WaveLine MetroNet - nowe rozwiązanie Siemensa ICN

Newsy
Żródło: Siemens
Opinie: 12

Siemens Information and Communication Networks zaprezentował w dniach 11-15 marca 2002 r. działanie najnowszego, optycznego systemu teletransmisyjnego przeznaczonego do budowy sieci miejskich nowej generacji. System jest promowany pod nazwą WaveLine MetroNet i działa w technologii gęstego zwielokrotnienia falowego (DWDM). WaveLine MetroNet jest podstawowym elementem rozwiązania prezentowanego na targach w Hanowerze pod nazwą Multi-Service Metro Power. Multi-Service Metro Power jest to nowa koncepcja zintegrowanej sieci dostępowej, miejskiej i regionalnej, w której transmisja informacji odbywa się drogą optyczną przy wykorzystaniu techniki DWDM. Prezentacja systemu WaveLine MetroNet została przeprowadzona w Centrum Informacji i Szkolenia Siemensa w Warszawie.

Rozwiązanie WaveLine MetroNet umożliwia transmisję różnorodnych sygnałów w sposób przezroczysty, bez ingerencji w ich treść i format. Transmisja sygnałów odbywa się na pojedynczej parze światłowodów. System umożliwia transparentne przesyłanie aż 64 sygnałów o przepływnościach do 10Gbit/s (pojemność systemu - 640 Gbit/s). Celem demonstracji było przedstawienie funkcjonalności integrowania różnych formatów i typów sygnałów przez jedno urządzenie a także praktyczne testy działania całego systemu, jego poszczególnych kart oraz mechanizmu przełączania na protekcję. Na szczególna uwagę zasługuje szybkość przełączenia na protekcję, która jest mniejsza niż 20 ms. Do przeprowadzenia wielu praktycznych testów wykorzystano urządzenia SDH - SMA16 serii 4, które należą do tej samej grupy produktów TransXpress oraz serwer aplikacji HotStreams wraz z koncentratorem szerokopasmowym XP-140. Symulując warunki rzeczywistej sieci operatora testowano działanie systemu WaveLine MetroNet, jako przezroczystej platformy do przesyłania sygnałów optycznych SDH oraz ATM.
Wykorzystanie systemu WaveLine MetroNet w sieciach metropolitalnych umożliwia zwiększenie elastyczności sieci oraz otwiera przed operatorami nowe możliwości rozwoju przy wykorzystaniu już posiadanej infrastruktury.

Urządzenia systemu WaveLine MetroNet umożliwiają przesyłanie za pomocą jednolitej platformy dowolnych usług głosowych oraz usług transmisji danych, takich jak SDH, ATM, IP, SAN, ESCON, FICON oraz aplikacji wizyjnych. Urządzenia WaveLine mogą pracować w dowolnej topologii sieciowej, zwłaszcza w tej najbardziej efektywnej - topologii w formie pierścienia. Długość optycznej drogi transmisyjnej pomiędzy docelowymi węzłami w sieci może osiągać nawet 200 km. W każdym kanale optycznym mogą być transmitowane informacje o dowolnej przepływności w przedziale od 50 Mbit/s do 10 Gbit/s. W przypadku przesyłania sygnałów o mniejszych przepływnościach (np. STM-1, ESCON, FICON) urządzenie Waveline MetroNet oferuje specjalne karty multiplekserów TDM. Karty multiplekserów TDM realizują funkcję łączenia dwóch lub czterech sygnałów o mniejszej przepływności w jeden zbiorczy, przesyłany następnie za pomocą pojedynczego kanału. Dostępny jest również moduł wyniesiony oferujący funkcje multipleksacji aż 8 kanałów w jeden zbiorczy o przepływności 2.5Gbit/s. System może być również wyposażony w moduły wzmacniaczy EDFA, które umożliwiają transmisje na dalsze odległości. System WaveLine MetroNet - podobnie jak inne produkty PDH, SDH, DWDM z rodziny TransXpress - jest zarządzany przez jednolitą platformę - system zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi TNMS.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: