TP realizuje zobowiązania wynikające z Porozumienia z UKE - komunikat

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 4

Telekomunikacja Polska bardzo sumiennie podchodzi do realizacji wszystkich zobowiązań wynikających z Porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, w tym do programu inwestycyjnego. Naszym priorytetem jest wywiązanie się w pełni z przyjętych zobowiązań. Oczywiście wszystkie uwagi zgłaszane przez UKE analizujemy w celu poprawy organizacji prac, w tym dopracowania komunikacji planów i wyników realizowanych inwestycji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakres i terminy realizacji zakładanych inwestycji stanowią wyzwanie dla całej firmy, która w tym samym czasie wdraża wiele innych inicjatyw wynikających z wymagań Porozumienia. Mamy do czynienia z niespotykaną w ostatnich latach na polskim rynku telekomunikacji stacjonarnej skalą działań, wymaganych dla uruchomienia realizacji inwestycji opisanych w Porozumieniu.

Dokonujemy ogromnego wysiłku inwestycyjnego. Zarazem trzeba mieć świadomość, że dla uruchomienia kompletnych nowych łączy niezbędny jest czas na opracowanie projektów i pozyskanie stosownych pozwoleń administracyjnych. Równolegle do tych działań planujemy i realizujemy zadania, które nie wymagają uzyskania pozwoleń i nie zależą od warunków pogodowych.

Jak wyglądają konkretne liczby i działania inwestycyjne:

  • W IV kwartale 2009 w ramach programu inwestycyjnego zapewniliśmy ponad 40 tysięcy łączy, głównie na terenach wiejskich oraz małych i średnich miast, budując nowe linie miedziane i zwiększając pojemność węzłów szerokopasmowych. Wkrótce przekażemy do UKE szczegółowy raport z realizacji tych zadań.

  • Pod koniec ubiegłego roku, zgodnie z postanowieniami Porozumienia, przekazaliśmy do UKE pierwszy plan inwestycji do oddania do użytku w I kwartale 2010 roku. Zapowiada on dostarczenie ok. 26 tysięcy łączy. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe nie ograniczą w istotny sposób możliwości prowadzenia prac ziemnych przy budowie linii miedzianych.

  • Rozpoczęliśmy działania, których celem jest dostarczenie usług klientom, których wnioski złożone w przeszłości znalazły się z przyczyn technicznych na liście wniosków z tak zwanym Odroczonym Terminem Realizacji (listy OTR). Do końca stycznia 2010 zlecimy do realizacji jeszcze w tym roku ok. 17 tysięcy takich wniosków.

  • Uruchomiliśmy inwestycje, których wynikiem będzie dostarczenie w 2010 roku około 60 tysięcy łączy szerokopasmowych w ponad 800 nowych budynkach jedno i wielorodzinnych.

  • Zgodnie z ustaleniami z UKE zlecamy kompleksowe inwestycje w obszarach tak zwanych białych plam, w których w tym roku planujemy uruchomić ok. 70 tysięcy łączy. Na potrzeby drugiego etapu inwestycji, wytypujemy (jeszcze w pierwszym kwartale 2010) około 100 kolejnych gmin na terenie których będziemy prowadzić inwestycje w następnych latach, wypełniając deklaracje w odniesieniu do tej kategorii obszarów.

  • Na etapie przygotowania są również inwestycje w budowę światłowodów do ponad 220 obszarów centralowych, w których nie ma jeszcze węzłów szerokopasmowych. Budowa nowych DSLAM, pozwoli - poprzez skrócenie pętli abonenckich - na uruchomienie około 30 tysięcy łączy szerokopasmowych.
    Uruchomiliśmy inwestycje dla budowy ponad 500 nowych węzłów na których nie możemy obecnie świadczyć usług szerokopasmowych z uwagi na pełne wykorzystanie istniejącej infrastruktury.
    Uruchamiane są także dodatkowe zadania budowy przyłączy do lokali klientów zamawiających usługi szerokopasmowe.

  • Podsumowując szacujemy, że do końca pierwszego kwartału 2010 będziemy mieć w tzw. produkcji inwestycyjnej ponad 300 tysięcy łączy. Na bieżąco analizujemy wszystkie możliwe scenariusze inwestycyjne, plan ten będzie systematycznie powiększany, np. o program wymiany PCM, radia i modernizacji prowadzących do udostępnienia klientom przepustowości 6 Mb/s. Jednocześnie trudno nam jest zgodzić się z zarzutem przesadnej koncentracji na rozbudowie DSLAM. Przygotowując się szybkich działań, w sezonie zimowym wykonujemy działania przygotowawcze opracowując wymaganą dokumentację dla inwestycji ziemnych. Tam, gdzie jest to niezbędne, dostosowujemy odpowiednio pojemność węzłów szerokopasmowych. Są to jednak działania stanowiące niezbędną część rozpoczętego przez TP procesu inwestycyjnego.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Bartek pisze: 2010-01-13 19:14
    WOW! Nieźle i robi wrażenie. Brawo TP.
    0
  • Users Avatars Mini
    lov pisze: 2010-01-14 00:07
    Jestem pracownikiem TP. Uwazam ze cale prozumienie nie ma za zadanie poprawi dostepu do netu tylko uciac go TP. Zamiast tworzyc lepsze mozliwosci dostepowe dla operatrow alterantywnych to oni wola obciac go TP :) to sie nazywa droga na latwizne. Obawiam sie ze jedynie prezesi netii na tym zarobia i to sporo bo ta firma jest i tak na sprzedaz niemcom. Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2010-01-15 15:45
    I znowu się powtórze. Tp to jedno wielkie g.... i na koniec kropka
    0
  • Users Avatars Mini
    salim pisze: 2010-01-16 15:24
    Co za bzdury, mojej PCMki nie chcą wogóle zdejmować. UKE powinno na nich kary nałożyć i wreszczie ich podzielić.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: