Leica i Huawei - jak wykorzystać potencjał kamery w Huawei P9

Drukuj

Akcja partnerska

Aparaty w telefonach ewoluowały od bardzo prostych i ograniczonych urządzeń o niewielkiej rozdzielczości do zaawansowanych rozwiązań mogących konkurować z aparatami fotograficznymi. Dziś już prawie nikt nie kupuje aparatu kompaktowego, skoro posiada smartfona. Producenci smartfonów zadali sobie jednak pytanie, w jakim kierunku dalej rozwijać fotografię mobilną, skoro niewielkie rozmiary smartfonów ograniczają rozmiar matrycy i obiektywu? Huawei wraz z Leica - legendarną, niemiecką marką związaną z fotografią od ponad 100 lat, znaleźli rozwiązanie, wyznaczając nową drogę rozwoju. Odpowiedzią na mobilne potrzeby jest aparat z podwójną matrycą i podwójnym obiektywem.

W przypadku urządzeń mobilnych rozmiar i waga ma zasadnicze znaczenie. Były już nieudane próby połączenia telefonu z tradycyjną formą kompaktowego aparatu fotograficznego z dużym, wysuwanym obiektywem. Aby przyspieszyć rozwój fotografii mobilnej potrzebne było rozwiązanie dające się zastosować w obudowie o grubości zaledwie 7 mm, bo takie wymiary ma Huawei P9. Tym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch, równoległych obiektywów aparatu i dwóch różnych, wzajemnie uzupełniających się matryc.

Na czym polega korzyść rozwiązania Huawei? Jedna z matryc, tak jak w każdym innym smartfonie, rejestruje kolorowy obraz. Druga matryca nie jest jedynie kopią pierwszej, lecz jest matrycą czarno-białą.

Warto w tym miejscu wyjaśnić czym różni się matryca czarno-biała od zastosowania w popularnych aplikacjach filtra pozbawiającego kolorów na zwykłym, kolorowym zdjęciu. Każda matryca rejestruje wyłącznie siłę światła w odcieniach szarości. Aby możliwe było zapisanie informacji o kolorze, konieczne jest umieszczenie przed matrycą filtru Bayera. Dzieli on światłoczułe piksele pomiędzy trzy kolory podstawowe: czerwony, zielony, niebieski. Na dodatek dzieli je w różnych proporcjach – 25% pikseli rejestruje kolor czerwony, 25% kolor niebieski i 50% kolor zielony.

Rejestrowanie koloru wiąże się jednak z dodatkowymi stratami Informacji, bo tak naprawdę potrzebne są trzy piksele, aby określić kolor. Zmniejsza to szczegółowość zdjęcia. Nałożenie na kolorowe zdjęcie filtru czarno-białego nie przywraca brakujących danych, lecz po prostu ignoruje informacje o kolorach.

Matryca dedykowana zdjęciom czarno-białym nie posiada filtru i dzięki temu każdy punkt na matrycy rejestruje informację, która później jest w pełni wykorzystana w sposób bezpośredni. Dlatego zdjęcie z matrycy czarno-białej będzie bardziej szczegółowe i będzie miało szerszą rozpiętość tonalną, nawet jeżeli rozdzielczość samej matrycy będzie taka sama, jak kolorowej.

Czarno-białe matryce nie tylko w smartfonach

Pomysł czarno-białej matrycy nie jest nowy i został wprowadzony w życie w przypadku aparatu fotograficznego z najwyższej półki, który robi wyłącznie czarno-białe zdjęcia - Leica M Monochrom. Nic więc dziwnego, że współpraca Huawei z firmą Leica zaowocowała pierwszym smartfonem z dedykowaną czarno-białą matrycą. Można ją wykorzystać w specjalnym trybie Monochrome, który po raz pierwszy w historii smartfonów nie oznacza jedynie nałożenia filtra, a wykorzystanie konkretnej matrycy, dzięki której możemy robić zdjęcia czarno-białe, jakich nie zrobi żaden inny smartfon na rynku.

Korzyści dotyczą również zdjęć kolorowych

Jednak piękne zdjęcia czarno-białe to nie wszystko. Nie bez przyczyny Huawei P9 oraz inne smartfony Huawei z najwyższej półki (np. Mate 9 Pro), posiadają dwie matryce, a nie jedną. Aby w pełni wykorzystać możliwości robienia zdjęć, Huawei łączy informacje z obu matryc na jednym obrazie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów opracowanych z Leica, korzystając z obu matryc można uzyskać efekt kolorowego zdjęcia, które będzie bardziej szczegółowe niż zdjęcie wykonane tylko matrycą kolorową. Innymi słowy, podwójny aparat zastosowany w P9 zaoferuje lepsze efekty również w warunkach słabego oświetlenia i zdjęć nocnych od smartfonów z jedną matrycą.

Dodatkowe zastosowania podwójnej matrycy

Dwa aparaty można wykorzystać również do symulowania rozmycia soczewkowego znanego z lustrzanek, korzystających z jasnych obiektywów. Smartfon jest w stanie precyzyjnie wyliczyć głębię zdjęcia i rozmyć tylko tło, a nie fotografowany obiekt. Taka funkcja przydaje się szczególnie w portrecie, gdy zależy nam na wyodrębnieniu fotografowanej osoby z tła. Niektóre aplikacje próbują osiągnąć podobny efekt na zwykłych smartfonach, z pojedynczym aparatem, ale z powodu braku drugiego obiektywu obliczenia obarczone są dużym błędem i efekt nie jest nawet w przybliżeniu tak dobry, jak w przypadku zastosowania podwójnego obiektywu.

 

Podwójna matryca to nie wszystko

Nawet aparat z dwoma obiektywami nie może obejść się bez klasycznych rozwiązań odpowiednio wysokiej jakości. W dalszym ciągu konieczne jest poprawne i szybkie ustawianie ostrości. Z tego względu Huawei P9 korzysta z trzech technologii ustawiania ostrości, które wzajemnie się uzupełniają. Autofocus wspomagany laserowo jest najlepszy w przypadku niewielkich odległości od fotografowanego obiektu i całkowicie odporny na błąd pomiaru. Może również funkcjonować w każdych warunkach oświetleniowych, nawet w ciemności. Detekcja fazy jest najszybszym sposobem ustawiania ostrości i nie ma ograniczeń odległości, jak pomiar laserowy. Za to detekcja kontrastu jest dodatkową pomocą, gdy niezbędna jest precyzja. W efekcie hybrydowy autofocus sprawdzi się w niemal każdych warunkach, łącząc zalety wszystkich trzech rozwiązań.

Aparat bogaty w dostępne tryby

Aplikacja aparatu oferuje bogactwo trybów, pozwalających rozwinąć skrzydła w twórczym zastosowaniu fotografii. Oprócz malowania światłem, możliwe jest bardzo proste stworzenie tzw. time lapse. Wystarczy ustawić smartfon nieruchomo i uaktywnić tryb, a Huawei P9 automatycznie wykona zdjęcia i przekonwertuje je na film. Nie zabrakło także HDR, cyfrowego upiększania twarzy, panoramy i możliwości nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Nie mogło również zabraknąć rozbudowanego trybu manualnego. Daje on kontrolę nad wszystkimi parametrami aparatu.

 

Dalsza ewolucja aparatu

Huawei w dalszym ciągu pracuje nad udoskonalaniem rozwiązania opracowanego razem z firmą Leica. Zaprezentowany niedawno smartfon Mate 9 Pro otrzymał czarno-biała matrycę o podwyższonej rozdzielczości z 12 na 20 megapikseli. Dodana została również stabilizacja optyczna. Mate 9 Pro może nagrywać filmy, w których każda klatka filmu ma rozdzielczość 8 megapikseli. W efekcie nic nie stoi na przeszkodzie, aby ze stopklatki stworzyć pełnoprawne zdjęcie. Najważniejsza technologia dwóch matryc i dwóch obiektywów pozostała jednak bez zmian względem P9 i oferuje te same możliwości co wcześniej.

Podsumowanie

Z połączenia sił producenta smartfonów i legendy świata fotografii powstało nietuzinkowe rozwiązanie. Huawei podniósł poprzeczkę bardzo wysoko oferując szerszy zakres tonalny, unikalne zdjęcia czarno-białe, jak i bardziej szczegółowe, atrakcyjniejsze zdjęcia kolorowe. Rozmycie tła możliwe do osiągnięcia dzięki dwóm obiektywom jest wisienką na torcie. Wszystko to udało się osiągnąć nie zwiększając wymiarów smartfona, który ma tylko 7 mm grubości. Tym sposobem można korzystać z wysokiej jakości aparatu, nie tracąc nic z wygody korzystania ze smartfona.

Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 7
DrukujKomentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Nie kupujcie przereklamowanych telefonów pisze: 2017-02-01 20:58
  Nokia Lumia 1020 posiada rozdzielczość aparatu (Mpx):38.00 rok produkcji 2013 więc nie dajcie się nabrać że Huawei P9 jest cokolwiek wart
  -5
 • Users Avatars Mini
  P. pisze: 2017-02-02 15:36
  @ Nie kupujcie przereklamowanych telefonów: magapiksele to nie wszystko baranino.
  2
 • Users Avatars Mini
  sven zyebson pisze: 2017-02-04 21:23
  @Nie kupujcie przereklamowanych telefonów: no to zabłysnąłeś, idź lepiej ziemniaki sprzedawaj bo znasz się na aparatach jak uj
  -1
 • Malleus2
  Teraz.j pisze: 2017-02-06 13:53
  Scarlet Johansson to niech lepiej fotek nie robi, bo potem ich nie umie pilnować i cały net ogląda jej gołą du*ę :), całkiem ładna jak na kobietę w średnim wieku ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  Best Love Spell to Get Ex Back Fast and Stop a Divorce or Breakup.Email him at: Unityspelltemple@gmail.com pisze: 2017-02-17 09:45
  Hey guys,I'm so excited my ex-husband is back after a breakup with the help of a real spell caster called Dr.Unity. I was going crazy when my husband breakup with me and left me for another woman!! All thanks to Dr Unity the best love spell caster online that helped me to bring back my husband today and restore happiness in my marriage.. I'm Sonia Williams by name i lives in England. My husband breakup with me and left me to be with another woman, and i wanted him back. I was so frustrated and i could not know what next to do again, I love my husband so much but he was cheating on me with another woman and this makes him break up with me so that he can be able to get married to the other lady and this lady i think use witchcraft on my husband to make him hate me and my kids and this was so critical and uncalled-for, I cry all day and night for God to send me a helper to get back my husband!! I was really upset and i needed help, so i searched for help online and I came across a website that suggested that Dr Unity can help get ex back fast. So, I felt I should give him a try. I contacted him and he told me what to do and i did it then he did a spell for me. 28 hours later, my husband really called me and told me that he miss me so much, Oh My God! i was so happy, and today i am happy with my man again and we are joyfully living together as one big family and i thank the powerful spell caster Dr.Unity, he is so powerful and i decided to share my story on the internet that Dr Unity spell caster is best spell caster online who i will always pray to live long to help his children in the time of trouble, if you are here and your lover is turning you down, or your husband moved to another woman, do not cry anymore, contact this powerful spell caster now. Here’s his contact: Email him at: Unityspelltemple@gmail.com , you can also call him or add him on Whats-app: +2348071622464 , his website:http://unityspelltemple.yolasite.com .
  -1
 • Users Avatars Mini
  MaPa pisze: 2017-02-17 16:19
  Huawei P9 taki jest do wygrania w konkursie , warto się bić o to ? na fejsie bankbpsmobilnie
  -1
 • Users Avatars Mini
  Marian pisze: 2017-08-13 17:27
  Lepszego aparatu niz w p9 nie bylo nigdy wczesniej a megapixele nie swiadcza o jakosci zdjecia tylko o rozdzielczosci do jakich rozmiarow mozna wydrukowac powiekszone zdjecie bez widocznych pixeli wiec co wy wogole piszecie
  0

Najważniejsze

Ostatnie testy