Władysław Moroń reprezentantem Polski w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym ITU

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 11

Zbierająca się co 4 lata Konferencja Pełnomocników, najwyższy organ Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU, którego członkami są prawie wszystkie państwa świata, w dniu 4 października 2002 r. wybrała, Polaka, Władysława Moronia, do Komitetu ds. Regulaminu Radiokomunikacyjnego.
Komitet ds. Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU-RRB (Radio Regulations Board) składa się z 12 wybranych osób o wysokich kwalifikacjach w dziedzinie radiokomunikacji, posiadających duże doświadczenie praktyczne w dziedzinie przydzielania i wykorzystywania częstotliwości. Każdy członek musi być na bieżąco zaznajomiony z warunkami geograficznymi, ekonomicznymi i demograficznymi szczególnie jednego regionu świata. Członkowie Komitetu reprezentują 5 Regionów, na jakie ITU dzieli świat (jednym z nich jest Region C "Europa Środkowo-Wschodnia") i pełnią swoje funkcje w sposób niezależny i okresowo.
Zadaniem Komitetu jest zatwierdzanie procedur stosowania Regulaminu Radiokomunikacyjnego oraz rozpatrywanie problemów jakie mogą pojawić się w związku z przydzielaniem widma częstotliwości radiowych i jego użytkowaniem.
Także w poprzednich dwóch czteroletnich kadencjach, jednym z dwu członków RRB od Regionu C był Polak, prof. Ryszard Strużak.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ITU (International Telecommunication Union) jest jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych o zasięgu światowym. Początki ITU sięgają wczesnego okresu rozwoju łączności telegraficznej. ITU obecnie skupia 189 krajów członkowskich i ponad 600 pozarządowych organizacji telekomunikacyjnych. Od 1921 roku Polska jest członkiem ITU.
Związek stanowi dobrowolne stowarzyszenie niezależnych krajów, których przedstawiciele na szczeblu rządowym spotykają się co pewien czas i wydają decyzje w zakresie uzgodnionych wcześniej przepisów dotyczących funkcjonowania wszystkich służb telekomunikacyjnych.
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny odgrywa centralną rolę we wszystkich sprawach odnoszących się do telekomunikacji dwudziestego pierwszego wieku w skali światowej na trzech obszarach działania : 1) technicznym - promocja rozwoju urządzeń i usług telekomunikacyjnych oraz powszechnej ich dostępności, 2) rozwoju - promocja rozwoju telekomunikacji w krajach rozwijających się, 3) politycznym - promocja nowego, szerszego podejścia do spraw telekomunikacji i jej roli w rozwoju gospodarczym i społecznym w skali światowej.

Władysław Moroń jest obecnie Doradcą Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Przez wiele lat pracował w Instytucie Łączności we Wrocławiu. Posiada dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie zarządzania widmem radiowym oraz spraw związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną. Od roku 1990 uczestniczy w pracach Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT). Jego działalność koncentrowała się na pracy w Europejskim Komitecie Radiokomunikacyjnym w ramach CEPT, zajmującego się technicznymi i regulacyjnymi aspektami zarządzania widmem radiowym.
Od 1991 r. uczestniczy w działalności ITU, biorąc udział w spotkaniach Radiowej Grupy Doradczej, Zgromadzenia Radiokomunikacyjnego i w Konferencjach Światowej Radiokomunikacji jako członek delegacji polskiej. W 1997 został wybrany wiceprzewodniczącym Europejskiego Komitetu Radiokomunikacyjnego i pozostawał na tym stanowisku do końca 2001 roku. Od roku 1998 do 2000 brał udział w pracach Specjalnej Grupy Zgromadzenia Ogólnego CEPT, która prowadziła prace mające na celu reorganizację CEPT. W latach 1976-2000 przewodniczył Międzynarodowemu Sympozjum Kompatybilności Elektromagnetycznej. Od roku 1963 aż do lat 80-tych uczestniczył w działalności i spotkaniach Organizacji Współpracy w Telekomunikacji OSS, która była regionalną organizacją dla Wschodniej Europy, zajmującą się widmem radiowym i kwestiami kompatybilności elektromagnetycznej.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-10-08 16:00
  reprezentantem Polski w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym ITU,za wybór gratulacje,a oczekiwania od takiego reprezentanta ogromne,byle przynisł jaki ożywczy powiew do naszego rynku telekomunikacyjnego,a nie tylko ciepłą posadkę.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-10-08 16:59
  To cos podobnego do ambasadowa naszego kraju w innym panstwie! W sumie nic sie nie robi, a kasiore mozna brac nawet pokazna i tak chyba tu sie skonczy!?
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2002-10-08 17:09
  Qba*** tylko żeby nic nie robic i mieć kasiorę to najpierw trzeba mieć troche oleju w głowie. Głupkom pozostaje jedynie klikanie i durne komentarze.
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2002-10-08 17:16
  Zawsze to dobrze jak nasz człowiek jest we władzach Związku. Gratulacje dla p. Moronia.
  0
 • Users Avatars Mini
  Vonnegut pisze: 2002-10-08 17:17
  bodpol*** hehe zgadzam sie - qba** naprawde co komentarz to istna krytyka - a Ty co osiągnąłeś i co robisz, że tak łatwo i szybko oceniasz poczynania innych?
  0
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-10-08 17:49
  Wbrali faceta, niech się teraz sprawdzi i będzie cacuszko :P
  0
 • Users Avatars Mini
  sylwester_cz pisze: 2002-10-09 00:23
  lepszy by byl olisadebe niz moron
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-10-09 09:28
  Vonnegut ja juz osiagnelem w zyciu naprawde duzo, a podchodzenie do otoczenia krytycznie powoduje, ze jeszcze mocno stoje na nogach, bo nie oddalilem sie w kraine marzen, jak to by moglo byc pieknie i cudownie! Jezeli ty juz tam jestes to latwo z tamtat nie wyjdziesz!
  0
 • Users Avatars Mini
  Vonnegut pisze: 2002-10-09 10:40
  Tak się składa, ze tez mocno stąpam po ziemi, ale mam tez w sobie wiare w ludzi i pewną zasadzniczość, która nie pozwala mi zwariowac w tych czasach :) Jezeli Ty juz tej wiary w ludzi nie masz to mi żal Ciebie i przykro, że kolejna duszyczka budzi sie co rano bez usmiechu na twarzy :)
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-10-09 22:34
  To dla tego faceta to jest chyba nie lada zaszczyt i cieszy mnie fakt ze mamy takeigo reprezentanta!Gratulacje i pozdrawiam pana Wladka i zycze mu sukcesow!
  0
 • Users Avatars Mini
  siwy_256 pisze: 2003-02-03 01:56
  URTiP ma się teraz czym chwalić. Brawa.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: