP na stronie wap.plusnet.pl oraz poprzez protokoły POP3 oraz IMAP4. Z protokołu POP3 korzystamy wszyscy. Służy on do odbierania poczty przy użyciu najpopularniejszych programów pocztowych takich jak MS Outlook Express. Natomiast protokół IMAP4 posiada wiele zalet, których nie doceniamy zanim nie zaczniemy go używać. Zalety tego protokołu ujawniają się gdy korzystamy z jednego konta email z różnych miejsc przy użyciu różnych sposobów dostępu. W przypadku protokołu POP3, kiedy ściągniemy wiadomości z serwera na nasz lokalny komputer, przeważnie usuwamy je z serwera. Mamy je zatem na jednym z lokalnych komputerów, ale jeśli połączymy się z serwerem poprzez WWW z innego komputera, to dostępu do tych wiadomości mieć nie będziemy. Oczywiści można wiadomości pozostawić na serwerze, ale przy użyciu protokołu POP3 możemy ściągnąć jedynie zawartość głównego folderu odbiorczego, nie możemy natomiast ściągnąć wiadomości z innych folderów.

 

 

Te niedogodności usuwa protokół IMAP4. Wszystkie wiadomości przechowywane są w folderach na serwerze. Jeśli połączymy się z serwerem przy użyciu programu pocztowego, dokona on synchronizacji zawartości na serwerze z naszą zawartością lokalną. Jeśli wyślemy jakiś list przy użyciu programu pocztowego, jego kopia zostanie umieszczona nie tylko na naszym lokalnym komputerze, ale także na serwerze. Muszę przyznać, że od pewnego czasu używam już tylko protokołu IMAP4. Korzystam z poczty w różnych miejscach i bardzo jest dla mnie ważne, że zawsze mam dostęp do najnowszych wiadomości z serwera, jak i do ich archiwum.

 

 

Dostęp przez WWW został bardzo dobrze dopracowany. Począwszy od fajnej szaty graficznej po ustawienia wszystkich przycisków i okien. Większość ustawień wyglądu możemy zmieniać i dopasowywać do własnych upodobań. Mamy możliwość zbudowania obszernej książki adresowej, możemy wysyłać listy do pojedynczych użytkowników z książki oraz do ich grup. Z poziomu WWW mamy też dostęp do wszystkich funkcji konta. 
Najbardziej interesującą z nich, jest powiadamianie sms’em o przychodzących wiadomościach. Możemy tak skonfigurować konto aby natychmiast informowało o nadejściu nowej poczty sms’em. Możemy też ustawić sprawdzanie stanu skrzynki co kilka godzin i wysyłanie wyniku sms’em na nasz telefon. Smsy dochodzą do użytkownika bez problemu. Przychodzą z numeru 121, i nie są wysyłane przez standardową bramkę internetowa Plusa. Są zatem niezależne od jej poprawnego działania. Podczas 3 miesięcy użytkowania tego konta, nie zdarzało mi się żeby sms z informacją o otrzymanej wiadomości nie dotarł prawie natychmiast na mój telefon.

 

Możemy także ustawić sobie dwa konta POP3, które możemy sprawdzać z poziomu WWW. Wpisujemy nazwę serwera, nazwę użytkownika i hasło. Konta te nie są jednak odbierane automatycznie, co jakiś czas, ale tylko wtedy, kiedy zalogujemy się i uruchomimy tą opcję. Ściągnięte wiadomości możemy umieścić w dowolnym folderze. 
Interesującą opcją jest autoodpowiedź. Możemy tak skonfigurować skrzynkę aby automatycznie wysyłała tą samą wiadomość każdemu od kogo otrzymuję list. Może to być informacja o tym, że otrzymałeś wiadomość, albo że akurat nie odbierasz poczty. Ja ustawiłem sobie autoodpowiedź, jednak po kilku tygodniach na usilne prośby moich znajomych, którzy ślą mi dużo maili i otrzymywali za każdym razem tekst autoodpowiedzi, zrezygnowałem z tego. Niemniej jest to funkcja bardzo przydatna, kiedy wyjeżdżamy na dłużej i nie możemy odbierać poczty. Jest też wiele innych przydatnych opcji. Na przykład możemy do każdego wychodzącego listu automatycznie załączyć naszą wizytówkę tzw. vCard. 
Łącząc się przez WAP ze stroną wap.plusnet.pl możemy, po załogowaniu się, odczytywać wiadomości. Niestety tylko te, które znajdują się w folderze Skrzynka Odbiorcza. Przeglądanie innych folderów z poziomu przeglądarki WAP nie jest możliwe. Możemy też zredagować nową wiadomość. Adresata wybieramy z książki adresowej, tej samej co na WWW. Możemy też tą książkę edytować.

  
Jak już wcześniej pisałem, korzystałem z konta ponad 3 miesiące. Nie miałem z nim w tym czasie żadnych problemów. Sytuacje braku dostępu do konta miały miejsce tylko dwa razy i to późna nocą, co nie było tak bardzo dotkliwe. Raz miała miejsce trwająca przez noc „przerwa konserwacyjna” o której użytkowników wcześniej poinformowano. 
Plusnet podaje, że maksymalna wielkość odbieranych i wysyłanych wiadomości nie może być większa niż 4 MB. Mi udało się raz odebrać wiadomość która miała 6 MB i wszystko z nią było ok. 
Kiedyś zainteresował mnie problem współpracy konta z podpisem elektronicznym i możliwość załączania tego podpisu do wiadomości wysyłanych przez WWW. Napisałem w tej sprawie pytanie na adres admin@plusnet.pl. Dostałem nawet autoodpowiedź, że wiadomość dotarła do administratora. Niestety przez 2 miesiące odpowiedzi nie uzyskałem. Cóż, pewnie operator uważa, że wystarczy telefon na 2601. Ja nawet nie próbowałem zadawać takiego pytania ludziom z BOKu. A może, po prostu, nikt nie odbiera tego konta? 
 
Reasumując konto Plusnet jest bardzo interesującą ofertą dla osób, które cenią sobie integrację różnych usług. Za konto płacimy w rachunku telefonicznym, potwierdzenia nadejścia wiadomości otrzymujemy smsami, a wiadomości czytamy przez WAP. Po większym upowszechnieniu szybkiej transmisji danych GPRS można się podziewać kolejnych usług oferowanych przez Plusnet. Trzeba stwierdzić, ze konto Plusnet to oferta dla osób wymagających. Jest to coś więcej niż zwykła skrzynka pocztowa. W przyszłości należy spodziewać się dalszej integracji usług GSM i email oraz innych usług mobilnych.

Opinie:

Opinie archiwalne (23):

Komentuj

Komentarze / 23

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-11 02:58
  fajne ale takie konta powinny być darmowe dla użytkowników abonamentowych albo kosztować przysłowiową złotówke i być dostępne w wszystkich sieciach
  0
 • Users Avatars Mini
  eljocik pisze: 2001-10-17 01:45
  Do Jansmena: od kiedy jest jakies przyslowie o zlotowce??? Forma "przyslowiowa zlotowka" jest niepoprawna, ale niestety bardzo czesto sie ja slyszy. Co sie tyczy glownego tematu, to bardzo zazdroszcze plusowcom, komentarze na temat ERANETu sa zbyteczne- pojemnosc 3mb(sic!) i 10 PLN abonamentu.
  0
 • Users Avatars Mini
  kolo pisze: 2001-10-17 12:14
  Plusnet jest naprawdę fajną i niezawodną rzeczą. Korzystam już od kilku m-cy i nigdy nie miałem z nim problemu, zawsze powiadamia na komórką niezaleznie ile wiad. zostanie na raz wysłane. I ta pojemność mnie zadowala szczególnie. Jest OK!
  0
 • Users Avatars Mini
  hansen pisze: 2001-10-21 21:06
  skrzynka email powinna byc wliczona w abonament. Piec złotych to chyba nie jest za duzo, ale dla niektórych jest za drogo. Mozna przeciez jednorazowo wykupic konto w domenie pro.onet.pl za 99 złotych. Konto w erze to porazka - abonament kosztuje 20 złotych netto/ miesiąc, a aktywacja tej usługi 49 złotych netto
  0
 • Users Avatars Mini
  KorniK^_^ pisze: 2001-10-23 02:13
  Jasmen: wlasnie, powinny byc dostepne we wszystkich sieciach!
  0
 • Users Avatars Mini
  majtek pisze: 2001-10-23 06:31
  ostatnio dorobiłem się telefonu z GPRSem. Plusnet + WAPoverGPRS to cos wspanialego, polecam kazdemu...
  0
 • Users Avatars Mini
  lukas pisze: 2001-10-23 18:59
  A powiadamianie smsem o nowej wiadomosci jest platne??
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-10-25 00:28
  czy ktos kto korzysta z uslugi Plusnet moze mi napisac jak moge sprawdzic czy bedzie wolna domena taka jaka mi pasuje. Chce tylko sprawdzic, ale nie mam jeszcze telefonu w plusie.
  0
 • Users Avatars Mini
  hubert pisze: 2001-11-01 14:25
  Wedlug mnie co raz powszechniejsze zastosowanie aplikacji "klienta poczty" w komorkach spowoduje, ze usluga ta bedzie mniej atrakcyjna a przez to co raz tansza.
  0
 • Users Avatars Mini
  0806 pisze: 2001-11-21 01:30
  No i taki tani abonament , marzy mi się aby reszta brała przykład z PLUSAnetu
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-12-03 22:59
  UAKTYWNIŁEM SOBIE TE USŁUGE I MUSZĘ POWIEDZIEĆ, ZE CIEKAWA JEST OPCJA OTRZYMYWANIA INFO O E-MAILU NA KONCIE I SPRAWDZENIE SMS'EM. JESZCZE PRZEZ WAP NIE SPRAWDZALEM. GM
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-12-12 20:19
  mam pewne problemy z PlusNetem. Po skonfigurowaniu programu Outlook Express, nie ściaga mi prawidłowo plików tekstowych, rozwala je. Czy ktoś miał podobne problemy? gm
  0
 • Users Avatars Mini
  Giewont pisze: 2001-12-24 01:45
  gm: korzystam z plusnetu od ok miesiaca, od samego poczatku poczte sciagam przez klienta pocztowego i bez zadnych problemow, moze pomysl o zmianie programu.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-01-24 19:09
  hmmm szkoda, że należę do Idei, też bym chciał taki Plusnet. Powinien byc dostępny u wszystkich operatorów. Nawet nie miałem okazji się czymś takim pobawić, ale czekam z niecierpliwością aż inni operatorzy się obudzą i też taki coś zaoferują swoim klientom. No i oczywiście mogłoby to być tańsze juz i tak płaci się duze abonamenty pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  kkrzysiekk pisze: 2002-03-14 12:15
  fajna sprawa, ale ja tam polecam zaloznie skrzynki na jakims publicznym serwerze ZA FRIKO
  0
 • Users Avatars Mini
  artjaw pisze: 2002-03-27 23:23
  a ja polecam Plusneta zielonego, tylko 5 zetków za aktywację to chyba nie majątek, a konto w miarę profesjonalne
  0
 • Users Avatars Mini
  endrju pisze: 2002-05-22 23:04
  Super ze to wprowadzili. Mija juz drugi rok funkcjonowania tej uslugi i widac ze nie bylo jeszcze jakiejs wpadki. Fajna sprawa jest powiadamianie i calkowita integracja Plusnetu z komorka. Pozatym tak czy inaczej kazdy Plusowiec ma poniekac maila. Jest to ten adres, dzieki ktoremu mozna wyslac maila z komorki za pomoca SMSa na tradycyjnego maila. Pozatym sam wysylam SMSy do Plusowcow wlasniekorzystajac z tych maili poniewaz sa one odrazu aktywowane razem z aktywacja karty SIM. pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-01-28 16:47
  Teraz jest tez simplusnet i prawie nic nie kosztuje.
  0
 • Users Avatars Mini
  Fred_Durst pisze: 2003-02-11 00:27
  rowniez uzywam plusnet i tez jestem bardzo zadowolony!
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-01 17:18
  nie mam plusa
  0
 • Users Avatars Mini
  Dzabar pisze: 2003-05-08 11:13
  nie jest mi to potrzebne
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-08-04 19:58
  komu to wogule jest potrzbene ;/
  0
 • Users Avatars Mini
  apek pisze: 2010-11-19 12:17
  "Na przełomie listopada i grudnia 2000 roku Plus GSM zaoferował swoim abonentom nową usługę - Plusnet" 10 lat minęło, z limit pojemności skrzynki pozostał taki sam. Na co komu poczta, na której zmieści się tylko kilka listów?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: