Vodafone pomaga Mazurskiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu

Newsy
Żródło: Plus
Opinie: 0

Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratownictwa lodowego oraz wysokościowego (śluzy, tamy). Będzie on służył do działań doszkalających oraz w akcjach ratunkowych.

Ratownicy Mazurskiego WOPR pełnią dyżury 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Mazury bowiem to nie tylko łódki i kajaki latem, ale również miejsce uprawiania sportów zimowych na lodzie oraz bardzo popularnego wędkarstwa w przeręblach na skutych lodem jeziorach. Jednym najbardziej niebezpiecznym okresów jest przełom zimy i wiosny. Z dnia na dzień lód jest coraz cieńszy a amatorów połowu spod lodu i niedzielnych spacerowiczów jest wciąż dużo. W okresie zimowym całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach WOPR:

1) Harsz–Skłodowo nad jeziorem Mamry,
2) Giżycko nad jeziorem Niegocin,
3) Mikołajki nad jeziorem Mikołajskim,
4) Pisz–Łupki nad jeziorem Roś.

„Operator sieci Plus już od dziesięciu lat jest zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa nad wodą oraz w górach.” – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – „W trakcie tegorocznej zimy w nowy sprzęt do ratownictwa lawinowego wyposażony został TOPR a dziś mamy okazję przekazać Mazurskiemu WOPR sprzęt do ratownictwa lodowego.”

Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone na wyposażeniu Mazurskiego WOPR znalazły się:

kombinezony suche (tzw. suchary) do ratownictwa lodowego, pozwalające na utrzymanie termiki ratownika przebywającego w wodzie o niskiej temperaturze;
buty neoprenowe;
specjalistyczne nakładki antypoślizgowe na buty do poruszania się po lodzie;
piła motorowa wraz z osprzętem do cięcia lodu;
kombinezony dla stermotorzystów oraz załóg poduszkowców;
bielizna termo-aktywna;
kolce lodowe;
śruby lodowe;
lina statyczna 200 m.;
lina dynamiczna 100 m.;
szelki asekuracyjne;
latarki wodoodporne;
liny do zabezpieczeń nurkowych (100 m.);
specjalistyczne worki ze sprzętem do ratownictwa wysokościowego potrzebnym przy akcjach przeprowadzanych z mostów czy ze śmigłowca.

Wzorem lat minionych w okresie zimowym ratownicy Mazurskiego WOPR przeprowadzili cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzieli się jak bezpiecznie wypoczywać w trakcie zimy, jak postępować w przypadku załamania się lodu, jakie służby należy powiadomić w razie wypadku oraz pod jaki numer należy zadzwonić gdy chcemy wezwać pomoc. Mogli również zobaczyć sprzęt specjalisty do ratownictwa lodowego oraz nauczyć się korzystania z niego.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: