Windows Mobile - 100% wzrostu sprzedaży w Polsce w 2007 r.

Newsy
Opinie: 1

W Warszawie odbyła się polska prezentacja systemu Windows Mobile 6.1. Zmiany w systemie zaprezentowali Mark Grady, MCB EMEA SMB Marketing Manager, Microsoft UK oraz Ewelina Bagińska z polskiego oddziału Microsoft. Grady potwierdził, że pierwsze telefony z nową wersją systemu będą dostępne w maju-czerwcu br. W tym okresie należy się także spodziewać udostępnienia przez wybranych producentów (m.in. HTC) uaktualnień dla już wprowadzonych na rynek urządzeń (raczej nie będą to wszystkie modele). Bagińska nie podała wielkości sprzedaży telefonów z systemem Windows w Polsce, ale zdradziła, że sprzedaż tych urządzeń urosła o 100%. 70% terminali z WM sprzedają w Polsce operatorzy.

Na świecie w 2007 r. sprzedano zaledwie 11 mln urządzeń z systemem Windows Mobile. W bieżącym roku prognoza Microsoft mówi o 20 mln. Obecnie pod kontrolą tego systemu działa w sumie 140 urządzeń od 48 dostawców.

Zmiany w nowej wersji według Microsoft:

Centrum „Getting Started”

Centrum Getting Started (Wprowadzenie) ułatwia użytkownikom wykonanie podstawowych zadań w ciągu pierwszych dni użytkowania telefonu. Pokazuje, w jaki sposób można wykonać ważne zadania związane z ustawieniami, takimi jak data i godzina, ustawić podstawowe konto e-mail, hasła, słuchawki Bluetooth, skonfigurować podstawowe ustawienia, spersonalizować ekran „Dzisiaj”; wybrać melodie dzwonka oraz funkcję synchronizację biblioteki dźwięków.

Ekran główny — panel przesuwny
Jedną z pierwszych zmian, jakie zauważą użytkownicy, jest nowy główny ekran interfejsu użytkownika. Wstawka Sliding Panel (Panel przesuwny) umożliwia szybkie wyświetlenie najważniejszych informacji, takich jak zegar, powiadomienia (m.in. o poczcie głosowej, nieodebranych połączeniach, wiadomościach tekstowych), wiadomości e-mail, terminy spotkań, muzyka oraz opcjonalnie usługa Windows Live dla systemu Windows Mobile. Ponadto po wybraniu przycisku Menu Start można zauważyć, że zmieniono kolejność elementów: ostatnio używane programy i aplikacje znajdują się u góry, dzięki czemu dostęp do nich jest szybszy. Widok ostatnio używanych aplikacji może być wyłączony z panelu ustawień ekranu głównego.

Wątki wiadomości SMS
Windows Mobile 6.1 umożliwia wyświetlenie histori wiadomości SMS w jednym widoku. Pozwala to na szybsze wyszukiwanie wiadomości oraz umożliwia przejrzenie całej historii konwersacji w jednym widoku. Dane kontaktowe i nazwiska osób w wykazie wiadomości są hiperłączami, co pozwala na natychmiastową odpowiedź w formie wiadomości SMS, e-mail lub połączenia telefonicznego.

Wybór wielu pozycji
Użytkownik może teraz wybrać wiele wiadomości e-mail lub SMS w widoku listy i wykonywać na nich różne operacje, takie jak usunięcie, przeniesienie, zaznaczenie jako przeczytane lub nieprzeczytane czy też oznaczenie flagą. W widoku kontaktów można również wybrać wszystkie pozycje, np. w celu usunięcia wszystkich kontaktów w jednej operacji. Wybór wielu wiadomości lub kontaktów możliwy jest również w przypadku wyszukiwania z inteligentnym filtrem.

Technologia Direct Push (E-mail, kalendarz, zadania, kontakty)
Proces synchronizacji bezprzewodowej urządzeń z systemem Windows Mobile 6.1 został jeszcze bardziej udoskonalony dzięki pakietowi serwisowemu Exchange Server 2007 SP1. Architektura synchronizacji została przeprojektowana, dzięki czemu zajętość pasma zmniejszyła się nawet o 60%, a czas zasilania z akumulatora wydłużył nawet o 33% (według wewnętrznych testów, w porównaniu z Windows Mobile 6).

Wycinanie, kopiowanie, wklejanie
W urządzeniach z systemem Windows Mobile 6.1 Standard (bez ekranu dotykowego) są teraz dostępne funkcje wybierania, wycinania, kopiowania i wklejania tekstu, co znacznie poprawia komfort pracy. Z funkcji tych można korzystać przy pisaniu wiadomości e-mail w programie Microsoft Office Outlook Mobile, pisaniu wiadomości SMS oraz wypełnianiu pól tekstowych w przeglądarce Internet Explorer Mobile. Dotychczas funkcje te były dostępne tylko w telefonach z
systemem Windows Mobile Proffesional wyposażonych w ekran dotykowy.

Menedżer zadań
Windows Mobile 6.1 udostępnia aplikację Task Manager (Menedżer zadań), która umożliwia wyłączanie aplikacji lub programów oraz przełączanie między nimi, co ułatwia zarządzanie pamięcią urządzenia i czasem zasilania z akumulatora. Ponadto użytkownik ma dostęp do ogólnych informacji dotyczących wykorzystania pamięci i procesora urządzenia. Na przykład jeśli użytkownik chce słuchać muzyki za pomocą odtwarzacza Windows Media Player Mobile w czasie działania innych aplikacji, to może się pojawić komunikat informujący o niedostatecznej ilości pamięci do uruchomienia odtwarzacza. W takim przypadku użytkownik może za pomocą menedżera zadań szybko wyświetlić listę działających aplikacji i zamknąć niepotrzebne aplikacje w celu zwolnienia pamięci.

Udoskonalenia przeglądarki Internet Explorer Mobile
Internet Explorer Mobile zapewnia teraz lepsze możliwości poruszania się w ramach danej strony w sieci WWW. Użytkownik może wybrać część strony, aby zobaczyć ją w powiększeniu, a potem powrócić do standardowej wielkości wyświetlania. Gdy wyświetlana jest dana strona, użytkownik może przesuwać narzędzie selekcji po wybranej części, aby widzieć ją w powiększeniu.

Inne nowości:

  • Bluetooth auto-pairing (przy kodach 0000 lub 1111)

  • połączenie z WiFi jednym kliknięciem

  • Full OTA

  • obsługa plików Office 2007

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: