Światłowód w małej firmie – testujemy go od roku

Akcje partnerskie
Opinie: 12

Światłowód w ofercie Orange zwykle prezentowany jest jako rozwiązanie dla nowoczesnych rodzin, które chcą korzystać z szybkiego internetu, nowoczesnych usług telewizyjnych, a w ich domu jest wiele urządzeń, które są podłączone do sieci. Nie należy jednak zapominać, że operator ten ma też dobrą ofertę dla małych firm, dla których łącze do internetu stanowi warunek konieczny do prowadzenia biznesu. Mogą one skorzystać, z oferty analogicznej do tej oferowanej klientom indywidualnym lub też z Biznes Pakietu Fiber.

Firmy mają wbrew pozorom dosyć podobne wymagania, co do oferty i jakości świadczonych usług, co klienci indywidualni. Najważniejsze dla firm są trzy główne kwestie: cena usługi, jakość oraz prędkość internetu.

Zwykle wybór dostawcy i jego oferty był pewnym kompromisem. Musieliśmy z czegoś zrezygnować, a na niektóre warunki się godzić. Dzięki rozbudowie sieci światłowodowej przez Orange i po wprowadzeniu usług światłowodowych do oferty okazało się, że kompromis już nie jest konieczny. Orange zaproponował dobrą ofertę na wszystkich płaszczyznach, bo przecież na rynku były już całkiem dobre oferty konkurentów.

Redakcja GSMONLINE.PL mieści się w Warszawie w dzielnicy Wola i w naszym budynku było już 2 innych dostawców. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na Orange Światłowód i już od ponad roku korzystamy z tej usługi?

Sprzedaż i obsługa klienta

Małe firmy zwykle nie mają osoby dedykowanej do zajmowania się w firmie komputerami i Internetem. Pracownicy nie mają też czasu na to, aby śledzić i porównywać aktualne oferty. Często też po prostu nikomu nie chce się niczego zmieniać. Orange (na szczęście dla nas) prowadzi aktywną sprzedaż „door to door”, a więc odwiedza siedziby firm, informując, że w tej lokalizacji światłowód jest już dostępny i przedstawia materiały z ofertą pakietów i ich cen. Gdy zgłosiliśmy wstępne zainteresowanie światłowodem to naszą sprawą zaczął zajmować się jeden handlowiec, który pilotował już do końca cały proces podpisania umowy i instalacji. To było bardzo wygodne i w niczym nie przypominało dawnych czasów współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi. Orange się zmienił, bo po prostu musiał – konkurencja nie śpi.

Szybkość i prostota instalacji

Małe firmy nie mogą wstrzymać swojej działalności na cały dzień, aby operator zainstalował im łącze. Oczywiście ważne jest także to, aby sama instalacja nie polegała na przekuciu większość ścian i instalacji wielkich urządzeń końcowych. Na szczęście światłowód jest cieńszy nawet od zwykłego przewodu ethernetowego i jest niemal niewidoczny na ścianie. W naszym przypadku (instalacja odbyła się ponad rok temu) na końcu przewodu zostało zainstalowane małe urządzenie – terminal optyczny (GPON Terminal). Teraz jest on już zintegrowany z modemem Funbox 3.0. My nadal korzystamy ze „starego” modemu Funbox 2.0 bez oferty telewizyjnej. Dodatkowo od operatora otrzymaliśmy także router WiFi TP-LINK AC750. WiFi służy nam głównie do podłączania urządzeń mobilnych. Komputery są podłączone bezpośrednio do Funboxa kablami sieciowymi ethernet. Sama instalacja trwała trochę ponad godzinę i w żaden sposób nie zakłóciła działania naszej firmy.

Prędkość internetu

Najważniejszą cechą w przypadku światłowodu są oferowane klientom prędkości. W naszym przypadku jest to najszybsze łącze 600/60. Przez światłowód możliwa jest transmisja dużo szybsza, a więc mamy łącze, którego nie trzeba będzie wymieniać nawet za parę lat. W czasie testów na komputerach prędkości przekraczają 600 Mbits (nasz aktualny rekord to 623 Mbits!) W przypadku urządzeń mobilnych prędkość internetu oscyluje wokół 300 Mbits. Na prędkość sieci WLAN wpływają bowiem interferencje z innych sieci WiFi, które działają w naszym biurowcu, a także sama wydajność modemów i anten stosowanych w naszych urządzeniach końcowych (smartfonach, tabletach itp.).

Prędkości oferowane przez Orange Światłowód do niedawna były w Polsce tylko marzeniem i takimi łączami były podłączone do internetu tylko największe korporacje.

Stabilność łącza/jakość usług

To czego trochę się obawialiśmy to stabilność łącza. Do tej pory łącza oparte o miedź nie miały dobrej prasy, ale na szczęście światłowód to zupełnie inna klasa usługi. Przez cały rok, ani razu nie resetowaliśmy swoich urządzeń, a Internet był dostarczany bez żadnych przerw! Nasze biuro pracuje od godziny 7 do 15 i Orange Światłowód do tej pory ani razu nas nie zawiódł. Nie możemy więc podzielić się opiniami na temat jakości serwisu, bo po prostu z niego nie korzystaliśmy. Przez ponad rok ani razu nie dzwoniliśmy na infolinię – faktury przychodzą do nas mailem, wszystko odbywa się automatycznie i nie zajmuje nam czasu.

Cena

Choć firmom w Polsce jest podobno coraz lepiej to koszty powinny zawsze być trzymane w ryzach. Przy tak dużej konkurencji mała firma nie może przepłacać za to, że korzysta z najnowocześniejszej technologii. To oczywiście nie jest dobra informacja dla dostawców internetu , ale pomarańczowy operator ma świadomość, że walka o klienta toczy się na wielu płaszczyznach, nie tylko technologicznej. Za najszybsze łącze 600 mega zapłacimy przez rok niecałe 60 zł. Po roku cena nieznacznie przekroczy 80 zł netto. Gdy nie potrzebujemy aż tak dużych prędkości to tańsze są łącza 100 i 300 Mbits. Pełny cennik prezentujemy poniżej. Warto jeszcze ponegocjować z handlowcem Orange, bo może się okazać, że uda nam się „urwać” parę złotych lub na przykład skrócić długość umowy wiążącej nas z operatorem.

Tekst został przygotowany we współpracy z siecią Orange.