TP sprzedaje LLU taniej niż ustaliło UKE

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 4

Telekomunikacja Polska podpisała umowę dotyczącą uwolnienia pętli lokalnej (LLU) z operatorem internetowym CETI. Porozumienie zakłada, że CETI za uruchomienie usługi na jednym, aktywnym łączu zapłaci o 70 proc. mniej, niż przewiduje cennik oferty ramowej określonej przez UKE. Na miesięcznym abonamencie za korzystanie z każdego łącza abonenckiego CETI zaoszczędzi od 16 do 55 proc. ceny ramowej.

Najistotniejszą barierę dla rozwoju LLU w Polsce stanowi niekorzystna proporcja cen usług hurtowych: hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) i hurtowej sprzedaży dostępu szerokopasmowego (BSA) w stosunku do LLU. W krajach, gdzie LLU szybko się rozwija, ceny tej usługi kształtują się znacznie poniżej kosztów ofert odsprzedażowych (np. WLR). W Polsce proporcja cen ustalonych przez regulatora jest dokładnie odwrotna, co przyczynia się do zbyt wolnego rozwoju tej usługi.

Wyjściem z sytuacji jest oparcie cen hurtowych na realnych kosztach potwierdzonych przez audyt regulacyjny. Od dawna TP sygnalizowała regulatorowi, że istnieje potrzeba podwyższenia zaniżonych cen WLR i BSA oraz obniżenia LLU, co powinno zachęcić operatorów alternatywnych do większego korzystania z tej usługi.

Regulator nie odniósł się do naszych propozycji, dlatego TP wprowadziła nowy, wynikający z kalkulacji kosztów, model cenowy usługi LLU. Oferuje on niższe koszty, niż te ustalone przez regulatora. Poza CETI nowa oferta została zaaprobowana również przez AB SPACE COMMUNICATIONS oraz firmę Kompex.

Poniżej porównanie cen z decyzji UKE z modelem kosztowym TP na 2008 rok.

Opłaty jednorazowe



Opłaty abonamentowe



Telekomunikacja Polska do 15 listopada 2008 roku udostępniła operatorom już 180 sal kolokacyjnych, dzięki którym mają oni potencjalny dostęp do 2,3 mln linii abonenckich. Na implementację usługi LLU narodowy operator wyda do końca 2008 roku ponad 59 mln złotych.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2008-11-20 12:26
    no i gdzie są wszyscy operatorzy typu GTS, Tele2 (ok, już przejęte przez Netię, która coś tam jedank robi, wolno ale jednak), Dialog itp.
    0
  • Users Avatars Mini
    maxio pisze: 2008-11-21 01:29
    tkubon: Jak to gdzie są. Skomlą jak zwykle zamiast się wziąść do roboty.
    0
  • Users Avatars Mini
    maniek pisze: 2008-11-21 10:03
    Póki polityka UKE nie ulegnie zmianom to tak właśnie będzie. Pasożyty dalej będą łapać kasy ile się da kosztem TP. Dlaczego nie ma tak że z roku na rok operatorzy alternatywni powinni obligatoryjnie inwestwac coraz więcej w infrastrukturę?
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2008-11-21 11:59
    ***maxio: To było pytanie retoryczne oczywiście. Wiadomo prościej jest ponarzekać i koniec. BSA i WLR tez nie jest jakimś super lukratywnym interesem dla opów. To prostu odsprzedawanie z niewielką marżą usług TP. Ani TP, ani ci alternatywni na tym specjalnie nie korzystają. Dlatego jeśli ma być konkurencja z prawdziwego zdarzenia LLU jest jedyną opcją. Póki co tylko Netia coś robi w tym kierunku, reszta nawet nie wyraża zainteresowania LLU
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: