Spółka NetWorkS! (Orange i T-Mobile) podsumowała dziś obecny status projektu budowy wspólnej sieci komórkowej. Spółka przebudowała już 4.250 stacji. Do końca projektu pozostało około 6 tys. wspólnych nadajników. NetWorkS! zlikwiduje w sumie 3 tys. stacji, które już nie będą potrzebne. Sprzęt z tych zbędnych stacji jest sprzedawany - Orange przekazał go do swojego mołdawskiego oddziału.. Sieci współdzielone obejmują już 59.1% powierzchni kraju. Milan Zika, CTO w T-Mobile, chwalił się, że po zakończeniu projektu będzie to najnowocześniejsza sieć komórkowa w tej części Europy. Przedstawiciele NetWorkS! podkreślają, że dla klientów największą zmianą będzie lepsza jakość usługi głosowej wewnątrz budynków, dużo większy zasięg technologii 3G oraz wyższe przepływności tam gdzie już wcześniej ta technologia była dostępna. Na Mazurach klienci T-Mobile i Orange będą mogli serfować z prędkością 10-20 Mbits. Poprawi się także jakość sieci wzdłuż najważniejszych polskich dróg oraz szklaków kolejowych. Dotychczas na niektórych trasach nie dało się nawet rozmawiać przez telefon. Wszystkie nadajniki będą obsługiwać HSPA+ DC, a w przyszłości także technologię LTE. Przebudowa jednego klastra (około 20 stacji) trwa około 3 tygodni z optymalizacją. Dotychczas (12 miesięcy) przebudowano 141 z 363 klastrów.
Elementy sieci szkieletowej nie są współdzielone – współdzielona jest na razie tylko transmisja dostępowa. Rozbudowa sieci szkieletowych jest planowana indywidualnie przez każdego operatora osobno.
NetWorkS! prowadzi zaawansowane testy technologii UMTS na częstotliwości 900 Mhz. Testy takie są prowadzone w Malborku, Gorzowie, Nowym Sączu i Zielonej Górze.
W NetWorkS! obecnie pracuje 798 pracowników. Szefami są Leszek Lis i Andrzej Drzewiecki. Ich firma zarządza obecnie nową współną siecią, "starymi" sieciami Orange i T-Mobile, siecią CDMA i WiMAX. Spółka NetWorkS! bardzo liczy na pozyskanie nowych operatorów, którzy będą chceli skorzystać z jej usług.
Prezentacja:
Zdjęcia z konferencji: