Xiaomi na swoim forum tłumaczy swoim fanom zalety migracji do pamięci LPDDR5 i UFS 3.0 w swojej najnowszej serii Mi 10.
Po raz pierwszy pamięć LPDDR5 zaprezentowano w lutym 2019 roku. Rok później jest ona wreszcie sukcesywnie wprowadzana do urządzeń.
LPDDR5 to według Xiaomi większa prędkość i mniejsze zużycie energii
W chwili obecnej inni producenci smartfonów wykorzystują LPDDR4x (o prędkości 4266 Mbps). Prędkość ta w Mi 10 zostanie zwiększona o 30%.
Wykazano również, że pamięć LPDDR5 wydłuża żywotność baterii. Udało się tego dokonać przez zmniejszenie napięć wewnątrz pamięci, a także dodanie funkcji DVSFS i DVFSQ, które dynamicznie dostosowują napięcie do aktualnej częstotliwości RAM i przy niższych prędkościach po prostu obniżają napięcie, co finalnie przekłada się na zmniejszone zużycie energii.
LPDDR5 pozwala na na przesyłanie 44 GB danych na sekundę (około 12 plików wideo HD (3,7 GB/szt.)). Procesor przesyła dane, które należy obliczyć wewnątrz pamięci RAM, a ta zwraca wynik po zakończeniu operacji. Pamięć ma kluczowe znaczenie dla stabilności działania smartfonu, a zastosowanie wydajnej pamięci znacząco wpływa na ogólną płynność jego działania.
UFS 3.0 - pamięć flash
Pamięć UFS odpowiada za transport plików, a w serii Mi 10 zastosowano najszybszą obecnie dostępną pamięć w wersji 3.0. UFS obsługuje dwukierunkowy odczyt oraz dwukierunkowy zapis.
Efektywność UFS 3.0 najlepiej pokazać na żywym przykładzie Mi 10 Pro vs Mi 9.
Kopiowanie pliku o wadze 11.17GB zajęło Mi 10 Pro zaledwie 23 sekundy, osiągając stabilną prędkość w granicy 500 Mb/s. Ten sam plik w Mi 9 kopiował się 60 sekund, a prędkość nie była na tyle stabilna i wahała się między 145, a 335 MB/s.
Instalacja gry Peace Elite, o wadze 1.9GB zajęła Mi 10 Pro 12 sekund, a Mi 9 - 19 sekund.
Uruchomienie tej samej gry na Mi 10 Pro zajęło 18 sekund, a Mi 9 mniej więcej 4 sekundy więcej.